В търсене на перфектната джиговица

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Публикувай отговор
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

В търсене на перфектната джиговица

Мнение от bgfishingmaniac »

Здравейте Приятели,
В студените месеци (и не само) любим ми е риболова на бяла риба със силиконови джигове. До сега риболовствах с едно Тенриу, което е предназначено за морски костур, но то ми се струва доста глухо за условията при които риболовствам и за това се услушвам за нещо по-така.
Говорейки за условията те са:
- Риболов предимно от брега, рядко от лодка
- Средно големи реки от рода на Рейн (Германия/Холандия) и Маас (Холнадия/Белгия)
- рибите обикновено се скатават в спокойната или смесената вода (бързо с бавно противоположно течение) зад множеството изкуствено направени полуострови на всеки завой на реката
- Дълбочина по окомера - 3 -7 метра, рядко повече
- Дъно - предимно песъчливо. За това ми е необходима екстремна чувствителност
- Глави 10 - 25 грама
- Шадове и други силикони 5 - 13 см.
- Тернрюто е дълго 2.80, което според мен е прекалено много. Мисля че нещо около 2.40 би мо свършило перфектна работа особено ако съм и на лодка.
- Бюджет 200 - 250 Евро
Обърках се с толкова много марки и модели, за сега се ориентирам към тези:
- Valleyhill Jig Head Type MH 224cm 18-40g WG Юропиън едишън на японска марка. За повече инфо: Изображение
- Във форума се спрягат разни моделина Графитлидер, ГАД, Мейджър Крафт, Дайва и какво ли още не.

Моля помогнете с конкретни изпитани предложения!
Благодаря!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от Д-р Флекс »

Sportex Carat Spin mod. 2401 или 2402 :

http://www.sportex.de/en/products/spinning-rods.html" onclick="window.open(this.href);return false; - общо oписание

http://www.sportex.de/files/pricelist_2015_spin.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; - спесификации и ценоразпис
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от Димитър Тодоров »

Здравейте колега,

От опит знам,че в един момент килера на всеки естет,пурист и колекционер се изпълва с
"пирфектни джиговици". :mrgreen:
Мисля,че едно добро предложение за целите ви е Legend Elite LES86MHF2. Леко превишава зададеният бюджет ,но вервайте ми ;) ,заслужава си паричките и лесно можете да се сдобиете с нея.
Ако случайно имате "руска връзка" на разположение (чичо,леля,любовница,познат на познат и т.н...) ,които пътуват насам ,то тогава мога да избухна с още няколко предложения за "перфектни джиговици" .

С поздрав и благодарност за хубавите репортажи,
:fish1:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1472 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от b_lomsky »

Ще използвам темата да попитам , ако някой е наясно. Насочил съм се към закупуване на едноделен прът на Кроа до 1,90м., който да използвам за дунавски джиг от лодка и каяк. Повечето къси модели са до 17,5гр.Въпроса е , след като е едноделен ще мога ли да превишавам горната граница, ако се наложи, примерно с глава 30гр.Пръчката може и да е кастингова.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от Leo »

Здравей колега,

При така описаните условия,аз бих избрал "най-късата от дългите" :) Въдица с дължина 8.6 фута е една от най-комфортните дължини в спининга.На практика мята колкото 9 и 9.6 фута,като при това е по-лека и по-добре балансирана от тях.
Ако не те притеснява консервативния и класически външен вид,разгледай
Lamiglas Certified Pro X86MTS

Дължината и е чудесна за работа от брега,както и за работа от лодка.
Въдицата е екстра фаст с всички произтичащи от това плюсове,без да е осакатена от към кастинг.Всъщност кастинга с нея е потресаващ :wink:Доста по-борбени риби от бялата ги обработва до степен да излизат като парцали.При това без много участие от моя страна.Нещо много важно,нямам гелета с нея - всичко,което се докосне до примамката залепва :wink:
Теста по примамки е 7-17 гр,което обаче,в случая значи само,че въдицата има комфорта и чувствителността на сравнително леките въдици,без да страда от липсата на достатъчно мощност,характерна за тях,защото теста и по влакно е 8-17 либри,т.е.,колкото на МH въдица.
Лових с нея костури с глави 5-7 грама и распери,щуки и бели с глави 14-18-22гр.Мятал съм и съвсем комфортно блесни и воблери до 25-28 гр.Прекрасна тактилна чувствителност и нещо много важно-отлична визуална чувствителност.Нещо,което е незаменимо при определени условия и което няма да намериш при други въдици с подходящата за твоя риболов мощност.
Въдицата е родена балансирана и се съчетава идеално с 2500 и 3000 Дайви,3000 и 4000 Шимано.
Огледай я,нищо,че е невзрачна.Те и някои жени като ги видиш на улицата изглеждат невзрачно,но като ги вкараш в леглото са ОГИН :)
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от Димитър Тодоров »

b_lomsky написа:Ще използвам темата да попитам , ако някой е наясно. Насочил съм се към закупуване на едноделен прът на Кроа до 1,90м., който да използвам за дунавски джиг от лодка и каяк. Повечето къси модели са до 17,5гр.Въпроса е , след като е едноделен ще мога ли да превишавам горната граница, ако се наложи, примерно с глава 30гр.Пръчката може и да е кастингова.
Това,че въдицата е едноделна,според мен не предполага превишаване на теста й почти двойно.
В някакви условия вероятно можеш да ловиш с тест 18 грама и глави по 28 гр. ,но в други условия можеш и да си я счупиш с лекота,за което ще си отговорен само ти.
Определи си приоритетите и най-често срещаните условия и под тях си избери въдица. Мисля,че тест "до 3/4 " (21 грама) покрива повечето условия за лодка/каяк по Дунав,при който ще ловиш.
Ако все пак държиш на тест "до 30 грама" ,то по-чувствителни (и скъпи) варианти на Кроа са
LXC68MHF ,LEC66MHF , а по-бюджетен вариант е AVC66MHF. И трите варианта са кастингови, с тест до една унция (28гр). Можеш да си поръчаш от вносителят тук(предполагам) или да си ги купиш от Щатите,както ти е кеф.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от quietriot »

Leo написа:Здравей колега,

При така описаните условия,аз бих избрал "най-късата от дългите" :) Въдица с дължина 8.6 фута е една от най-комфортните дължини в спининга.На практика мята колкото 9 и 9.6 фута,като при това е по-лека и по-добре балансирана от тях.
Ако не те притеснява консервативния и класически външен вид,разгледай
Lamiglas Certified Pro X86MTS

Дължината и е чудесна за работа от брега,както и за работа от лодка.
Въдицата е екстра фаст с всички произтичащи от това плюсове,без да е осакатена от към кастинг.Всъщност кастинга с нея е потресаващ :wink:Доста по-борбени риби от бялата ги обработва до степен да излизат като парцали.При това без много участие от моя страна.Нещо много важно,нямам гелета с нея - всичко,което се докосне до примамката залепва :wink:
Теста по примамки е 7-17 гр,което обаче,в случая значи само,че въдицата има комфорта и чувствителността на сравнително леките въдици,без да страда от липсата на достатъчно мощност,характерна за тях,защото теста и по влакно е 8-17 либри,т.е.,колкото на МH въдица.
Лових с нея костури с глави 5-7 грама и распери,щуки и бели с глави 14-18-22гр.Мятал съм и съвсем комфортно блесни и воблери до 25-28 гр.Прекрасна тактилна чувствителност и нещо много важно-отлична визуална чувствителност.Нещо,което е незаменимо при определени условия и което няма да намериш при други въдици с подходящата за твоя риболов мощност.
Въдицата е родена балансирана и се съчетава идеално с 2500 и 3000 Дайви,3000 и 4000 Шимано.
Огледай я,нищо,че е невзрачна.Те и някои жени като ги видиш на улицата изглеждат невзрачно,но като ги вкараш в леглото са ОГИН :)
На 100 % подкрепям аз по-добра пръчка за джиг не съм пипал.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от koko7784 »

Аз да питам някой може ли да ми каже нещо за Ламиглас Г 1311 10-20 либри по влакно 1/2-1 1/2 унция?
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от quietriot »

koko7784 написа:Аз да питам някой може ли да ми каже нещо за Ламиглас Г 1311 10-20 либри по влакно 1/2-1 1/2 унция?
Един е господ ламиглас и бай Галин е неговия пророк ;-).
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1472 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от b_lomsky »

Димитър Тодоров написа:
b_lomsky написа:Ще използвам темата да попитам , ако някой е наясно. Насочил съм се към закупуване на едноделен прът на Кроа до 1,90м., който да използвам за дунавски джиг от лодка и каяк. Повечето къси модели са до 17,5гр.Въпроса е , след като е едноделен ще мога ли да превишавам горната граница, ако се наложи, примерно с глава 30гр.Пръчката може и да е кастингова.
Това,че въдицата е едноделна,според мен не предполага превишаване на теста й почти двойно.
В някакви условия вероятно можеш да ловиш с тест 18 грама и глави по 28 гр. ,но в други условия можеш и да си я счупиш с лекота,за което ще си отговорен само ти.
Определи си приоритетите и най-често срещаните условия и под тях си избери въдица. Мисля,че тест "до 3/4 " (21 грама) покрива повечето условия за лодка/каяк по Дунав,при който ще ловиш.
Ако все пак държиш на тест "до 30 грама" ,то по-чувствителни (и скъпи) варианти на Кроа са
LXC68MHF ,LEC66MHF , а по-бюджетен вариант е AVC66MHF. И трите варианта са кастингови, с тест до една унция (28гр). Можеш да си поръчаш от вносителят тук(предполагам) или да си ги купиш от Щатите,както ти е кеф.
Приоритетите съм ги определил -едноделна, свръхчуствителност /да звъни/,лекота и здравина, глави от 3 до 20гр., да не превишава 1,90м./6,6,ако правилно го смятам е 2,00м, което ме затруднява/ Марката може и да е друга, но Кроа ми харесва/. Ламиглас за съжаление нямат толкова къса.
Аватар
bat.galin
Мнения: 1954
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от bat.galin »

Колега Християн, за много години, с пожелания за много здраве за теб и семейството ти!
Благодаря за това, че ни правиш съпричастни с излетите си и ти желая много нови такива .

Предполагам ще получиш много предложения и лично аз предпочитам да прочета мненията на колегите, вместо да те насочвам в избора ти.
А и вярвам, ако си ловил с въдицата на Жельо, си придобил впечатления от поведението и усещането при работа с тези въдици.
Моето мнение за модела X86MTS се покрива изцяло с това на Лео и особено искам да подчертая в частта : “...нещо много важно-отлична визуална чувствителност...” .
Това за мен е едно от предимствата за мен , които ми дава магнум тапер, при все че е старичък модел...
Ако имаш възможност, помоли свой познат с подобна въдица да половиш с нея, за да си изградиш свое мнение.
Отделно : ето от тук : http://www.lamiglas.com/?page_id=76" onclick="window.open(this.href);return false; можеш да попиташ директно хората, които работят в компанията, гледам че са посочили моделите, които ползват и вярвам ще са достатъчно компетентни и отивчиви да ти отворят.
Всред тях гледам има хора с модела EMS92M / EMS92M-C (c=cork , проверено ;) ).
При него обаче има проблем – при удар на риба усещаш как пробягва през гръбнака ти някакъв електрически импулс, та...не е за чувствителни риболовци, предупреден си.
Успехи !

пп1.
лично аз от долното течение на Марица нямам никакви впечатления, а и не зная за какви аплицации ще се ползва G1311-T, този модел е е all-rounder и вероятно малко неща биха го затруднили.

пп2.
пипал си , ама не си разбрал . :lol: :lol: :lol:
Понтун Детонда е с бланка xmg50, както писах пред няколко месеца.
остави мен, ами и на сайта на Понтун го написали – каква драма...
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от bgfishingmaniac »

За много години на всички, живи и здрави!
Супер сте. Точно това което търся - конкретни модели. Мисля че Ламито на Лео или Кроато на Митко Тодоров биха ми свършили добра работа,като експерти в речния джиг, пък и братята руснаци много ги хвалят. Има обаче едно "Но". Преди година се зарекох да не вземам никакви американски въдици след като счупих едно Лами тропикал про без особени драматизми. Проблема при Ламито е снадката. Мъжкото не е с намалена дебелина както при японците например, това води до не плавна крива на огъване и слаба звено - опирната точка на мъжкия връх. Освен това са и много по тежки и тромави от Японските им конкуренти.
Лео, Митко как е при предложените модели?
Митко, нямам връзки в Русия, нямам дори и любовница :) , но мога да поръчвам от всякъде все пак предпочитам ЕУ, че немските митничари не се шегуват.
Бат Галине, Жельовата пръчка е Гари Лумис, много ми хареса за сьомговия риболов, но не съм джигосвал с нея. Снадката бе типично американска както горе описаните.
Док, ползвал ли си спортекса? Какво е личното ти мнение?
Приятели, дайте някакви японски, японски произведени за Европа модели.
Поздрави и наслука орез 2015.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от Д-р Флекс »

Не си ли ловил със Спортекси, Християне??? Пробвай, ще останеш смаян (позитивно) от поведението им. Конкретно посоченият от мен модел е нов за 2015, но не виждам и една причина да е по-лош от досегашните, които познавам; напротив.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от Мунчо »

bgfishingmaniac написа:... Мъжкото не е с намалена дебелина както при японците например, това води до не плавна крива на огъване и слаба звено - опирната точка на мъжкия връх. Освен това са и много по тежки и тромави от Японските им конкуренти.
...
Колега, визираните снадки си имат имена - отделен въпрос е, че тези "с намалена дебелина" не са японски патент. Те са по-капризни от другите, при които "мъжкото не е с намалена дебелина". Всъщност единственото им предимство се крие в намаления диаметър на бланката, което осигурява по-голяма визуална деликатност въдицата(но не непременно по плавна крива на огъване и ниска маса само по себе си), но са значително по-капризни за производство и силно предразположени към заклинване, което налага да поддържаме в готовност кесии със замразени зеленчуци, грах и прочие варива...
Според мен е изключително погрешно и повърхностно заключението, че снадката, при която "мъжкото не е с намалена дебелина води до не плавна крива на огъване и слаба звено - опирната точка на мъжкия връх". При грамотно и с мисъл направена въдица, каквито са тези на доказаните производители, без значение какви са те, подобни въпроси имат единствено субективно-психологически характер.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: В търсене на перфектната джиговица

Мнение от Димитър Тодоров »

bgfishingmaniac написа:... Лео, Митко как е при предложените модели?
Митко, нямам връзки в Русия, нямам дори и любовница :) , но мога да поръчвам от всякъде все пак предпочитам ЕУ, че немските митничари не се шегуват. ...

Признавам,никак не съм се замислял за дебелината на бланката при снадката.Забелязах,че снадката при моя Леджънд Елит е изпълнена прецизно и толкова.Когато се счупи една въдица,тогава я мисля. Мога да снимам детайлно снадката на въдицата,за която ти говоря,пък сетне ти си реши кое-как.

Според мен,да поставяш под един аршин всички американски производители не е правилно.
Ст.Кроа дръпнаха качествено напред с Леджънд Елит и Екстрим серията.Ако ще си купувам такава въдица,бих си я взел от България.

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”