Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Публикувай отговор
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от naso »

Всеки естет рано или късно стига до трите снадки :D
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

ГСБ написа:...Но, остава въпросителната за това как ще сработват 3 снадки...
ю

Няма да разберем как ще сработят трите снадки, защото съм я поръчал на четири. :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
ГСБ
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Яну 05, 2012 12:10
Риболов: Спининг
Местоположение: София
получил Браво: 35 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от ГСБ »

Мунчо написа:
ГСБ написа:...Но, остава въпросителната за това как ще сработват 3 снадки...
ю

Няма да разберем как ще сработят трите снадки, защото съм я поръчал на четири. :lol:
Аз си помислих, че са 4 части - демек 3 снадки?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

Да, да - изкукал съм вече... :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от MapuaH »

Д-р Флекс написа:Мариански, малко е непрофесионално да промотираш въдица на цената на едно "башмайсторско комби" с тия маломерки, какъв манекен си ти... :?: :lol:

Андро, тоя пишок го закачиш отстрани. Явно беше атакувал със задника си :) Ако знаеш какъв зор даде. С русенския Андро потривахме ръчички за класна риба, ама като излезе :shock:
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от nestor »

Д-р Флекс написа:Аз най-обичам акцията на пръчката ми да е бърза при замятането, воденето на примамката и засичането, и прогресивна при ваденето на рибката... има такива пръчки.
Колеги до тук всичкото е добре на теория, но за начинаещ из цялата теоретична суматоха може да настане доста голямо объркване при така зададените параметри, а именно заглавието на темата Параболик или фаст

Както вече "Д-р Флекс" е написал - можело да има фаст пръчка като статично държание и засичане, а след това да стане параболик в процеса на натоварване. Добре, четох и на други места, че има такива пръчки.

Бихте ли дали примери като марки и модели за такива чудеса, защото аз поне до колкото разбрах Легенд Елита е с такова държание и то защото е с постепенно оформена бланка от върха надолу.
Както вече много от вас са казали:

- едно е какво точно пише на бланката
- друго е как се държи на тръскане в магазина
- трето е на реката и закачената риба

Въпроса ми не е само към "Д-р Флекс", а към всички. Като примерите може да са от всички ценови класове, но лично мен ме съмнява че ще има пръчки от ниския.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от tommy12 »

Понятията са малко объркани, неможе една пръчка хем да е с бърза акция и да е параболик.
Когато се казва че пръчката е параболик се има предвид че е с бавна или модерирана акция, или под напрежение 2/3 от бланката или повече се огъват.
А това за което ти питаш се нарича "динамика на пръчката" това е способноста на целия прът да се огъва под товар и от там да освобождава енергия в бланката и правилото е колкото е по лека бланката и направена от високомодулен карбон и от там и по скъпа разбирасе, ще работи по добре под натоварване.
От тук нататък сам можеш да прецениш каква пръчка ти трябва, като димамиката не е написана на бланката, а ще я определиш от горе написанитo.
И още нещо примамките които ще ползваш определят вида напръчката която искаш да ползваш.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Д-р Флекс »

Тук зрее сериозно някакъв терминологичен дисонанс. Аз излазям оттук, но преди това:
"Параболичен" не е равнозначно с "прогресивен" строй. Не е непременно необходимо бланката да е 10000% чист NASA-карбон, за да е с прогресивен строй, респективно, пръчката не трябва непременно да струва хиляди, за да е едновременно бърза и прогресивна. За да се установи това, обаче, риболовът трябва да бъде практикуван не само над клавиатура. Знанието, "колега нестор", се трупа в практиката, практиката струва пари, значи, знанието - също :D
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от nestor »

Д-р Флекс написа:Тук зрее сериозно някакъв терминологичен дисонанс. Аз излазям оттук, но преди това:
"Параболичен" не е равнозначно с "прогресивен" строй. Не е непременно необходимо бланката да е 10000% чист NASA-карбон, за да е с прогресивен строй, респективно, пръчката не трябва непременно да струва хиляди, за да е едновременно бърза и прогресивна. За да се установи това, обаче, риболовът трябва да бъде практикуван не само над клавиатура. Знанието, "колега нестор", се трупа в практиката, практиката струва пари, значи, знанието - също :D
Аз без да ползвам google translate разбирам ,че без да дойда на Панега да почерпя няма да изтръгна повече информация. Това в кръга на шегата :lol:

А относно практиката е така, знам че докато стигнете до тези заключения сте потрошили сума ти пари и е нямало кой да помага, но в началото никой не знае за какво иде реч. А за практиката си прав, аз на реката се уча, тука само чета и чета, кое съм разбрал кое не. Важното е че ми е кеф да отида и да мятам по 2-3-4 часа дори и да нямам удар да съм дал всичко от себе си, да съм сменил поне 20-30 воблера и пак да ми е кеф, че съм се разтоварил сред приподата, а всяка уловена риба умножава това чуство :wink:

Аз колегата "tommy12" го разбрах, съвкупноста от всички фактори като данни за даден продукт + колко модулен + колко процента графит е вложен и колко стъкло ви дава някаква представа за динамиката, е не на последно място и тръскането в магазина :wink:

Пък може и нищо да не съм разбрал :D
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от tommy12 »

Докторе, разбрах какво искаше да кажеш още в първия пост, просто се доизясняваме нали затова е темaта, не искам да засегна никого. Знаеш че има колеги които мислят че акцията е теста по примаките или паура на пръчката.
Когато се казва прогресивна акция или строй се има предвид модерирана или бавна акция, или както казах в по горния пост акцията няма нищо общо с динамиката на бланката при натоварване. Логиката при високо модулния карбон че има по добро свойство на огъване, който е фактор при направата на бланката, от там рефлектира и на цената на пръчката и тн.
Колега Нестор, имаш правилен прочит на това което исках да кажа!
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от javor_st »

Д-р Флекс написа:Тук зрее сериозно някакъв терминологичен дисонанс.
Абе има нещо гнило в Дания :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ето съвсем накратко някои разяснения:

https://www.eastackle.com/c-194-taper.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.eastackle.com/c-195-power.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.eastackle.com/c-196-action.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
minimum STRESS
maximum BLESS
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

За мен говорим за статично и динамично състояние на пръчките, което ги характеризира в тяхната цялост. В динамика пръчката може да бъде определена като бърза и бавна в различни измерения на тези определения. Или казано с други думи, при еластична деформация колко бързо се завръща към своето равновесно статично състояние. В статично състояние пръчките може да се класифицират според тяхната твърдост и крива на огъване под въздействие на определено усилие. Важно е да имаме предвид, че при достатъчно усилие всяка пръчка би станала параболична(и при положение, че не се "спраска" преди това) и именно това измерение на деформация е важно в случая. По въпроса има една много интересна гледна точка т.нар. "Теория на монетите", която много добре илюстрира коментираното.
И в тази връзка аз не смятам, че една мека въдица с параболичен строй не може да се отличава с бързина, а една твърда иначе таква да бъде бавна и инертна.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от tommy12 »

Правя една вметка, тейпъра и динамиката на пръчката са две различи неща, под тейпър на пръчката понякога се има предвид дебелината на бланката, а иначе тейпъра и акцията са едно и също нещо в нашия случай.
Няма понятие като бърза акция с прогресивен тейпър, но има понятие"Faster action or taper more responsive". А иначе американците вместо динамика му викат
" Responsiveness".
Ама стана тя еднааа объркана, ако някой се зачете ще се чуди дали е спининг форум или за род билдъри.
:D :D :D :D
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от nestor »

Благодаря ви за бързите отговори, полезни са за избора на следващата ми гега "L". То че нещата ще се изясняват във бъдеще с течение на времето е ясно.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

tommy12 написа:Правя една вметка, тейпъра и динамиката на пръчката са две различи неща, под тейпър на пръчката понякога се има предвид дебелината на бланката, а иначе тейпъра и акцията са едно и също нещо в нашия случай.
Няма понятие като бърза акция с прогресивен тейпър, но има понятие"Faster action or taper more responsive". А иначе американците вместо динамика му викат
" Responsiveness".
...
Съгласен съм - всичко това са различни аспекти на едно и също нещо общо взето, които го представят в цялостен вид.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”