Какво ми трябва?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Какво ми трябва?

Мнение от bulgarche-to »

Привет от мен. Седнах да прочета в интернет какво ми трябва, днес да си накупя, а утре да направя една разходка по близките водоеми. Ходя за риба от малък, но все по-малко време имам за това. Ориентирал съм се към спининговия риболов, тъй като ми се струва по-неангажиращ и по-вълнуващ, а и в колата винаги има място за една въдица и 5 примамки. Не разбирам абсолютно нищо от макари, почти нищо от примамки, а за въдицата чета само нещо си 10-40 :D

За сега май съм се ориентирал към лов на щука и кефал,. Не мисля от сега на куп да изръся камара пари за нещо, което я ползвам я не.

Каква въдица ми трябва - дължина, акция, на две части или телескопична?
Макара - "големите" обират повече с едно завъртане - по-добри ли са, за по-малко измаряне, или са тежки и умаляваш от това? Понятие си нямам :D
Влакното - плетено (онова зеленото) или някаквите по-модерни които сега гледам се ползват. Дебелината също е широко дискутирана.
Кажете няколко примамки с които и дребосък да се лови, поне да ме зариби :D

Доста увлекателно мога да разказвам, но тук почти го спестих, макар че на някой му е дотегнало написаното (за което се извинявам). Надявам се да ми кажете нещо конкретно, точно и ясно, може и с лека обосновка, ясно е че ще има спорове и помежду ви кое е най-правилно за покупка от мен.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Какво ми трябва?

Мнение от babydoctor »

bulgarche-to написа:За сега май съм се ориентирал към лов на щука и кефал,.
Не е зле да споделиш в какви водоеми смяташ да ги ловиш...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Какво ми трябва?

Мнение от bulgarche-to »

Нямам си на идея, навсякъде където може и каквото видя край пътя (много пътувам). Но са все пълни с дървета, теснички и т.н. Няма да е по Дунав и големите ни язовири
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Какво ми трябва?

Мнение от antivik »

Значи шъ требе да се ориентираш към по-къса сопа и по-дребно макаре, що по шубраците трудно ще развъртиш някоя дълга гьостерица....
Па и от значение са и финансовите ти възможности....и другото ако се зарибиш как си требе, няма да се разминеш само с 5-6 блеснички.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
spiningist_11
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Мар 16, 2014 19:16
Риболов: Спининг
Местоположение: София,Никопол

Re: Какво ми трябва?

Мнение от spiningist_11 »

Въдицата да е с дължина 2.10.Акцията 5-25 нещо такова.Еми дали ще е телескопична или на две части си избери ти.:)Макаричката размер 2000.Влакното монофилно 0,22.Когато ходиш за щука задължително метален повод :!: . Моделите на Goldy са добри за кефал.Също така и някой блесни на Мепс 1 номер.За щука блесни 2-3 номер.Веднага ти казвам една много добра блесна за щука Mepps Lusox 2.еми това е късмет :)
Catch and Release
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Какво ми трябва?

Мнение от babydoctor »

Щях да напиша същото като Спинингиста. Най-добре отиди в някой магазин и избирай на място. Блесни може и № 0 да си вземеш. Направи си разнообразие от цветове - бели, черни, "златни" и "сребърни". Не забравяй да напазаруваш и подходящи вирбели. Ако търсиш плетеняк, гледай да е с тест 4-5 кг. Наслука.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
p_zarkov
Мнения: 939
Регистриран на: Пет Юли 21, 2006 11:04
Местоположение: Ruse
дал Браво: 160 пъти
получил Браво: 148 пъти

Re: Какво ми трябва?

Мнение от p_zarkov »

Не , че съм гоУем специалист , но се изказвам тук-там :lol: . Според МЕН , най-добре е да направиш един-два риболова с колега спинингист . Той със сигурност има няколко въдици и би ти услужил да ги разгледаш , а и да помяташ . Аз мисля . че трудно сам би намерил рибите -рибите имат къща ( любими места , а и часове в които се хранят ) , ако някой те светне , тогава със сигурност ще се зарибиш . Ловците виждат по какво стрелят и ако не мине дивеч , казват : то днеска нищо не излезна . Рибарите не виждат кой гони и дали гони примамките ! А бе дълго стана това обяснение ( а има толкова много да се каже )! С две думи свържи се с някой и в реална "бойна обстановка" виж как е ! И съвет от МЕН : Колкото си по упорит в риболова , толкова повече успехи и емоции ще имаш !

Успех и поздрави !
п.п. Виж кой какво продава втора ръка ! Повечето неща си заслужават парите !
p_zarkov@abv.bg
0887417618
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Какво ми трябва?

Мнение от bulgarche-to »

Накупих си неща, после ще снимам какви са.
Въдица 240 см, влакното 0,14, малко по-различни метални поводи.
Лусокса го знам и си взех 2 и 3 номер, търся една конкретна блесна но вече в няколко големи магазина в града не я намирам :/
Какво означава подходящи вирбели?

P.S.
Изображение
Изображение
Изображение
Последно промяна от bulgarche-to на Чет Авг 21, 2014 16:16, променено общо 1 път.
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Какво ми трябва?

Мнение от bulgarche-to »

Модерирано
sestrata
Последно промяна от bulgarche-to на Чет Авг 21, 2014 16:26, променено общо 1 път.
toshiro
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Юни 06, 2012 15:24
получил Браво: 1 път

Re: Какво ми трябва?

Мнение от toshiro »

spiningist_11 написа:Въдицата да е с дължина 2.10.Акцията 5-25 нещо такова.Еми дали ще е телескопична или на две части си избери ти.:)Макаричката размер 2000.Влакното монофилно 0,22.Когато ходиш за щука задължително метален повод :!: . Моделите на Goldy са добри за кефал.Също така и някой блесни на Мепс 1 номер.За щука блесни 2-3 номер.Веднага ти казвам една много добра блесна за щука Mepps Lusox 2.еми това е късмет :)
Не съм съгласен. За щука и кефал по тесни рекички деренца и гьолове бих търсил бърза двуделна въдица до 210см и тест по примамки от 4 до 20грама (дори до 15-16) Задължително плетено влакно с реален диаметър максимум 0.20мм и тест около 15 либри (съобразено с пръчката) Макара, която да балансира пръчката и да събира 100тина метра от въпросното влакно и с най-широката за размера си шпула. Според мен трудно ще ти се опъне трофей от тези видове с подобен такъм. За кефала блесни 1, 2 и 3 номер. За щука блесни от 3ти номер нагоре. Лусокса си има голямо листо и няма нищо общо с Аглията например.
spiningist_11
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Мар 16, 2014 19:16
Риболов: Спининг
Местоположение: София,Никопол

Re: Какво ми трябва?

Мнение от spiningist_11 »

toshiro написа:
spiningist_11 написа:Въдицата да е с дължина 2.10.Акцията 5-25 нещо такова.Еми дали ще е телескопична или на две части си избери ти.:)Макаричката размер 2000.Влакното монофилно 0,22.Когато ходиш за щука задължително метален повод :!: . Моделите на Goldy са добри за кефал.Също така и някой блесни на Мепс 1 номер.За щука блесни 2-3 номер.Веднага ти казвам една много добра блесна за щука Mepps Lusox 2.еми това е късмет :)
Не съм съгласен. За щука и кефал по тесни рекички деренца и гьолове бих търсил бърза двуделна въдица до 210см и тест по примамки от 4 до 20грама (дори до 15-16) Задължително плетено влакно с реален диаметър максимум 0.20мм и тест около 15 либри (съобразено с пръчката) Макара, която да балансира пръчката и да събира 100тина метра от въпросното влакно и с най-широката за размера си шпула. Според мен трудно ще ти се опъне трофей от тези видове с подобен такъм. За кефала блесни 1, 2 и 3 номер. За щука блесни от 3ти номер нагоре. Лусокса си има голямо листо и няма нищо общо с Аглията например.
Аз не съм съгласен пък със теб :)Защо плетено влакно за кефал нещо кефал и плетено влакно не ми се връзват нещата.За щуката съм съгласен,но за кефала-НЕ!На power pro 0,20 издържа 13-14 кг. той да не ходи за крокодили бе човек :D :?: :?:
Catch and Release
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Какво ми трябва?

Мнение от bulgarche-to »

Налагам санкция "предупреждение" за нарушаване т.6 от Правилата на форума:
6. Да се пише на кирилица. Fishing Mania, в това число и форумите на сайта са български и езикът, на който се пише е български. Към портала и форумите е инсталиран Kredor, който дава възможността да се пише на кирилица дори и да не е инсталирана на компютъра.
модератор
sestrata
toshiro
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Юни 06, 2012 15:24
получил Браво: 1 път

Re: Какво ми трябва?

Мнение от toshiro »

spiningist_11 написа:Аз не съм съгласен пък със теб :)Защо плетено влакно за кефал нещо кефал и плетено влакно не ми се връзват нещата.За щуката съм съгласен,но за кефала-НЕ!На power pro 0,20 издържа 13-14 кг. той да не ходи за крокодили бе човек :D :?: :?:
http://www.alltackle.com/PowerProSpecs.gif" onclick="window.open(this.href);return false; 15lb test - 0.007 inch = 0.18mm (0.25-0.30mm real)
http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... e-pe4-150m" onclick="window.open(this.href);return false; - V. High Grade PE4 150m 1.5/21.4lb
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво ми трябва?

Мнение от MapuaH »

spiningist_11 написа:
toshiro написа:
spiningist_11 написа:Въдицата да е с дължина 2.10.Акцията 5-25 нещо такова.Еми дали ще е телескопична или на две части си избери ти.:)Макаричката размер 2000.Влакното монофилно 0,22.Когато ходиш за щука задължително метален повод :!: . Моделите на Goldy са добри за кефал.Също така и някой блесни на Мепс 1 номер.За щука блесни 2-3 номер.Веднага ти казвам една много добра блесна за щука Mepps Lusox 2.еми това е късмет :)
Не съм съгласен. За щука и кефал по тесни рекички деренца и гьолове бих търсил бърза двуделна въдица до 210см и тест по примамки от 4 до 20грама (дори до 15-16) Задължително плетено влакно с реален диаметър максимум 0.20мм и тест около 15 либри (съобразено с пръчката) Макара, която да балансира пръчката и да събира 100тина метра от въпросното влакно и с най-широката за размера си шпула. Според мен трудно ще ти се опъне трофей от тези видове с подобен такъм. За кефала блесни 1, 2 и 3 номер. За щука блесни от 3ти номер нагоре. Лусокса си има голямо листо и няма нищо общо с Аглията например.
Аз не съм съгласен пък със теб :)Защо плетено влакно за кефал нещо кефал и плетено влакно не ми се връзват нещата.За щуката съм съгласен,но за кефала-НЕ!На power pro 0,20 издържа 13-14 кг. той да не ходи за крокодили бе човек :D :?: :?:
Колега, в голяма грешка си :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Какво ми трябва?

Мнение от antivik »

Както няма абсолютна истина така няма и универсален такъм, решението е поне 2 различни сопи и макари с 2 шпули и различно влакна на всяка шпула, а там - на място - вече се сменя според каквото се наложи....
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”