ПЛАТЕН"СПОРТЕН" РИБОЛОВ ЗАЩО???

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

ПЛАТЕН"СПОРТЕН" РИБОЛОВ ЗАЩО???

Мнение от Жичката »

Са колеги аз ше се пробам малко в стил Алеко макар че съм бая далеч от него:)
Значи през 80-те години риболова не беше на мода както сега.Мрежарите още си плетяха мрежите и по водоемите риба имаше колкото ти душа сака.Началото на 90-те нещо взе да става на мода да си риболовец(което ме радваше в началото щот си виках еее не съм само аз има и други абдали:)Към днешни дни е направо риболовна истерия))))>>>>ЕТО КАК СЕ РОДИ ПЛАТЕН"СПОРТЕН"РИБОЛОВ.
Да ама то започна да става направо смешно >шаран кълве на цаца>пастърва взима на кот и дадеш и кат си плакнеш ръцете идва при теб да види дали не се опитваш да я храниш,мога и още много примери да дам но вие си знаете.
Та да си дойдем на темата в скоро време няма да може да се лови дива риба защото е ограпена с кой както може и переспективата, платени водоемчета с солидни такси и кат прибавиш бензин стръв пускането на вода от водоема от собствениците когато има много посетители>Риболова така се изкривява че направо неам думи....
Освен тва като отидете на такъв гьол през 5 метра някой нещо лови през 10 се яде и пие на фона на ритмична музика комшийско куче ти рови в захранката>а бе с две думи шараните на брега са поече от тези във водата.
Аз напоследък предпочитам да отида някъде където улавянето на някаква свястна риба граничи с фантастиката но да съм на спокойствие......такива места обаче почти няма вече:(
Ако някъде случайно започне да се хваща риба веднага се изсипват едни орди от колеги....мани мани и както сами се досещате нощно време се изсипвват и други колеги с малко по различни такъми и по просторни багажници...и на мястото където е капало спира и да капе!!!
Това през моя мироглед е риболовната действителност у нас И Искам да попитам колегите в чужбина(нормалните държави)има ли при вас такива Платени "Спортни" риболви???На всяка крачка?
Защо ?Българите винаги си го вкарваме сами?
Надявам се тази мода да се махне и да останат само истинските фенове на риболова>Ама май само с надежди ще си остана!
Това е надявам се че съм накарал някой да се замисли,
съжалявам че написаното е доста черногледо и ако съм развалил на някого настроението много съжалявам.!
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Re: ПЛАТЕН"СПОРТЕН" РИБОЛОВ ЗАЩО???

Мнение от Lubo »

жицата написа:Са колеги аз ............много съжалявам.!
Жичка, една грешна дума по-горе нямаш. Аз съм начинаещ риболовец, но и като малък съм ловил с баща ми и имам някакви бегли спомени. Колкото и да ти е тъжно - факт е. Питай доктора как са организирани нещата на Острова. Не е като при нас. Нещата отиват натам че водоемите ще се стопанисват от частни лица и клубове, и ще имат специален статут, независим от държавата. Тогава с ИАРА ще се "Влюбим", само че аз нема да съм отпред :wink:
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Гост

Re: ПЛАТЕН"СПОРТЕН" РИБОЛОВ ЗАЩО???

Мнение от Гост »

жицата написа:
Защо ?Българите винаги си го вкарваме сами?
Малее колко истина има в тия думи. :(
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

Жица, много добра тема, братле, много добра!!! Поздрави. В няколко думи обхващаш същината на проблите с риболова в БГ!

Какво да ти кажа - прави си. За съжаление в нашата държавица само си ги знаем тези неща, говорим си ги, и нищо не правим. Това е положението.

Яд ме е, и ми е много гадно.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Не се ядосвайте, вярно, че е гадно, но за сметка на това ще продължи дълго...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

Адски дълго>То тепърва се разраства..........
Немам пари иначе ще взема аз един водоем ще му купя риба ама бракониерска от мрежи(дива).Ще сложа поне 5 човека персонал и ще се лови рибата и ще се пуска пак в водата и ако риболовеца няма фотоапарат ще му предоставям моментни снимки>Това е спорт!!!!
А ако някой е гладен ще има една сатка с питомна риба който иска да яде прясна риба да може да си купи!
Ще има як магазин за такъми!!!И капанче с прясно шкембе........ и ще струва 5 лева да влезеш с една въдица и няма да се лови с 10 въдици>Понеже не съм виждал спортист с 10 пръчки!
Е да ама нямам пари..................:(
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

Забравих да напиша.
Щот все пак отиваме заради адреналина заради спорта,не заради прехраната си.
А какъв кеф ти прави да уловиш питомен шаран около 2 килограма който дава отпор като бяла риба и кат му фърлиш хляб в живарника и си го яде не се притеснява..... ,или пастърва която кълве на царевица и пр....
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

жицата написа:Ще има як магазин за такъми!!!И капанче с прясно шкембе....
Е, аз ще съм ти първият клиент, ако Левака не ме изпревари :D :D :D Не си съвсем прав, въпреки, че и мен ме прихващат периодично същите :evil: :evil: В живково време "организираните риболовци" клоняха към 150 000, за миналата година ИАРА ги отчита 104-105 000. Бракониерството не се е увеличило кой знае колко, просто е станало по-нагло, по-видимо и по-организирано. В известен смисъл е малко по-мафиотизирано, по-свързано с управленските структури по места. А и всичко, което казваш, важи най-вече за затворените водоеми - слез по Искър, Струма, Марица - някой овчар най-много да си прекара стадото край палатката. Е, там дразнят бушмените, когато посред бял ден ловят с "алтернативни" методи, но мен повече ме дразни гледката на опънати 10-20 дънни в някой язовир и карето карти с касите бира и ракия, докато "ловят" риба. Ей го, че пак ме прихващат :evil: :evil: :evil:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

това за данните на иара е по официални данни а иначе....е съвсем различна цифрата:)
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Жица, прав си в по-голямата част. Само в едно грешиш: В т.н. "бели" държави платеният риболов е правило, а не изключение.

Да кажа как е в Германия, защото за там поне знам горе-долу как стоят нещата:

Водоемите, в това число и реките, в огромната си част се стопанисват от частни лица или от риболовни клубове. (Между другото, така и при лова - горите са разпарчатосани на арендовани участъци, за които се грижат арендатори - физически лица, или ловни дружинки.) Та ако не си член на местния риболовен клуб, не можеш да ловиш току-тъй някъде на реката или на язовира. Плащаш си дневна такса. Срещу тази такса обаче получаваш гаранция, че във водата има риба. Ако отидеш в друга провинция - пак същото.

За да станеш член на риболовен клуб, трябва да имаш разрешително за риболов. Ама то не се издава като нашите билети, а минаваш задължителен курс и полагаш изпит, който хич не е лесен. Чак тогава получаваш тапията. Но дори и тогава не е сигурно, че ще те приемат в клуба, защото бройката на членовете е ограничена, според водоема (водоемите), които се стопанисват от клуба. Т.е. ако клубът има едно малко гьолче, на което се събират максимум 50 човека едновременно, няма да приеме 51. член. Чакаш някой да напусне или да умре.

Като те приемат, поемаш известни задължения - да участваш в зарибителни акции, да чистиш бреговете на водоема, да садиш дървета и ей такива неща.

Така че за хората, които имат разрешително, но не членуват в клуб, а и за такива, които нямат, остават водоемите, които се стопанисват от частни лица. Такива има безброй - малки язовирчета, баластриери, езера. Там си плащаш такса и си ловиш, като в повечето случаи рибата не се заплаща. На отделни водоеми има ограничения, примерно имаш право да задържиш до 3 пъстърви, 2 шарана и една щука.

С всички тези дума искам да кажа, че платен риболов има и в други държави. Само че там този начин на отмора не е первертирал, както е при нас. Всичко си е уредено, регламентирано и всеки си знае правата и задълженията.

Когато и при нас стане така, ще има риба за всички.

А, щях да забравя. В големите германски язовири и езера също има промишлен риболов, както със садки, така и с мрежи. Само че там арендаторът е длъжен да зарибяна (то и тук уж е така). Това зарибяване обаче се следи от неподкупни държавни чиновници, в комисията по зарибяване участват и членове на местното риболовно дружество и жална му майка на този арендатор, който не си свърши работата!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Алеко написа: ...жална му майка на този арендатор, който не си свърши работата!
Мечтиииииии :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

Евала на немците!!!!!Евала! то за това германия е локомотива на европа>Измислили са го хората и имат съзнание!!!
Най много ми хареса това за изпита и това че не куцо кьораво и сакато в германия е риболовец!!!Ама така треа да бъде,то и в живота е така не всеки е депутат нали?Не съм дискриминатор но погледнете ловците у нас те са по добре от риболовците.....
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

ееееееххх

Мнение от Бат Стан »

Еееееех Жицааааа, еееееех мъко моя, ееееееех приятелю...колко мъка има в твоите думи, браткооо....колко истинааааааа (мааааани, тука от умиление чак си разплисках уискито). Я им кажи на колегите през колко мрежи минахме с твойта храбра лодчица на Тополница, май пет броя бяха, открай-докрай опънати, и оня циганоид арендатор...абе заеби...Аз затова ходя по реки, щото там този тип идиоти, които описваш, ги няма, или ако ги има поне не са толкоз набучкани един до друг.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Валери
Мнения: 353
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:09
получил Браво: 1 път

Re: ееееееххх

Мнение от Валери »

Бат Стан написа:Аз затова ходя по реки, щото там този тип идиоти, които описваш, ги няма, или ако ги има поне не са толкоз набучкани един до друг.
И аз съм така-ходя преди всичко по реките,там и тръпката ми е по-голяма.А и друго е важно-не е толкова мръсно,колкото на повечето язовири.Искам да вметна,че от година на година на Голям Беглик става все по-чисто,/да не ме чуе дявола/,очевидно хората,които ходят там,са постоянни и повече пазят.А за мен платения риболов е нещо,което ми е чуждо,и 20стинки да е таксата-бягам надалече,по-добре да играя на "Не се сърди,човече" с дъщерята,отколкото да правя кефа на някого,а да не говорим за тръпката-няма я.Дано да не дойде ден,да няма къде да се ходи нормално,стискам палци.Поздрави!
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си!
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

Един път реших да се пробам по искърското дефиле с един приятел беше преди 2 години някъде >та отиваме да видиме ние мрена кефал нещо такова малко по нагоре от батулия посока своге.Харесахме си един завой слизаме до реката нема жива душа и ко да видиме тя рибата на брега!!!!!умряла!!!!реката миришеше на мърша от мъртвата риба май>запалих и се прибрах и почнах да си мисля че ако можех да напраа атомна бомба щях право в Сопот да я пусна та да се освободи тази държава от агонията!!!!
Сопот се води центъра на българия(геогравски).От тогава на тази река не съм ходил.
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”