Ламиглас

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Публикувай отговор
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Павел Иванов написа:За да си угодиш напълно земи си викни едно от бат Сандро с цел да достигнеш душевен мир предлагам в случаят :D
Ние с Калоян се бориме за такъв, ма нещо засега сме в дупка с избора, засега отметнахме някой и друг производител като Рестафайн например и май Зенак ще е следващия, Сейдж спрели спининговата серия разбрах от Маринката вчера, тамън си мислех да се излетя натам, бате Гари аз го минах без либоффффффффф.
Дилема си е мамка му..............
ninkov
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 7:37
Местоположение: Seattle

Мнение от ninkov »

Ееее сестра не е коректно някак си.
Неможе да сравняваш Mercedes S със Ауди А3.
Все пак ламигласа струва 60-тина долара.
Това в кръга на майтапа.

Бях го писал преди време ако искаш наистина качествена въдица на ламиглас XMG50.
Факта, че виждам все повече колеги по реките при риболов на сьомга именно с тези геги.
Много много качествени въдици сравняваики ги с Лумис GLX.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Някой като чете тук ще остане с впечетление,че тоя Ламиглас е някакъв боклук и не става за нищо :) Няма такова нещо.Съвсем прилична и хубава пръчка с изчистен класически дизайн.Напълно съпоставима и дори превъзхождаща като изработка и качества , купища въдици от знайни и незнайни марки,предлагащи се на нашия пазар.Би вършила чудесна работа на някой колега преследващ риби по Дунава и особено распери.
Просто не можеш да я сравниш с онзи извънземен Лумис.
Нямам съмнения,че Ламигласите от съответния клас не отстъпват на Лумисите
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Simbat »

Между другото тези дни се видях с време,което не се беше случвало скоро покрай многото работа, та поръчах няколко сопи да тествам този сезон и да покрия липси в арсенала в САЩ,че доста сопи останха в Бг.Измежду новите попълнения има и два Лумиса,единия от които е точно STR1141 GLX а другия е STR1045. Изхождайки само спецификацията никога не бих си взел тая сопа,но покрай ревюто на Сестрата се навих да я пробвам от любопитство.Всъщност отворих тубъса със сопите с най големи очаквания и нетърпение именно заради тази сопа.Оказа се обаче,че са ми объркали поръчката и вместо GLX са ми пратили IMX :roll: поради грежна маркировка орвън на калъфите .Стават грешки.След първоначалното раздразнение се заех да разглеждам сопата и да си кажа честно много ми допадна IMX-a.
Дори ми мина през главата да я задържа и нея понеже не можех да си предствя какво повече ще е GLX-a,но докато ми изчислят процентите и цената и получа отговор вече я бях пратил и след 2 дни дойде GLX-а.
Ами честно да си кажа някак си IMX-a по ми харсе.Може би е субективно но някак си по ме грабна IMX-a.Може би и заради по-големите очаквания към GLX-a но така го усетих.

Та с пръчките всичко е до голяма степен лични предпочитания :roll:
:roll:
За съжаление дори и в САЩ няма къде да ида и да пипна всички сопи,които ме интерсуват.Повечето магазини поддържат най популярните едноделни версии и това е.NRX-a също ми допадна като усещане,но не предлагат модел,който да ме вълнува засега.

Колега Ninkov,дай малко инфо за този Ламиглас.
http://www.lamiglas.com/prod_indiv.php?groupid=10
Ако действително е много добър Руснаците би трябвало вече да са го надушили.Повечето хора тук черпят информация от Руските форуми и в това има резон-ония са много специални и педантични към оборудването битер от нас...национална черта кво да ги правиш
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Мнение от stancom »

Симбате имам няколко въпроса свързани с STR1141 IMX. На тази дължина, с тази акция не става ли прекалено бавна ? И как се държи върховата секция ? Имам в предвид , дали е с по- бърза предна част и по-мека втора третина ? Получва се един особен строй, предната част остава права , а започва да се гъне след нея. Съдя по 841. И ме интересува дали това е характерно за всички модели IMX ?
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Simbat »

stancom написа:Симбате имам няколко въпроса свързани с STR1141 IMX. На тази дължина, с тази акция не става ли прекалено бавна ? И как се държи върховата секция ? Имам в предвид , дали е с по- бърза предна част и по-мека втора третина ? Получва се един особен строй, предната част остава права , а започва да се гъне след нея. Съдя по 841. И ме интересува дали това е характерно за всички модели IMX ?
Ми не.Зависи си от строя на пръчката,как е дизайната бланката.
Върха си се гъне изпътво щото е по-тънък.Като GLX-a.
Като цяло за материалите на Лумис разликикте между GL3,IMX i GLX не са драматични за мен.Виж GL2 с другите е огромна разликата.
Отделно имат и Blended сопи,някои от които са много добри.
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
ninkov
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 7:37
Местоположение: Seattle

Re: Ламиглас

Мнение от ninkov »

Симбат имам този Ламиглас EXS 96 LL.
За тази пръчка писах преди време. Просто няма такова нещо - на дължина 9.6 фита да е толкова стегната.
Живея в Сиатъл - фабриките на Ламиглас и Г.Лумиис са сравнително близо.
Има поне няколко магазина в които има всичко на горните две марки.
Както казвах по-горе при лумиис няма евтини въдици за разлика от ламиглас при които имат много евтини серии.Затова не е коректно да се сравняват просто така на общо основание.
Имам GLX, IMX пръчки затова мога да сравня EXS 96 LL дирекнто с тези.
Да не говорим за дръжката woven graphite handles - поне за мен много по-добро е от корка - но тук е много субективно защото старата школа рибари малко се мръщи :-)

Казано с няколко думи поне за мен XMG 50 серията е напълно конкурентна на GLX като сложим още няколко допълнения:
- далеч по-добрата изработка на въдицата ( омръзна ми да казвам как г.лумиис са правени като в час по трудово)
- страхотната дръжка ( тук вече е въпрос на предпочитание)
- по-ниската цена
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Ламиглас

Мнение от sestrata »

ninkov
Извинявай, Колега, но трябва да се уточнят някои моменти...
Сравнението на РокКрийк серията с ДжиЛумис беше направено от Пумата още на първа страница. След лична проверка установих, че РокКрийк не може да се сравнява с нито един ДжиЛумис. :idea:
XMG 50 серията като качества /според руснаците/ е сравнима с IMX, затова е странно твърдението ти, че EXS 96 LL е еквивалент на GLX. Доколкото ми е известно, ти нямаш и не си ловил със STR1141 GLX за да можеш да ги сравниш. :?:
SR782-2 GL3, SJR783-2 GL3, SR842-2 GLX, STR1025 GL3, STR1141 GLX - това са въдиците G Loomis с които ловя в момента и мога да дам мнение, но планирам придобиването на още няколко. Кои модели GLX и IMX имаш за които спомена в поста си? :roll:
За сега нямам основания да смятам, че G Loomis са правени в час по трудово, за разлика от St Croix, на които от общо десетина които имах им се напукаха заливките.
Въпросът с дръжките е много личен, но за себе си мога да кажа, че вече съм ловил с болонеза... :lol:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
ninkov
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 7:37
Местоположение: Seattle

Re: Ламиглас

Мнение от ninkov »

Сестра с STR1141 GLX съм ловил , но както писах в началото на темата поне за мен е твърде специализирана пръчка - това си е мое мнение поне на мен не ми пасва.
Въдици с които започнах - SR842-2 (GLX) - исках пръчка за пъстърва и Павел ми препоръча това.
След няколко седмично ползване я върнах единствената причина - много къса.
Сега притежавам тези : STR1163S , STR1165C, SAR1265C (GL2) , BCR893 GLX - това е в реда на придобиване.
Имал съм възможност да изпробвам още доста пръчки на приятели по време на риболов така , че има някаква база за сравнение на Лумиса.
Както се вижда имам 4 Г.Лумис въдици и само 1 Ламиглас( ако не броим BFC 70 H - за моруна от лодка). Явно си има причина за това.
Просто Лумис нямат нищо подобно а на мен ми пасва сякаш е правена специално за мен.
За сравнението XMG 50 спрямо IMX или GLX - може би е така може би е някъде между двете може би е XMG 50 е по-добър от GLX. Не е ли по-важно как лично човек УСЕЩА пръчката. Е всичко което казах е на основа това как АЗ усещам нещата.
Ще бъде интересно ако покажеш лабораторни тестове между различните материали.

За това , че Г.Лумисте не за изпипани ами НЕ са.Добре , че по магазините имат поне по няколко от модел за да мога да си сглобя една прилична.Не ме разбирай погрешно но като за въдици по 400$ изгработката е под всякаква критика.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Ламиглас

Мнение от sestrata »

ninkov написа:Е всичко което казах е на основа това как АЗ усещам нещата...
Респект. :!:
Предишният пост беше малко категоричен и затова се изказах резервирано. Имах желание да опитам, XMG50 серията, но мненията са доста разнопосочни. Има дори намеци относно здравината на бланка. :arrow: http://www.ifish.net/board/showthread.php?t=330846. Относно съпоставката на STR1141S-GLX с EXS96LL също имам резерви, защото това са въдици с различни параметри. Освен това не смятам, че ефекта "стегнатост" трябва а се търси във всички приложения.

Това за "лабораторните анализи" ме развесели. Аз съм риболовец, а не химик и ме вълнува само и единствено усещането. :D
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Ламиглас

Мнение от Simbat »

Ламиглас имат далеч по-малък пазарен дял от G Loomis .Разликата е в пъти.
Колкото до качеството на Лумис-мен ме устройва.Така са ми баш като хенд мейд-всяка сопа е уникална :D
WJR741-2S,ETR90-3MS,STR1025S(GL3),STR1045S,STR1141S(GLX) .Това е моят арсенал и смятам само да го допълвам.
Lamiglas XMG 50 ще ми е интерено да пипна.Тая марка стана екзотика,поради непопулярността си.Но черната карбонова дръжка не ми е на сърце.Корка си е класика :D
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
ninkov
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 7:37
Местоположение: Seattle

Re: Ламиглас

Мнение от ninkov »

Това за лабораторните тестове беше напълно сериозно.
Има доста хора които се чудят как да си запълнят времето така, че може би някой да е направил и това.
Ти сам казваш , че по руските форуми сравняват XMG 50 с IMX как става това ??? - по същия начин който го правя и аз ли ??? - на база лично усещане на бланката ???

Аз не съм химик а инжинер и за мен е важно как аз усещам дадена въдица а не какво пише на рекламния и стикер. Но все пак би било интересно едно такова сравнение - дори само за да има какво да дискутираме тук във форума.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Ламиглас

Мнение от sestrata »

Да допълня темата с два модела от високия клас Certified Pro.

Първата е XT 864 с която се сдобих в началото на лятото - кастингова четириделна травъл версия, с дължина 8'6", 14-42 гр по примамките, 10-20 либри по влакното. Въдицата е много стегната и подсича жестоко, а при натоварване описва лека дъга, подсказващо параболичен строй /доколкото може да се говори за строй при четириделните модели/. Още с първите тестове улових с джиг няколко добри бели, преди да я претоваря и счупя. Като цяло се покрива напълно с представата ми за хеви джигова въдица - къса дръжка, твърд връх и много мощ съчетани в безтегловна бланка.
За жалост този модел не се произвежда вече...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Втората въдица стана легендарна сред руските джигити през последните 10 години. Не малка заслуга за това има и К.К., който в статията си "Сага о спиннингах" от 2002 г я поставя под номер 3 в "Моя лучшая десятка".
Дълго време се опитвах да заприходя този инструмент, но все не успявах да намеря продавач, който да я транспортира до България. Затова, когато я мернах като пилотна бройка в сайта на български вносител, не се поколебах да си я купя. Продадох неща, които ми се дублират и за седмица събрах нужната сума.

Изображение

Lamiglas Certified Pro X86MTS - 8'6", 7-17 gr по примамките, 8-17 lb по влакното, екстрафаст "магнум тейпър". Магнумите се отличават с по-особената си "бутилковидна" конструкция - лек връх и мощен гръбнак, което ги прави по-надеждни при подсичане, дава по-голям запас от мощност при борба с рибите, като при това се запазва добра визуална и тактилна чувствителност.
Въдицата е стройна, с плавен преход без допълнително подсилване и приятен тъмнокафяв цвят характерен за серията.

Изображение

Водачите /10 бр ню кънсепт/, макародържача и тапата са Фуджи.

Изображение

Изображение

Теглото е 150 грама. Постигнат е изключително добър баланс с център на тежестта 13 см пред корка. За сравнение, при аналогичния модел на G Loomis STR1025 GL3 теглото е 160 гр, а центъра - на 23 см. С такъв "вроден" баланс въдицата може да се оборудва с всякаква макара при подходяща мощност.

Изображение

Тестът в затворен водоем потвърди обявения диапазон по примамките. Над 17 гр се изхвърлят тежести, но без да нараства осезаемо дистанцията. Практически безпроблемно може да се лови до 40 гр джиг, 28 гр спинър/кастмастер, 24 гр блесна или 22 гр воблер. Въртележките като размер бих определил до 4-5 по Мепс.
Като чувствителност на допир с дъното я усетих малко по "глуха" сравнено с G Loomis, но кълването се усеща много добре и подсечката е отлична. Практически нямах незасечена риба и улових няколко риби в езерото.

Изображение

Воблеровите тестове на Дунав също дадоха добри резултати. Лекият връх позволява изхвърлянето на воблери под тестовия диапазон до около 4 гр чъби, а с CK40 и 50 се постигат дистанции около 30-35 м. Оказа се много удобна за туичинг на 60-90 мм миноу.

Изображение

От въртящите блесни буквално и "залепна" Лонгкаст N:3 - с лекота се покриват 50-55 м при невероятна точност на подаването и безотказна засечка. Улових много и различни риби без нито един пропуск и затова и гласувах доверие за Искъра, където закова практически всички удари.

Изображение

В заключение искам да кажа, че без да е с претенции за топ модел, тази въдица е един универсал с джигов уклон, която спокойно може да замести цял арсенал от специализирани пръти. Не съм броил излетите с нея, можеби вече над 10-15, но нито веднъж не съм бил "капо". :)

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Ламиглас

Мнение от quietriot »

Павка това спрасканото предполагам подлежи на ремонт , с промяна на строя в основата разбира се :?: :roll:
или си го отремонтирал вече??
ако не си да питам Стефчо дали става и да пращаш да се бори , че ми грях да седи счупена деба:) :mrgreen:

ма и ти ги товариш заеби, все едно ще изкарваш примамките в орбита. :mrgreen:
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 356 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Ламиглас

Мнение от MapuaH »

Перфектна презентация Павка ! Благодаря за което :)

Със здраве да я ползваш и мнооооооого риби да ти извади, пък и все големи да са :) Сега, както им е сезона, представям си какво ще ги направиш :)

Поздрави !
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”