Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Публикувай отговор
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от naso »

Риболовът, не е само риболов :)
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от nestor »

Мунчо написа:
ГСБ написа:...Но, остава въпросителната за това как ще сработват 3 снадки...
ю

Няма да разберем как ще сработят трите снадки, защото съм я поръчал на четири. :lol:
Мунчо, ти това ли си поръча :)

http://www.youtube.com/watch?v=c4Dh2YxTLbQ
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

И това. :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от nestor »

Мунчо написа:И това. :lol:
Нали няма да ходиш за щуки с нея :lol: - шегичка

Попаднах случайно на клипчето докато ровех за един друг модел, та се сетих за постовете ти в темата. Изненадан съм също и от хамалското дърпане на което издържа пръчката, а рибата е около 2-та кг и около средата на клипа се заби във водораслите, а тоя пич директно я издърпа от там :shock:

Знам, че споменахте в друга тема, че са корави пръчки, но нагледно ме шокира :lol:
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от patter »

Точно вчера превеждах една статия на тази тема. Тук един от класните руски състезатели говори за своя избор в конкретна ситуация.
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от za4o75 »

Напълно подкрепям руския ...за малко щях да кажа колега(не сме,той е състезател и не лови за удоволствие!).Всичко си зависи от задвъдичното!При мен долу-горе нещата стоят така за по-малко откачания;
-като дърпа рибата,аз не дърпам!
-когато рибата не дърпа,дърпам аз!
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от za4o75 »

Мунчо написа:За мен говорим за статично и динамично състояние на пръчките, което ги характеризира в тяхната цялост. В динамика пръчката може да бъде определена като бърза и бавна в различни измерения на тези определения. Или казано с други думи, при еластична деформация колко бързо се завръща към своето равновесно статично състояние. В статично състояние пръчките може да се класифицират според тяхната твърдост и крива на огъване под въздействие на определено усилие. Важно е да имаме предвид, че при достатъчно усилие всяка пръчка би станала параболична(и при положение, че не се "спраска" преди това) и именно това измерение на деформация е важно в случая. По въпроса има една много интересна гледна точка т.нар. "Теория на монетите", която много добре илюстрира коментираното.
И в тази връзка аз не смятам, че една мека въдица с параболичен строй не може да се отличава с бързина, а една твърда иначе таква да бъде бавна и инертна.
След няколко чаши 50:50(мерло:памид) се мъча да разбера какво точно иска да каже Мунчо!В крайна сметка означението "fast" какво точно обозначава, когато въдицата тръгне да се огъва или когато тръгне да се връща след като вече е огъната?!?
Когато става дума за "динамичното" състояние на въдицата какво имаме предвид?!?Връщането и след освобождаване или връщането и заедно с тежеста,която е я огънала!?!
Понеже предполагам,че "динамика" идва от гръцкото "динами"(сила),не мисля че динамичното състояние се оределя като бързо и бавно(като означение по въдиците) а определя точно моща(power-а) на пръчката,която се означава сътветно от UL до НHH!
С "Теорията на монетите" не съм запознат,разсъжденията са ми под влиянието на 50:50-то и има реалната вероятност да са напълно грешни!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

Ето тук, в категория "РодбилдинК" е изложена преводната част на "Системата на монетите". Преведена е от колега, работещ като специалист по точните науки в БАН, който освен това перфектно знае английски, и е възможно най-точен вариант на оригинала. И както подобава на белите държави, публикацията е станала със съгласието на автора - един от най-уважаваните специалисти в тази материя в САЩ. В случая се говори за мухарки, но в крайна сметка нещата са идентични:
http://www.akulata.com/articles1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от za4o75 »

Мунчо,много благодаряМного ама много полезно четиво,разбира се ще отнеме време да се прочете,разбере и разбира се накрая да се оспори :D !
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

za4o75 написа:...разбира се ще отнеме време да се прочете,разбере и разбира се накрая да се оспори :D !
E, то в крайна сметка какви капацитети, колоси, корифеи, икони и идоли ще бъдем, ако не му вържем мана? :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1084
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 464 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Павлин Калайджиев »

Здравейте колеги!

Следя темата с интерес и най-накрая събрах смелост да изкажа скромното си мнение на фона на видни и признати от всички спинингофили.
Та накратко, с риск да прозвучи перверзно, оказа се, че харесвам меки....спинингови въдици! От скоро ловя кефалчета със Sert trutta, въдица, която повечето хора биха определили, като откровен сопол. В началото ми беше терсене да свикна с кастинга, но след няколко риболова свикнах. Няма такъв кеф - да вадиш що годе прилична риба с такъв такъм. Да може би мекия връх е недостатък, при засичането и се изисква повече работа на рибаря и по-остри куки, по примамките, но кефа изисква жертви.

Та меки или твърди, къси или дълги, важното е да ти е кеф да ловиш дадения такъм.

Поздрави и наслука!
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
ГСБ
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Яну 05, 2012 12:10
Риболов: Спининг
Местоположение: София
получил Браво: 35 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от ГСБ »

Павлин Калайджиев написа:Здравейте колеги!

Следя темата с интерес и най-накрая събрах смелост да изкажа скромното си мнение на фона на видни и признати от всички спинингофили.
Та накратко, с риск да прозвучи перверзно, оказа се, че харесвам меки....спинингови въдици! .......

Та меки или твърди, къси или дълги, важното е да ти е кеф да ловиш дадения такъм.

Поздрави и наслука!
:) Мдаа, така се започва със Серт Трута, след година време ще си вземеш друга с по-тънка бланка, по-изразен макарон и разбира се, ще ти струва повече, но щом кефа ти е на първо място, то бъди сигурен, че точно това ще направиш. (Между другото ще искаш да си имаш и една екстра фаст УЛ, ма това още по-нататък и за други рибки - пъстръвки и кефа пак ще ти е на макс).
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

ГСБ написа:...
Мдаа, така се започва със Серт Трута, след година време ще си вземеш друга с по-тънка бланка, по-изразен макарон ....
Колега - оставам с впечатление, че не сте виждал "Серт Трута"? Пръчицата е с тънка бланка, за параметрите си близка до тази на висок клас, а що се отнася до "изразения макарон", едва ли би могло да има по-изразена "макаронестост". :lol:
Много хубава въдица, между другото - съвсем прилична хубава изработка, работеща бланка с цялата дължина, приятен кастинг, дава усещане при работа с дребни примамки. Но е нежна и трябва да се ползва с внимание, въпреки, че е доста жилава - приятелчето, което ползва такава, я спраска при силово теглене в основата на мъжката втулка при душманско опъване и се наложи да му купуваме втора. :wink:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
ГСБ
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Яну 05, 2012 12:10
Риболов: Спининг
Местоположение: София
получил Браво: 35 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от ГСБ »

Мунчо написа:
ГСБ написа:...
Мдаа, така се започва със Серт Трута, след година време ще си вземеш друга с по-тънка бланка, по-изразен макарон ....
Колега - оставам с впечатление, че не сте виждал "Серт Трута"? Пръчицата е с тънка бланка, ..... :wink:
Колега, разбирам, че имате широк спектър от познания, но позволете и на другите да имаме мнение. Не й е толкоз тънка бланката, особено в основата. Качествена е за парите си (както и повечето СЕРТ-ове) и ако чак толкоз ти харесва - ползвай си я, лошо няма. Аз моята я продадох (между другото май от известно време вече и не се произвежда), защото лично на мен ми бягаше малко чувствителността й. Може би й е в повече лака. Но, да не изпадаме в излишни спорове, щом смяташ, че е най-изразения параболик - ОК.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

Сакън, колега! По никакъв начин не желая да огранича някого да има свое мнение - ако всички "мелехме" еднакво би било по-зле.
Както казах, за мен пръчката е достатъчно явно изразен "макарон". Много важно е уточнението какво влага всеки в това определение, което е в известна степен субективно - за мен "макарон" е мека пръчка с изразен параболичен строй на бланката, съчетан с известна инертност в динамика. Защото има и изключително бързи и пъргави модерейти, но подобни характеристики в по-ниския ценови клас явно не могат да бъдат постигнати. За себе си намирам бланката са достатъчно тънка, както казах, приближаваща тази на по-качествени продукти. Докато този елемент сам за себе си може да бъде категоричен показател за нещо.
Извинявам се, ако с поста си съм ви засегнал.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”