Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от bgfishingmaniac »

Привет Колеги,
Обръщам се с молба за съвет. От началото на сезона риболовствам с ето тази шибучица: AR PALMS sylpher SYKS-69ML/3-10g; http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... ms-sylpher" onclick="window.open(this.href);return false;

Изключително доволен съм; пръчката покрива 80% от нуждите ми. Въпреки това обаче забелярзам откровенно желание да риболовствам със 7см. + (да речем до 9-10 см) воблери и тегло над 10 гр (до 15-20 гр), което си дори и сега си на границата, а дори и малко над тегловния диапазон показан от производителя (по моя преценка).
Освен това за щастие (неочаквано) по местните ширини се намират и по-големшки балканки. Вече успях да закопчея една 60 + см (прилично количество 50+ и несметни 30,40+) ;три обаче ми скъсаха в желанието си да не ги допусна до скалистите им обитания. Което според мен налага употребата на по-дебел/здрав монофил от рода на 8-10 лб.

Възнамерявам за балансирам новата пръчка с едно японско Шимано размер 3000.

А сега да ви видя?

Поздрави и опънати линии!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от Мунчо »

За подобна пръчка размер 3000 ми се струва прекалено голям. Убягва ми логиката за използване на подобна макара. Естествено, ако е подарък, или пък е взета на безценица и е единствена макара е разбираемо.

п.с. Вярвам, че не става дума за някой мачов модел - те по принцип "гравитират" около посочената големина...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от bgfishingmaniac »

Мунчо написа:За подобна пръчка размер 3000 ми се струва прекалено голям. Убягва ми логиката за използване на подобна макара. Естествено, ако е подарък, или пък е взета на безценица и е единствена макара е разбираемо.

п.с. Вярвам, че не става дума за някой мачов модел - те по принцип "гравитират" около посочената големина...
Привет,
Размера на макарата избрах налучвайки. Палмсчето чудесно балансирам с японско Шимано Ванкуиш пазмер 2500. Макарата за която става въпрос е японски Шимано Туин Пауър размер 3000, която е малко по-голяма и тежка от Ванкуиш-а. Имайки предвид, че търсената пръчка е по-хеви от Палмса сметнах, че Туин Пауъра ще е добър партньор. Това мога да реша обаче "на място" след като разполагам и с 2-те макари.
Поздрави!
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от valeri hinkov »

По принцип 3000 размер при шиманото може да е като 2500. Зависи от модела.
Размерите при шиманото са 1000, 2500, 4000 и т.н. А 3000 спада към 4000 или 2500.
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от starlight »

Според мен не трябва да сменяш нищо :)
Ако си с по-здрава въдица, кефа ти ще е по-малък, освен ако не започнеш да ловиш "акули" :mrgreen:

Макара 3000 не ти трябва. 2500 ти е максимума. Все пак си написал, че ще ходиш за пъстърва.
3000-ката не ти дава нищо повече освен, че побира повече влакно.

ПС. С този палмс предполгам 15 грама няма да са проблем, дори 20. Стига да не измяташ със всичка сила :)
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от Владимир »

starlight написа:Според мен не трябва да сменяш нищо :)
Ако си с по-здрава въдица, кефа ти ще е по-малък, освен ако не започнеш да ловиш "акули" :mrgreen:

Макара 3000 не ти трябва. 2500 ти е максимума. Все пак си написал, че ще ходиш за пъстърва.
3000-ката не ти дава нищо повече освен, че побира повече влакно.

ПС. С този палмс предполгам 15 грама няма да са проблем, дори 20. Стига да не измяташ със всичка сила :)
Не е задължително да събира повече влакно,особено,ако е s!!!
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от bgfishingmaniac »

starlight написа:Според мен не трябва да сменяш нищо :)
Ако си с по-здрава въдица, кефа ти ще е по-малък, освен ако не започнеш да ловиш "акули" :mrgreen:

Макара 3000 не ти трябва. 2500 ти е максимума. Все пак си написал, че ще ходиш за пъстърва.
3000-ката не ти дава нищо повече освен, че побира повече влакно.

ПС. С този палмс предполгам 15 грама няма да са проблем, дори 20. Стига да не измяташ със всичка сила :)
Това е най-лесния вариант. Слагам монофил 8 либри и се кръстя с двете ръце да не се засилят чудовищата отново към "зъбатите" си укрития.
Хватката обаче е да намеря по-така пръчка с която ще съм сигурен (до някъде) ,че няма да има неприятни изненади, ако някоя кака от рода на тази се реши да го налапа ......воблера.
Изображение
Съжалявам за грозната снимка, но това е най-голямата която открих в нета от тези места. Трудно да се повярва но е цели 94 см.

Та, може ли да поговорим за пръчки моля, не за размера на макарите (риболовни).
Поздрави и наслука!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от Мунчо »

bgfishingmaniac написа:...
Хватката обаче е да намеря по-така пръчка с която ще съм сигурен (до някъде) ,че няма да има неприятни изненади, ако някоя кака от рода на тази се реши да го налапа ......воблера.
Изображение
Съжалявам за грозната снимка, но това е най-голямата която открих в нета от тези места. Трудно да се повярва но е цели 94 см.
...
Ех, мечти и мераци... Що напъпващи чисти пориви са опропастили...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от bgfishingmaniac »

Мунчо написа:
bgfishingmaniac написа:...
Хватката обаче е да намеря по-така пръчка с която ще съм сигурен (до някъде) ,че няма да има неприятни изненади, ако някоя кака от рода на тази се реши да го налапа ......воблера.
Изображение
Съжалявам за грозната снимка, но това е най-голямата която открих в нета от тези места. Трудно да се повярва но е цели 94 см.
...
Ех, мечти и мераци... Що напъпващи чисти пориви са опропастили...
Хайде да не се изхвърлям, че окомера и кантарчето в китката винаги "лъже" ама трите риби които изпуснах си бяха тупалки. 2 от тях взеха воблера "в краката ми" след не дълго преследване. Много добре ги огледах (ако може така да се каже с пулс 200 и меки колене) в почти бистрата вода. В събота една последва воблера 2 пъти ама не поиска да вземе....беше си грозилище :)

Та за пръчките. Наскоро четох, че малките работливи човечета не правели яки пъстървови геги поради простата причина, че месните рибоци били все бебешори. Австралииците например си поръчвали лайт или ултра лайт басови геги в такъв случай.
Вие какво мислите по този въпрос? Ще се радвам да ги опровергаете и посочите няколко добри пръчлета от Японския или защо пък не от Европейски или Хамерикански пазар.

Поздрави!
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от Владимир »

Защо не си всемеш една щукарка и да си свиркаш,аз примерно си ловя пъстърва със 8,3футова до 28гр и не съм имал неизвадена пъстърва.
Инак съм ловил с басова пръчка,но УЛ и риби до кило си ги вадех с нея.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от bgfishingmaniac »

Владимир написа:Защо не си всемеш една щукарка и да си свиркаш,аз примерно си ловя пъстърва със 8,3футова до 28гр и не съм имал неизвадена пъстърва.
Инак съм ловил с басова пръчка,но УЛ и риби до кило си ги вадех с нея.
Защо си мисля,че и двамата разполагаме с една и съща пръчка, само че моята е малко по-дълга и" по-сурова " - Tenryu Masterplan MP96ML. Ако е така много голяма тояга за тези цели ми се види.Аз я ползвам за лавраци и други дребни морски хишници, щуки и бели риби.

Иска ми се нещо по средата, като например:
- Примамки 8-16гр
- Влакно 8-12 лб.

Забравих да попитам - с какво влакно работиш? Моно, Флуоро, ПЕ и с каква дебелина/издръжливост. Чесно казано не ми се слага ПЕ, мисля си че тукашните реки са прекалено бистри за него.
suntsu
Мнения: 79
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 12:10
дал Браво: 2 пъти

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от suntsu »

Щом това ти е таргета - виж Lamiglas X 86 MTS. Тук, у Хамериканско лових с нея хамериканки, ама на езеро и е добре, има достатъчно сила, но и си прави кеф. Най-голямата ми е 6lbs 3/4 - около 3 кг.
Но тази година ги ловя с Daiwa Presso UL travel и макар че нямам толкова голяма(5lbs max), кефа е много по-голям.
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от Владимир »

bgfishingmaniac написа:
Владимир написа:Защо не си всемеш една щукарка и да си свиркаш,аз примерно си ловя пъстърва със 8,3футова до 28гр и не съм имал неизвадена пъстърва.
Инак съм ловил с басова пръчка,но УЛ и риби до кило си ги вадех с нея.
Защо си мисля,че и двамата разполагаме с една и съща пръчка, само че моята е малко по-дълга и" по-сурова " - Tenryu Masterplan MP96ML. Ако е така много голяма тояга за тези цели ми се види.Аз я ползвам за лавраци и други дребни морски хишници, щуки и бели риби.

Иска ми се нещо по средата, като например:
- Примамки 8-16гр
- Влакно 8-12 лб.

Забравих да попитам - с какво влакно работиш? Моно, Флуоро, ПЕ и с каква дебелина/издръжливост. Чесно казано не ми се слага ПЕ, мисля си че тукашните реки са прекалено бистри за него.
Нееее,аз съм със Swat Wind .
Влакното,което ползвам е 1ца по Японските стандарти,слагам повод от флурокарбон в зависимост от очакваните закачки и риби.
Едра риба се обръща с мощна пръчка,има и изключения де,днес примерно бях със пръчка до 7грама и обърнах клен над кило,без проблеми,откачи се пред мен....
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от Мунчо »

Владимир написа:Защо не си всемеш една щукарка и да си свиркаш...

Бо-о-о-о-о-оже! Отивам да се хвърля от Лобната скала в Търново...


п.с. Ще те курдисам първа резерва за модератор! :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Препоръка за ъдица за по-едрички пъстърви и примамки.

Мнение от dido ov4arica »

Само неразбирам защо непрепоръчате на човечеца пръчка ами го мъчете и разигравате :P
Аз бих ти препоръчал да вземеш Мейджър Крафт, SWAT или Ямага и трите марки са страхотни и много качествени пръчки
Акция примерно 7-23 или нещо в този диапазон като колкото е по-фаст толкова по-добре.
:tup:
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”