Какви са оптималните размери на лодка за море

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от КИРО »

tojimi написа:.......... За нашето море си трябва дървена лодка 7 м.............
Мойта като е 6м,значи да не доближавам много морето ? :(
В първото си мнение,колегата е писал защо търси такава лодка,затова и
такива акъли даваме.
cat
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Яну 31, 2016 23:22
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от cat »

tojimi написа:Не виждам защо давате пари, като може и с дюшеци да влизате в морето. Верен си е вица чукча писател , не читател. На язовир Искър дето вдига метър вълна се потопихме с такава черупка. За нашето море си трябва дървена лодка 7 м. поне и умения на морски вълк или нещо по-сериозно. Останалото е подритване на здравна, трудова и не знам каква си книжка. Не питай продавачи, а плувачи.
:D Можеш ли да си представиш че вчера бях в морето с лодче 2,80 . Колега влизате ловете си риба обаче едното око винаги да гледа времето.
icogiev
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Авг 01, 2016 23:54
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от icogiev »

Здравейте, тъкмо излизаме от морето, вчера излизахме пак имаше огромни вълни, лодката се държи много стабилно, дори в завой. Неудобна е за 3-ма души (Единият много повръща и се оплита) може и затова да е било така но изкарахме риба, и ще можем да ловим докато ремонтират голямата лодка.

Не съм морски вълк и нямам никакви умения на такъв, изобщо нямаше нещо притеснително по ловенето, единствено когато ми закачиха 2 паламуда на чепарето за сафрид на тънката пръчка имах чувството че карам впряг от кучета, лодката е лека и започна да се несе по посока на рибата.

Поздрави.
trustworthy
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Авг 30, 2012 22:50

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от trustworthy »

tojimi написа:...За нашето море си трябва дървена лодка 7 м. ...
Дървените рибарски лодки са си класика, но пластмасова лодка около 5 м с достатъчно високи бордове или РИБ са си също толкова мореходни.
Има хора, които ловят с 3-метрови лодчета и в лошо време. Ако знаеш какво правиш, рискът не е голям.
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от kiril_bulgaria »

Има разлика в нашите предпочитания.

Вие си искате и търсите глисажа, кефа от скороста, а аз искам стабилноста в морето при вълна.

И оттук следват следните изводи:
Основен извод!:
•При вълна, дори и малка,голяма разлика в нашите скорости няма да има, но сигурноста в моята лодка надвишава Вашата лодка. Тогава настъпва моето време за кеф.

Финансови изводи:
•При водоизместваща лодка около 3.50м, едно двигателче Ямаха, Suzuki 6кс е напълно достатъчно, за да ми даде скорост от 8-10км/ч, без напрягане, като разхода на гориво ще е около 2,5-3л/час.

•При глисиращите лодки, със същата дължина на лодката, глисиране ще получи след 15кс двигател, да не кажа и повече. Разхода на гориво е около 10л/час и нагоре.
Дотук смятайте грубо, само за бензин, как се отразява на бюджета, ако влизате всяка събота и неделя. Виж първият пост на темата за разхода на гориво.
Но Ви вкарвам и в заблуда. С глисиращата лодка за един час се изминава около 25-35км, а с водоизместващата около 10км.

•Но вече в разликата в цените на двигателите 6кс и 15кс (минимум) си е цифра.

•Ямаха 6кс е 23кг с бензина в резервоарчето. Помислете си как ще носите минималната мощност двигател 15кс, 47кг, от колата, по пясъка до лодката и ще видите хамалогията. И като удариш чертата, ще ти се отще да ходиш на риболов.

•О, забравих и стопанисването на лодката.
Част от глисиращите лодки са и надувните лодки. За тях си трябва гараж. Доброжелатели с ножове много. Отделно за добро стопанисване трябва да е надута с малко въздух, как и къде ще я държите вкъщи?
Моята лодка си стои издърпана на плажа. Няма кой да я вземе. През зимата, обърната на тротоара пред къщи, в сняг и дъжд. Няма какво да ѝ стане.

Така, че всеки от нас си е взел някъква поука от експлоатацията на лодката си.
И за всеки влак си има пътници.
Нито Вие ще ме убедите, че глисиращите лодки са по-доброто решение, нито аз ще Ви убедя, че водоизместващата лодка е истинското доказано решение за морето.

Повтарям, но не Ви налагам моето мнение: Водоизместваща лодка трябва да е избора за морето и големи водни басейни.

Лодка, по-малка от 4.60 не е за морето. Мое мнение.

А какво да разбирам под оптимална лодка? Ако имам лодкостоянка, Ял6 или Ял4 ще си взема. Рибарска дървена лодка си е класика. Това е моят избор.

Ако е глисираща лодка, то дъното да е с ясно изразено, дълбоко V. И по-широка.
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от 2pacisback »

ivelin_1976 написа:С извинение за смама в темата на колегата, но защо някои специалисти препоръчват 2Т двигатели за морето?
Аз карам 175 КС двутактов , лодката е 7м широка е 2,54 . Имам приятели с 60 КС четеритактови при еднакъв риболовен ден разход за 2тактовия макс 25 л при четеритактовия 22л , подръжка при мен на 300 часа
Четеритактовия на всеки 100 ч . Много колеги пропускат това след гаранционното обслужване . Тайната за добра работа на двигателя е грижата за него , най големия ми преход при крайсерска скорос е 72 морски мили скорост 34-36 км/ч среден разход на гориво 10,5 л/ч . А това са снимки от компютъра за сезона , включва тролене , забавления , обикаляне за чепаре и още много . Не бих си взел извънбордов втора ръка ако не познавам човека , българина не обича да подържа ..... нагледал съм се всякакви глупости.
...
IMG_0322.JPG
IMG_0322.JPG (44.42 KiB) Преглеждано 4169 пъти
IMG_0323.JPG
IMG_0323.JPG (41.99 KiB) Преглеждано 4169 пъти
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от kiril_bulgaria »

Колега 2pacisback, ама си личи, че си от нашата гилдия на рибарите.

Говорим за стойности, дадени от производителите, които винаги се различават от реалните.

Гледайки сайтовете на производителите на двигатели,

за 4тактов, 175кс разхода на гориво е 62л/ч при 6000об//мин
http://grandboats.kiev.ua/outboard_moto ... -f175aetx/

за 4тактов, 60кс разхода на гориво е 19л при 5500об/мин
http://grandboats.kiev.ua/outboard_moto ... a-f60fetl/

Аз също подържам мнението, че 2Т двигател е за предпочитане пред 4Т двигател. И естествено Ямаха!
При мене, на работа имам, отговарям за тях и правя основният им ремонт на
2бр х 200кс, 8бр х 150кс, 6бр х 75кс и 2бр х40кс.

Всичките са Ямаха и двутактови.
С опита в практиката и подръжката, които имам, вече 20г, с две ръце съм за двутактовите двигатели. Четиритактовият, само малко да му развалиш заводските настройки, и си дотам! Имахме два на базата на брега (Ебуго), не съм ги виждал, използвани са там, но издържаха само няколко месеца.
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от 2pacisback »

Това което казваш е при максимални обороти, то и моя ще отиде на 50-60 л/ч при максимална тяга :) . Въпроса е да се намери опрималното натоварване и ход на лодката , при мене крайсерска скорост при тихо море достига 40км/ч , двигателя е Евинруд Е-ТЕС , ако сложа генерация 2 със автоматичен контрол на трим , ще е много по лесно :) , сега си играя с флаповете и трима но средна крайсерска скорост 33-36 км/ч с разход на компютъра 21-24 л/ч . Както казах най големия ми преход е 72 морски мили изразходено гориво 105 л разход на компютъра 10,5 л/ч . Теста е правен пълен резервоар - и пак пълнене 1-2 л разлика в това което показва и напълних , но не винаги си сигурен че резервоара е до горе :) . С двете ръце съм за двутактов с машина в морето. При малките мотори няма разлика в горенето , така че избора си остава на собственика му , но при големите разликата е осезаема , искам да отбележа че съм от хората които доста тролят имам преход 20-30 м после тролинг цял ден или чепаре и пак преход 20-30 м лодката е в Созопол и за макс 30м съм където си поискам :) Царево ми идва малко по далече 45 м при хубаво време :) но до там не стигам. И пак да кажа избирайки лодка си помислете къде ще риболувате как ще правите преходите , черно море е коварно и си мени настроението доста бързо :) . За времето в което съм прекарал вътре съм видял доста . Програмата която ползвам е Windfinder , рядко има разминаване в прогнозите +\- 1-2 часа
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от d.d »

Само да попитам, с миризмите как се справяте?
Тва за двутактовите питам.
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от 2pacisback »

d.d написа:Само да попитам, с миризмите как се справяте?
Тва за двутактовите питам.
Питай , лошо няма :) . Евинруд е с по ниски емисии от повечето 4-т двигатели , хората са го сертифицирали с европейските стандарти , при по продължителен теолинг се усеща малко от време на време лека миризма , иначе нямам подобни грижи :)
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от kiril_bulgaria »

Каква лодка за любител рибар? За събота и неделя. За море или язовир.
Моето мнение без много приказки, изводите Вие си ги направете защо:

•Лодка Пластмасова до 3.50м
•Водоизместващ тип
•2Т двигател Ямаха или Сузуки - 6кс
•Регистриран колесар

За мене това са оптималните параметри за лодка на един любител рибар, където не се изискват грижи за поддръжка и стопанисване.
Лодката сам може да я пускаш и качваш на колесаря, двигателя е лек и се носи с кеф. Риболова става удоволствие.
Не се натоварва семейният бюджет.
Минах по този път, вече около 10г и считам, че съм направил удачният избор.

Да, има и по-хубави опции, но иска си лодкостоянка. Ключовата дума е лодкостоянка. Класическа рибарска лодка. Аз работя по въпроса, ама не е лесно в Царево.

Опцията на колегата 2pacisback, лодката в Созопол, мощен мотор, голяма лодка е много хубава, за голям кеф от риболова и морето!
Но не всеки от нас може да си го позволи. Иска си сума, която трудно се събира.

Хайде да Ви оставям, че влизам в оперативка.
Лек ден Ви желая!

:tup:
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от d.d »

2pacisback написа:
d.d написа:Само да попитам, с миризмите как се справяте?
Тва за двутактовите питам.
Питай , лошо няма :) . Евинруд е с по ниски емисии от повечето 4-т двигатели , хората са го сертифицирали с европейските стандарти , при по продължителен теолинг се усеща малко от време на време лека миризма , иначе нямам подобни грижи :)
Относно сертифицирането все ми е било интересно. При положение, че гори повече масло от четиритактовия. Ма щом са го сертифицириали сигурно е така.
За смърденето съм съгласен, усещането си е субективно. Ама си смърди. Особено с вятър в гърба си е дискомфорт. А и не съм съвсем сигурен, дали тази концепция двигатели са най-подходящи за продължителен тролинг. За мазането става дума де. Щото с тия 4.5 литра средно на час явно доста време е на ниски обороти. А аз все си мислех, че идеята за употреба на тази концепция е в други оборотни режими.
И дано не сме съвсем безполезни на автора на темата, че той за какво пита човека а ние къде отидохме.....
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от d.d »

kiril_bulgaria написа:.....
•2Т двигател Ямаха или Сузуки - 6кс.....
Опс. С тва Сузуки леееееееекинко си противоречиш май :)
Как така се прокрадна измежду двутактовите Ямахи?
Чисто от технологична гледна точка питам.
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от kiril_bulgaria »

Няма противоречие в думите ми.
2ТЯмаха си е моят избор, но и 2ТСузуки е алтернатива.
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Какви са оптималните размери на лодка за море

Мнение от d.d »

kiril_bulgaria написа:Няма противоречие в думите ми.
2ТЯмаха си е моят избор, но и 2ТСузуки е алтернатива.
А бе от къде ги намирате тия двигатели бре колега?
Хайде, за нови няма да те питам, ама като препоръчваш казвай и къде ги продават. Че и аз искам да ги пробвам.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”