Словения, Австрия и пак Словения - юни 2013

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
Алеко
Мнения: 11058
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 760 пъти

Словения, Австрия и пак Словения - юни 2013

Мнение от Алеко »

На 1 юни с госпожата потеглихме за Рим. Маршрутът беше София-Ратеж (Словения)-Бад Клайнкирххайм (Австрия)-Рим-Ратеж-София.

Юрнах Дани да ставаме рано, че да стигнем до Словения по светло. Естествено, за да мога да половя в река Крка. Речено, сторено. Предната вечер обаче ми се обажда Вальо-Нисана да ми каже, че дъждобранът ми е останал в колата му от предишния ни риболов. А прогнозата за времето обещаваше дъжд около Ново Место, както и в Австрия. Така че трябваше да съм подготвен. Хуквам аз към Вальови, но с простия си акъл оставям телефона вкъщи. Пенка уж намира адреса (кръстил съм си навигацията Пенка), ама там само някакви блокове, които не отговарят на това, което ми е казал Вальо. Въртях се около блоковете, гледах по звънците, оглеждах се за колата му - нъцки. Рекох си: майната му, нека ме вали. Сухо дупе риба не яде. Аз и без това не ям риба.

Прибрах се вкъщи и звъннах на Вальо да му се извиня, а той - приятел в нужда се познава - рече: "Утре с Жоро (Кода33) тръгваме в 4:30 за откриването, ще мина през вас да ти го дам тоз пусти дъждобран." Така и стана, и вече спокоен, поехме по първата отсечка от 850 км до Ратеж. Пристигнахме в "Гостилна Вовко" (http://www.gostilna-vovko.si/ - познайте кой им е превел сайта на български :mrgreen:. Горещо го препоръчвам на всеки, който пътува към Италия, Австрия, Германия и т.н.) към 17 ч., разтоварих Дани и малко багаж и беж към реката. Още от София си бях наумил къде точно ще ловя. По пътя натам, близо 25 км от гостилната, закапа дъжд и бях благодарен на Вальо, че ме спаси. Нахлузих дъждобрана и нагазих в реката. А тя една бистра, чиста, никакъв боклук по бреговете, абе кеф на буци!

След няколко проби на примамки се ковна и първото кленче:

Изображение

Последваха го още няколко:

Изображение
Изображение
Изображение

Междувременно дъждът беше спрял, но ме домързя да свалям дъждобрана, а и по небето се носеха едни тъмни облаци, аха всеки момент пак да завали. Измежду тях се показваше и малко слънце.

На този воблер (Мегабас, плиткогазещ) още не бях хващал риба, но там се отчете:

Изображение
Изображение
Изображение

На това място предни години съм хващал добри балканки. Затова смених кленотрепача с блесна и резултатът не закъсня. Две от този калибър:

Изображение

Стана късно, бях изморен и доволен и реших да се прибирам към хотелчето. Кухнята там е невероятна, правят едно сърнешко, да си оближеш пръстите! Та потеглих обратно, но пътьом спрях за последни хвърляния на един мост, от който съм хващал кленове, щука и распер. Този път обаче нямах пипане, макар че се виждаха добри риби в бистрата вода. Останах си само със снимки:

Изображение
Изображение

На следващия ден продължихме към Бад Клайнкирххайм. Това е едно селце в Каринтия, югозападна Австрия. Кумовете ни бяха ходили там миналата Коледа и много ни хвалиха едно хотелче, така че решихме да го посетим и да пробвам австрийските реки и езера, които в района са в изобилие. Пътьом спряхме на още едно място в Словения, където ковнах една хубава балканка:

Изображение

За повече риболов нямаше време, защото искахме да минем покрай Бохинското езеро. А от него изтича река Сава Бохинка, която се слави с прекрасни пъстърви. За мое съжаление е изцяло в ръцете на мухарите (май ще се наложи да го науча това мухарене, защото там е истински РАЙ!). Ето няколко снимки:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Тук, на вливането на реката в езерото, се виждат две риби, които бяха доста големи. Не знам обаче какви са:

Изображение

Пристигнахме в Австрия, настанихме се в хотела и аз веднага хукнах към близкото езерце. Не таях особени надежди, защото досега не съм имал особен успех на спининг на затворен водоем. Но там останах приятно изненадан:

Изображение

Тази снимка не е на фокус, но я пускам заради размера. Щуката не е голяма, но все пак:

Изображение
Изображение

Езерцето:

Изображение
Изображение
Изображение

На следващия ден отидох първо до близкия развъдник за пъстърви, където се продават и билетите. В един от басейните имаше :shock:

Изображение
Изображение

Разпитах към коя река да се насоча, като тайничко си мислех за Драва. Но човекът от развъдника ме разубеди, каза, че била много голяма и доста мътна от снеготопенето. Препоръча река Мьол, която е приток на Драва. Там хванах:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Това е точно вливането на Мьол в Драва:

Изображение
Изображение
Изображение

Излизаха дребни до средни балканки, като доста от тях стояха точно на ръба между по-бавното течение на Мьол и бързите води на Драва.

Изображение
Изображение

Следва втора част.
Аватар
БОНЧО
Мнения: 883
Регистриран на: Пет Ное 30, 2007 16:29
Местоположение: Две могили-Велико Търново
дал Браво: 989 пъти
получил Браво: 487 пъти

Re: Словения, Австрия и пак Словения - юни 2013

Мнение от БОНЧО »

Браво,Алеко.
Супер си си изкарал...
Не става само с ядене,трябва и ...пиене!
Аватар
fisherman 007
Мнения: 523
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 20:27
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Словения, Австрия и пак Словения - юни 2013

Мнение от fisherman 007 »

Браво Алеко страхотно...
Не е луд този който ходи за риба,
луд е този който му дава.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Словения, Австрия и пак Словения - юни 2013

Мнение от Златев »

Чудесни места!
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
jazzmena
Мнения: 4595
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Словения, Австрия и пак Словения - юни 2013

Мнение от jazzmena »

Тук, на вливането на реката в езерото, се виждат две риби, които бяха доста големи. Не знам обаче какви са:
Липани са Алеко. Също би трябвало да клъвнат на блесна.

Поздрави за чудесния репортаж. :)
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: Словения, Австрия и пак Словения - юни 2013

Мнение от krasimir »

Изображение
:shock: :oops: :shock: Природата е уникална Алеко. Хубави неща и емоции си изживял.
bono
Мнения: 37
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 12:58
Риболов: На плАвка

Re: Словения, Австрия и пак Словения - юни 2013

Мнение от bono »

Страхотни местенца, искарали сте си добре. No name рибите не са ли липан, ако не се лъжа на български, руснаците ги наричат Хариусь: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0% ... 1%81%D1%8B" onclick="window.open(this.href);return false;
или на немски Äsche
ТОПНИ ТОПНИ
Аватар
Алеко
Мнения: 11058
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 760 пъти

Re: Словения, Австрия и пак Словения - юни 2013

Мнение от Алеко »

bono написа:Страхотни местенца, искарали сте си добре. No name рибите не са ли липан, ако не се лъжа на български, руснаците ги наричат Хариусь: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0% ... 1%81%D1%8B" onclick="window.open(this.href);return false;
или на немски Äsche
Вероятно са, защото там има доста от тях. Миналата година даже хванах два.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Словения, Австрия и пак Словения - юни 2013

Мнение от Бат Стан »

Супер, поздравления за хубавото пътуване и улова!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”