АНКЕТА - Catсh & Release!

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.

Да се пуска ли рибата обратно?

Анкетата свършва на Сря Май 10, 2006 18:14

Да
48
80%
Не
12
20%
 
Общо гласове: 60

Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

АНКЕТА - Catсh & Release!

Мнение от Lubo »

Реших да съберем в една единствена тема мненията - дали, кога и как да се пуска рибата обратно? Прилагам анкета, и ще е добре ако всеки гласувал се аргументира с мнение. Имайте предвид че самото ви отиване на водоема за да ловите риба, ви прави автоматично човек с намерение да нарани рибата. Но пък ако и това не правим - по-добре да станем акваристи, и да отглеждаме рибки в аквариум. Тук въпросът е, дали сте склонни да пуснете хванатата риба обратно или не. Ако Да или Не - Защо? Ще гласувам пръв и няма да пиша отделно мнение. Само ще кажа тук, че всички колеги от форума можете да си позволите риболовен излет, който при всички положения покрива разходите по купуването на риба от магазина за ядене. С тази разлика, че рибата в магазина се отглежда като прасета точно за тази цел - за ядене, а рибата в повечето достъпни водоеми е риболовен обект. На практика няма сериозен контролен орган в стараната, който да контролира бракониерството - има, но само на теория. Моето мнение е, че за да имаме какво да ловим, трябва пускаме рибата обратно. Така или иначе всеки риболовец тормози рибата, но е по-хуманно когато ловиш и пускаш, отколкото като ловиш и ядеш. Също така е много важно спазването на забраната. Това че се лови рибата през забраната и се пуска, не променя факта че риболова пречи на размножаването. Смятам че във форума ще се обобщят тези неща с нормална дискусия. На това и разчитам.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Тъй като въпроса е зададен некоректно и манипулативно ще се въздържа от гласуване, но отново ще кажа, че аз лично не мога да отговоря еднозначно !
Чиърс енд пийс, брадърс ! :wink:
Тони
Мнения: 631
Регистриран на: Нед Мар 27, 2005 14:02
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от Тони »

Немога да гласувам.
Няма ми отговора: В повечето случаи.
По принцип съм "за' , ама не отказвам пържен оклей с бира (ако хвана за едно пържене) и понякога слънчевките като ги "връщам" немога да уцеля водата......... :roll:
morski
Мнения: 272
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:29
Местоположение: Варна

Мнение от morski »

Любо, знаеш ли че 10 до 30 % от сладководната риба по магазините е от бракониерски мрежи ? Питай Алеко, той може да има по пресни наблюдения. Само пъстървата и малка част от другите видове се отглеждат изкуствено /като прасета/ с цел продажба.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

morski написа:Любо, знаеш ли че 10 до 30 % от сладководната риба по магазините е от бракониерски мрежи ? Питай Алеко, той може да има по пресни наблюдения. Само пъстървата и малка част от другите видове се отглеждат изкуствено /като прасета/ с цел продажба.
Питал съм Алеко докато работеше в ИАРА. Нека сам ви даде отговор.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

Любо, може би наистина ще е добре да се раздроби анкетата на по-подробни и повече възможни отговори. Защото отговора на този въпрос наистина зависи от това както за каква риба става дума, така и какъв е конкретния случай. Трудно е да се отговори еднозначно.
Аватар
Митко
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Фев 09, 2005 15:01
Местоположение: София

Мнение от Митко »

Следя темите за Catche & Release с интерес, но не съм изказвал мнение до сега. Действително е трудно да се даде еднозначен отговор, защото истината е някъде по средата. Съветвам Любо да сложи повече възможни отговори или да смени заглавието на темата като посочи, че става въпрос за НЕарендовани водоеми, защото от тук идват разногласията.
За каква популация на рибата става въпрос в един арендован, малък водоем?! Популацията зависи от арендатора, а не от от риболовците. Всеки, сигурен съм, е задавал на таксосабирача въпроса: "кога пускахте риба за последно?", а не: "рибата хвърли ли си хайвера" или "порастнаха ли миналогодишните шаранчета'"?
Мисля си, че всичко опира до манталитет и възпитание. На арендован язовир съм ловил по 7-8 кг. каракуда. И какво сега? Да я взема всичката ли, защото съм платил 5лв. такса? Избрах си десетина риби, а другите пуснах. Преди време, в една тема бях писал за Хераково - над 30 шаранчета от които взех 2 - за какво ми е другата? Да я продавам или да се изтъкна пред съседите що за велик риболовец съм?!
От неарендовани водоеми риба почти не взимам.В редки случай по някой уклей, костур или каракуда. Това е. Това мисля.
Манталитет и възпитание - докато риболова не се превърне в хоби, в средство за отмора и почивка Catche & Release в България не може да има!
Май разводних малко темата, за което съжалявам :cry:
Наслука
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

theater написа:Тъй като въпроса е зададен некоректно и манипулативно ще се въздържа от гласуване, но отново ще кажа, че аз лично не мога да отговоря еднозначно !
Чиърс енд пийс, брадърс ! :wink:
Същият съм и АЗ-не мога да отговоря ИСРЕНО -признавам си :oops:
Аватар
Николай Ангелов
Мнения: 533
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 11:57
Местоположение: Пловдив/София
дал Браво: 1 път

Мнение от Николай Ангелов »

От около 6 години много рядко(два-три пъти в годината) взимам от уловената риба,и то по-точно костур или уклей.Колкото да не е без хич,да опитам.На който му се яде риба - риба има в магазина.Ходя е динствено заради самото удоволствие и природата.Catch&Release - аз съм за!
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

theater написа:Тъй като въпроса е зададен некоректно и манипулативно ще се въздържа от гласуване, но отново ще кажа, че аз лично не мога да отговоря еднозначно !
Чиърс енд пийс, брадърс ! :wink:
Театро, въпроса си е зададен конкретно и ясно, който не иска да гласува - да не го прави, но като пише че за него правилното е нещо по средата - да се обоснове. Нали затова е целта на анкетата. Аз няма как да зная какви допълнителни опционални отговори да поставя. Тук е мястото всеки да изрази мнение, и да се опитаме да формулираме нещата някак си.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
veselinov
Мнения: 308
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 23:35
Местоположение: sofia

Мнение от veselinov »

Вече гласувах "за" да се връща рибата. Естествено,ако си решил да отмориш след излета на бира с приятели няма лошо да задържиш нещо от улова за мезе. Версиите с пълнене на фризерите и раздаване на съседи и пр. обаче са нещо, което вече не приемам. Казвам вече защото до преди няколко години, признавам си, и аз събирах улова. Дай на Митко ,на Стефчо, на Гошето Малкия-Шофьорчето ....Стига вече. Не, че ще я изловим с въдиците, но предпочитам да я видя, като си тръгва по живо по здраво. Още нещо . Даже не приемам и маркирането с разни спрейове, халки, обеци и пр. простотии. Представете си само засичаш и вадиш пънкар с цикламен гребен, яко обеци, игли,катарами и рокерия от люспи.
Връщайте и се кефете така ,както като я ловите. Скоро си говорихме за това с приятели. Вече и живарника не си отварям и не меря кг. То не че и риба се лови много, но така правя от доста време.
Сещам се и за нещо друго. Преди около3 седмици бяхме на Бушляка.
Каракудата беше полудяля. Не пипаше на нищо, а се биеше зверски.
На 100 м вляво от нас вреше. От 15 до30-35см парчета и много ама много. Завираха ми се под платформата. На няколко пъти спирахме да ловим, за да събираме и връщаме най -лудите, защото излизаха по тревата на брега и не могат да се върнат сами във водата. Такова нещо не съм виждал до сега. Виждал съм но DISCOVERY и бяха китчета, а не каракуда.И така до около 10.30часа. После се успокои и се прибра.
Пускайте я до като я има по свободните гьолове защото няма един свестен частен.
Ако ви се говори на тая тема да я задъвкваме пак ....
Ловете яко и я връщайте....за да ви се връща!!!!!!!!!!!!
match & feeder only
Joro Petrov

Мнение от Joro Petrov »

-----------
Последно промяна от Joro Petrov на Вто Мар 02, 2010 7:50, променено общо 1 път.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Мнение от Павел Иванов »

Вай , вай ! Ма много са разпростря туй нящо Реластето :roll: Хъм , ся че няма да гласувам по горе няма ама айде и аз да се умешам умежду шамарете :lol: Тъй когат имам време да ходя ( коет ш рече мнооо редко ) на риба в повечето случай се впускам по некоя малка пъстървова рекичка и задължително си оставям две мерни рибки ( е ако хвана такива де :oops: ) . По кленаджииските местообитания обикновенно връщам рибата ( изключая състезанията щот там ако рибката е уловена в началото то до края във всички случай е опънъла петалата :roll: ) по простата причина че не го тача като вкусна риба иначе и там щеше да се повтори историята със задържането на определен брой рибки :wink: Ся за платените ама , извъобще няма да споменевам ( все пак във старата Мания лично открих темата " Аз месарят " със съответните му епизоде :lol: ) . Та ето и моето мнение :
Всеки е в правото си да лови колкото си иска но да задържа само определен брой риби !
Ае ся да не се престараваме и да си изрисуваме ореоли по ПСто или по МАКа , нека тормозиме бракониерите и да утепаме същите в нас :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Павел Иванов написа:...нека тормозиме бракониерите и да утепаме същите в нас :wink:
Всички знаете как съм гласувал. Тъй като Любо иска коментар, да уточня, че не съм хардлайнер - страшно обичам пържен уклей с биричка, жената също. Аме за тази цел трябва да си настроя нервната система да го наловя, което става средно веднъж на две години пролетно време на Тополница. После трябва жената да се навие да го изчисти, нататък лесно :D А тази тема трябва да присъства нон-стоп във Форума, за новите колеги - един от пет да приобщим към каузата, значи не е било напразно. Весела седмица на всички :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Аз гласувах за връщане на рибата.

Докато бях в ИАРА имах наблюдения, че се продава доста бракониерска риба.

Дебело подчертавам, че смятам анкетата за излишна. Темата я предъвкахме няколко пъти и вече имам гнил вкус в устата.
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”