Макара за мачов риболов

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Ванката
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 18:10
Местоположение: Велико Търново

Макара за мачов риболов

Мнение от Ванката »

Здравейте!

Някой би ли обяснил кратко и ясно какво отличава макарите за мачов риболов от останалите. Даването на примери с конкретни модели и марки би било чудесно.

Благодаря
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Re: Макара за мачов риболов

Мнение от Coarseman »

Ванката написа:Някой би ли обяснил кратко и ясно какво отличава макарите за мачов риболов от останалите. Даването на примери с конкретни модели и марки би било чудесно.
Би,що да не би:

1.Обикновено са по-бързооборотни - от 6:1 до 7:1 че и нагоре

2.Плитка шпула.Не е зле да си имаш и 2-3 резервни

3.Заден аванс,макар че тва не е правило издялано на камък,виждал съм англичани да си ловят с ваглер с макара с преден аванс и да не им пука особено много.

Модели-мииихъммммм Шимано Супермач,Браунинг Синтек Мач,Мичел имат некоко модела и така...ако има нещо друго-пак питай.
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Характеристики, на които трябва да отговаря макарата за мачов риболов:
- да има плавен и мек ход
- сравнително малка и лека - да събира максимум 100 м влакно 0.30
- желателно е да е с възможно най-широка за размера си шпула
- една или даже две резервни мачови /плитки/ шпули са голямо предимство
- предавателно число поне 5:1
- прецизен аванс - предпочитанията на повечето колеги клонят към задния такъв, но все пак е въпрос на вкус

Ето една такава:
Изображение




Edit:
С уважаемия коУега Корсмен сме писали кажи-речи по едно и също време, та малко се припокриваме...

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Майстор Саки написа:
- сравнително малка и лека - да събира максимум 100 м влакно 0.30
По това можем да поспорим малко.Мачовите макари определено не са най-малките на пазара,а не са и най-леките.
Капацитета на шпулата е малък заради тва че е плитка,принципно на размер тоя SuperXGTM съвсем не е малък,бая тупалка си е.

Пиниза е че требва да се балансира пръчката,а с малка макара тва няма как да стане.
По-скоро са средни по размер,даже клонят към големшки.
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Откакто купих на жена ми въдица с макара има един проблем....... когато навива на 10-ина замятания и се изхлузва влакното наведнъж от шпулата.
Това има ли оправия или е от леката линия, която не се опъва достатъчно при навиването ?!?
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Имах предвид да не отпере на пръчката някоя тупалка, събираща 100/0.50 и тежаща половин кило. :D А това, дето съм споменал за възможно най-широката шпула е в пряка връзка с размерите на макарата като цяло. :wink:
Иначе за баланса - така е, то като се замисля няма фин риболов /мухарене, спининг, мач, болонезе/, при който да не е от значение комфорта, който предлага добре балансираната пръчка. :)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

theater написа:Откакто купих на жена ми въдица с макара има един проблем....... когато навива на 10-ина замятания и се изхлузва влакното наведнъж от шпулата.
Това има ли оправия или е от леката линия, която не се опъва достатъчно при навиването ?!?
Вероятно сте прекалили с количеството влакно навито на шпулата или влакното е прекалено твърдо.
Другият момент е ако е малък диаметъра на шпулата ...
А може и макарата да реди кофти...
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Кофти редене казваш ............. може !
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Това за баланса е вярно, аз се бях влюбил /и още съм / в Пфлюгер Президент-а на Шекспир, точно за мач си го мислех, но като го хванах в ръка в магазина - по-добре би седял, ако го окача на върха на мача, той толкова си и тежи, колкото ваглер от по-тежките. Ако някой се сеща за мач-модел с преден аванс / по-им вярвам /, ще съм му благодарен. става въпрос за балансиране на 4.20-4.50 м. мач, най-вероятно Одеса пауърплей, ще си го поискам от дядо Мраз-Коледа-Санта клаус... А, забравих да спомена, че шпулата освен плитка, трябва да е и дълга. Весели празници!
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

babydoctor написа:Това за баланса е вярно, аз се бях влюбил /и още съм / в Пфлюгер Президент-а на Шекспир, точно за мач си го мислех, но като го хванах в ръка в магазина - по-добре би седял, ако го окача на върха на мача, той толкова си и тежи, колкото ваглер от по-тежките. Ако някой се сеща за мач-модел с преден аванс / по-им вярвам /, ще съм му благодарен. става въпрос за балансиране на 4.20-4.50 м. мач, най-вероятно Одеса пауърплей, ще си го поискам от дядо Мраз-Коледа-Санта клаус... А, забравих да спомена, че шпулата освен плитка, трябва да е и дълга. Весели празници!
Mitchell 400X Match - заден аванс, 5 лагера, червячна предавка, 6,1:1, 300 гр, 90см влакно на един оборот. 120 лв. Аз си купих 308 Х и сега се каня да си взема и мачовия модел
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
KARAMEL
Мнения: 93
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:00
Местоположение: Пловдив

Мнение от KARAMEL »

На мен по ми харесва модела Mitchell EXX,7 лагера;7,2:1;заден аванс;към 130 лева.Някой ползва ли същия?
За шпулата - е,какво като не е плитка?Малко пълнеж от долу от макарите с конци за шиене и готово.Поне аз така си пълня шпулите като се наложи.
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

SASHO написа:Вероятно сте прекалили с количеството влакно навито на шпулата или влакното е прекалено твърдо.
Другият момент е ако е малък диаметъра на шпулата ..
Това е то според мен,препълнена шпула най-вероятно.
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

KARAMEL написа:...За шпулата - е,какво като не е плитка?Малко пълнеж от долу от макарите с конци за шиене и готово.Поне аз така си пълня шпулите като се наложи.
И аз така правя, ама понякога се получава кофти...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Stif_1
Мнения: 282
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:00
Местоположение: Габрово

Мнение от Stif_1 »

Мунчо като си купиш новия мичел може да ми дадеш стария. :P
За какво са ти два?????
Риболовът е краста!!!
Речник: крастата е болестно състояние, при което, колкото повече чешеш, толкова повече те сърби!!!
Аватар
Adrian
Мнения: 248
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:49
Местоположение: Sofia
дал Браво: 130 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Adrian »

Аз имам Браунинг Синтек Мач и според мен си е перфектна макара. С четири шпули е и всичките май бяха плитки. На две съм сложил плетени влакна и ги ползвам за фидер, а на другите две - различни диаметри потъващ монофил за мач риболов. Цената е около 120 - 130 лв в различните магазини. Мойта си я купих от Варна, щото като харесах модела тука в София от четири-пет бройки които намерих не ми хареса баланса и имаха леко биене (може пък и аз вече да се втелясвам много!),
а тая направо ми заспа в ръченцата :D
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”