Що е то риболов в България?

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от Д-р Флекс »

В един град хората пристанаха да си изхвърлят боклуците от терасите, когато групички от 3-4 по-яки момчета, разхождайки се между блоковете, им ги връщаха обратно с квитанция за 20 лв глоба и заплахата следващия път глобата да е сто лева и б.й!
Това е много яко решение, ама в най-буквалния смисъл на думата :D Оттам до избора на генерал от пожарната за МП и Бащица на нацията е само една крачка, обаче...

А сега, малко по-сериозно. Аз смятам, че единствено правилният подход към решаване на проблемите на любителския риболов у нас в перспектива е съчетаването на държавния ангажимент за стопанисването и охраната на големите затворени изкуствени водоеми от системата на НЕК, езерата и големите вътрешни реки, както и резерватните зони, разбира се; отдаването на микроязовири и части от по-големи язовири от мрежата на напоителните системи под аренда по единни принципни условия; предоставянето за стопанисване на други такива микроводоеми, малки реки и участъци от по-големи реки за стопанисване на клубове и сдружения за лов и риболов, като на последните им се оказва институционална подкрепа (вкл. методическа, материална и финансова) от съответните държавни институции - ИАРА, НУГ (или ДАГ, не ги знам сега как са), общини и пр., и от обществени организации, в които членуват, като СЛРБ и пр. Казано по-просто, трябва да се индуцира и подпомогне общественото начало в стопанисването на основната част риболовни обекти - като се почне от селската бара и микроязовирче, и се стигне до участъци от по-големите вътрешни реки, където да се полагат грижи за определени видове, обекти на спортния риболов. Както, струва ми се, е в страните от бивша Югославия.
Иначе няма как да стане - нито държавата може да смогне да огрее навсякъде и за всичко, нито частниците могат успешно да заместят държавата в услуга на обществения интерес при спортния риболов.
Аватар
toto57
Мнения: 289
Регистриран на: Вто Окт 14, 2008 23:11
Местоположение: Радомир

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от toto57 »

А това е относно цените на билетите в една нормална държава http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=69&t=45098
Ако разбираш, колко малко време ще си жив и колко дълго ще си умрял, тогава ще си помислиш как да живееш!
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от Marco Polo »

За да видите пълното съдържание на форума, трябва да сте регистрирани и да влезнете с профила си.
Та така... ;)
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
lyuskata
Мнения: 218
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 16:56
Местоположение: София,Овча Купел

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от lyuskata »

Эдравейте колеги,темата е много добра.Доста съм мислил какво ще се промени ако билетът стане 100лв.И стигнах до иэвода,че бракониерите ще се увеличат главоломно нищо повече,но ако билетът стане 35лв.при 300 000 риболовци иэлиэа доста добра сума,която ще помогне эа повече коли,повече работни места и от там по-добра мобилност на ИАРА.Мисля,че ако се направят повече клубове по региони и теэи колеги които членуват в тях отделят по 3-5лв.месечно в сметки,няма да има проблеми със эарибяването.
Примерно аэ живея в эападна София,искам да се срещна с колеги от Перник,Радомир,Эемен и да эарибяваме Струма.Колегите от Пловдив да зарибяват Марица
така когато те дойдат на Струма ще энаят,че има риба и обратното.Ако в един клуб членуват 200-300 човека ще има всеки ден хора по эарибените участъци и ще сигналиэират эа месари,и когато от ИАРА са по-мобилни ще ги иэкореним.А и няма да е лошо в билетите да бъде отбеляэвано ако си участвал в эарибяване .Ако няма никаква ама никаква търпимост от наша страна към теэи хора, те просто ще эапочнат да иэчеэват.
А най-важното е эаконът да се прилага,бракониерите няма да ги иэплаши глоба 1000 лв.
эащото энаят,че няма да им се наложи да я платът.Но ако му кажат,че не може да си поднови личната карта или книжката эащото дължи 300лв на ИАРА тогава ще се эамислят
НЕ НА БРАКОНИЕРСТВОТО!!!
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от jagger1 »

toto57 написа:А това е относно цените на билетите в една нормална държава http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=69&t=45098
Позволявам си да цитирам мнението от посочения линк, защото иска регистрация за форума и който не е регистриран няма да може да го прочете.

Цитирам мнението на колегата Lakoz от въпросния линк:

"Значи, ако отиваш като гост там, и искаш да ловиш, трябва да си закупиш лиценз, който е варира от 2,50 евро до 22,50 евро, в зависимост от района. Като гост ти е разрешено да ловиш максимум 30 (тридесет) дни в годината.
Ето тук има цени/райони във Австрия http://www.oefg1880.at/english/inhalte/" target="window.open(this.href);return false; ... rkarte.htm

Ако искаш лиценз за постоянно, трябва да изкараш курс, който завършва със изпит и сертификат, със който можеш да ловиш през цялата година. Курсът продължава няколко месеца, а самият изпит се състои от 60-100 въпроса, от 600 възможни.
Курсът е разделен на няколко части, например, начин и хранене на рибите, различни видове риби, различни видове храни, видове такъми etc.
След като си изкаш лиценз, за който плащаш ~200-300 евро ( в зависимост от района), трябва да си закупиш риболовни карти за различните места от даден водоем.

Toва е от мен, надявам се да съм бил полезен ."


Още веднъж ще изкажа мнението си за увеличаването на цените на билетите в България. Да, аз лично съм за увеличение, но не повече от 50 лв. за годишен билет, въпреки, че както писах вече, това няма да реши проблема.
Мотиви: Много ни се иска да се сравняваме и да достигнем онова в другите народи, което ни харесва. Искаме технологичното им ниво, искаме редът и дисциплината им, искаме чистотата им, искаме подредеността им, искаме законите им, искаме всичко положително, което са натрупали с хилядолетия, искаме културата им, искаме културното им поведение, искаме образованието им, искаме полицията им, политиците им ...... искаме всичко да е както при тях. Искаме го сега и на момента. Вече 20 години. А всъщност, забравяме, че живеем в България същите тези 20 години. 1989 година всички българи получихме шанс да постигнем поне част от това. Всички обаче само искахме (с малки изключения). Всички ние си избирахме управниците, а с тях и законите, а с това и контролът по изпълнението им. Нито един от същите тези избрани от нас управници не оправда надеждите на българите. Но и много малко от българите направиха нещо, за да живеят така, както искат. Всички чакат някой да "пусне кранчето" и да "потече" благодат. И понеже започнахме с аритметиката, нека да си позволя още малко. Не ми се сърдете. Вземам един българин, който получава 300-400 лева доход. И той е човек и нищо не го отличава от останалите му сънародници, които получават по 1000 лв. или по 2000 лв. По-нагоре няма да смятам. Но и този с 300-400 лв. доход, и този с 1000-2000 лв. доход имат еднаквото право да упражняват любимите си хобита, защото нищо друго, освен парите не ги отличава. Приемам, че и едните и другите са образовани, дали са нещо и продължават да дават на държавата и живеят честно от своя труд. И едните и другите спазват законите. Не са бракониери, не са престъпници. Да, обаче живеем в България а не в Австрия. Билетът тук е 25 лв. за година. Наричайте го както искате - билет, лиценз.... за една година. И сега аритметиката. Годишен данък - 200 лв. за жилище, около 100 лева данък за кола, 25 лева - за годишен риболовен билет (до тук една дванайста от дохода на човека с 300-400 лв. доход на месец си е заминала). Продължаваме със сметките: ток - средно годишен разход около 80 лева на месец, вода (студена) - около 30 лева на месец, топла вода - около 60-70 лева на месец, парно или за отопление, разбито за 12 месеца - около 80 лева месечно, телефон - още 20-30 лева, режийни за блока - още 20 лева. Стоп: Станаха две месечни заплати на човека с доход от 300-400 лева. Остават ми още 10 дохода за годината. Хайде да прибавим градсия транспорт - 50-60 лв за месец. Хайде да сложим и 30 литра бензин за месец - 75 лева. Хайде да сложим и около 20 лева (недай боже) за лекарства и доктори ( а те разпределено за година са доста повече). Нека да сложим и годишният технически преглед на автомобила - кръгло 40 лева. Нека да сложим и годишната винетка за колата 60 лева. ДА прибавим и най-елементарното годишно техническо обслужване на автомобила - антифриз, проверка на спирачна система, смяна на масло, филтър въздушен, филтър маслен, някой ремък, някой дребен ремонт по автомобила - общо около 400 лева. Стоп: отидоха още два месечни дохода. (до тук 4 месеца ангария). Няма да слагам почивка (аз от 1993 г. не съм ходил никъде със семейството, както и много други българи). Ще сложа и още 100-200 лева годишно за примамки, захранки, подновяване на елементарни риболовни аксесоари - кукички, тежинки, някоя и друга плувка, воблерче, блесна, влакно - все дреболийки. Отиде и петата заплата (пенсия). Останалото - за храна, някоя дрешка, нещо дребно за домакинството, някоя биричка, някоя среща с приятел.

Е, хайде сега да започнем да вдигаме с мъничко горните разходи - колкото искате и с колкото искате, ако искате и по европейски. Ама ми кажете с колко ще се увеличат и доходите на този човек с 300-400 лева, пък и на този с 1000-2000 лева, че все нещо не мога да ги докарам тези европейски доходи. И още нещо. Това достатъчно ли ще е за да се решат проблемите? Ами те и сега парите, събирани за риболов не са малко. Колко от тях отиват за зарибяване, колко за охрана, колко за поддържане и почистване на водоемите? Дори и да ги увеличим двойно-тройно, къде ще отидат? 20 години слушам само ще това, ще онова, ако така, то ще.... Ако всичко "ще" се беше случило, първо, сега нямаше да я има тази тема и второ, аз щях да съм много дебел :D . Ама не съм. Защото, най-напред искам да видя кой ще управлява всичко от тук - нататък, кой ще отговаря за всичко до тук, кой ще даде отговор къде са парите от здравната каса (аз ги виждам единствено в лъскавите сгради, автомобилите, бензина, заплатите на служителите от НЗОК), кой ще даде отговор, къде са парите от допълнителното пенсионно осигуряване, къде са парите от приватизираната ни държава. Искам да видя и поне онзи процент на образованост на българина, който имахме до 1989 г., в който се включваше и голямата част от мургавите ни българи. Искам да видя дори лоши закони, но с ежедневно извършван контрол и санкции на нарушителите. Искам да видя, как българина си прибира всичко в торбичката, независимо дали е на планина, язовир, река, поляна или море, така, както го е донесъл, така и да си го прибере боклука. Искам да видя чисти улици, градинки, паркове без кучешки "пързалки" за гражданите и собствениците им с лопатка и метличка в ръка. Искам докато си ловя риба, никой да не ми насажда насила любимата си музика или простотии, искам и аз да бъда уважаван, защото уважавам всеки сепеподобен, искам всеки да уважава природата, за да ни уважава и тя, искам, когато ходя по улиците да не падам в дупки или да се спъвам в натрошените от 2 тонни автомобили тротоарни плочки, искам по залените тревни площи да виждам цветя, а не "посадени" автомобили, икам .... искам... ама кой ли ми го позволява? И когато поне една малка част от това, което искам го видя реализирано, бъдете сигурни че и 25 лева за риболовен билет ще бъдат достатъчни, а 50 лева тогава ще бъдат още по-добре и бонус за всички. А докато има само 1000-2000 души риболовци, които да пазят и рибното богатство и природата, а останалите да гребат с пълни шепи, защото начинът им на мислене е такъв, то и 1000 лева годишен билет няма да ни оправят, а точно обратното - който дал, дал. Останалите - келепир, защото, колкото е по-висока сумата, толкова ще са по-малко закупилите билет и като краен резултат - общата съма пак същата, ако не и по-малка, защото 100 000 риболовци по 25 лева са 2 500 000 лева. 50 000 риболовци по 50 лева са пак 2 500 000 лева, но 1000 риболовци по 1000 лева са 1 000 000 лева. (примерно както е в австрия цената на лиценза, но спрямо българските доходи).
Изтормозих ви с този дълъг пост, но някои неща с две думи не се получават. Ще се радвам темата да се развие и повече колеги да сподялят мненията си.
Аватар
toto57
Мнения: 289
Регистриран на: Вто Окт 14, 2008 23:11
Местоположение: Радомир

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от toto57 »

jagger1 написа: Ще се радвам темата да се развие и повече колеги да сподялят мненията си.
Дискусията взе да става доста интересна, но заплашва да се превърне в диалог!

Всички ние живеем, учим, работим, получаваме мизерни и не толкова мизерни заплати и пенсии, ходим на лов, риболов или за гъби в нашата Народна Република Ъпсурдистан! :D

На всички ни свалят кожите монополистите, визирам ток, вода, телефон, горива, цените са повече от европейски. Всички ние сме наясно със заплатите, огромната безработица, липсата на каквато и да било синдикална защита, законите недоносчета, които почти всеки може да заобиколи, като врата в пустиня.

Покупателната способност на всеки човек се определя от "чергата" му!

В риболовен аспект един ще лови с пръчка за 700 и макара за 800 лв, а друг с пръчка за 7 и макара за 8 лв., но и двамата ще хванат, разбира се АКО ИМА риба!

Та, въпросът на темата е КАК МОЖЕ да стане така, че да има повече риба и по-малко месари???

Според мен това е в пряка зависимост от цената на риболовния билет, размера на глобите и тяхната събираемост!

1. По-високата цена на билетите би намалила броя на риболовците, по-добре 1000 съвестни, отколкото 100000 от които пак 1000 съвестни!

2. Увеличения размер на глобите би намалила ако не изцяло, то значително броя на бракониерите, месарите, и неспазващите закона за маломерност и дневен улов!

3. А що се отнася до налагането и събираемостта на глобите, те биха се подобрили значително ако "риболовните надзиратили" получават % от тях! За последните години съм проверяван десетина пъти, но никога с кантарче и ролетка!?
Ако разбираш, колко малко време ще си жив и колко дълго ще си умрял, тогава ще си помислиш как да живееш!
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от naso »

И по 100лв да станат билетите, пак нищо няма да се оправи. Ще ни казват, че няма пари и че сме бедна държава, и че няма лодки и бензин, и че има по-важни неща за оправяне.
Е такива неща дето ги разправят вече 20 години. Ха ха тоя пичага с белата риба отдавна го е разбрал това и не изпада в подобни размисли за бъдешето на риболова в България.
toto57. Ако си 57ма година сме почти набори и ти изказвам своето уважение за това как гледаш на риболова. Надеждата ни е в по-младите колеги и в невероятната издръжливост
на българските риби.
Поздрави
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 356 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от MapuaH »

toto57 поздрави за хубавата тема !!!

Аз съм твърдо ЗА увеличаване на билета на МИНИМУМ 100 лв. Така ще отпаднат много говеда, псевдориболовци. Но, има голямо НО във всичко, а именно МИНИМАЛНАТА ГЛОБА да стане веднага 1000 лв без значение дали си без билет или събираш маломерки, минимум 1000 лв. !!! От там нататък мисля, че нещата ще станат, ако не идеални, то поне отчасти овладяни.

Психиката ни е извратена, в това спор няма, но ние нямаме и страх от нищо. Ето в това е големият проблем.

Мога много да пиша и сравнявам, но смисъл няма. На запад хората хем съзнание имат, хем закони със съответните норми и глоби след това. При малко по-добра воля от страна на държавата лесно може всичко да се осъществи, но .....

Поздрави
Мариан
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от babydoctor »

MapuaH написа:toto57 поздрави за хубавата тема !!!Аз съм твърдо ЗА увеличаване на билета на МИНИМУМ 100 лв. МИНИМАЛНАТА ГЛОБА да стане веднага 1000 лв без значение дали си без билет или събираш маломерки, минимум 1000 лв. !!!
Подкрепям изцяло.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Paco
Мнения: 512
Регистриран на: Пет Мар 10, 2006 11:10
Местоположение: София

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от Paco »

Радко поздрави за времето което си отделил да отвориш тази тема.За съжаление нещата в Бг толко са се закучили,че много време и усилия ще са нужни за да се подобрят нещата и не само в тази сфера.Миналата година по това време ако помните по Струма си ловяхме скобари с кеф,а сега и мряната е кът и по зле ще става за съжаление.На бракониерство замърсяване на какво ли се дължи това?По миналата година когато с брат имахме възможност да посетим и половим риба в Англия ми се изясниха доста работи относно развитието на риболова в БГ.На платен водоем е забранено да се лови с куки с контра и да се взима риба каквато и да е.Плаща се само риболовна такса като местните проверяващи органи минават за билети дори и на платеният водоем.Ако някой се опита да вземе(открадне)риба собственика се обажда в полицията и нарушителят попада зад решетките,а тук местните чукове си мятат парашутите по реките без дори и да се крият,защото и да се обадим на ИАРА на дали някой ще се отзове.Когато ловяхме риба на един канал дойде да ни провери полиция за билети,като ни казаха,че някой гражданин е подал сигнал,че ловим риба и да бъдем проверени,а тук се обаждаме за бракониери и органите рядко се отзовават.Като цяло организацията в нашата мила родина е на светлинни години от тази в Англия и други развити държави и за това и риболовът е доста зле за съжаление.
Поздрави
В риболова и секса постоянно трябва да се експериментира
Аватар
aquafina
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Ное 09, 2010 13:51
Местоположение: София

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от aquafina »

toto57 написа: 1. По-високата цена на билетите би намалила броя на риболовците, по-добре 1000 съвестни, отколкото 100000 от които пак 1000 съвестни!

2. Увеличения размер на глобите би намалила ако не изцяло, то значително броя на бракониерите, месарите, и неспазващите закона за маломерност и дневен улов!

3. А що се отнася до налагането и събираемостта на глобите, те биха се подобрили значително ако "риболовните надзиратили" получават % от тях! За последните години съм проверяван десетина пъти, но никога с кантарче и ролетка!?
1. НЕ. Би намалила броят на рибиловците като мен например, които правят 7-8 излета в годината, ловят риба колкото да убият час-два, да имат някаква занимавка докато са на реката в балкана например или някъде сред природата. Обикновено тия типажи сме точно от "псевдориболовците" - 80% от излетите са ни капо, т.е. не представляват реална опасност за рибите :lol:
Мога да ти гарантирам, че уродите като тоя на снимката ще продължат да кормят риби по язовирите още по-настървено, защото, виждаш ли, дали сме дали 100 лева, баце, аз тия пари требе си ги избием баце, за тия 100 лева требе целио язовир да изловим и да натикаме у фризеро...или пък просто ще ловят без билети.

2. И тук не мисля, че си прав. Мислиш ли, че като вдигнаха глобата в градския транспорт от 10 на 20 лв. са намалели гратисчиите например?

3. Тука вече се съгласявам. Спокойно може да им се даде едно 20%-30%, че и повече да видиш как ще освирепеят и ще почнат да дебнат от храстите и да обикалят по цял ден по водоемите
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от Коце »

Аз да питам - като вдигнаха глобите по пътищата за превишена скорост и т.н...пак ли карате бързо,а? А?
Като ти шибнат акт за 100 лв за 2 кила маломерни каракуди дали пак ще ги ловиш?
Аз съм твърдо ЗА водоемите и участъци от реките да се стопанисват от частни дружества и лица. Тогава всеки ще пази!

ето прочетете репортажа с дебелака и обезкостената риба: http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=135&t=48589" target="window.open(this.href);return false;
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
aquafina
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Ное 09, 2010 13:51
Местоположение: София

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от aquafina »

не, не караме бързо, защото знаем, че има катаджии по пътищата
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от Коце »

aquafina написа:не, не караме бързо, защото знаем, че има катаджии по пътищата
И аз вече не карам бързо. И минаха 2 години откакто нямам акт и най-верочтно са ми върнали точките на макс!
Аналогично ще стане и с рибата, ако някой ден започнем да се отнасяме с нея подобаващо!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
toto57
Мнения: 289
Регистриран на: Вто Окт 14, 2008 23:11
Местоположение: Радомир

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от toto57 »

Преди 30-40 години имаше ДОТ - "Доброволни Отряди на Трудещите се"! Със съответните карти и права да проверяват и санкционират неспазващите законите!

Защо сега да няма ДОР - "Доброволни Отряди на Риболовците" :lol: :lol: :lol: С % от глобите, хем ще проверяват, хем ще си изкарват по някой лев, да си платят излета! :lol:
Ако разбираш, колко малко време ще си жив и колко дълго ще си умрял, тогава ще си помислиш как да живееш!
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”