Новина от ИАРА

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Новина от ИАРА

Мнение от Алеко »

(Временно тук, докато заработи основният сайт с раздела за новини. Извинявайте!)

В петък, 17 декември 2004 г. в сградата на МЗГ се състоя пресконференция на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, на която ръководството на Агенцията информира обществеността за дейността си през 2004 г.
За първите единадесет месеца на годината от Агенцията са издадени общо 4284 разрешителни за стопански риболов, в това число 1980 за Черно море, 1596 за р. Дунав и 708 за вътрешните водоеми. Издадени са 1003 свидетелства за правоспособност за извършване на стопански риболов. Във водоемите за стопански риболов са извършени 422 задължителни минимални зарибявания от ползвателите им. Количеството на уловената риба и водни организми от стопански риболов възлиза на 7613,47 т.; в това число 5763,48 т за Черно море, 368,49 т за р. Дунав и 1481,50 т за вътрешните водоеми.
В акваторията на Черно море за периода са регистрирани 976 плавателни съда.
Извършени са общо над 35 000 проверки в обекти за стопански и любителски риболов, на рибовъдни стопанства, на плавателни съдове и в обекти за търговия с риба. По сигнали на граждани, след въвеждането на т.н. "Горещи номера", на които сигналите могат да се подават директно към съответнире териториални звена, са извършени 890 проверки. Съставени са 1196 акта на нарушителите, издадените наказателни постановления са 1092, а влезлите в сила наказателни постановления са 973. За същия период издадените билети за любителски риболов на български граждани са 104,688, а на чуждестранни граждани - 33.
Приходите на Агенцията от гореизброените дейности възлизат на 1,958,348 лв.; като в така посочената стойност най-голям е дяла на билетите за любителски риболов - 1,508,027 лв.
През месец юли 2004 г. приключи доставката на оборудване по завършилият проект на ИАРА по програма ФАР – 17 патрулни лодки за вътрешните водоеми, 2 патрулни катера за река Дунав и 2 патрулни катера за Черно море, лабораторно оборудване и компютърни конфигурации.
Представители на ИАРА са участвали в редовната среща на Съвещателната група по риболов и опазване на живите организми на Черно море, в Четвъртата Сесия на Съвета на Международната организация за развитие на рибарството в Централна и Източна Европа – ЕВРОФИШ, в работна среща на ЕВРОСТАТ на тема “Статистика на рибното стопанство”, както и в редица други международни прояви на риболовна тематика.
Продължи работата по разглеждане на предложенията на второ четене на Закона за изменение и допълнение ва ЗРА в Комисията по земеделието и горите в Народното събрание, като бяха обсъдени и приети нови предложения от народни представители, които създават законовата база за регулиране на отношенията в областта на продажбата на риба и други водни организми и създаването и функционирането на организации на производителите на риба и други водни организми, сдружения на тези организации, както и на браншовите организации. Тези промени са в изпълнение на поетите от Република България ангажименти по преговорна глава 8 – «Рибарство».
Агенцията извършва зарибяване със собствени средства с цел възстановяване и поддържане на рибните популации и опазване на биоразнообразието чрез :
• подпомагане и възпроизводство на застрашените местни видове (есетрови риби, речна пъстърва и др.)
• повишаване числеността на стопански ценните видове - шаран, толстолоб, амур, пъстървови риби и др.
• промяна в съотношението между отделните видове във водоемите с цел намаляване плевелните риби, чрез внасяне на хищни риби.
Във връзка с изпълнението на Националната програма за зарибяване през 2004г. са зарибени р. Дунав – при гр. Видин; язовирите със стопанско значение - Малко Шарково, Рабиша, Пчелина-Разградска обл., Бели Лом, Сопот, Ал. Стамболийски, Копринка, Жребчево, Тича, Горни Дъбник, Хр. Смирненски, Порой, Студен кладенец, Огоста, Божурица, бент Панчарево, езерата Шабла, Дуранкулак и други, както и реките – Струма, Места, Осъм, Вит, Златна Панега, Тунджа и Ропотамо, общото количество зарибителен материал възлиза на 908 000 броя, с общо тегло 9 тона. Рибите с които е зарибено, са стопански ценни видове, атрактивни за любителския риболов или застрашени от изчезване.
През 2004 г. Агенцията организира и проведе три състезания по любителски риболов, като две от тях бяха под наслов "Купата на ИАРА" и в тях участваха журналисти и дипломати, а третото – "КуКа – Купата на Калчев" – бе само за служители на държавната администрация.
Работейки по основните насоки на развитие на рибарския отрасъл в периода на присъединяване на България към ЕС, ИАРА има ключова роля в осигуряването на стабилно, отговорно и конкурентноспособно развитие на сектора.




С уважение

Алеко Дянков
Връзки с обществеността
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Мнение от Павел Иванов »

Баси само 890 сигнала ли са подадени или само на толкоз е обърнато внимание ?
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

890 сигнала не ми се струват малко. Аз съм доволен. По-добре е от миналата година.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

708 Разрешителни за стопански риболов във вътрешни водоеми :shock: Е кво пак арендатори пак мрежи и обезрибяване по язовирите. :x
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Zander
Мнения: 6271
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Re: Новина от ИАРА

Мнение от Zander »

Алеко написа: За първите единадесет месеца на годината от Агенцията са издадени общо 4284 разрешителни за стопански риболов, в това число 1980 за Черно море, 1596 за р. Дунав и 708 за вътрешните водоеми. Издадени са 1003 свидетелства за правоспособност за извършване на стопански риболов.


С уважение

Алеко Дянков
Връзки с обществеността
Аз доколкото разбирам 4284+1003 =5287 разрешителни и свидетелства за извършване на стопански риболов. Каква между другото е разликата между разрешителни и свидетелства за стопански риболов? :?:
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от ASSENAS »

Левака написа:708 Разрешителни за стопански риболов във вътрешни водоеми :shock: Е кво пак арендатори пак мрежи и обезрибяване по язовирите. :x
Левак, я питай Алеко колко струва едно такова разрешително. После ще си направим партия на участъка под Роман, а? К'во ще кажеш? :wink: 8)
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Колеги - според мен става въпрос за миналата година. Това е отчет за 2004. И се казва - за първите 11 месеца. Още не е дошъл декември 2005 че да го възприемате за тази година. Нали се приеха промени в закона и няма да има арендатори. Или аз нещо бъркам?
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Zander
Мнения: 6271
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Zander »

Lubo написа:Колеги - според мен става въпрос за миналата година. Това е отчет за 2004. И се казва - за първите 11 месеца. Още не е дошъл декември 2005 че да го възприемате за тази година. Нали се приеха промени в закона и няма да има арендатори. Или аз нещо бъркам?
Колега, арендатори ще има и то мнооо ще има - нещо си се объркал...
Промените в Закона за рибарството и аквакултурите са само козметични!!!
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Ауеко колко струва едно разрешително за стопански риболов че с Асенас ще правим партиино нещо :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Левака написа:Ауеко колко струва едно разрешително за стопански риболов че с Асенас ще правим партиино нещо :wink:
Нийе скъпо хич.
Аватар
ASSENAS
Мнения: 2558
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:27
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Хи

Мнение от ASSENAS »

Алеко написа:Нийе скъпо хич.
Супер. Давам 2 лева, а до 5 ще доплати Левака защото той повече ги лови :lol:
Мъдроста ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

:lol: Земи ми едно па като се видим ще ти го платя и ще почерпя :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Пост.
Последно промяна от Lubo на Пет Дек 17, 2004 16:53, променено общо 1 път.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Левака написа:708 Разрешителни за стопански риболов във вътрешни водоеми :shock: Е кво пак арендатори пак мрежи и обезрибяване по язовирите. :x
В големите язовири (51 на брой) е предвидено да няма стопански риболов.
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Е а доно ,чул те господ :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”