По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
niau
Мнения: 243
Регистриран на: Сря Юни 07, 2006 16:58
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 22 пъти
Обратна връзка:

По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Мнение от niau »

Да не обяснявам кой е пумата да ни е е жив и здрав колегата Cougar :)

Та отдаде ми се възможност да отида до Ванкувър, Британска Колумбия. Няколко думи за града.
Още на летището ме посрещнаха плуващи сьомги...
Изображение

Иначе града е красив, чист, не особенно населен. Някак си хората там изглеждат твърде спокойни, красиви, спортуващи. Абе знам ли сравнявайки погледите с на хората в България или дори в Европа имаше някаква силно усещаща се разлика в тази посока.
Няколко снимки от първия ми ден във Ванкувър.

Изображение

Изображение

Изображение

Във Ванкувър посетих OpenStack summit. Голяма конференция над 200 фирми и 5000 души, много хора та чак да ти се замае главата от чудесии и технологии.

Изображение

Ако някой се интересува аз слухтях доста за разни подобни неща :)

Изображение

Добра дума заслужава Филип Стоев от Галера, който май беше единствения българин с презентация на събитието.

Изображение

Изображение

Дано на следващия съмит имам пак възможност да отида и да покажа и някой от нашите работи ;)

Та толкоз за съмита време е да минем по същество и да насочим пътеписа към риболовната тематика.

Най-хубавото на това пътуване бе, че успях да откопча 2 дни след конференцията и да успея да посетя Terrace, BC мястото където се спотаява българската пума.



Terrace e спокойно място където се стига с минимален на вид самолет и около 2 ч полет от Ванкувър.

Изображение

Ще ме извиняват Candaian Air ама с такава барака не бех летел от врмето на комунизма :)

Изображение


Пристигнах при Желю Петък верер, хапнахме пийнахме и аз окапах бързо бързо (там все още си страдах от jetlag, то дет се вика и сега си страдам, пък и покрай конференцията имахме доста работа.

Изображение

След вечеря се настаних в Coper River Motel. Хубаво място на хвърлей от река Скина по-голяма от Марица в долното й течение и с течение дет няма аналог в България.
Първите впечатления (и последните) от мотела бяха, че е по-добре зареден (откъм спининг и мухарски такъми) от доста от БГ риболовни магазни.

Изображение

и си е ловджийско и рибарско свърталище.

Изображение

Риболова започна Събота сутрин като към 8:00 бяхме на вода :)

Мястото което подбра Желю е една река дето се изтича от едно езеро като това бе една от малкото реки и места дет въобще можеше да се доближи в района по това време. Причината бе в топлото време и стапящите се ледници.

Изображение


Започнахме риболова от началото на езерото и тръгнахме като кораби надолу по реката.
Рибките не закъсняха.

Изображение

Изображение

Сега сигурно сте свикнали на некви чудовища от темите на Желю, е не е баш така. Има ги има ама далеч не се хващат лесно и много зависи кога и къде и т.н. Аз лично бях напълно доволен тъй като можах да се насладя на голяма част от ендемичните, постоянно пребиваващи видове в района.

Рибите бяха не само пъстърви ами имаше и някъква странна риба дет за мен мяза на мряна, за Желю на клен, но като цяло се храни с риба и взема смело и решително като товарен влак и след това изпада в анемия и се вади кат платика.

Изображение

Изображение

Ето тука още един хубаво огънат прът.

Изображение


Риболова бе изключително на мокри мухи, които си беха живи стримери по нашите БГ стандарти :)

Риболов на суха сигурно е възможен, но трябва да се има впредвид, че то там по това време дори и като е слънчево няма много, много мухи. Съответно липсата на муи във въздуха води и до липса на ларви във водата и рибите си набиват месце ;) Т.е други риби.

Риболова продължи ритмично, като в един момент дори успяхме да преджапаме реката.

Изображение

След преджапването нещо не се видехме много у риби, ами по скоро се утепахме от път ;) Той пумата си е свикнал ама аз дет се вика не съм, особенно като се има впредвид, сравнително тежкия терен както за риболовуване, но най-вече за достигане до местата за риболов.

Риболова продължи и на връщане като по скоро бе съсредоточен на определени места, който вече знаехме че държат повечко риби. Джапането нагоре по реката не че не беше възможно, но си е адски трудно. Тъй че човек трябва да се движи нагоре по брега и да слиза надолу по реката в сравнитело лимитирани участъци от по 100-200 м.

Та так половихме там до обяд и следобяд решихме, че е време да се пробваме на големата река дет принципни има минимален шанс и за некоя Сьомга.

Изображение

Изображение



Да поясня на сьомгите не им е сега сезона. Те тепърва започват да идват и пика е някъде след средата на Юли. Разбива се има си различни видове, всяка идва горе долу в различен диапазон, но като цяло така стоят нещата.

Та на нас шанса ни бе в това да хванем или стилхед(1 на половин милион) или чинук (1 на милион) или бикова пъстъра (по вероятно, но пак малко като се има впредвид нивото на водата.

Ако предното място за риболов изискваше сравнително добра физическа подготовка, то това си беше направо идеално за онези пичове от Дискавъри дет ядат червей, страх ги е от мечки и се промъкват през пущинаците дорде достигнат некви следи от човешка дейност.
Желю взе Чарли за да елиминираме поне мечките от уравнение :)

Изображение

Реката изглеждаше те така. Ако имаш дупе влизаш и ловиш. Място за хвърляне (дори и на спининг ниет).
Изображение

Терена беше е те такъв.

Изображение

Те го те и Чарли.
Изображение


Прехода беше около 1 км (по мое мнение), по пътя имаше подаръци оставени от нашите приатели мечоците. Явно хапват добре и също така добре и тропат ;)

Изображение

Следи от бобри също не липсват. Глей ги тия мишки кви дървете гризат.

Изображение

Още малко снимки на реката. Това беше мястото което Желю си беше набелязал и където се знаеше, че течението е леко по слабо, т.е рибите сигурно ще са там, че то и те не са будали да се бутат в най-големия въртоп.

Изображение

Изображение


Та престрашихме се да влезем и неусетно почна риболова. Желю бе с двуръкова мухарка, а аз със спининг.

Първи изрева Желю - риба...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Рибата бе бикова пъстърва.

Изображение


През това време аз ловях на спининг като примамката беше голямат клатушка в крещящо оранжево-червен цвят. Да спомена контри не са позволени...

Не след дълго и аз се отчетох

Изображение


Изображение

Накрая рибата не издържа на фотосесията и със един скок се изсули :)

Изображение


Часът беше вече към 18:00 и решихме, че след като не сме капо е добре да се омитаме. Все пак съпругата на Желю ни чакаше към 20:00 на вечеря, а прехода си беше преход :)


Та така на другия ден решихме да не се завираме пак на това място, а да отидем до съседния град Китимат.
Изображение


Хората подробно ни информират какви са рибите и кво ли още не.

Изображение

Лошото е, че на Китимат дори и не успяхме да влезем в реката...

Та решихме да се върнем на предишното място на реката, която се изтичаше от езерото.


Риболова си беше тегав, ама ето Желю даже хвана съкър :)

Изображение

Изображение


Мятахме яко ама рибате се беше попокрила.
Изображение

Въпреки това все пак хванхме по някой и друга пъстърва.

Изображение

Изображение


Желю хвана една от местните бели риби. Дет не са никакви бели риби, а нещо с мастна перка и вероятно братовчед на липана.

Изображение

Аз също хванах от микса между мряна и кефал.

Изображение

Малко от красотата на мухарския риболов.

Изображение

Последната ми риба за деня и за престоя в Терас беше от белите риби.

Изображение

Вечера хапнахме и си казахме чао. Желю благодаря на теб и твоето семейство!
Това беше един от най-прекрасните риболовни излети дет съм имал.

Сутринта тръгнах рано рано към Ванкувър. Малко снимки от полета и летището.

Изображение

Изображение

Във Ванкувър бях към 8:00 ам и имах доста време до другия полет.

Реших да се поразходя до аквариума им и Стенли парк.

Първото място от където минах бе Coal Harbor.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Тоз дългокракия не знам какво лови. Риба във водата не видях...

Изображение


След това стигнах до аквариума. Малко прехвален ми се видя. Т.е може би защото съм бил и на други дет ми харесаха повече.

Снимах малко arctic char.
Изображение

И един кит-убиц :)

Изображение

В крайна сметка това което ми хареса повече бе Стенли парк.

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Малко коментари. София (пък може би и България) като цяло се поразхубави напоследък. Барнаха градинките, окосиха тревата.
Време е да се помисли и за малко красота в парковете, пък и по улиците. Едно време се учеше ландшафтна архитектура. Май е време за повечеко подобни специалисти в България.

Те и малко снимки от нормалните трасета.

Изображение

Изображение

Изображение

Още малко красоти и дърворезби от един мини парк до Coal harbor

Изображение

Изображение

Изображение


Накрая ви казвам чао с тази закачлива дърворезба (всеки сам да си го разбира и тълкува вдъхновението на твореца при изработката на тоя чвор)....

Изображение

По-здрави
Ой Рибо Рибо ...
https://andytruffles.com
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Мнение от fisherman »

Благодарности че ни позволи да се докоснем до другия край на планетата,и на любезния ти домакин.Уникална природа която хората знаят как да пазят.
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Мнение от bgfishingmaniac »

Ех спомени, спомени....поздравления за преживяното.
Туй странното нещо маи му викат паик миноу. Много хищно животинче от рода на кефаловите. Ловихме ги за есетрова стръв на плувка на част от сьомгово черво.
Виждам Чарлз и Жельо са си същите, само реките по-големи от това което видях минслия септември. Жалко че не сте боцнали някой чинук или стиилхед.
Другия път, пак...
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Мнение от Cougar »

Какво да кажа, добре че сте вие Християне и Ники та да видим и ние някой българин по този край.

За съомга както писах не съм се и надявал, но изненадата беше че не закачихме и нито едно доли.

Май най-интересната част от риболова беше р.Кейлъм, където след като се добрахме до мястото, както описа Ники и видяхме че най-после можем да нагазим някъде, изведнъж загърмя около нас. Това да си с близо 5м карбонов прът из светкавици и във водата не беше много приятна перспектива и извесно време постояхме в гората с прътите на 20 метра от нас.

След някоя и друга седмица чинуците ще почнат да се появяват , се надявам.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Мнение от тони котев »

Прекрасен репортаж със хубави снимки. Очаквам и аз следващите документирани излети с монстъри на куката :fish15:
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Мнение от stancom »

А, глези ги бе Жельо, глези ги, и те ще ми се оплакват че не са хванали чинук и стиилхед :D Дип че Ники изчезна на далече, та не мога да го лепна, да минем 10-15 километра пеш и накрая да се радва и на 2-3 кленчета по една педя, ако хванем, та да му се наместят чакрите :P :lol:
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
jazzmena
Мнения: 4595
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Мнение от jazzmena »

Браво адашче,

Надъхващ репортаж. При Жельо празно няма. Даже и в този "слаб" сезон гледам сте си хванали рибки и то добри.
:D
Аватар
niau
Мнения: 243
Регистриран на: Сря Юни 07, 2006 16:58
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 22 пъти
Обратна връзка:

Re: По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Мнение от niau »

Абе не са кат Чомаковските китове ама става :)
Ой Рибо Рибо ...
https://andytruffles.com
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Мнение от Cougar »

stancom написа:А, глези ги бе Жельо, глези ги, и те ще ми се оплакват че не са хванали чинук и стиилхед :D
В този сезон, за съжаление човек или залага на това да си хване някакви риби без значение на вид и размер или поема риска от капо, в търсене на нещо едро. Ние ползвахме 50% от времето в първото начинание и другите 50% във второто, като на Кейлъм гръмотевиците малко убиха ентусиазма за риболов а на Китимат, не бях проверил приливите. Ако няма прилив, няма и съомга.

Сигурем съм че някои от кореняците тук , обурудвани с лодки или хеликоптер знаят и могат да стигнат където трябва, но не и аз.
Аватар
niau
Мнения: 243
Регистриран на: Сря Юни 07, 2006 16:58
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 22 пъти
Обратна връзка:

Re: По стъпките на пумата - или с две думи дотам и обратно

Мнение от niau »

Много добре си беше. Току що се върнах от нов излет на реката на бога на мъртвите :) тъй че очаквайте нов репортаж след 10 дни :)
Ой Рибо Рибо ...
https://andytruffles.com
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”