Риболов по бреговете на Южна Африка

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
beis
Мнения: 1031
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 13:44
Местоположение: Пазарджик
получил Браво: 3 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от beis »

Иво попьтен вятьр брадьр. :wink: Сигурен сьм че имаш страшно ,много задачи на главата.Все пак си някакьв на този тримаран. :wink: :lol: Но сьм сигурен че както аз така и голяма част от четящите форума ти се кефят на снимките и разказите.Ще те помоля когато имаш време,вьзможност да пускаш по някоя снимка за цвят.Много им се кефя,така разведряват тьпото сиво ежедневие, :wink: което все повече ни притиска. :wink:
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от shkarcheto »

Бейсе специално ти правя густото, нета ми е ужасен, не мога да отворя форума, а да кача снимка да не говорим, като влезна в порта ще е перфектен, но сега само това.
Кратък риболовен делириум, въпреки лошото време, затишие пред буря:
Изображение

Специално са нововъведенията, представям ви ръчна изработка, Гейша стайл, само 100 японски юана, комбо комплект " В крайна нужда"
Обаче да споделя, на тази въдица, с основно 1.0 мм се хвана едната от големите акули, та трябваше да видите, как се огъва арматурно желязо от раз, някой даже беше хакнал клипче, но не мога да го намеря.
Изображение
beis
Мнения: 1031
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 13:44
Местоположение: Пазарджик
получил Браво: 3 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от beis »

Споко Иво, :wink: когато имаш вьзможност пускай брат. :wink:
Твоето ежедневие и работа е моя мечта. :wink:
Красотата която ни поднасяш чрез твоите снимки ме кара да се чуствам без грижи. :wink:
Аватар
mdesov
Мнения: 170
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 22:40
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от mdesov »

Здравейте Колеги.
Реших да не отварям нова тема а да пиша тук(предполагам, че колегата Шкаров няма да има нищо напротив) понеже обекта на разказа ми е морски риболов.
Нищо, че дейстието не се развива по бреговете на Южна Африка а малко по на север – в Бискайския залив.

На 18.05 в 9 часа сутринта тръгнахме от Билбао Испания за Байон Франция. Понеже трябваше да се съобразяваме и на двете места с прилива и отлива а имахме доста време от пилот до пилот при сравнително късо разтояние, решихме да дрейфаме след като напуснем Билбао.
Още с излизането разбрахме, че идеята за дрейф няма да се получи при вълните който ни посрешнаха в Биская :shock: .
Предварително се извинявам за лошото качество на снимките, но са снимани с телефон някой от тях :oops:

Изображение

Силата на вятъра беше 14 възела а вълните от 3 до 5 м.
Единствената опция която ни остана беше да се моткаме в това прекрасно време с малка скорост.
За наше щастие вятъра и посоката на вълните беше по пътна, посока Байон. Скоростта която правехме беше 5 до 5,5 възела. Идеална за морски тролинг.
Въпреки, че бях разбрал от месните рибари, че сега не е сезона на туната и марлина и всякакви други хишници атакуващи на повърхността, а на хека, който е дънна риба и се лови между 80 и 150м дълбочина, реших да пробвам и да си изкъпя воблерчетата след работно време. :fish6:

Така и направих. След вечеря грабнах пръчката, едната кутия с воблери и торбата със силиконовите калмари и се засилих към кърмата. След като разгледах обстановката навън, ми стана ясно, че калмарите няма да ми вършат работа а ще трябва да заложа на нещо по дълбоко газещо заради вълните.
Дълбоките воблери, които имах в кутията си бяха, Бас Дрийм миноу 120, Халко Сосерер 125, Ривър то сии 150, Магнуми на Рапала и Йо зури хидро магнум 120.

Първия воблер който пуснах беше Бас Дрийм цвят S. Черен гръб бял корем.
Пуснах го на 75м зад кораба, настроих драга на мултито, сложих пръчката в импровизираната стойка ( подводна камера за оглед на моркото дъно заварена за палубата ) и зачаках клатушкайки се.

Изображение

Пропуснах в началото да отбележа, че съм на едно малко иследователско корабче 50 на 12м. Всичко това, за да не се чудите какво прави тая камера там.

Така мина около час и нещо, без да се случи нищо.
Реших да сменя воблера и сложих друг Бас Дрийм (кьоравия Пешо ) :lol: :lol: :lol: , цвят сардина. Син гръб, бял корем, на черни точки от страни и пак пуснах на същата дистанция. Запалих една цигара и зачаках гледайки вълните и върха на въдицата.
Около 20,50 часа, след като бях запалил поредната си цигара, драга запя и за секунди взе горно „До“ от музикалния диапазон :D . Учудих се на себе си как успях токова бързо да изкарам пръчката от импровизираната стойка :shock: :shock: .

Рибата продължаваше да си взима влакно и то с доста бързо темпо. Натиснах с палеца си шпулата за момент, което беше достатъчно да я засека :fish15: , предвид и скоростта на кораба. Леко почнах да натягам драга на мултито като основната ми мисъл и цел беше да успея да спра рибата и да я накарам да тръгне след кораба, понеже нямаше как да спра кораба. В крайна сметка успях да спра рибата и да я накарам да тръгне в посоката която аз исках, след кораба. Това беше най-тежката част. От тук нататък ми оставаше да я докарам до кораба. Рибока беше на около 230м зад мен.
Тази част определено беше по лесна от първата.
И излезе ето това: :fish15:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Туна 60см 3,200кг.

Отново пуснах кьоравия Пешо на същото разтояние за кораба с надеждата за втора риба и още по-голяма доза адреналин.
Разбира се надеждата ми не остана напразна и след около 20 минути дарага запя на ново.
Ваденето премина по същия начин и ето това излезе от морето:

Изображение
Изображение

Пак туна 2,700 кг.

Ето го и кьоравия Пешо с втората туна, героя на деня. На снимката добре се вижда, че единия му фар липсва :lol: :lol:

Изображение

На края всичко завърши така:

Изображение

Наздраве и на вас. Много слука на откриването и ви пожелавам да изпитате това което аз изпитах :fish15: :fish15: :fish15:

ПП. Само за протокола ще отбележа, че пръчката е Окума Номад Травел род с два върха и съответно две акции Лайт и Медиум лайт.
На снимките е с медиум лайт върха. Макарата е Окума Солтера 10LX. Влакното е Дайва Салтига Бот 55 либри с повод флулокарбон 0,70 на Трабуко.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Emo-83 »

Благодаря ти за репортажа Мирка.....радвам се,че си спази обещанието и ни направи съпричастни с твоите снимки и разказ.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
mdesov
Мнения: 170
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 22:40
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от mdesov »

Знаеш че много дуржа на думата си :wink: :wink:

Между другото има и две клипчета, но за съжаление нета ми е през сателит (много бавен) и няма как да ги кача :cry:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Emo-83 »

Понякога желая да заместя теб или Шкаров при дългите ви плавания....уви невъзможно. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
славеe
Мнения: 651
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 20:32
Риболов: сомoв
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от славеe »

Браво на колегите,че ни прават съпричастни.
Шморхи
Мнения: 1273
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2009 20:58
Риболов: морски
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Шморхи »

А риск да се изложа, че и съм морско чедо...само аз ли го оприличавам на паламуд, че и турук на всичкото отгоре? :roll:
Единствената туна, която ми прилича на твоята риба е Блек Скипджак, но...мен все ме кара на много едър паламуд.
Аватар
mdesov
Мнения: 170
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 22:40
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от mdesov »

Туна е Тоше. Така казаха месните рибари и бяха много изненадани, че съм хванал точно по това време на годината.
Сезона на туната бил след около 20 дни :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Emo-83 »

До колкото зная туната,паламуда или турука са от едно семейство....така,че приликата не ме учудва.На мен не ми прилича на паламуд,но аз не съм критерий,защото не съм морско чедо.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Шморхи
Мнения: 1273
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2009 20:58
Риболов: морски
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Шморхи »

Па то се видя какъв критерии съм аз. :lol:
beis
Мнения: 1031
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 13:44
Местоположение: Пазарджик
получил Браво: 3 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от beis »

Браво Миро,изкефиме с този репортаж. :wink:
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Tomahawk »

Аз явно съм ловил туни миналата година в нашето море... :lol: това много прилича на паламуда.не помня тези раета вертикалните дали ги имаше толкова силно изразени ... .. сега ще ме накарате да извадя един от фризера да сравня :D
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Emo-83 »

Извади два....адреса го знаеш...Екон пощенска пратка до поискване. :wink: :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”