акция в lb и lbs въпрос?

Който има въпроси за online магазина на Fishing Mania, търси препоръка или съвет за такъми, може да ги пусне тук. Отговорите идват!
bohem_69
Мнения: 62
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 15:11
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 1 път

акция в lb и lbs въпрос?

Мнение от bohem_69 »

в fishing mania shop се спрях на две въдици за от лодка едната е дадена с акция 40lb а другата 130lbs каква е разликата междо lb и lbs и какво ще рече това в грамове възможно е някаде във форума да има отговор но да не съм го видял
Събирай си боклука!!!
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

lbs е множественото число на lb, сиреч няма разлика. Иначе 1lb=0.4535924kg
iddqd
bohem_69
Мнения: 62
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 15:11
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 1 път

Мнение от bohem_69 »

значи искаш да кажеш че 40lb=18.143kg 130lbs=58,966kg или аз нещо не съм разбрал?
Събирай си боклука!!!
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

Правилно си разбрал.
iddqd
bohem_69
Мнения: 62
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 15:11
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 1 път

Мнение от bohem_69 »

от скоро се занимавам с риболов и много неща не са ми ясни какво ще рече тази акция от 40 и от 130lb тежината на която може да издържи въдицата или нещо друго?благодаря
Събирай си боклука!!!
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

В този случай, да. Това са тежки въдици за тежък риболов. Сом, туна, секви такива дзверове. При другите пръчки, в повечето случаи с акцията се обозначава тежеста, която могат да изхвърлят.
iddqd
bohem_69
Мнения: 62
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 15:11
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 1 път

Мнение от bohem_69 »

благдаря
Събирай си боклука!!!
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

sestrata написа:Преди време, по повод питане, дадох разяснение за двата основни показателя, които характеризират въдицата. Целта ми беше да се уеднакви терминологията която ползваме, за да заговорим на един и същ език.
Според мен различните производители - Японски, Американски и Европейски имат леки разминавания в терминологията, което в добавка със свободния български превод води до голяма обърквация в значението на понятия като АКЦИЯ, СТРОЙ, МОЩНОСТ и т.н..
През последните години под влияние на руската школа, която съгласува своята терминология с американската се избистри следното популярно съответствие: action=строй и power=мощность.
В България някой умник е разменил понятията и нарича power=мощность с българското "акция", което е точно обратното, но така или иначе вече се е наложило като термин и ще трябва някак да го приемем.
И така:

1. ACTION /английски/=СТРОЙ /руски/=СТРОЙ /български/ /в превод - "действие"/ - или в коя част пръчката се огъва при прилагане на определена сила - "POWER".
Или както го обясняват някои производители:
Според определението на St.Croix:
"The "action" of a rod is determined by where a rod flexes along the blank. Faster action rods flex mostly near the tip. Moderate action rods flex more near the middle of the blank. Slower action rods flex down into the butt section."
С две думи, пръчките с бърз строй при прилагане на сила в тестовия диапазон се огъват близо до върха /бързи, полупараболици/, а тези с бавна такава - в средата на въдицата /бавни, параболици/.

Изображение Изображение

Първата схемичка е от Германския Sportex, втората още по-прецизна от Американската St.Croix
В България са най-често срещани.
- "X-FAST" и "FAST PLUS" наричани "върхова акция" или "много бърз строй"
- "FAST" и "MODERATE FAST" като "бърза, полупараболична акция" или "бърз, полупараболична строй"
- "MODERATE" и "SLOW" като "параболична акция /строй/"
Някои японски производители /Daiko/ вместо "moderate" използват думата "regular".
Най-голямата заблуда е, че много твърдата пръчка е "много бърза". Твърдата пръчка предполага със сигурност друго - по-голяма мощност, което от своя страна е вторият основен показател.
2. POWER /английски/= МОЩНОСТЬ /руски/=АКЦИЯ /български/ /в превод - "сила"/ - или какъв натиск е необходим за да се огъне пръчката.
Според определението на St.Croix:
"The "power" of a rod refers to how much pressure it takes to flex the rod. Different rod powers are engineered to efficiently handle a certain range of lure weights and line sizes. To select a rod power that will perform best for you, simply narrow your choices to rods designed to cast the weight of lures — and sizes of lines — you’ll fish with most often. It’s that simple."
UL - Ultra Light
L - Light
ML - Medium Light
M - Medium
MH - Medium Heavy
H - Heavy
XH - Extra Heavy
В определението се посочва, че пръчките с различна "POWER" са построени така, че ефективно да работят с определен теглови обхват примамки и размер влакна.

3. Особености в терминологията при шаранджийските пръти.
Изображение

Според определението на Sportex:
Casting weight, Test curve:
"For carp rods the casting weight is traditionally stated in lb instead of in gram. The lb specification corresponds
with the weight which is necessary in order to bend the tip of a rod held horizontally downwards exactly at 90°. You can determine the maximum casting weight in gram by multiplying the specified test curve weight (e. g. 2 lb) with 453.6 (907.2) and dividing it by 16, i.e., a rod with a test curve of 2 lb has a maximum casting weight of 56.7 gram."
Или в превод: " За шаранджийските пръчки, тестът на изхвърляне традиционно се посочва в либри вместо в грамове. Определението в либри съответства на тежестта, необходима да огъне върха на пръчката точно на 90 градуса надолу, когато я държим хоризонтално. Можем да определим максималната тежест на изхвърляне в грамове като посочената стойност за тежестта на тестовата крива /примерно 2 lb х 453.6 = 907.2 гр/ разделим на 16, тоест пръчка с тестова крива 2 либри има максимална тежест на изхвърляне 56.7 грама.

От тук става ясно, че при шаранджийските пръчки се посочва тежестта на тестовата крива, а не тежестта на изхвърляне.

Надявам се да съм бил полезен.
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Коце »

Абе да считаме 1 lbs за 30 грама, когато говорим за акция на пръчка!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
grubi
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 22:37
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 2 пъти

Мнение от grubi »

Да де ама при stand up пръчките тц...Там е указан теста на влакното за което са предвидени :wink:
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Pike »

Благодаря на Бобо и останалите колеги, които са се включили с обяснение акциите и либрите. В едни каталози са го писали lb, в други lbs, по инерция съм ги въвел и аз така както пише и затова са се появили двата варианта, сега ще ги променя да са само едни.

Ето за допълнение още един линк с обяснение за либрите и test curve:

http://www.harrisonrods.co.uk/Testcurve.htm
Публикувай отговор

Обратно към “Fishing Mania Shop”