Въпросите на начинаещия!

Който има въпроси за online магазина на Fishing Mania, търси препоръка или съвет за такъми, може да ги пусне тук. Отговорите идват!
NewbieFisherman
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 9:46

Въпросите на начинаещия!

Мнение от NewbieFisherman »

Здравейте колеги и колежки. Отскоро се запалих по риболова и честно да Ви кажа ми се отразява много добре след тежката работна седмица в неделя да избягам на някой водоем да хвърля въдицата и да заседна покрай скарата. Позапалих се доста и реших да си стегна такъмите от до. Четох насам натам, но имам нужда от разясняване на някои неща, понеже не ми станаха ясни.

Да попитам за макарите първо. Виждам, че едните са с преден аванс, другите със заден. Какво е предимството на заден и преден аванс? Коя макара кога се използва и за какъв риболов е най-подходяща?

Относно пръчките. Виждам, че има няколко категории - телескопи без водачи, телескопи с водачи, щеки, спинингови и тролинг пръчки, мачови и фидер пръчки, мухарки.

Щеките, телескопите и мухарките не ме вълнуват, но бих искал да разбера повече неща за другите видове пръчки.

Бихте ли ми казали спининг и трилинг пручките за какво се използват? До колко си обяснявам това са пръчки за блесна и др. примамки. Тролинг мисля, че бях чел някъде, че е риболов от лодка, като от лодката се спуска примамката. Спининг пръчките ли се използват за дъни въдици също така? За риболов на дъно?

За мачовите пръчки мисля, че се използват за риболов на плувка и доколкото виждам някой от тях и за дъно, а фидер пръчките за риболов на фидер /фидер прочетох какво представлява/.

Въобще каква е разликата между мач и спининг пръчка, понеже на външен вид са еднакви като гледам?

Относно дължината на пръчките бих искал да знам как се избира? В зависимост от мястото на риболов или в зависимост на какво ще ловиш?

Благодаря предварително за информацията.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Добре дошъл сред лудите :D Въпросите ти са уместни, но прекалено всеобхватни - изчети Въдици, макари, риболов на плувка, спинингов риболов, евентуално и на дъно. Прегледай различните видове въдици във магазина ни, после, ако имаш въпроси, питай - ще видиш, че вече ще е по-конретно.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Мнение от kosatkata »

Доста писане ще падне , че много обширна темата.

Макарите с преден и заден аванс се избират в зависимост от това кое ти е по удобно на тебе.В случая като начинаещ можеш да пробваш и видиш кое ще ти е по удобно.Иначе няма конкретизация според авансите да се ползва за определен вид риболов.Еднакво добре може да се ползват с един от двата вида аванс макара за всички видове риболов , които си изброил.Като функционалност също са еднакви тези двата аванса и има малко превес на предния поради по голямата контактна повърхност на самия аванс и се предполага , че при една и съща макара , тази с преден аванс ще е по добре от тази със заден.Но и това не е задължително.
Сега идва трудното.Избор на сопа за спининг.

Тука има много капацитети и едва ли съм аз човека дето трябва да се изказва ,но ще опитам.Това е сопа с определена дължина и изхвърляща акция , която се ползва за мятане на всякакви изкуствени примамки , като нейната дължина се определя от вида на рибата и мястото на риболов , а акцията от големината на примамките които искаш да мяташ.От това идва едно заключение че такава универсална сопа няма.Може да се направят малко компромиси в една или друга насока и да се вземе примерно сопичка с дължина 2,4м. или 2,7м. и акция нещо от рода 5-20гр. , но пак казвам това са само компромиси.Иначе ти трябват поне три такива въдици окомплектовани с три различни макари , съответстващи на сопите.Пак казвам поне три.Това е общо взето за спининга .Така оборудвана тази сопа може да се ползва и за тролинг , което е почти същото само че тези изкуствени примамки не се мятат от брега , ами се влачат след лодката.Този вид въдици не се ползват за риболов на дъно.

Мачовите пръчки се ползват наистина за риболов на плувка , но и там е толкова обширно за обеснение че не е истина.Съобразяваш дължината и акцията на сопата с дистанцията на риболов и дълбочината на която се лови определената риба , омесваш всички тези понятия и с вида на плувката и нейния грамаж и пак комбинираш сопата в зависимост от дължината с определена големина макара като тук за предпочитане е избора на по бърза макара за да може да се обира по бързо влакното.Това пак е сопа единствено и само за риболов на плувка.Универсална такава с компромиси малки или по големи е с дължина примерно 4,2м. и акция 2-25гр. или нещо от рода и макара с размер примерно 3000.В противен случай и тука работите се свеждат до поне три дължини на сопи , с три различни акции или една и съща дължина , но с различни акции.
От горе написаното мисля си разбрал вече каква е разликата между мач и спининг и според мен нямат нищо общо даже и на външен вид.

Риболова на фидер е така да се каже риболов на дъно , но с по финни монтажи.И тука има около три вида сопи в зависимост от разстоянието , на което се лови и големината или тежестта на използваните кошнички , което пък от своя страна се съобразява с водоема на който се лови рибата , било то река или язовир.Пак компромисен вариант за закупуването на една въдица е дължина на сопата 3,9м. с акция до 110-120гр. с условието че няма да ловиш на река или място с течение.

Общо казано нещата стоят по този начин.Ако има пропуски или неточности , нека колегите ме поправят и да дадат по компетентни съвети.Няма да се обидя нито аз , нито предполагам ти.Успех в начинанието.
NewbieFisherman
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 9:46

Мнение от NewbieFisherman »

Благодаря Ви много за разясненията! Не ми стана ясно само за риболова на дъно. Значи независимо дали ще ловя на фидер или на някакъв друг дънен монтаж трябва да е пръчка за фидер така ли? Тоест пръчките за дъно се водят фидерови пръчки?
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

NewbieFisherman написа:Благодаря Ви много за разясненията! Не ми стана ясно само за риболова на дъно. Значи независимо дали ще ловя на фидер или на някакъв друг дънен монтаж трябва да е пръчка за фидер така ли? Тоест пръчките за дъно се водят фидерови пръчки?
Здравей!

Риболовът с фидер е само една от техниките за риболов на дъно и ,прнципно,не са равнозначни понятия. Фидерът е вид хранилка и за този тип риболов се използват конкретни въдици,които са различни от ,,средната,, въдица за риболов на дъно.
Иначе,риболовът с фидер е много приятен и често пъти-ефективен риболов,с който би могъл да започнеш..

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Мнение от kosatkata »

Не е така.Поне аз не го разбирам така.По принцип си има специално сопи за риболов на дъно.Този фидер можеш да го ползваш евентуално като алтернатива при риболов на плувка.Примерно когато рибата се дръпне по навътре или духне силен вятър и не може да се лови на плувка си вадиш фидера и ги почваш с него.Но това пак се съобразява с вида риба дето ловиш.Не можеш да ловиш облес с фидера.Щото облеса се лови на малка дълбочина пък хранилката ти пада на дъното.Не че няма изключения ама по принцип.
Ей това са сопи за дъно.
http://forum.fishing-mania.com/album_pa ... c_id=29614
Последно промяна от kosatkata на Сря Май 13, 2009 14:27, променено общо 1 път.
NewbieFisherman
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 9:46

Мнение от NewbieFisherman »

Тези сопи за дъно на снимката мачове ли се водят?
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

NewbieFisherman написа:Тези сопи за дъно на снимката мачове ли се водят?
Глей сега, мачът е тояга единствено за плувка и, по принцип, в затворени водоеми. Другото име е английски риболов - англичаните са го приели за риболов в техните канали, които са относително плитки и с бавно течение. Отличителна черта са многото нагъсто сложени водачи и потъващото влакно - след замятане върхът се потапя и с два-три бързи оборота се изпъва ПОД водата. По време на риболова върхът остава потопен. Плувките обикновено са някакъв вид ваглери, а макарата трябва да е бързооборотна, защото се лови на голяма дистанция.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

NewbieFisherman написа:Тези сопи за дъно на снимката мачове ли се водят?
Абе ти изобщо правиш ли си труда да четеш какво са се мъчили да ти вкарат хората в главата?!!?
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 101 пъти
получил Браво: 178 пъти

Мнение от sandista »

Аз предлагам да кажеш какъв риболов те вълнува и от там ще те упътим ! Има си отделни подфоруми ! Чети по-обстойно и после питай .. че Марко се изнер'ви ! :)
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Marco Polo написа:
NewbieFisherman написа:Тези сопи за дъно на снимката мачове ли се водят?
Абе ти изобщо правиш ли си труда да четеш какво са се мъчили да ти вкарат хората в главата?!!?
Здрасти! Сигурен съм, че някой зевзек ще се обзаведе с това изречение... За да избегнеш възможността да се увековечиш и с някой бисер във форума :D , най-добре попрочети малко повечко за различните видове риболов и необходимите такъми, посъбери информацийка и тогава колегите ще са по-благосклонни да отговарят на въпросите ти и да споделят. Доста е информацията и при това разнообразна. Невъзможно е да се отдели време да ти се обяснят нещата от А до Я. Косатката заслужава адмирации, че така присърце ти взе проблема и, че така смислено и лесно усвоимо ти е предал екзистенца на информацията.
Ето в тези линкове ще намериш отговор на някои въпроси, но за да влезеш в час с основите понатия ще ти трябва малко време.
http://fishmaster.hit.bg/fishmaster.htm - категорично против съм мотото на създателя, обаче...
http://www.hvanah.com/?page=heavy_fishing
http://www.d256h.com/
http://www.fishing-mania.com/shared/
Успех и ако с нещо се балтаеш - питай!
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Мнение от kosatkata »

Бе знаех си аз , че ще е трудно и ще стане каша ама все пак.Дано колегата е вдянал поне малко.

Спининга със съответната макара си е за мятане или влачене на изкуствени примамки и се ползва единствено и само за това.

Мача си е по длъжка сопа от спининга , с много на брой водачи и се ползва само и единствено за риболов на леко(плувка).

Фидера оборудван с макара се приближава по външен вид до мача , но е за мятане на кошнички , пък има и хора дето си го ползват и за риболов на плувка , но това си е тяхна работа.

А сопите за дъно са си типично шарански сопи и нямат нищо общо с горе описаните оръжия.

Както ти се беше писало и по горе , най добре реши какво те влече най много или ни сподели , кой от всичките видове риболов ще практикуваш , че да ти се обясни по подробно.Като за начало може да ти е интересно всичко , но едва ли ще имаш възможност да си закупиш всичко за съответния риболов пък си и трябва много свободно време за това.Това ти го казвам като съвет , понеже не са много ефтини работите и ти ще си решиш какво да си купуваш , но по добре си вземи оборудване за един или най много за два вида риболов и не си купувай най евтиното , че след това ще има едно продаване и пак купуване на по качествено , а това си е чисто губене на средства.
Най добре отиди няколко пъти за риба с различни хора и за различна риба.Посъбери малко информация за дадения вид риболов и сам ще разбереш , кое ще ти хареса и кое не.И чак тогава предприеми купуване на снаражение.
NewbieFisherman
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 9:46

Мнение от NewbieFisherman »

Ще съм само по язовири. Най ме влече като чили плувката и фидер риболова. Мерси за разясненията. Гледах монтажи по сайта, но ако се запъна някъде ще търся помощ от Вас.

Мисля да си купя фидер пръчка, мач пръчка, 2 или 3 дъни пръчки и може би спининг.

Ще гледам и в склада, от който ще пазарувам да ми обяснят повече неща там.
Аватар
Рак1
Мнения: 373
Регистриран на: Пет Юни 17, 2005 19:27
Местоположение: София

Мнение от Рак1 »

Кажи от къде си. Може би най-добрия вариянт е някой колега да ти обясни и покаже на живо, иначе голямо писане ще падне.
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

NewbieFisherman написа:Ще гледам и в склада, от който ще пазарувам да ми обяснят повече неща там.
Само това не прави! :lol: В момента си мечтата на склададжията!!! такава пързалка ще бъде, че после ще се чудиш кво да правиш с новите си придобивки...
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Публикувай отговор

Обратно към “Fishing Mania Shop”