Помощ при избор на щукарска въдица

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
N.i.k.o.l.a
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Юни 09, 2015 18:22
получил Браво: 1 път

Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от N.i.k.o.l.a »

Здравейте, търся си въдица за спининг основно за щука. Ще се лови по язовирите около Търново, но също така и по река Янтра. Иска ми се да мога да ловя и кефали с нея. За макара съм се насочил към Shimano Sahara размер 3000/ Abu Garcia Orra или нещо горе-долу от същия ценови клас. Бих искал да ме посъветвате за хубава пръчка за посочената цел. Бих дал до 150-200 лв. Shimano Forcemaster засега ми е фаворит (акция 10-30). За дължина също бих приел съвети тъй като ще се лови и на река и 2.70 може да дойде малко дълга. Но пък 2,40 за язовир ще покрива по-малка дистанция. Мерси предварително.
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от Monov »

Няма такава въдица, с която да дърпаш ефикасно щуки по язовирите и в същото време да ловиш кефалчета по Янтра с лекота. За да извършваш двете неща ползотворно, най-добре 2 различни въдици. Има компромисен вариант с нещо от типа на 5-20гр., но просто няма да е пълноценно ловенето и в двата случая.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от Д-р Флекс »

Така е, универсални въдици няма. И все пак, от собствен опит, препоръчвам на Никола да вземе пръчка 7'6" - 8" с тест 5-25, бърз ("твърд") строй, подходящата за техниката "туичинг", и да лови основно с воблери и среднотежки блесни. Кастингът ще е напълно задоволителен, разстоянията на които ще търси от брега щука в язовири или Янтра рядко ще надвишават 20 м, пръчката ще е едновременно лека и с достатъчен запас да извади и по-сериозна риба. Като модел ще се въздържа да предлагам, но нека все пак погледне сериите на украинската фирма Favorite, които са вече доста популярни и у нас, в тях има модели за всеки вкус и джоб. Иначе, Shimano Forcemaster 270 cm 10-30 gr e чудесна въдица, но е чисто шукарска...
N.i.k.o.l.a
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Юни 09, 2015 18:22
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от N.i.k.o.l.a »

Благодаря за съвета. Като цяло въдицата за щука основно се търси. Мисля, че акция 10-30 в случая най-добре ще е. Не ме бърка, че за кефали малко по-твърда ще дойде. А дължина 240 или 270 ще ми препоръчате? Иска ми се да постигам добра дистанция, но същевременно на река няма ли да идва дълга 2.70?
А относно Shimano Sahara има ли някой наблюдения някакви? Гледам много я хвалят като за цената си. Само не ме радва, че няма резервна шпула.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от Д-р Флекс »

Дължината на спининговия прът е само един, при това не най-важен, фактор, определящ далечината на кастинга. Прът, дълъг 240 см, спокойно може да бие по далечина на замятането друг, дълъг 270 или дори 300 см. Аз лично бих се съобразил на първо място с ръста си, после с физическото си състояние - имам предвид, че по-тежката 270 см въдица при многочасов кастинг натоварва раменно-поясната мускулатура значително повече от по-леката и по-къса пръчка. Освен това, от опит зная, щуката се търси на места, които рядко са на повече от 30-40 м от брега. :)
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от nkolev »

Д-р Флекс написа:Дължината на спининговия прът е само един, при това не най-важен, фактор, определящ далечината на кастинга. Прът, дълъг 240 см, спокойно може да бие по далечина на замятането друг, дълъг 270 или дори 300 см. Аз лично бих се съобразил на първо място с ръста си, после с физическото си състояние - имам предвид, че по-тежката 270 см въдица при многочасов кастинг натоварва раменно-поясната мускулатура значително повече от по-леката и по-къса пръчка. Освен това, от опит зная, щуката се търси на места, които рядко са на повече от 30-40 м от брега. :)
Всичкото това е вярно и важно, но при риболов на обрасла река, понякога се налага подмятане над крайбрежния треволяк или изваждане на примамката над клоните на потопено дърво, което странно е полегнало точно от към нашия бряг, та и такива неща трябва да се вземат предвид. :)
НДК
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от Д-р Флекс »

nkolev написа:.... та и такива неща трябва да се вземат предвид. :)
E, неслучайно през годините активен щукарски спининг съм се обзавел с общо 7 щукарки различна дължина и тест - от 185 до 300 см :)

Но тук питането е за първа, "универсална" пръчка...
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1704
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от PAMPASA »

С въдица 2.40 м. и акция 10-30 гр. , покриваш почти всички ситуации в Щукарския риболов / може да се лови комфортно ,дори с малки джъркове до 25 гр./.

п.п. Те големите Щуки , почти винаги са близо до брега ............. :tup:
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
N.i.k.o.l.a
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Юни 09, 2015 18:22
получил Браво: 1 път

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от N.i.k.o.l.a »

Благодаря ви за помощта! Значи въдицата е избрана - Forcemaster 10-30 240см. Надявам се дълго и безпроблемно да ми служи.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от Мунчо »

Д-р Флекс написа:
nkolev написа:.... та и такива неща трябва да се вземат предвид. :)
E, неслучайно през годините активен щукарски спининг съм се обзавел с общо 7 щукарки различна дължина и тест - от 185 до 300 см :)

...
А после - драми. Само до най-необходимото се бил ограничил...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от Д-р Флекс »

Мунчо написа:
Д-р Флекс написа:
nkolev написа:.... та и такива неща трябва да се вземат предвид. :)
E, неслучайно през годините активен щукарски спининг съм се обзавел с общо 7 щукарки различна дължина и тест - от 185 до 300 см :)

...
А после - драми. Само до най-необходимото се бил ограничил...
Ми да. Така е - само най-необходимото! Щуката е лукава риба, има високи изисквания, не е като някоя балканка или друга таратанкя ...
ГСБ
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Яну 05, 2012 12:10
Риболов: Спининг
Местоположение: София
получил Браво: 35 пъти

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от ГСБ »

N.i.k.o.l.a написа:....
А относно Shimano Sahara има ли някой наблюдения някакви? Гледам много я хвалят като за цената си. Само не ме радва, че няма резервна шпула.
Ще ти свърши работа прекрасно.
Аватар
Preacher
Мнения: 839
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 0:36
Риболов: спининг
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Помощ при избор на щукарска въдица

Мнение от Preacher »

Shimano Forcemaster до колкото знам е най-ниският клас от Master. Според мен вземи си една Speedmaster. ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”