Въпрос за лакове и покрития

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Въпрос за лакове и покрития

Мнение от hobby »

Колеги, абе имам някакво предубеждение към матовите лакове, с които са покрити пръчките. Имам чувството, че карбона е направо "гол"... Нужно лие да се полага отгоре някаква смолица? Зная, че сред форумджиите има хора, които се занимават с родбилдинг и знаят разликите между различните видове лакове, бих се радвал да ми ги обясните. Благодаря предварително!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Моето мнение е, че на карбоновите модели /особено пък на по-скъпите такива/ не бива да се полага допълнителна лакировка в домашни условия. Нито ще стане достатъчно добре естетически, нито пък ще е гарантиран защитният ефект на новото покритие. Не е изключено и да се нарушат строят и гъвкавостта на пръчката, особено пък ако е по-фин модел.
Иначе, в общия случай, е нужен лак на ацетонова основа, т.е. такъв, който няма да се напука при натоварване на пръчката.
Онзи ден видях, че на един по-старичък карбонов телескоп се е обелило покритието на второто коляно, вероятно защото съм го прибрал влажен след някой излет... С гореспоменатия лак го оправих. Макар телескопът да е от евтините, самото покритие беше доста плътно и не особено тънко, което ме кара да мисля, че и покритието на по-качествените модели е надеждно.

Струва ми се, че темата е за подфорум "Направи си сам".
:)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Здрасти Хоби!
По каталози съм срещал, че някои от бланките за мухарки и спинигови пръти са покрити с тънък слой полиуретанов лак. Но това е за естетика и донакъде превенция. Също така някои модели имат скрим, допълнителен слой. При някой модели той представлява уплетка на влакна около основата на бланка. Наскоро ремонтирах въдица на Беркли имаше, доста дебел слой над графита, като че ли от материал подобен на ПВЦ. При друга въдица имаше оплетки от кевларени нишки и т.н. Решенията тук явно са много. Но и колкото е по-дебел слоят токова са трупа тегло. Примерно на старата мухарка свалих лака и спестих 5 гр. Здравината е същата, само рибите по-малки вече.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Здрасти Иване! Радвам се, че си ми видял поста. Ти ги разбираш тия пущини... Кажи ми има ли разлика между пръчките с матов и гланцов лак? Имам проблем с матовия лак, човече. Решил съм, че е по-кофти от лъскавия и не защитава карбона като него. :oops: И това ми влияе на избора... Между две пръчки винаги ще избера тази с лъскавия. Това ми е проблема. Търся някой да ми каже така ли е или не е така. Да ми потвърди или разсее притесненията. Много ще съм ти благодарен, ако ми помогнеш. Ако бирата или нещо друго съобразно със сезона ще спомогне за по-задълбоченото и детайлно разглеждане на проблематиката: винаги готов! :) :) :)
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Здрасти Хоби!
Не съм експерт по покритиятя, просто хобаджия. Имам някакви набл. върху спинингови и мухарски пръти. Там има вероятност с блесната или нимфата да се повреди въдицата. До някъде лака може да спаси работата, но няма толкова предпазна роля според мен. Щот от елеметарната физика една отплесната блесна 5 грама със скорост 80-90 км в час троши въдицата.
Има и нещо друго: Различните фирми предлагат бланки с различни цветове и покрития. Обаче това явно качва цената, а не здравината. Предпочитам да зглобя семпли бланки с естественият цвят на карбона, отколкото в цената да е калкулирано и боядисване на бланките. Но въпрос на избор в крайна сметка.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Здрасти Ванка! Това значи ли, че покритието няма значение ? :roll: Според твойте думи, май да. А дали е удобно, човек да хвърли око на нещата дето ги правиш в момента?
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”