Въдичка за микроджиг

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Публикувай отговор
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от nestor »

Колеги, може ли да споделите с какви влакна ловите на микро джиг.
Видях, че е писано по-горе относно флуорокарбоново влакно, но все пак ако може да споделите повече кои точно влакана използвате от флуорокарбоновите и плетените.

Явно има значение дали потъва бързо влакното при малката 1-2гр глава, да се мъчи със съпротивлението на силикона и плуващото плетено влакно докато потъва.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Павел Иванов »

За микроджиг в течение използвам :
Изображение
и
Изображение

от според зависи най-вече от самото течение и евенуалните закачки .

За микроджиг в стоящи води използвам :
Изображение
4 либри като цяла линия .

По принцип имам свръх непоносимост към всякакви поводи и се стремя да достигам оптималното за съответният риболов . Оптимално като пълна окомплектовка .
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от nestor »

Благодаря за отговора,

Аз за начало мисля да пробвам това във вариант 4 либри:

Изображение

и ако не ми като чуствителност да пробвам розовото за ерия на Варивас, което си посочил.

Да разбирам ли че не слагаш никакви поводи от флуорокарбон на плетеняците за микроджиг :?:

Ако някой вече е пробвал флуорото на Варивас може да каже какви са му впечатленията, че относно линийте на този риболов доста малко се говори, повече е се говори за пръчки, примамки, куки и чебурашки, а линията е доста важна част смятам аз.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от milen_ilchev »

nestor написа:Колеги, може ли да споделите с какви влакна ловите на микро джиг.
Видях, че е писано по-горе относно флуорокарбоново влакно, но все пак ако може да споделите повече кои точно влакана използвате от флуорокарбоновите и плетените.
За сега съм най-доволен от флорокарбона на dip в размер 0,108. На Daiwa в размер 0,12 също става. Една идея по-зле е монофилното на Shimano silk shock в размер 0,10. Тия дни ще пробвам нанофил в размер 0,06 (и се замислям за още по-извратено 0,04 или 0,02!). Само да се избистрят малко реките.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Мунчо »

Ползвал съм широк набор флуорокарбони и брейдове за микроджиг, като ловя системно по този начин вече осми сезон. Започнах с плетени влакна, след това ги изоставих и преминах изцяло на флуорокарбонови линии, а през 2014 г "преоткрих" отново плетените влакна, но в качествата и параметрите на модерните такива има диаметрална разлика, в сравнение с онези, които ползвахме 2008 година...
Ако обобщим, за утежнения 2-3 грама(защото това е предела на микроджига) пределния размер на влакното е 0.14-0.15 мм флуорокаробон(а комфортния - 0.12), за такива под и около 1 грам - до 0.12 мм, или съответно плетени влакна 0.2-0.3, до максимум 0.4, от доказан производител. С последното уточнение искам да кажа, че силите при марковите продукти са в значителна степен изравнени и да обърна внимание върху обстоятелството, че всички действително фини плетени четирижилни влакънца осезаемо плоскеят...


п.с. Нанофила според мен трябва да бъде забравен за микроджиг.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Павел Иванов »

nestor написа:...Да разбирам ли че не слагаш никакви поводи от флуорокарбон на плетеняците за микроджиг :?:..
Ами както вече споменах имам свръх непоносимост към всякакви поводи та да , не слагам никакъв такъв когато ловя на микро джиг с брейд . За стояща вода от типа на по-голем гьол си ползвам цяла линия от флуоро и като се има предвид , че по такива водоеми глави под 2гр. практически не използвам , то 0.165мм. ме устройват екстра .


Монофила който си загледал е доста мек и разтеглив за микро джиг , по-ефикасен е за подледен риболов , та ако се заглеждаш по такъв бих препоръчал някой от тези двата :

Изображение



или


Изображение


Иначе по принцип флуорото на Варивас по нищо не отстъпва на това на Сийгуар , просто сантимент някакъв :wink:

Иначе относно споменатите два брейда нормално по-тънкият да е за по-бързо течение с цел да го "пререже" по-качествено :D


пп - нанофила е хубаво да бъде въобще забравен като линия , не само за микроджиг :lol:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от nestor »

Павле,

точно това сравнение чаках :D

Имам шпули с навито от кафявия етикет на троут версийте на Варивас, а съм ползвал и от жълтия.

Личните ми впечатления от жълтия, са че е мек и по-разтеглив, а също имам и червния. Смея да твърдя че червения и кафевия са ми фаворити и ще ги пробвам за микро преди да почна с другите експерименти.

Червения според моя усет на линия най ми се нрави за първа проба на микроджиг.

След тестовете ще споделя относно двата монофила, но ще е след Януари като гледам...

Благодаря и на другите, колеги за впечатленията :tup:
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от MapuaH »

Ако говорим въобще за спининг с класически примамки или джиг и го свързваме с монофил, то по-добро от това аз лично досега не съм открил :

Изображение


Поздрави
М.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Д-р Флекс »

Микроджиг с монофил, сравнено с микроджиг с плетено/флуоро, е катастрофа - това го научих от личен опит. Притесненията, че PE 0.3 или 0.4, каквито обикновено се препоръчват за микроджиг, ще "потъва бавно", и ще пречи на правилната проводка, са ... несериозни.
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от nestor »

Върнах назад в темата и прочетох, има писано относно влакната.

Здобих представа и тя е, че с конец е по-добре, не че съм си мислил обратното, но не пречи да пробвам.

Да Мариане, аз също съм много доволен от "кафевия" етикет който и ти си показал, но нямам много досег с монофили.

Последно с оранжево-червения лових 4-5 риболова и останах също доволен, при положение че е на макара като Кардинал, си се държи, отпред 3-4 метра се понакъдрят, доста държи влакното и също не е никак лошо влакно, като недостатък е доста яркия цвят, но все пак това е и голям плюс в конкретни ситуаций.

Така или иначе ги имам налични тези монофили и ще се пробва, но като цел ми е Мебару-то на вариваса PE0.3, заради устойчивоста на солена вода, тъй като мисля и в солено да го топя, иначе розовата ерия излиза по-евтино и е за предпочитане в същия размер.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Мунчо »

Несторе, не е непременно така, но ще го разбереш след редовно практикуване... С уточнението, че няма как да ловиш с глави по 3 грама и нагоре и да си мислиш, че практикуваш микроджиг.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Marto
Мнения: 2372
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:16
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Marto »

Колеги,
Това е подфорума за въдици, т,е. пръчки. За влакна моля насочете постовете и коментарите или в спинингов, или в кутия за рибАловни принадлежности.

Предварително благодаря.
www.starividri.org

And you run and you run to catch up with the sun, but it's sinking
And racing around to come up behind you again
The sun is the same in the relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от milen_ilchev »

Marto написа:Колеги,
Това е подфорума за въдици, т,е. пръчки. За влакна моля насочете постовете и коментарите или в спинингов, или в кутия за рибАловни принадлежности.

Предварително благодаря.
Прав си колега. Има си тема в "спинингов риболов": http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... =4&t=57831
Може би е най-добре там да се коментира всичко за "микроджига" като пръчки, макари, влакна, примамки и прочие.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Iso »

Мунчо написа:... Както обаче ми подшушна едно птиченце, май-скоро предстои вкарването на бюджетното "Crazy Fish Ebisu Violet", което във вариант 662UL(1.98 м 2-5 грама) ще ти свърши работа, според мен. Без да коментираме, че може и да ти останат рупии за някой и друг пакет ядливи глисти. Аз притежавам най-луксозното от серията "Голд", макар и нано, и мога да кажа, че пръчките са много прилични. .....
Здрасти Адаш, от тогава ми бръмчи тази муха в главата - Crazy Fish Ebisu SG602SUL Nano Jig - http://fish-rod.com.ua/product/crazy-fi ... -nano-jig/ . Доколкото разбирам ти я притежаваш и вече си понатрупал впечатления от нея, та ако имаш желание сподели. До сега не съм имал честа да се докосна до такива инструменти и ме изгаря любопитство.
Заглеждам и тази мухица - Favorite - Спиннинг Arena 602XUL - https://spinningline.ru/spinning-arena- ... 37316.html . Имаш ли някакво инфо за нея. Чета по руските и украинските сайтове, но повечето от отзивите ми се струват рекламни.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Iso »

Моля да бъда извинен, виждам че в предният си пост съм писал не по темата, та ако модераторите преценят за уместно могат да направят нова темичка за наноджигови въдички. :wink:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”