FISHING MANIA| НОВИНИ| ОБЯВИ| КАТАЛОГ| АНКЕТИ| КАЛКУЛАТОРИ| ФОРУМ| МАГАЗИН| ТОМБОЛА| инфоПанел
ФОРУМИЗа нас | Контакти | Реклама
* Въпроси/Отговори Дата и час: Сря Апр 16, 2014 13:18

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 24, 2006 14:08 
Аватар

Статус: Offline
Itso написа:
Нека и аз се намеся, но от друга гледна точка - тази на щуката.Повечето от нас се отнасят с уважение към рибите и то не само привържениците на "Хвани и пусни".Как би се чувствала и как би оцеляла една щука с воблер в гърлото?!Аз съм хващал малка щукичка с прегризано 0,30 влакно и тройка в стомаха, но едва ли е щяла да оживее, ако беше глътнала мепс тройка.
Неслучайно в Германия, например, използването на метални поводи във водоеми, където има щука, е задължително условие.

Съгласен и аз мислех да го напиша това :fish12:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 19, 2011 1:13 

Колеги помогнете с инфо.И аз съм нов в риболова на щука и от няколко дена си "скалъпвам" такъм.Та направо на въпроса ми.Закупих си плетено влакно SPIDER WIRE-STEALTH 0.35mm което ми го препоръча продавача че /било много яко и при закачане вадело папура с корените и воблерите и блесните не се губели/ но взе да ме "гризе" че е дебеличко.Четох ваши мнения и предложения и още повече взех да се ядосвам защото никаде не видях някой да е споменавал за такава дебелина :oops: Явно чичката ме качи на черешата и съм се минал яко.Дайте ми подходяща идея да карам с тая дебелина или да ръся пари за ново влакно /че за това дадох 45лв/.Предварително благодаря

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 19, 2011 8:07 
Аватар

Риболов: спининг
Ако е само за щука, не е проблем дебелината. Слагай по-големи примамки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 19, 2011 20:02 

ОК за щуката е идеален вариянт.Но ако реша да го ползвам за комбиниран вариянт хем за щука но и за сулка,костур и кефал примерно това ще ми дойде дебеличко май.00.18мм или 00.20мм ще е по добре за комбинацията.А и още нещо ако може да ме напътите.Цветът на влакното - вишнево,елек.зелено,червено,жълто.Коя от тия разцветки е най-подходяща за хищна риба.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 19, 2011 21:07 
Аватар

Риболов: спининг
За кефал и костур 0.12-0.17 мм /реални/ или 6-12 либри с лайт или медиум лайт-въдица
За распер, бяла риба 0.18-0.23 /реални/ или 15-20 либри с медиум или медиум-хеви въдица
Цветът е без решаващо значение. Аз лично предпочитам зеления за открити води, а жълтия за места с паднали дървета и клони.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 19, 2011 21:57 
Аватар

Цитат:
Нека и аз се намеся, но от друга гледна точка - тази на щуката.Повечето от нас се отнасят с уважение към рибите и то не само привържениците на "Хвани и пусни".Как би се чувствала и как би оцеляла една щука с воблер в гърлото?!Аз съм хващал малка щукичка с прегризано 0,30 влакно и тройка в стомаха, но едва ли е щяла да оживее, ако беше глътнала мепс тройка.
Неслучайно в Германия, например, използването на метални поводи във водоеми, където има щука, е задължително условие.

И това не е случайност, не само за този прекрасен Хищник!
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 19, 2011 22:09 

Сърдечно благодаря за инфото.Радвам се че тук намирам хора готови да дават съвети на начинаещи без да се правят на важни и т.н.Да се надявам че и за напред ще помагате на учащите се като мен :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 16, 2011 15:52 
Аватар

Риболов: Спининг
Искам да се възползвам от темата на колегата (надявам се да няма проблем) и да питам нещо като начинаещ спинингист.
Много ли са калпави металните поводи, които се продават по магазините и все пак сносна алтернатива на правените ли са? Интересно ми е и мнението ви за това дали металният повод по някакъв начин затормозява или влияе негативно на играта на блесната? Питам, защото към момента се целя предимно в костури, като за целта ползва дребни блесни - нули и единици. Случи ми се веднъж обаче да ми удари нещо голямо (вероятно щука), която се откачи де...но с блесна плюс метален повод не се ли губи до някъде ефективността й?
Освен това имам мерак да си взема подходяща пръчка, че до сега мятам с плувкарски телескоп, който е много лек и подвижен, но е 3.5 м., а до колкото разбирам оптималната дължина е между 2.10 и 2.7 м. Не искам да се хвърлям на скъпите такъми и съм преценил, че повече от 30-50 лв. няма да дам за въдица, на която ще се уча. Та молбата ми е да ме ориентирате към пръчка в тоя ценови диапазон, като с нея ще ловя предимно костур, речен кефал, но ще пробвам и за щука и бяла риба.

П.С. Срам, не срам, ще си допълня мнението с мега тъпия въпрос - с какъв възел привързвате влакното за вирбела, който държи блесната или воблера? :oops: :oops: :oops:

П.С.2 Според опитните колеги, пръчка от тази серия http://shop.fishing-mania.com/viewrods_3.php?id=7762 би ли ми свършила работа и каква дължина е добре да взема? Не знам и дали марката е надеждна. :roll:

Ако някой отговори, сърдечно му благодаря. И прощавайте за може би глупавите въпроси, които доста набъбнаха като почнах да пиша. :oops:

...а тия ултра лайт сектата е това не го разбирам,да стреляш между мисирките по селската бара по северозападна България с некво воблерче мънисто с изкочили очи и крещящи цветове и да вадиш 150 грама кленче ... или неква пребледняла сулка с изкочили очи...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 16, 2011 16:11 
Аватар

Риболов: Желязо и пластмаса! :D
Изображение
Това е така наречения Клинч. За монофил мисля че е най-подходящия или поне най-често използвания възел.

Ако не търсиш целенасочено щука, слагането на повод е мазохистично. Особено при използването на малки примамки - блесни "0" и "1". Много колеги изобщо отричат повода, дори и при щукогонене, но за други е задължително.

Колкото до пръчката...
Да върши работа, да е надеждна, да е маркова.. За този ценови диапазон - доста трудно. :(
С това Микадо, което си видял, замятането на примамки от този размер би био чист мазохизъм ;)
Като за първи стъпки ти трябва пръчка с тест от порядъка на 2-10, 3-15 или 5-15, в никакъв случай повече, като дори и това е завишено.

Моя плетеняк е от най-добрите и с реални диаметри, което е важно за тролинга. За реката меташ по 10-15 метра....може и с корабно въже.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 16, 2011 16:27 
Аватар

Да, на мене ми е ясно, че за тея пари няма да взема вечната въдица, но искам нещо що-годе добро, на което да посвикна, да потренирам, да си изградя някакви навици и техника, а живот и здраве след време може и с нещо по-добро да се обзаведа.
Аз нарочно пуснах по-горе линк с примерна пръчка, за да си кажете вие опитните мнението както за марката, така и за самия тип въдица (дължина, акция и т.н.).

Има и друго, което го отчитам - възможно е като се впусна малко по-сериозно в тоя тип риболов, да изгубя мерак и да си се върна на 100% към плувкарството. Та за това и не искам да давам много пари за експерименти. :roll:

...а тия ултра лайт сектата е това не го разбирам,да стреляш между мисирките по селската бара по северозападна България с некво воблерче мънисто с изкочили очи и крещящи цветове и да вадиш 150 грама кленче ... или неква пребледняла сулка с изкочили очи...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 16, 2011 19:52 

Никой не те кара да даваш много пари-ето ти един бюджетен модел http://www.bent-fishing.com/EXCEED-SPX-product-1258 от който има прекрасни отзиви (аз лично не го притежавам),та винаги можеш да я продадеш и то на добра цена!!!! с въпросното Микадо най много да се откажеш от спининга и винаги да си е твое след това.Сам си решаваш

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Авг 17, 2011 10:31 
Аватар

След тур по магазините вчера, се спрях на един модел Корморан (не открих модела в интернет) - 2.4м., акция 5-15, две секции. Направо ми залепна в ръката, страшно лека сопа и много удобна. Продавачът ми я сравни с по-евтини пръчки, разликата верно е осезателна. Поизлязох от предвидения бюджет и то доста, но прецених, че е по-добре да взема нещо по-сносно, а не да си троша нервите после. Довечера след работа отивам да отнеса плувката (пръчката), а в неделя вероятно ще й направя тест драйв на най-близкия гьол. :fish1: :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Авг 17, 2011 10:34 
Аватар

donky написа:
Никой не те кара да даваш много пари-ето ти един бюджетен модел http://www.bent-fishing.com/EXCEED-SPX-product-1258 от който има прекрасни отзиви (аз лично не го притежавам),та винаги можеш да я продадеш и то на добра цена!!!! с въпросното Микадо най много да се откажеш от спининга и винаги да си е твое след това.Сам си решаваш

Както писах и по-горе, спрях се на малко по-скъпа пръчка, но явно много по-добра. А за отказването, надали ако се случи, ще е от въдицата. До сега мятах с едно 2.10 м. телескопче с доста по-сериозна акция от 5-15, но след всеки път май все повече се увличах по тоя вид риболов. Ще видим де. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Авг 17, 2011 10:49 

sleepwalker написа:
П.С. Срам, не срам, ще си допълня мнението с мега тъпия въпрос - с какъв възел привързвате влакното за вирбела, който държи блесната или воблера? :oops: :oops: :oops:

За монофил, аз ползвам N4 от тук http://www.fishing-mania.com/school/
Никакви проблеми до момента. :)
Даже по някога правя двоен възел преди да промуша вирбела, но май няма много смисъл.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Авг 17, 2011 11:03 
Аватар

Благодаря! Този възел ми изглежда доста надежден. Като почна да връзвам такъма, ще трябва да направя трудния избор между този и възела, предложен от Марко Поло. Благодаря, колеги! :fish2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]