Избор на UL

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Избор на UL

Мнение от stancom »

atanasf написа: Не е много по скъпа Гарито ... 325$ а Avida 190. Дай боже всеку мy това да е малка разлика ;)
Аз последния път като гледах цената на Кроато, у нас беше около 400 лева. За към 500 от вън можеш да вземеш Лумиса, ползван може да излезе и по евтин от Кроато.
Но пак предупреждавам G. Loomis SR 841-2 IMX е доста специфична пръчка и те съветвам да я пипнеш преди да я поръчваш. Дори познавам човек, който я има :mrgreen:
Аз не мога да ловя риба !!!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на UL

Мнение от Мунчо »

atanasf написа:Колеги, колебая се между две UL пръчки. ако някой има впечатления ще бъда благодарен да ги сподели. Има и малка разлика в цената, но това е без значение за избора ми. Разбира се мога
да обмисля и алтернативни предложения в същият сегмент, като цена и качество.

St. Croix, AVS66ULF2, 6'6", Fast, LURE WT (1/32 - 3/16)
St. Croix, TSS60ULF2, 6' , Fast, LURE WT (1/32 - 3/16)

Благодаря предварително,
Наско
Здравей, колега!
Аз съм имал и двете посочени въдици и съм направил доста риболови с тях. Мога да кажа, че като поведение, въпреки че са позиционирани в различни ценови класове, са доста сходни. И двете са изявени параболици, като "авида" е малко по-"пъргав" в динамично отношение. Между другото, той е и една от най-откачащите риби пръчки на всички времена, с които съм ловил. Като усещане при кастинг "Троут"-а е по-инертен, което съчетано с цялостната мекота на въдицата в известна степен комплицира кастинга с по-тежки примамки(в рамките на теста, разбира се), особено на по-голяма дистанция. Но пък за сметка на това с него чудесно се подмята с китката, което е огромен плюс при риболова на малки и обрасли рекички, а идеята на това пособие не е замятане на разстояние.
Като чувствителност на водене на примамката и усещане за поклъвване не бих могъл да кажа, че разликата между тях е диаметрална - и двете осигуряват много добро усещане, дори с монофил, без нещо извънземно, разбира се. Визията на едната е класическа, на другата - откровено авангардна. Прекаления стремеж към новаторство е нещо субективно и всеки си го възприема по различен начин - на мен лично ми дойде малко повече необичайната ръкохватка, която освен всичко останало е по-дълга от необходимото, поне по-моите стандарти. Водачите също са авангардни - не съм им открил кусур, но имам чувство, че тънката рамка при значително натоварване ще къдри монофила.
Понеже с споменат и култовия вече "Премиер" МЛ7'(и него съм имал), ще кажа, че това е страхотна въдица във всяко отношение - работеща с примамки плътно в пределите на теста(знам, че колеги я претоварват злодейски) и дори по-леки(аз съм по тази част), здрава, чувствителна - перфектния МЛ. Щях да кажа "достъпен", обаче цената е доста висока сега...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Избор на UL

Мнение от atanasf »

Благодаря Стан,

Разбрах те за Гарито. За жалост това е част от проблема, "да я пипна" преди да я купя.
Пътувам чат/пат до щатско, но дори там са съжеление проблема с наличните пръчки дори в голям магазин го има. Още повече, че там където ходя с UL работят само българите :))) Американците като цяло са "друга бира" в риболова (силов спорт). За БГ, в общият случай ако съм късметлия някой да я има или да е от най-популярните модели за да е налична (което не ми се получава много), може и да я пробвам ...

Така или иначе информацията определено ми е много полезна. 10x
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Избор на UL

Мнение от atanasf »

Мунчо написа:
Аз съм имал и двете посочени въдици и съм направил доста риболови с тях ...
Понеже с споменат и култовия вече "Премиер" МЛ7'(и него съм имал), ще кажа, че това е страхотна въдица във всяко отношение ...
Здравей, колега!

Много благодаря за ценната информация, явно преценката ми по параметри не е много добра идея... Изглежда ще трябва да преосмисля смяната на Премиера още веднъж.
В интерес на истината съм напълно съгласен с теб, че е перфектна като поведение. Аз също имам доста риби, някой от които "солидни" за UL и не мога да кажа нищо лошо.

Проблемът е че по-принцип препрочитам "по-бързи" въдици основно заради "усещането" и очакванията ми за UL може би са малко нереалистични. В интерес на истината едно Гари което съм "пипал" (беше GLX, не помня точният модел) беше "правено" за мен в този аспект.

Тръгнах от идеята, че Авида/Легендите ще са с "по-бърза" акция заради материала на бланката, пък и опита който имам с тях в "по-тежката" категория.
Вярно е, че от цената на Легендите "боли" но още по-неприятното е, че това което загледах като параметри "LES70ULM2" дори не е fast а moderate!

Аз се бях "наточил" за UL на 6.6/7 фута, задължително двуделна, пък и extra fast:) Такова "чудо" обаче не намерих и затова "свалих" до fast и споменатите две.

Знам, че не малко от "старите кучета" ще ме критикуват здраво за UL/xfast, но аз ходя на
риба единствено и само за удоволствие, а бързата акция за мен е част от него :roll:

Май много се разписах ... Само от любопитство, какво си избра след Премиера?
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на UL

Мнение от Мунчо »

Значи нямал съм, но съм мандахерцал "Леджънт Елит" 6' УЛ, при това съвсем скоро. ИЗключително приятна пръчка, с изявен върхов строй, много бърза и пъргава, без обаче да е колеста или груба. Страхотно поведение - ако имаш възможност да я попипаш, ще прецениш за себе си дали ти пасвам, но като поведение е диаметрално различна от посочените два модела.

п.с. Тук съм споделил субективни впечатления от "Троута":

http://blog.filstar.com/trout-series-%D ... B2-%D0%BD/" onclick="window.open(this.href);return false;

А тук е продължението:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... &start=225" onclick="window.open(this.href);return false;
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Избор на UL

Мнение от Д-р Флекс »

:fish15:
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Избор на UL

Мнение от atanasf »

Мунчо написа:Значи нямал съм, но съм мандахерцал "Леджънт Елит" 6' УЛ, при това съвсем скоро. ИЗключително приятна пръчка, с изявен върхов строй, много бърза и пъргава, без обаче да е колеста или груба.
Бат Христо,

Прости за таз фриволност да се обърна така към теб (съдя по името в статията), но тази обстоен преглед е като дисертация по времето когато Научно Техническият Прогрес за "светлите умове" беше начин на живот ;).

Този анализ определено надхвърля моите скромни познания и представи за свещенодействието риболов с UL, но е ще дам всичко от себе си за да до-образовам в опит да преодолея металните и духовни ограничения на "съществото". Страхотна статия, това е сериозно! И да благодаря за съвета, определено ще се опитам да я "пипна".

Иначе, това което си представям като моята "гега" (ужас как звучи) е нещо близко като "поведение" до непреодолимата ми слабост LES76MLXF2 но в олекотен и малко скъсен UL вариант.
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Избор на UL

Мнение от atanasf »

Благодаря на всички за полезната информация. Ако имам късмет да се "оборудвам" с нещо ново ще споделя :tup:
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”