Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от freeman.bg »

Здравейте, колеги. Наумил съм си, че до есента трябва да се сдобия с ML въдица като работата и ще е джигване със силикони в затворени водоеми. Използвам тежести от 3 до 10гр., като основно от 4 до 7гр. Таргета са костури и честите бонуси от бяла риба, на които не винаги лайтчето Avid 6,6 успява да и пробие костеливата паст. Та оттам ми се докараха и терзанията за малко по-хард въдица. По данни Silverado-то повече ми допада, но пък Tiro-то го хвалят на всякаде, а аз нямам възможност да ги сравня на живо.
Та какви са и основните разлики, като и цената и е същата?
Grafite leader tiro nuovo gonts 792, 4-22
Grafite leader silverado gsis 742, 3-15
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от Димитър Тодоров »

Здравей ,колега,

Не съм срещал Силвърадо,така че коментарът ми засяга само Тиро Нуово моделите.
Имам и трите теста,ловя с всеки активно и всеки от тях е чудна въдица в своята тестова категория.

Ако казусът е "таргет костури с чести бели риби'' и основни тестове до 7 гр, защо би искал да влизаш
в ML категория, а не си вземеш една Tiro Nuovo 762L с тест до 12 грама,така че да се насладиш изцяло
на риболова на костури и в същото време да можеш да отразиш адекватно бели риби? Въдицата предлага
на 100% тази възможност и 'силата' й е точно работата в диапазона 4-10 грама.
Мисля,че Авида 6.6 ( AVS66LF2 ? ) е с тест 'до 7 гр.' макар при американците горната граница да е малко
разтегливо понятие, пък и строят на Авида е по-мекичък от този на Тирото, така че защото да не е качествена
смяна на 'лайта'.

Иначе, по-горната Тиро Нуово 792ML ще ти даде този 'ресурс' в повече при засечката ,който търсиш,но ще
загубиш удоволствието от борбата с по-леката въдица. Тестът до 22 грама предлага поведение на 'универсална'
въдица за множество приложения,аз примерно ловя с нея распери и бели риби основно на воблери,
докато за джигинг предпочитам последният модел с тест до една унция ( GONTS 762 M ).

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от freeman.bg »

Не се бях замислял да сменям Авидчето понеже ми е срастнало с ръката. Не съм сигурен лайт варианта на Тирото дали ще ми е по-удобен на рекички в търсене на кефал, защото е по-дълга с 30см. Затова исках втора въдица за язовири. Обаче определено ме замисли. Все пак ако някой сподели опит с другата въдица ще съм благодарен.
Аватар
Ilian70
Мнения: 1711
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2083 пъти
получил Браво: 2517 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от Ilian70 »

Двете въдици нямат нищо общо. И двете са отлични, но различни като поведение.
Притежавам лайта на Тирото и МЛ на Силверадото.
Ако ще е въдица за костур на джиг, гласувам с двете ръце за Тирото.
Въдицата е с по-мек връх и отлично индикира и най-малкото съприкосновение, докато Силверадото е тип "рапира" и вземанията се усещат основно в ръката. Да не се заблудиш, че въдицата не е чувствителна - напротив!
За кефал и бяла риба мисля, че Силверадото ще е по-добрият вариант, защото няма да поддава толкова осезаемо от течението (при кефалите), същевременно ще пробива без проблем по-твърдите челюсти на белите рибки.
Единственото неудобство в риболовът на кефал със Силверадото би бил, че няма да му се насладиш пълноценно, защото въдицата е с доста мощ и ще вадиш клетите рибки, без особен отпор.
Поздрави и успех с избора!
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от freeman.bg »

Ааа отклонихме са и намешахме кефала, за който си имам въдица. Става въпрос за костур и по някоя друга бяла. Искаш да кажеш, че Силверадото не е много удобно за костури. Иначе много полезна информация. Благодаря.
Аватар
Ilian70
Мнения: 1711
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2083 пъти
получил Браво: 2517 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от Ilian70 »

Тирото, в лекия му вариант не е най-добрата въдица за реки и воблери (лично мнение).
Силверадото ще къса джуките на костурите. Не, че няма да изпитваш удоволствие от риболова, но усещането ще е, като да биеш врабчета с оръдие.
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
Ilian70
Мнения: 1711
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2083 пъти
получил Браво: 2517 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от Ilian70 »

Възможностите на Силверадото наистина надхвърлят очакванията.
Това е доказателството:
IMG_20180206_173436.jpg
IMG_20180206_173436.jpg (332.88 KiB) Преглеждано 7841 пъти
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от freeman.bg »

Значи е вярно, че е въдица за леки примамки и силни риби. До преди малко чак не ми се вярваше. Благодаря за инфото.
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от freeman.bg »

Здравейте колеги, направих своя избор, но първо искам да благодаря на Димитър Тодоров, Ilian70 за информацията която получих, също и на човека който ми предложи въдицата която исках на добра цена.
Като цяло обърках из начале темата като писах, че ми трябва въдица за костур. Лайт въдица си имам и така ми е паснала на ръката, че скоро не мисля да се разделяме, въпреки, че вече не е модерна. По-скоро исках въдица която да ми даде още малко мощ от лайта и затова решението беше ML-ка. Досега все от лайт, скачам на медиум и все нещо не ми беше комфортен рибова така и си навих, че ми трябва и медиум лайт.
Изображение
Първото впечатление от новото попълние е е...и гадния калъф, ама айде те нали са лидери на графита не на текстила. Като я извадих всички тревоги отшумяха, пред мен беше черно бижу с воилетови акценти. Сложих и макара 205гр. с осем жилен DonPepe 0,8 която си мислех, че ще и е лека но просто заспа.
Изображение
Все пак въдичаката е цели 88гр. Обаче веднага ми се вмъкна нова питанка, Twin power C3000 или Certate 2508, 2510 ще и седят по-добре?
Водачите от първия до последния Titanium Torzit
Изображение
Свръзката между двете части някъде бях чел, че е шпиготна
Изображение
но тая материя не я разбирам много. След като я разгледах преминах към теста. С три грама глава и Dagger 2,5 може би се усещаше нещо, но много относително. С четири грама и Larva 2,5 нещата стояха по друг начин.
Изображение
Между другото въдицата придава в ръката всяко едно побутване на примамката. Дори и от малки рибета. С Polaris 3" и 5гр. глава все едно сканирах дъното.
Изображение
Пробвах и воблери миноу до 12гр. просто нямам по-тежки, получава се идеалния twitch.
Теста горе долу се получи само където рибите трябваше да са други, но по обяд е пълно с дребоси.
Отново форума си свърши работата, допитах се за нещо непознато и получих информацията която ми трябваше за да направя своя избор. Затова и този пост е моята обратна връзка.
Поздрави и наслука!
Аватар
Preacher
Мнения: 839
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 0:36
Риболов: спининг
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от Preacher »

Друго си е то японската тояга. :lol: Със здраве да си я ползваш колега.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от Мунчо »

Със здраве да я ползваш, колега! Въдицата е страхотна в практически и естетичен аспект! В действителност малко надхвърля МЛ диапазона, в който е позиционирана, но е толкова лека, балансирана и добре работеща в долния край на теста, че това е бял кахър. :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
freeman.bg
Мнения: 239
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 15:42
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 50 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от freeman.bg »

Нали се чудех каква макара да и сложа между Certate и Twin power. Но се стигна до Vanquish 2500S. Първоначално се притеснявах да не и дойде лека, но въдицата е толкова балансирана, че между 205 и 180 грама центъра на тежестта се измести с 2, 3мм. Добре че не заложих на макари по 240гр.
Изображение
vladd
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Юли 05, 2015 22:56
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от vladd »

Здравейте. От известно време се замислям за лайтова въдица за морски риболов и тази тема ме заинтригува. През последните 3 години, откак се запалих по риболова и в частност морския, се оборудвах с лаврашка въдица 5-28 г, макара дайва лувиас 3012 (245 г) и воблери в диапазона 9 - 21 г /по равно повърхностни, суб-повърхностни и минноу до 140мм/. През летните почивни месеци обаче има периоди, в които морето става единствено за лрф с малки воблерчета и силикончета /може би и джигчета, последните две техники съм в процес на овладяване/. В тази връзка започна и моята чуденка за въдица в по-лека категория. Тази тема беше изключително интересна, като размислите започнаха да ме влекат към въпросното силверадо. Порових малко в нета и намерих предимно в руски сайтове информация за силверадо 802 мл, чийто тест е малко по-висок (4-17г), а и е една идея по-дълга, което би трябвало да е плюс в морския риболов. Странното е, че информация в сайта-производител не открих, а и въобще да се намери това 802 мл е малко сложно, да не говорим че е и по-скъпо от наличното и в България 742. Ще бъда благодарен ако колеги с повече опит и/или досег с тези въдици препоръчат дали си заслужава мъката по 802 мл или според вас 742, каквато си е взел Freeman.bg, би свършил работа. За такава въдица предполагам ще трябва и по-малка макара, нещо от порядъка на 200 г. или дайва размер 2000 / шимано 3000 - за 742 със сигурност, предполагам и за 802?
Благодаря предварително на отзовалите се :)
Аватар
Preacher
Мнения: 839
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 0:36
Риболов: спининг
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Чуденка за ML-ка между Tiro nuovo gonts и Silverado gsis

Мнение от Preacher »

Ако решиш коя искаш да вземеш, пиши ми. Имам един приятел, който може да ти я внесе на добра цена според мен. :tup:
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”