Издържливост на влакна

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
ilkopi4
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 22:22

Издържливост на влакна

Мнение от ilkopi4 »

Привет на всички риболовци!
Извинете въпросът ми,но си го зададах за първи път след по-вече от 30 години стаж!Купувайки влакна винаги съм се доверявал на информацията от производителя относно дължина,разтегливост,памет и издържливост на късане.Наскоро си оборудвах добър такъм за спинингов риболов/сезона на хищниците е все пак!/ с плетено "Пра/е/йд" влакно.Не е от най скъпите модели,но-доволно!По характеристика издържа 12.7 кг.,но при "суха" проба се оказа,че се къса на около 6.8 кг.Та,въпросът ми е:Как се пробва тази държеливост?На сухо?Във вода с отбелязаното натоварване или на динамичен удар?Някъде във форума има цитат,че "...не се къса влакното,а нервите на рибаря!".Благодаря за всички коректни отговори!
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

Колега, опитът ми показва че единствените достоверни дадени от производителя характеристики за издържливост на динамично и статично натоварване на линията, при верен диаметър, е при водещите производители на алпинистки въжета.....забрави за такова нещо при риболовните влакна....може би единствено при влакната закупени от японски производители може да има някаква истина в обявените характеристики, но имам впредвид в тези влакна закупени от Япония, а не в български магазин и обявени за "японски". Добър начин да купиш такова влакно е Ибей, примерно. Но и това пак не е гаранция! Остава опитът на принципа опит-грешка....Наслука!
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
hose
Мнения: 150
Регистриран на: Чет Ное 27, 2008 12:20
Местоположение: София, Червен бряг

Мнение от hose »

Привет колега има възможност издръжливостта на влакното наистина да е 12.7 но в паунди :wink:
pepic
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 20:39

Мнение от pepic »

Това е доста труден въпрос с нееднозначен отговор. Принципно би трябвало да има международен стандарт за атестация на влакна и със сигурност има такъв - не случайно EFFTA повдигна въпроса и започна да поставя стикери на одобрени влакна. Но повечето производители - дори и реномирани се изхитряват и тълкуват тези понятия както им е угодно. Що се отнася до наистина реномираните тълкуванията са в смисъл че действително указаните показатели са сравнително верни с леки отклонения допустимие, но при тестове и условия на фирмата... За измислени и набедени марки няма да говорим - там творчеството е пълно... както за диаметри така и за издръжливост.
ilkopi4
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 22:22

Мнение от ilkopi4 »

Колега,Пепик!Благодаря за вниманието!Вече установих,че влакното без проблем изкарва до кепа 7,4 кг. щука.На Янтра,накякви "корекции на Янтра".Добре "дава"!Успех и на слука!
boki speca
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 18:00

Мнение от boki speca »

Много сложен въпрос,няма кой да ти отговори на него и да е 100 % прав.Просто няма стандарти еднозначни това е.
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”