Познаваме ли добре рибите?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

В Дунава вретенарката е Zingel Zingel (или т.нар. голем вретенар). Но това , че в искъра я има наистина много ме учудва, не бях чул някой да я е ловил в БГ на друго място освен Дунава.
Fish friendly
Гост

Мнение от Гост »

Крики, то това място на Искър е на 10-на километра от устието с Дунава и се срещат доста дунавски видове.
Kalinux, извинявай, ама не ти разбирам въпроса.
Аватар
stamen
Мнения: 2268
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Мнение от stamen »

Аз бях анонимния. Kalinux, ако те интересува дали съм хванал някаква риба след въпросната вретенарка, не съм, защото я хванах в последните минути на състезанието. Иначе преди нея дръпнах няколко добри кефала, които дори ми донесоха бронза (по паметливите си спомнят че първите две места си разделиха Чепето и Вальо Ралчев с бая охранени кефали, ама това е друга тема...).
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Стамене, ставаше въпрос за едно поверие, че като се завърти вретенарка всички риби наоколо изчезват. И съм сигурен, че бях чел някъде защо е така, но още не съм го намерил.
Във всеки случай не е същото като червеноперките, които отделят кожни секрети докато са в живарника и плашат рибите наоколо. Дали не ставаше дума за някакви токсини ....
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Според мен не е така защото много пъти когато съм ловил Вретенар е излизала и др.риба като Бибан:Ивичест Бибан:Кротушка:Морунаж иПопчета и то на едно място за един излет.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

kalinux написа: Дали не ставаше дума за някакви токсини ....
Абе не са токсини - тук-там в литературата им викат стрес-хормони, въпреки, че нямат нищо общо с хормоните. Не са достатъчно изучени, но по въпроса за ефекта им няма спорове. Аз също съм хващал вретенар на Брегаре, по-точно на бента на Оряховица. После и кефали, но не мога да кажа как е повлиял вретенарът на риболова - той по начало си беше труден. Местните бушмени по няколко пъти на ден се гмуркаха във вира и излизаха с по две килограмови мрени в ръце - аз мряна така и не успях да хвана. :oops:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Хай

Мнение от ASSENAS »

Рибката, която пуснах не е от аквариума. Беше хваната миналата година на Овчарица по време на състезанието, но не помня кой я хвана (май беше Юри Пейков). До колкото знам там се хващат от време на време подобни златни каракуди. Върхара може да каже повече.
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Аватар
Докера
Мнения: 1436
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнение от Докера »

ASSENAS написа:Рибката, която пуснах не е от аквариума. Беше хваната миналата година на Овчарица по време на състезанието, но не помня кой я хвана (май беше Юри Пейков). До колкото знам там се хващат от време на време подобни златни каракуди.
Ми то в дебелите книги каракудата е два модела - златиста/обикновена / и сребриста . Аз съм хващал един-два пъти златна , ама бяха с по-малки опашки от тази .
Няма нищо лошо в това да си говориш сам - лошото идва , когато започнеш да си отговаряш !
Селяните казаха: Ей,да вържем попа,та да е мирно селото.
Попа отвърна: Ааааа не,чада мои - Вържете си булките, че да е мирен попа.
Аватар
ZLAK
Мнения: 2586
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:42
Риболов: ..?...О , да !
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 103 пъти
получил Браво: 137 пъти
Обратна връзка:

Re: Hi

Мнение от ZLAK »

ASSENAS написа:Щом ви е интерсно, ето още една не много трудна загадка:
Изображение
Знам едно язовирче в Родопите , където живее каракуда по-червена дори и от тази и се размножава там успешно. Някои от тях са на ярко бели или черни петна - точно като аквариумни рибки.
Страхотна атракция е като се зададе ятото на повърхността на водата - огромно оранжево петно.
Аватар
Borko
Мнения: 330
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 21:02
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Borko »

злак, кажи ако не е тайна къде е това място? А дали не е вероятно, да са пуснати декоративни рибки в съответния водоем и те да са се мешали с местните?
I don’t know half of you half as well as I should like,
and I like less than half of you half as well as you deserve.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Тези златни рибки са наистина били някога декоративни. И понеже това са вид каракуди, не е проблем за тях да виреят в язовир. Дори някои производители на декоративни рибки правят водоемчета специално за отглеждане на златна рибка.

Що се отнася до златистата и сребристата каракуда съм ги хващал по кюстендилските водоеми едновременно и златната рибка няма нищо общо със златистата каракуда на външен вид.
Аватар
vidalix
Мнения: 1052
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:37
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Мнение от vidalix »

kalinux написа: златната рибка няма нищо общо със златистата каракуда на външен вид.
Дали????? :wink:

Ето един линк, който поразбулва загадките: http://www.aquariumbg.com/index.php?ins ... =132&vid=1

Златната рибка си е от род Carassius, демек съща каракуда! Разбира се оранжевото петно си е плод на селекция. Спомням си един ден в Бориспвата градина чистеха езерото със златните риби и един чешит с ръчило си наджапа хвана си по-дребнички, отбра си ги по-златисти и си тръгна доволен. Явно подарък за дЕтето! Тогава за първи път се убедих, че златните рибки са си просто каракудки.

А иначе нашата у нас по-често се хваща сребристата каракуда, златистата е по-рядка и се лови в блата. Не се лъжете от цвета обаче, най-сигурния белег е броя на люспите по страничната линия. До колкото помна при сребристата бяха до 40, а при златистата са над 40, но не претендирам за точност. Цвета не е меродавен белег!
Тая краста начесване няма!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Златистата каракуда я ловехме редом със сребристата на Топлиците до с. Невестино (преди години). Това бяха блата от стари корита на Струма. Там златистата беше висока и сплескана, а сребристата издължена и дебела. За други водоеми сигурно не е точно така.

А в книгите пише, че златната рибка е селектирана от сребристата каракуда.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Ми то както със слънчевката у нас. Първоначално аквариумна рибка в Европа, после по Дунав, после в притоците и накрая навсякъде в БГ :(
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

За попчетата да не говорим - даваха по Дискавъри, че тия Дунавските попчета са много нагли същества и където се завъдат друга риба и организми не остава - страшна напаст. Лошото е , че през последните 15тина година завзеха Дунава и положението става все по-трагично. Толкова са много и толкова са нагли, че като влезеш да се къпеш те кълват без никви притеснения. Гледам повечето колеги се отказаха от всякакъв риболов заради тях.
Fish friendly
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”