За Дайвите и шпулите

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от smog »

Разлика при стария лувиас идва само от това, че шпулата е по висока, което я прави и по тежка, вижда се с колко. Материала им е еднакъв - метализирана пластмаса :D
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Павка, новите Лувиаси 1003, 2004, 2506 са с олекотени air шпули а останалите размери 2000, 2500, 2500R и 3000 са с обикновенни алуминиеви.

Шпулата на Certate HC 2500R тежи 47гр. а на new Luvias 2500 и 2500R колкото на Fuego 2500A, Sol 2500, Tierra 2500..... и т.нт.
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Simbat »

Ми хубо гледате колко тежат ама на мен макарата ми все тая дали е +/- 10 гр.Дори по ме кефи да ми тежи в ръката макарата-дава ми усещане на сигурност,солидност,здравина и качество.

Офтопик.Тука един авер про бас дет ползва 75 комплекта макара+сопа за състезания и лодка за $50 хил. и по над 20 бона прави като спечели състезание и му дават такъмите без пари за реклама му бутат кинтите в ръцете да си сложат едно надписче на тениската му,направо му е смешно като взема да му говоря разни неща дет тука от форума съм научил-оня само с шимано страдик лови и вика ако мога с 50 lb да ловя без да се отрази на кълването-ще ловя,нправо от храстите ще ги мятам у лодката да песта време.А има претенции и то подплатени,че е финес фишермен.
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
Аватар
спас
Мнения: 613
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 17:16
дал Браво: 1 път
получил Браво: 28 пъти

Мнение от спас »

Симбат, в поста ти има голяма порция истина, вярно е че някои хора се втилясват за 5-10 гр. и изпадат в истерия, в последствие се отдават на размисли и страсти, но не трябва и да се пренебрегва факта, че условията там и тук са коренно различни. Рибата ни е плаха и боязлива (стресирана) и единствения ни успех зависи от максимално изтънената ни линия на такъма.
Има и друго според мен, басса дето го лови твоя човек е толкова активен както в аквариум така и на свобода, а при нас разчитаме повече на улова, на кефал и пъстърва там няма как да се прави компромис особенно имайки в предвид ограничените ни запаси от тези риби и по точно втората спомената от мен.

За останалите колеги: приятели що си зимате макари за по една чанта пари и то с по една шпула :?: естествено че е грозно да сложиш шпула на sol в/у макара fuego и обратното , както и куп други примери, некакси се губи естетиката не мислите ли :lol:
永遠に紡績
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 101 пъти
получил Браво: 178 пъти

Мнение от sandista »

Аз като ида на реката първо за естетиката се замислям.
След това се оглеждам за колеги критици :) Какво ли ще стане ако на някой не му допадне комбинацията от шпула на СОЛ/Брадия на Сертейт или нещо от сорт ? Ще има да ме разнасят по форумите ... :)))
Иначе за 5-10 грама разлика не си заслужава да кихнеш допълнителни 50+$ :)
Тази дали ще фитне на Aegis 2004 ?
Изображение
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Симо/Спасе,

Толкова ли е трудно когато човек няма какво да каже просто да замълчи? Кой тук се „втилясва” и испада в истерия? На мен темата ми се струва полезна и нужна. Смятам, че ако не вълнува Фори, Васко Ламбов, Митко Тодоров и още много знайни и незнайни колеги, то за други тя съдържа полезна информация. Ето например, ако имаше такава тема нямаше да се чудя преди седмица дали мога да мина със смяна на шпула само или ми трябва нова макара. Порових се из нета, но не намерих цялата информация която ми беше нужна. Купих си везна, мерих теглих, споделих какво съм установил. И други колеги го направиха. Сандо си е направил извод момчето. Ами ако я нямаше темата като нищо щеше да кихне 50+ у.е. и щеше да се разочарова. Нека поне съдържателните теми останат такива.

Поздрави без лоши чувства :) :wink:

п.п. Симо, не мога да си представя 75 комплекта само със страдици – наистина. Може и да не съм разбрал правилно.
п.п.п. Маркирах постовете ви и моя за триене и не ми се сърдете ако модератора го стори.
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

fori написа:Ванка, съвместимостта е по-скоро обратна. Дайвовска шпула става на иконска макара с една шайба, докато иконската шпула трябва да се фрезова за да пасне на дайва.
Фори, по-скоро шпулата пасна идеално без нужда да се фрезова.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от smog »

Сори Санде, нема да стане...КIX си е R4 качамилка :D
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

спас написа:...пъстърва там няма как да се прави компромис...некакси се губи естетиката не мислите ли :lol:
А много ли е естетично да се прибират пъстърви "предвид ограничените ни запаси от тези риби".

Аман от естети.

Естествено, че темата е полезна, както казва Стоев.
Още преди да се материализира във форумното пространство с него живо коментирахме теглото на различните шпули и колко би отговорило на изискванията ни.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Simbat »

stoev написа: п.п. Симо, не мога да си представя 75 комплекта само със страдици – наистина. Може и да не съм разбрал правилно.
.
Не ползва само спинингови :wink: . А за сопи не ползва нито лумис,нито кроа понеже каза,че за този риболов не са много добри,но има марки дето не ги бях чувал преди.
stoev написа: Шпулата на Certate HC 2500R тежи 47гр.
Това сигурно ли е? Шпулата на хипера е перфорирана би трябвало да е по лека.Нямам везна да претегля на моя :roll: .При първа възможност ще претегля на 2500R Custom и на 2500R Hyper Custom много ме съмнява на Hyper -a да е по-тежка.


Да полезна е темата може би за някой,който не знае че Real Four шпулите са взаиомозаменяеми.Но никой не сподели от къде точно си е купил резервна шпула за Дайвата и за колко пари :wink:
Мен живо ме интересува от къде могат да се купят нови оригинални шпули за различните модели на Дайва а не RCS,които са смешно скъпи.
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Купих от "Японеца" - сръбски колега, който ми ги предложи, две шпули за СОЛ 2500. Едната я продавах доста време тук за 60 лв, 30 евро. Той откъде и как ги е взел - не съм разпитвал.
Та това имам - това давам като инфо -

СОЛ 2500 - 47.5 гр.
Фуего 2500 - 48.5 гр.
СОЛ 3000 - 62.5 гр.
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Привет Симо,

Сигурно е до толкова, колкото мога да се доверя на кантарчето. Мисля, че тегли с точност до 1гр, съдейки по резултатите които се показаха тук :roll:

Предполагам колегите са обърнали внимание, че има принципно два вида, а може би три вида RCS шпули. В зависимост от материала са алуминиеви и такива от метализирана пластмаса (air) - както smog добре го определи по горе.
A има мисля и RCS шпули, които не са за R4 макари а за стари модели, произвеждани преди да се появи R4 системата. В това не съм сигурен и не знам до колко е така.
Когато си избираме RCS шпула гледаме основно три неща: вместимост, драг и дали е олекотена или не (air/алуминиева). Не е зле и да обърнем внимание все пак дали е за R4.

Оригинални шпули дори за скъпи модели се срещат често на по-ниски цени от RCS дори, но цената им пак е висока. На скоро гледах в е-bay шпула за CT HC 2500R за 105 usd.

Аз си купих преди повече от година RCS 2508 шпула, която се оказа алуминиева. Тогава мислех, че всички RCS шпули от по малките размери са "air". Излезе ми около 150лв. със доставката до Истанбул. Преди месец, два пак от същото място купих за приятел RCS 2508, която за моя изненада този път се оказа air. Цените вече са с около 6-8 паунда по високи от преди, но пак излиза малко по-изгодно от масовото предлаганите за по 130-140 usd. Г-на се казва Тим Аплин (Tim Aplin) и е добре, ако някой смята да си поръча нещо да се свърже с него и да уточни наличност, същата ли ще е цената за Еврозоната и т.нт. Човека е точен като истински англичанин. Доставката отнема около 10-15 дена ако продукта е наличен.

Иначе от тук може да си поръчате всяка една част за макарата си (и стари и нови модели) като укажете номера й съгласно схемата. Не съм поръчвал от там но цените определено смятам няма ми харесат.

За шпули откритието/предложението на Ванката Пигов е много атрактивно. Не съм виждал как изглеждат, но пък цената е без конкуренция. За естетите съм сигурен че Ванката ще измисли химичното съедеинение с което по желание на клиента ще изтрие излишните надписи и пр. :D

Поздрави :)
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Simbat »

2506 и 2508 RCS са ми $115 с доствката от Япония.Но пак не искам да давам грешни пари та си мисля да си взема направо още два сертейта 2500 размер и да им ползвам само шпулите.Tелата ще продам както са нови в кутиите в Ибей.
Ако някой е навит за Certate 2500 чисто нов с гаранциуя в кутията ъс всички документи,но без шпула за $220 с доставката да ми пише на лични
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Simbat »

Стоев,можеш ли да разбереш дали тази шпула е алуминиева ?
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 0645416049
И кое е по-доброто-Алуминия или тая специалната пластмаса?
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от smog »

Съдейки по това че пише, че е AIR и теглото и от 33 грама, значи е метализирана пластмаса. Според мен, на практика, разликата между алуминиевите и метализираните е само теглото.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”