плътни пръчки от фибростъкло

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от Pocky »

Забелязвам по форумите, че старите чешки въдици стават все по търсени. От известно време започнах да търся подобни, но нямам много време. Днес закупих 7-та тестова "въдица" от която нищо не става.. дори не може да се сравнява на дървен кол с водачи.. Миналото лято като си бях в България, мернах по р. Дунав някакви шекспир височина към 3000мм.
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от wertus »

Към 3м. плътно фибростъкло няма как да не е по-зле от дървен кол...даже отива към оловен такъв......Ти наясно ли си въобще какво търсиш, или просто стреляш у небесата с този си пост?
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от Pocky »

wertus написа:Към 3м. плътно фибростъкло няма как да не е по-зле от дървен кол...даже отива към оловен такъв......Ти наясно ли си въобще какво търсиш, или просто стреляш у небесата с този си пост?

може да е бил и 2700мм.. тествоите които купувам от онлайн магазините са на 2700мм и са под сякаква критика.. Прав си че отиват към оловните тези които до сега съм купил и съм подарил са такива! По надолу от втулката зор се гънат ....
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от Мунчо »

Колега, ти какво очакваш от подобни дървета, да попаднеш на някакво изключение, или чудо? Това, че някой си ги е намерил в гаража и е решил да изкара някой лев, а друг е решил да мине "по тънката лайсна" не е показател за нищо. Всичките са колове за домати и стават за класическо дънце, което включва държане в единствено в сюблимни моменти, и това се отнася и за съвременните аналози, някои от които поне имат предимството да са кухи.
Моя съвет е да спреш да си хвърляш парите за глупости - на някакво диаметрално различие няма да попаднеш. Модерните стъклопласти, говорим за истински въдици, са на страховити цени...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от Pocky »

ще съм много благодарен, ако ми ги посочиш :)))
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от wertus »

Мунчо написа:... Модерните стъклопласти, говорим за истински въдици, са на страховити цени...
Ице, колкото итрудно е за проумяване, някои от старите кухи стъклопласти, на примерно Фенуик са си класика в ултралайта. Имам две бланки, едната на 155мм, другата на 180 които даже и строй фаст демонстрират....ще видим как са като им "вържа" водачите....мисла да са рекойл - ем на ретро, ем леки....бе хексперимент!
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от wertus »

Pocky написа:ще съм много благодарен, ако ми ги посочиш :)))
Пич, хич не се съмнявай в това дето ти го реди колегата, щото верно сега ги нямам линковете под ръка , ама гледах едни фибростъклени манифактури от Япония дето почваха от 900 $, а за мухарските такива е достатъчно да влезеш в сайта на Харди дето са китайско производство и ще ти станат очичките на чертички :lol: :lol: :lol:
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от Майстор Саки »

Според мен отдавна отмина времето на плътните пръчки, дори и за риболов на тежко по река Дунав. Да намериш такава пръчка с желания от теб строй хич не е лесна задача, а вземайки предвид цените, споменати от колегите, аз дори не бих се замислил да търся. При тези дължини от порядъка на 2,70-3 м, плътната въдица пак ще бъде примерно два пъти по-тежка от кухия си аналог. Като ѝ монтираш и подобаваща по размери макара, комплектът става между 1,5 и 2 кг... :shock: На пазара се намират достатъчно добри композитни модели, съчетаващи необходимите строй, здравина и тегло, при това на нормална цена. Иначе, да, плътната фибростъклена пръчка е практически почти нечуплива, но кому е нужно такова презапасяване?! С редки изключения, нито условията, при които се лови, нито рибите като вид и размери го изискват...

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
кирил великий
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 14:01
дал Браво: 3 пъти

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от кирил великий »

Майстор Саки написа:Според мен отдавна отмина времето на плътните пръчки,... иначе, да, плътната фибростъклена пръчка е практически почти нечуплива, но кому е нужно такова презапасяване?!
Доколкото съм чел през годините твоите мнения, спомням си, че имаш бая социалистически въдици от фибростъкло - Моторуш(ч, х) от Полша, чешки въдици на фирма "Токоз" (Липно и Сазава), а ето и едно твое изказване от преди време:
Майстор Саки написа: Пък чешките тояги са здрави, качествени и евтини. С малко повече внимание при избора се спираш на пръчка с добра федерация и си щастлив. Не ми е по вкуса да рискувам, навирайки се из храсталаците по Дунава с ъглита, дето са барем 2-3 пъти по-скъпи от обикновената фибростъклена тояга... :)
(виж тук: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... &start=15)
На предната страница на цитираната тема си написал във връзка с един, който хал-хабер няма, следното:
Пхахаха! Точно щото са здрави и качествени, затова му трябват. И не е задължително да ловиш сом, че да ползваш такива. :wink: За каква чувствителност говориш? Има модели, които наистина са като колове за домати, ама има и такива, които са с много добра параболична крива на огъване. :)
Питам те как така си промени мнението; по какви причини се отвърна от соцфибростъклото? Защо ме интересува точно твоето мнение - защото прави впечатление, че си доста запознат с въдиците от различни материали, сам обработваш много от уредите си и (за разлика от разни неграмотници и снобари) вдяваш прекрасно нещата. Не само в цитираната тема си взимал адекватно отношение, а и в други теми също.

(Интересува ме само мнението на Майстор Саки, в пустословия и препирни нямам намерение да участвам)!
"Всяка грешка има свои име и фамилия."
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от Майстор Саки »

Вярно е, че за близо двайсет години активен риболов, през ръцете ми минаха доста пръчки от фибростъкло - чешки, немски, руски, полски, унгарски. Имало е сезони, когато съм притежавал до десетина такива, разделяйки ги на комплекти по три... Но, всяко нещо с времето си. :idea: В момента съм си оставил само първата /въпросния Motoruch/ заради сантимента и две чешки по 2,70 м, до които все по-рядко опирам.
По времето, когато съм писал цитираното от теб, поне аз не откривах на пазара нищо подходящо като цена и параметри, което да замести пълноценно плътните пръчки. Не обръщах чак такова внимание на това, че като цяло тежат доста и обикновено им липсва баланс. Подбирах по-читавите според мен модели, радвайки се, че са невероятно здрави и не се нуждаят от особени грижи и това ми бе достатъчно. А като че ли имаше и повече риба, пък и ентусиазъм - ходех много по-често на дънен риболов...

Тук ще направя кратко отклонение - дунавските риболовци /и аз в това число/ определено обичат да се подсигуряват излишно и това е често явление - ако пръчката не ти е плътно и тежко фибростъкло, покриващо 200-300-грамови тежести и клатещо се във всички посоки след замятане, ако макарата не е огромен кютук и не си навил 100-200 м влакно с диаметър 0,50-0,60 едва ли не е по-добре да не ходиш на риболов. Дали е така заради вродената консервативност, дали заради спомена от ловените преди десетилетия едри риби, дали заради разказите, които младите попиват от по-възрастните, дали заради честото преекспониране на екстремността на условията, при които се лови по Дунав, не знам... Истината е, че в Реката с всяка изминала година рибата намалява, едри екземпляри се ловят все по-рядко и според мен не е необходимо човек да се подсигурява с чак толкова тежко, грубо и отнемащо и малкото удоволствие от боравенето с него оборудване. Иначе казано, няма смисъл да ходим с бренеке за фазани... :)

Всъщност, продължавам да твърдя, че плътните въдици са здрави и евтини, така че не ги отричам напълно в никакъв случай. Но... Асортиментът на пазара на риболовно оборудване с всяка изминала година става все по-разнообразен и човек може да направи по-прецизен, по-лесен и удачен избор без да се налага да допуска толкова сериозни компромиси в различни аспекти като цена, тегло или строй на пръчката. Иначе казано, с малко търсене се намират съвременни пръчки с прилично тегло, с несравнимо по-добри от на плътните модели строй и баланс, и с достатъчна здравина на поносима цена. :wink:
Същевременно, аз намалих до голяма степен излетите си с дънните въдици за сметка на спининга и все по-рядко ми се налага да се "завирам по шубраците" :D с цял калъф пръчки. От само себе си се наложи извода, че щом ще ходя примерно десетина пъти годишно на такъв риболов, то не е необходимо да влагам сериозни средства в закупуване на скъпи пръчки и макари /на практика минах и през тази фаза/. А от друга страна, може да са малко излетите, но все пак ми се иска да ми носят някакво удоволствие – както от уловените, макар и редки риби, така и от боравенето с риболовното оборудване. Ползването на двукилограмови комплекти вече все по-трудно се вписва като елемент от това удоволствие. Факт е, че в по-голямата част от времето на един излет, въдицата е на стойката и за много колеги това е достатъчно "оправдание" да продължат с гореописаното старо и грубо оборудване. Лека-полека за мен по-важно стана не това, а останалото - малкото време, в което въдицата е в ръцете ми - било то за презамятане или за вадене на риба и точно тогава искам да се кефя пълноценно. В този ред на мисли, ако човек се постарае при избора на всеки компонент от комбинацията пръчка/макара/влакно, би могъл да се получи един съвременен, комфортен, нескъп, сравнително лек и, не на последно място, даващ някакъв шанс и на рибата, риболовен комплект.

Бих онагледил нещата с един пример за това какво ползвам в момента. Единият ми комплект е от средноголеми макари и Mikado Golden Bay Pilk - 2,70 м, тест до 150 гр. Прецизно направена, куха карбон-композитна елегантна пръчка с плътен връх от фибростъкло, която по принцип е предназначена за нещо съвсем друго - морски риболов с пилкери. Бланката е сравнително дебелостенна и видимо доста здрава, но не е груба. Тежи доста по-малко от плътна пръчка от фибростъкло със същата дължина и е балансирана в пъти по-добре. Струваше около 50 лв. Оказа се прекрасно средство за риболов на дъно по Дунав - с прогресивна акция, достатъчно мощна за да се справи и с по-едри риби /тествана безпроблемно с 15 кг бял амур/. Съвсем между другото, наскоро гледах и подобен като дизайн модел със сходни характеристики, но от по-неизвестна марка, на цена под 30 лв, така че избор и поле за тестове има... :idea:

Сори, че стана толкова дълго. :fish15:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
кирил великий
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 14:01
дал Браво: 3 пъти

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от кирил великий »

Сори, че стана толкова дълго.
Хич не е за "сори", ми съм ти много благодарен за отговорите. За съжаление такъмите ще се изфинавят все повече, а рибата ще става все по-малко и по-малка. Имам нужда някой да ми помогне с реновирането на разни стъклопластови пръти, които купувам оттук-оттам. Ама незнам кога ще отида чак до Свищов. Ще ти пиша на ЛС, пък, ако имаш желание, ще се разберем.
"Всяка грешка има свои име и фамилия."
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от Pocky »

Саки, аз съм с шест броя композитни и шестте различни без макарите.. (за протокола, 3 ползвам денем 3 вечер!) оборудвани са, с влакно пен 0.45 и макари Applause. за един ден имам 3 късания!Следващия ден, на Липно почти 210-240 с чисто нова макара която върви бонус с влакно от 30-35лв с ужасно грозен аванс.... 30,500кг амур изваден за около 15-18 минути! липното беше с ПВЦ дръжка, която САМО ТЯ пукаше. Гънеше се до макродържача, само при силните пориви на рибата. Та предпочитам, да държа нещо тежко 10-20 минути и да компенсирам с по тънкото влакно, и от там с по леко олово от колкото да слагам 180-250гр олово от тия диапазони. Дебело влакно по-голямо съпротивление с водата. А и при Буря по малко се притесняваш, не че знам, как стоят работите с композита, ама нямат лепенки като карбона, и не съм се притеснявал от тях :-)
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: плътни пръчки от фибростъкло

Мнение от Павел Иванов »

Pocky написа:ще съм много благодарен, ако ми ги посочиш :)))
Има едни много приятни стъкла с идеалното име - EGOIST - http://www.try-angle-fishing.com/eg532ll/eg532ll.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Верно че са тежички , 79гр. при 1.615м. ама са пипнати , с превъзходен строй според ловилите с тях , доближаващи по бързина акцията на много модулните карбонови геги и запазващи специфичният строй на стъклото . Това всичко на скромна цена от около 820лв. без евентуалните работа и шипинг от Япония , ако човек успее да набара наличности щот иначе се чакало :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”