Влакно за Туна?

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
karakolev
Мнения: 344
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 13:03
Риболов: сом и бяла
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Влакно за Туна?

Мнение от karakolev »

Да питам коя е правилната марка, хората с опит в този риболов? По чуждите форуми спрягат единствено Ande, Momoi and Jinkai. Колко трябва да е голям повода и как е правилно с възел или да се кримпва?
http://www.interargument.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Troli: Защото ЛОВЪТ НА РИБА става с подходящия арсенал за всяка ситуация!
tzetzo62
Мнения: 28
Регистриран на: Нед Авг 24, 2014 15:33
Риболов: Всякакъв,но най вече плувка.
получил Браво: 1 път

Re: Влакно за Туна?

Мнение от tzetzo62 »

Ще следя темата с интерес!
marvin83
Мнения: 70
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 16:39

Re: Влакно за Туна?

Мнение от marvin83 »

Здравей колега,
до колкото разбирам от въпроса ти става въпрос за повода.
Тук може да се пише и цял ден, но за да питаш така трябва да конкретизираш някои параметри.
1.Какво ти е основното влакно?
2.Къде, на какво (стръв) и как смяташ да ловиш?
3.И в зависимост от т.2 какви риби се очакват?
Не по-малко важно е какви са въдиците и макарите които ще използваш.
В един друг форум съм описал няколко риболовни излета, които имам и две среши с риби които са се хващали и са ми развивали по 300 метра за 15-20 сек без да мога да направя нищо.
Ако конкретизираш предните точки и те съвпадат с моя вид риболов с радост бих споделил моя начин на риболов възли и влакна.
Но да пишем ей така мисля че няма смисъл.
Поздрави
Аватар
karakolev
Мнения: 344
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 13:03
Риболов: сом и бяла
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Влакно за Туна?

Мнение от karakolev »

Пръта ще погледна утре каква акция беше. Но предвид, че макарата е Tld 25 50lb/350yard, повече от 50лб ако сложа мисля, че ще е малко като метраж. На рибка и евентуално тролинг мисля да ловя. Въпроса ми беше каква марка да е основното и повода?
http://www.interargument.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Troli: Защото ЛОВЪТ НА РИБА става с подходящия арсенал за всяка ситуация!
marvin83
Мнения: 70
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 16:39

Re: Влакно за Туна?

Мнение от marvin83 »

Макарата е добра. Това което си прочел 50 lb 350 yrd е за монофилно влакно, което е с дебелина между 0,58 и 0,62 за плетено е почти двойно т.е. 50 лб power pro 600 yrd.
Ако избереш монофил определено 300 м ще са ти малко, пак казвам зависи от мястото и рибите.
Аз ловя на тролинг. Ловя с две Shimano Tiagra 16 i 20 като размери. На 16-ката съм с 700 метра 50 лб, а на 20-ката с 1000 метра. Имам и по малка макара Shimano Spheros 8000 PG, която за последно ми я разви миналата седмица. Макарата и двата пъти беше с по около 300 метра влакно и два пъти развивана от риба. Казвам разви, а не скъса, линията издържа просто метрите бяха малко. Няма как да ти скъса 50 либри, ако не е протрито някъде, колкото и да е голяма, защото влакното ти държи до към 22-23 кг. Нито пръчката нито макарата ще издържат на тази мъртва тяга, каквито и да са с някои много малки изключения.
За риби до 10 кг няма да имаш проблем, но няма как да ги подбираш :lol: :lol: :lol: .
Та според мен поне 500 метра плетено и след това между 12 и 20 метра флуоро.
За флуорото между 40 и 90 lb. Пак зависи какви риби ще преследваш и къде.
Аз Използвам 50 лб като мисля да мина на 60.
Използвам Yo zuri Duel & Seaguar. Твърдят, че второто е по-качествено, но примен повечето удари са били на Дуел-а. Може би така се е случило.
Искам да кажа, че не е лош. Има и доста по добри разбира се. Но те се използват при рибилов на дрифт.
За възлите:
летеняк към флуоро - аз съм привърженик на ALLBright Knot, до сега не ме е предавал НИКОГА.
За флуорото към карабинката зависи от дебелината на флуорото но колокото е по-дебело толкова по-трудно. Има един много лесен гръцки възел 100% надежден, но някой трябва да ти го покаже. Ако не се намери кои виждам че си от Пловдив може да си драснем на лични да си сменим телефоните и ще ти го покажа на живо или да кача някое клипче не е проблем. С този възел не и имало гаф до сега никога.
За кримпването само за риболов на дрифт. ЗАЩО защото трябва да се прави с много скъпи и трудно намиращи се материали и трябва да е много качествено. Колеги които кримпваха просто ей така много често губеха риби.
Ми това от мен. Дано да е полезно за теб.
Ще се радвам да видя и други мнения и коментари.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Влакно за Туна?

Мнение от zee »

От тези които си изброил съм ползвал само Ande но това е силно казано за 2-3 риболова. Просто при 2 или 3 риболов нещо голямо ми отвлече всичкия конец преди да успея да го срежа. Ползвам основно монофил са тролинг и за риболов с жива стръв, брейда го ползвам за вертикален джиг. причини - първо за мен финансови - на година харча поне 2000 - 3000 м - такъмите ми , въдици и макари са за риби до 60-80 кг - по големите които се закачват / а това се случва поне 10 -15 пъти в сезон/ ако не съм се заплеснал да ми отвлекат конеца за секунди го режа. Второ монофила омекотява удара- специално ако е голяма 150-200 кг и съм с брейд 50 лб примерно, ще ми потроши и изкърти всичко..а и преди години един приятел , туна около 100 кг го остави без два пръста с плетено основно...Иначе макарето е добро но е малко и те слага в зоната на риби около 50-60 кг ако е по голямо режи конеца. Конец 40-50 лб ще ти е достаъчен но ако е монофил мисля че няма да събере повече от 250-300 м а това е почти минимално, ако е плетено ще е повече. Интесно ако се включат повече колеги може да се развие темата... а дано...
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
karakolev
Мнения: 344
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 13:03
Риболов: сом и бяла
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Влакно за Туна?

Мнение от karakolev »

До тук излиза, че задължително трябва да е моно(в моя случай), а минимума за всички е поне 300м. А как стои въпроса с вирбелите, трябва ли да има някъде по линията и удачни ли са куките, които се продават фабрично с вирбел на халката, с цел свеждане са минимум възли?
http://www.interargument.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Troli: Защото ЛОВЪТ НА РИБА става с подходящия арсенал за всяка ситуация!
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”