" Записки по френските състезания "

Организирате или искате да участвате в риболовно състезание, това е мястото, където може да разберете къде и кога има такива ;)
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2667
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 179 пъти
получил Браво: 4580 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Дойде времето за последния манш на Зимната Лига , ивицата е все същият канал , и това е eдно рекордно 52-ро състезание. И 18-то състезание на един и същи терен за годината , просто не мога да повярвам... :o

В събота си спретнах една бърза тренировчица - тих , слънчев ден с температура около 10-11° , и уточних че:

-нивото на водата се повишава до към 11-11:30 , после пада с около метър за два-три часа

-когато нивото тръгва да пада , се появява течение като за 30 грама , при което рибата започва да се засича много трудно

-рибата е рядка , сам-самичък едва успях да хвана 11 риби , от които 7 бяха ситни...


И така , не бързам да разпъвам панаира , щото знам че нивото ще се вдигне.

Изображение

След досегашното ми не особено бляскаво представяне , и адски скапан тираж , се надявам на малко късмет , обаче Провидението още ми има зъб задето миналия път направих чиаво класиране от убито място 8) , и тоя път се падам в Мъртвата Зона :evil: :evil: - най-скапания възможен сектор , миналия път в този сектор имаше хора с по сто грама... :(
Имам фуил и вердевас , пинки , които са се разпълзели навсякъде , и тъмна храна , в която съм сипал малко жълти трохи - старт!

Изображение

Започвам с вкарване на фуил ,кълцам бял , няма кьорава индикация. Отдясно имам сигурно единствения пич , който е разпънал щека - той не лови на фидер въобще , и десетина минутои след старта вади ситно костурче. Щеката не ме притеснява , с един среден скимър ще бия сигурно целия му улов...Скимъра обаче не се появява , а Гаел , плувкаджията , сега вади и баба. След него вдясно седи Ерик , който двайсе минути след старта кепчосва скимър от около половин кило....

За момента , нивото все още се вдига:

Изображение

45 минути след старта.
Още не съм видял най-малката индикация , вердеваса се вади непипнат , хората се разхождат да видят някой хваща ли нещо...В този момент канала тръгва да тече , треволяци и листа се понасят бавно надолу , и нивото тръгва бавно да пада - сега имам първото кълване , и вадя ситна баба - на око , 40-50 грама...

Гаел вади още някакъв дребосък на щеката , Ерик има ситно костурче , отляво май има една ситна баба , аз се надявам , че с появата на течението рибата ще се активизира. Междувременно , идва време да се мести патформата напред , и сега е важно да не се губи дистанцията - разпъвам колците така:

Изображение


и сега места платформата до другото колче , и скъсявам дистанцията с 4 метра , колкото ми е въжето.

Рибата не се появява , продължавам да си вадя вердеваса непипнат - времето е студено - не повече от 3° , няма грам слънце , и сега спирам храната , и минавам на чиста глина с фуил , докато мисля дали да не направя второ петно? Обаче , при полжение че се играе за една или две случайно минаващи риби , с две петна по-скоро ще си навредя , така че решавам да седя на това , и понеже остава ЕДИН ЧАС , сега решавам просто да спра фуила. (Идеята е че ако за три часа не е свършил никаква работа , едва ли ще я свърши оттук нататък) Минавам изцяло на кълцан бял с малко живи пинки , и понеже ми става страшно студено , бодвам пинки на куката , и си пъхам ръцете в джобовете. Остава половин час до края , когато вадя да презаметна , и откривам пинките на мармалад , без да съм видял кълване... :evil: :x :x
Презамятам , изчаквам , вадя - нищо не е пипнато , презамятам. Остават , колко 15-16 минути? Вадя , и пинките ОТНОВО! са сдъвкани до смърт!!! :evil: :evil: :evil:

Сега , на мен ми е ясно кво се случва. Рибата е умряла от студ , тя лапа стървта , не мърда от мястото си , дъвче , плюе , и баааавничко продължава по пътя си...Поводът ми е ужасно дълъг за такъв риболов , обаче като остават десет минути , няма как да тръгна да бая на монтажите - мятам пак с идеята "да проведа същия експеримент , и да получа друг резултат" :wink: , три минути преди края вадя сдъвкана стръв за трети път , и оттам до края няма нищо...

Гaел има общо 5 рибета , тегли 330 грама и с това е ТРЕТИ в сектора! Ерик с двете си риби е втори с 530 или 520 грама...секторът се печели с кило и нещо , аз имам 30 ГРАМА!!! :oops: :oops: :shock: Без майтап! , и с това съм някъде около 36-ти или 39-ти в класирането... :oops: :?

Остават два манша (през януари) , и мисля че за момента можем благоразумно да задраскаме стълбицата от списъка с набелязаните цели.... :wink: :lol:
Всъщност , освен ако тиражът не ми се усмихне малко , и влизането в десятката може да се окаже трудно. На тази не особено тържествена нотка състезателната година се обявява за закрита - весело посрещане на Новата Година на всички! :11:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2667
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 179 пъти
получил Браво: 4580 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Ранна утрин някъде по Мартиниерския канал...неделя , 14 януари.
След кошмарното закриване на състезателната година , аз съм някъде по средата на класацията - 18-ти , мисля :oops: , щото след всеки манш всичко се обръща с краката нагоре , и разни фаворити потръват като Титаник , а тотални аутсайдери ( ама не аз :? ) , изплуват като.. ми като нещо дето изплува. :wink:

Тоест , двата оставащи маншa все още могат да преобърнат палачинката още един път , и сега , повече от всякога , е важен тиражът - още повече , че от цяла седмица е -2 - -3°С , и рибата най-вероятно няма да е много активна...Тираж...УПС!!!!!Хюстън , имаме...ИМАТЕ!! проблем , Хюстън! :twisted: :twisted: :twisted:

Оглеждам тълпата ...А? А!

Изображение

8) 8) 8)


Изображение

Пичове...изтеглих горната тапа!!! :twisted: :D :D :D От която почти винаги се печели , освен ако не я изтегли тотален турист , и до него се падне много добър играч. Кой е до мен? - добър щекар , който лови на фидер , но не толкова добре , че да ме бие с този тираж...Е така исках да започне годината - с чертичка , плик и рязък скок в класирането - за сега обаче , рязко се повишава нивото на канала , а чертичката и плика са още във водата...

Изображение

Фуила ми е от фризера , и нещо се намокри , та вместо фуил имам някаква каша - ама не ми дреме


Изображение

...имам бял и торен за кълцане , живи пинки , и разкошен вердевас. Храня две петна , макар че с такъв тираж теоретично нямам нужда от второ петно , и стартираме - още не съм метнал третата кошница , и внезапно тревички ии листа се понасят бавно надясно - нивото започва да пада , ии лекото течение вероятно ще активизира рибата...

Половин час по-късно.

Още не съм видял кълване , нито съм извадил сдъвкана стръв -не съм видял и Жоел , комшията , да извади риба. Въртя двете петна , както и Жоел.Когато е минал един час , почват да ни навестяват други играчи от сектора , да се интересуват имаме ли някаква активност , щото те нямали...денят е хладен , но слънчев , няма полъх , седим и чакаме включване...

"Жоел" - подвиквам на комшията , който малко недочува - "мислиш ли че от двете най-добри места по цялата ивица , можем да се капотираме?" :roll:

"Остават три часа" , клати глава Жоел - "все ще хванем някоя риба..."

Два часа след старта минава рънъра , да ни каже че все още всички сме равни. Стига бе...ЦЕЛИЯ сектор?!? :shock:
"Не" , отговаря Лоран - "цялата ивица от номер 1 до 41"
:mrgreen:

Ей!!! Две години чакам да я изтегля тая тапа! Върнете ми парите! :evil: :lol: - ставам , почвам да ровя из саковете за разни мътилки , ароматизатори , и не знам още кво , опитвам с кошници за чист бял червей , опитвам да презамятам през две минути с чиста глина , да изчаквам кълването десет минути...НЯМА бе! Няма сдъвкан вердевас , няма да мине риба през влакното , няма..

Кво да ви разтягам историята? Двамата с бай Жоел приключваме без да сме видели кълване , и понеже на нас се беше паднала задачата да теглим сектора , тръгваме с кантара , и зад всеки състезател виждаме извадените живарници да съхнат....целия сектор е капо , тегленето минава бързо и чисто. :lol:
Следващият сектор? - колективно капо... Има 4 човека с риба (трима с по една , и един с две) , от 41...С това вече мисля че Зимната Лига е загубена без всякакъв шанс за влизане в десятката , още повече , че не знам дали ще мога да участвам в последния манш.

Състезателната 2024 миоже да се обяви за открита :lol: - първата битка я пишем загубена с философско повдигане на рамене - сезонът тъкмо започва. :11:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Markony
Мнения: 2008
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 196 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Markony »

Привет, може би съм досаден, но не си писал от много време и определено липсваш...
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Аватар
outsider
Мнения: 2667
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 179 пъти
получил Браво: 4580 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Трогнат съм - ама без майтап. :)
Събраха ми се доста неща напоследък , а малкото състезания дотук не заслужаваха внимание. Този уикенд беше по-интересен , до ден-два ще намеря време да подхвана отново темата.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
bobopeli
Мнения: 466
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 886 пъти
получил Браво: 1469 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от bobopeli »

Тръпнем в радостно очакване! :tup:
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от ricono »

Да се наредя и аз на тази опашка :)
Аватар
outsider
Мнения: 2667
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 179 пъти
получил Браво: 4580 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

" Cлуховете за смъртта ми са силно преувеличени"
Марк Твен.
:wink:

Здрасти , банда. Напоследък бях малко зает , а и сезонът досега не беше много вдъхновяващ . И сега имаме състезание, за което си струва да се кажат две думи , обаче тази вечер нямам (пак) време :oops: , така че вместо това ще ви направя кратък обзор на сезона дотук:

Изображение


28 януари - последен манш от Зимната Лига.

Калпав резултат в Лигата може да се направи и с много добър тираж - има един пич дето ДВА пъти тегли горната тапа , обаче добър резултат е абсолютно невъзможно да се направи без добър тираж. Аз се надявам , че скапаният тираж все някога ще свърши - колко пъти поред може да се изтегли куц сектор , деа? :evil: Ми...много. :lol:
ПАК тегля дълбокия кенеф ,времето е студено , рибата е заспала и без апетит , кълванетата са редки , плахи , и течението с нищо не помага за реализацията. Рибата е рядка , и е жизнено важно да се гепи бонус. Пояснявам : съседът отдясно има ЕДНА риба - 450 грама. Отляво имам ДВЕ риби - 670 грама. Аз имам ЧЕТИРИ риби - 364 грама... :(
И така , с това потъвам до 23 място в турнира , последния плик е за 19-тия , ама аз не играя за последния плик. Затваряме страницата. :|


Месец февруари се изнизва , и на 9/10 март имаме два квалификационни турнира за финала Матрикс 2025. Все на същия канал , няма отърване от него. Тиражът е средна хубост , времето - пълна отврат. Не спира да вали , прекрасна възможност да сефтосам в релни условия новата платформа: 8)

Изображение

Изображение

Имам много силни играчи и от фвете страни , с Микаел (отляво) , играем на една и съща дистанция до сантиметър. Макс , отдясно , лови отсреща , рибата се събира сравнително бързо , но е само дребосък , по едно време се обръщам към Мaкс , и го гледам как кепчосва много едра платика...не минават две минути , и той зашива втора! :shock: Сега , имам дилема - да мина ли на неговата дистанция , или да изчакам дребната риба на петното ми да "викне" едрата? Решавам да се седя на петното , едрата риба не идва , Макс държа рибата един час и я загуби , обаче за това време мина 8 кила. Аз имам само ситнеж - 2 кила с 18 рибета , Микаел оляво има 5 кила. Оказа се , че още едно място вдясно от Макс , в kанала се влива някакво поточе , което пред него вече почти губи сила , и затова е ловил отсреща. И затова там са се завъртели риби...Аз успях само да се накефя на платформа , да преценя какви прикачни ми трябват (втори фидер арм , да речем) , и сега чакаме неделята.

КъФ дъжд бе братО? :shock: Неделя:

Изображение


Крайният ляв сектор , където се печели от номер 1 или 2. Аз съм на номер 9 (от 11) Микаел е дясна тапа. Изглежда че слънцето не се нравеше на рибите (не са свикнали , щото) , и сега пък рибата не щеше да кълве?!?

Изображение


Минава ЕДИН час докато гепя първото рибе , хората се разхождат по ивицата да питат на някой кълве ли му...Нивото тръгва да пада , излиза течение , сега иска 40 грама , второто рибе го хващам ДВА часа след старта(!!!) почват фитките , ужасно измъчен риболов , до края успявам да хвана 9 рибета , на обща стойност 900 грама. Оказва се че секторът се печели с кило и седемстотин , Микаел на тапата има кило и двеста , и аз съм трети в сектора , даже прибрах скромен плик...


(Почвате ли да се сещате що нищо не съм писал досега?)

7 април. Все на същия Мартиниерски канал. Неочаквано по мащаб състезание , сектор щека с 48 човека , и сектор фидер с 49 (а може и да беше обратно) - а бе - много маймун много нещо!

Изображение


За да се съберем , са окастрили нов сектор , където никой не е ловил , и който трябва старателно да се избегне - и аз , разбира се, се падам баш там! Риба няма , ама хич. И тази , която я има , е от калибър дафинов лист...по едно време пуснах на две педи от брега да хвана някой слънчак , така се бях отчаял , и половин час преди края просто тръгнах да събирам. :evil:

Оказа се че е имало "риболов" на 12-15 метра от брега , в търсене на "плувкаджийски" риби , 50-80 грама..Не съм се сетил да опитам , а и човек има достоинство някакво , знам ли... :)
Класирам се предпоследен или пред-предпоследен в сектора :roll:

Между другото , от известно време експериментирам с масивно захранване ( без в момента да има смисъл от такова). Ама човек все трябва да се забавлява по някакъв начин:

Изображение

Изображение

Време беше да започне сериозният сезон... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2667
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 179 пъти
получил Браво: 4580 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Такааааа....

Изображение

Една виртуална бира за първия , който каза " тва май не е оня канал? " :tup:

Не е. 8)
Това е славната река Вилен , изтеглил съм най-скапания сектор ( ми то като ти стане навик...) , и се каня да започна първия манш на Финала Матрикс , на най-сложния терен в Западна Франция , подведен от резултатите на крайно грешна тренировка. :oops:
Да поясня : много обичам да играя на река Вилен , ама в тая работа има нотка на мазохизъм , щото няма друг терен , на който да се справям толкова зле. :oops: Не и хващам цаката , когато има риба не мога да се справя с фитките , и все съм с доста посредствени резултати. :cry:
Така че поставената цел - да се вмъкна в горната половина на таблицата , е малко...оптимистична. :wink: Като стана дума , има 66 броя състезатели , в 6 сектора по 11 човека.

Изображение

Тренировката , проведена миналата седмица , мина в условията на прилично течение , 40 грама на 15 метра , 60 на 24 , и 80 на 32. Риба имаше на всичките дистанции , като най-едрата се ловеше на най-късата , хванах едни 50 риби (предполагаемо тегло - 8-9 кила) , и направих 7326532684652 фитки....ааааргххх!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Бaси , как бе, КАК успяват да ударят така , че да сгънат фидера до средата , и да не се засекат , деа и рибите?!? Все пак , от тренировката може би имаше полза , щото "открих" стръв , която до сега не бях ползвал : главата на торен червей , сантиметър - сантиметър и половина , на кука номер 10-12. При размер на рибите от 150-300 грама , любимите ми големи парчета червей не вършеха работа , а белия червей го изсмуква а секундата.

И всичко това , барабар с тежката речна храна , зърнените храни ( царевица , коноп , жито , булгyр и кус-кус) , не знам колко работа щеше да свърши , щото сега...НЯМА течение. :? Грам.

Изображение

Изображение


Паднал съм се в единствения плитък сектор , получавам инфо от три източника , че трябва да се лови на 60-65 + :o , тръгвам да търся дълбокото , и откривам че от 30 метра до 70 имам една и съща дълбочина. Имаме засилващ се насрещно-страничен вятър , дребна , адски гадно кълвяща риба , и вероятност да се презамята три пъти за пет минути...ъъъъ на 70 метра си ловете ВИЕ! :x
Удрям клипа на 48 , правя второ петно на 32 , и за всеки случай приготвям една пръчка с монофил на 16 метра.

Старт. Mятам по няколко кошници на всяка дистанция , почвам от най-далечната , съседите от двете ми страни (да отбележа че съм на номер 5. Ъъъ... не съм тапа , нали разбирате...) , ловят на 40-45 . Две места вдясно седи Фреди , белгиеца дето спечели първия финал , и който ме размаза последния път на баластриерата в Нормандия. Минават 15 минути , и гладам Фреди прав на скарата , с високо вдигнат фидер , да прекарва първата си риба през закачките. Почти в същия момент , колегата между нас тръгва да вади риба и той...Ей!! :evil: Ами аз бе? :o
А! - и на мен ми кълве! :D Сега почва да се събира някаква риба , минaвaм на по-гoляма кука , и на главата от торния червей - това сега работи като някакъв сън , нямам фитки (Без майтап. На Вилен... 8) ) , и рибата се лови , макар и да е по-скоро дребна , за един час имам десетина риби. Правя едни сметки без кръчмаря , десет на час , такова средно тегло , за пет часа... :roll: ...и тука риболовът се изключва. Тва е най-характерната черта на тази река - рибата внезапно може да изчезне , или да спре да кълве на каквото кълвеше и да мине на друга стръв без предупреждение - и аз обикновено тръгвам да се нaгаждам към промяната толкова късно , че сигурно са минали две други промени , които въобще не съм забелязал... :oops: :oops:
Този път обаче , след няколко минути без индикация, решавам да не дремя и минавам на вердевас. А! Рибата си е там , само че сега не кълве на торен , а само на вердевас. Я деа! Минавам на фиксиран патерностер , тва работи в продължениe на полoвин час , след което внезапно правя две фитки една след друга , и решавам че е дошъл момeнта да опитам с късия повод.

(Зaбележка: по време на тренировката опитах с разни дължини на повода , включително с почти методни дължини , обаче най добрата дължина беше 40-50 сантиметра от кошницата до куката)

Бъркам в класьора , докато се чудя ква кука да изпробвам , щото ми се иска след малко пак да опитам торния червей. Така че вадя кука Yuki AX63 , десети номер , която е правена за сърфкастинг , обаче без да иска , производителят е създал най-добрата кука за фидер в този размер на пазара :twisted: - бодвам 5-6 вердеваса , и влизам в някаква страшна серия , като излизат и няколко риби от над половинка. За отбелязване е , че съседите видимо за забавили ритъа , аз си отварям бира , рибата кълве , пече слънце , и животът е прекрасен. Ловя на река Вилен , и не правя фитки бе! :lol:


В един момент риболовът се изключва. Те така - ЩРАК! , и риба няма. Мися? Опитвам си късите петна - никакъв живот , обаче не губя повече от десет минути в тая операция (която беше пълна простотия) Сега? Сипвам в храната две шепи глина , доливам вода да стане на кална каша , и сега , три часа след старта , за първи път посягам към фуила , който досега държах в резерва. Десет мнути , петнайсет...бавно , на петното се заpажда някакъв живот. Проблема със зараждането нa живот , тва е че първия появил се организъм обикновено не е динозавър или мегалодон - първо тръгват разни амеби и други такива едноклетъчни организми - и те така беше и у наше село.... :mrgreen:

Налазва ме ситнеж , спирам фуила , минава някакво време , докато почна пак да хващам риба - вече без оня ритъм , ама не се оплаквам , щото комшиите от половин час не са видели кълавне. Опитите да се лови на торен не дават резултат , изкарвам половин час на вердевас , и когато остават пет минути минавам пак на торен и хващам две риби за пет минути! От колко имах риба за торен на петното? Ми аз откъде да знам...

Идва кантара. Тапата имал 19 кила...направо си го представям - втория има 14 , третият - 12.... :? аз имам 31 риби , и оценявам улова си на 6-7 кила , комшията отляво тегли пет и нещо , аз тегля 7.650 , подават ми листа да подпиша...УПС! Вторият има 6 кила , и оттам всички резултати са между 3 и 5 кила? :shock: :shock: Не бързай да се радваш , Иване , има 6 човека до края на сектора...комшията отдясно тегли 4 кила и нещо. Фреди няма 4 кила , скъсал е сума ти риби в някакава закачка...следващият , под пет кила...с всеки следващ се качвам едно място нагоре , и все чакам някой да изтегли живарник с 15 кила риба , обаче няма - аз съм ВТОРИ в сектора. На река Вилен , братрО. На финала Матрикс! :D :D :D
И за утре имаме добри и лоши новини... :wink:


ПъСъ - нЕма такъв уклей!

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Състезания и турнири”