Въпрос към техничарите

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Въпрос към техничарите

Мнение от artaks »

Привет...Колеги..
Имам въпрос,на който не намирам логичен отговор та затова се обръщам към по-можещите от мен..Питането ми не касае конкретни марки,и модели,и е изцяло принципно..
На няколко пъти съм забелязвал един странен шум при доста макари когато оста от долна мъртва точка промени посоката си,на движение към горна такава..или обратното..По-скоро не е шум,а едно цъкване.Само едно..Другото интересно е,че това цъкване се проявява само когато макарата е хоризонтирана спрямо пода.При накланянето и,на долу или повдигането,и със съвсем малко въпросния звук изчезва..Често пъти звука липсва дори,и при хоризонтално положение,и,на моменти се появява от нищото..
Знам,че проблема ако въобще е проблем идва от редачката но???
Отварял съм поне десет макари,и нищо видимо.При повечето след определено количество време звука изчезва,при други не...
В"бандата,на заподозряните" има представители,и,на двете най-уважавани марки но не само,и то от средния до висок ценови клас...
Ще ми е интересно да чуя становища,и мнения по въпроса..
Поздрави,и Късмет...
fisherman1321
Мнения: 223
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 22:45
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Въпрос към техничарите

Мнение от fisherman1321 »

artaks написа:Привет...Колеги..
Имам въпрос,на който не намирам логичен отговор та затова се обръщам към по-можещите от мен..Питането ми не касае конкретни марки,и модели,и е изцяло принципно..
На няколко пъти съм забелязвал един странен шум при доста макари когато оста от долна мъртва точка промени посоката си,на движение към горна такава..или обратното..По-скоро не е шум,а едно цъкване.Само едно..Другото интересно е,че това цъкване се проявява само когато макарата е хоризонтирана спрямо пода.При накланянето и,на долу или повдигането,и със съвсем малко въпросния звук изчезва..Често пъти звука липсва дори,и при хоризонтално положение,и,на моменти се появява от нищото..
Знам,че проблема ако въобще е проблем идва от редачката но???
Отварял съм поне десет макари,и нищо видимо.При повечето след определено количество време звука изчезва,при други не...
В"бандата,на заподозряните" има представители,и,на двете най-уважавани марки но не само,и то от средния до висок ценови клас...
Ще ми е интересно да чуя становища,и мнения по въпроса..
Поздрави,и Късмет...
Колега, а това леко цъкване проявява ли се при изключен анти-реверс на макарите, при които си го забелязал? Не съм сигурен, но само си разсъждавам и така може да се локализира една евентуална причина...
риболовът е това, което ми зарежда батериите!
Аватар
getsbi
Мнения: 290
Регистриран на: Чет Фев 04, 2010 11:34
Местоположение: Плевен
дал Браво: 47 пъти
получил Браво: 49 пъти

Мнение от getsbi »

Това цъкване, ако държиш леко натисната шпулата и въртиш, вече е доста осезаемо в горна и долна мъртва точка.Не и пречи на работата.Колкото е по-висок клас макарата, толкова по-малко, или изобщо не се усеща.Вече втора година го изследвам това цъкване.При макарите със система безконечен винт (не казвам при Шимано, защото и Дайва имам такава),липсва напълно или съвсем слабо се усеща при по-евтините макари.
Поздрав!
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Мнение от pux »

Този звук в горна/долна мъртва точка идва от системата за възвратно-постъпателно движение на шпулата. Аз съм го забелязвал само при макари, където тази система е на "локомотивен" принцип. При системи с "безконечник" такъв звук не съм чувал. Когато оста на шпулата е вертикална, а скоростта на въртене бавна, този звук е най-осезаем. Звукът временно изчезва, когато смазката е по-гъста. Също така изчезва и като се махне шпулата т.е. според мен именно тежеста на шпулата във вертикално положение и особенностите на конструкцията го предизвикват. В тази връзка е интересно, дали ако се замени шпулата с по олекотена, този звук ще намалее/изчезне. Така или иначе, мисля че това е технологична особеност, а не дефект и по никакъв начин не влияе на работата на макарата.

Поздрави.
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Именно от редачката идва. По-специално при S- образните такива и най-вече при по-евтините макари. Обяснението за мен е, че е от цам. Веднъж ми се появи след един сомски риболов. Явно макарата се претовари от големите примамки и се появи лек луфт на редачката, който се изразява в това леко чукане. В никакъв случай това не пречи на работата на макарата, просто трябва малко да се внимава с по-тежката артилерия.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Мнение от pux »

Аз не мисля, че има връзка с материала. Натоварването при всяка макара пада в/у главната предавка, която от своя страна привежда в ход паразитната, за която говорим в случая. Дори при някои модели макари, въпросната паразитна предавка е от пластмаса, което изобщо не и пречи. От друга страна, скъпите Дайви, където изобщо не е пестено от качество на материалите, имат цели 2 "системи", чиято цел е единствено и само, да "гасят" въпросния шум!

Поздрави
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Мнение от artaks »

Тези Гена за които говоря въобще не са от евтините..Аз съм имал само една др.са,на приятели,и са/за тогава/чисто нови..Пукса споменава за локо.принцип но всичките които съм виждал са с безконечник..Интересното е,че се проявява не когато шпулата натоварва със собственото си тегло,а обратното..Както писах при позиция,на макарата успоредна,на повърхноста.Сиреч в хоризонтално положение.Достатъчно е само леко повдигане,на позицията,на макарата 20гр.примерно и всичко изчезва..
Ако това е характерно от технологична гледна точка,защо тогава при едни го има при др.не..Говоря за еднакви макари,нови,и неизползвани..
Разбира се,че не пречи.Още повече,че това може да се забележи само в къщи при абс.тишина,и хоризонтиране,на макарата което при риболов няма как да стане поне при мен,щото когато ловя пръта респективно макарата е насочен или нагоре или надолу,и никога,на успоредно спрямо повърхноста...
Поздрави...
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Мнение от Ники Дончев »

Забелязал съм го при макари със заден аванс,идва от луфта на шпулата.
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Хах Румба, ти ме хвърли в тъча :roll: Значи казваш, че това се чува при макари с безконечник и то нови и скъпи? Интересно... Досега не съм "чувал" такова нещо. Но мога да си го обясня единствено със стигането на на плъзгача до последна, съответно първа мъртва точка на безконечника :? Може би и заради това в определено положение на макарата не се чува... Няма логика, да изчезва когато няма натиск на шпулата, ама знам ли... Абе незнам, странна работа, досега не съм се "заслушвал" чак толкова, но ти пък сега си немА друга работа, та ми вкара нова муха в главата :lol: :wink: Сестрата "разшумя оплетките, ти макарите и въобщеее... не отиват на добре нещата. Накрая може би ще се върнем към шишетата, щото са безшумни :lol:
Аватар
спас
Мнения: 613
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 17:16
дал Браво: 1 път
получил Браво: 28 пъти

Мнение от спас »

Накрая може би ще се върнем към шишетата, щото са безшумни
И бавно-оборотни :lol:

Този шум идва от безканечния винт, силно изразен e при марката Shimano, първата такава макара, която си взех поуъчи това цъкане за пръв път в студено време, предполагам че смаската е стегнала и от там и цъкането дойде. Много години си я врътках макарата и никога несъм има други забележки.Наистина малко дразни, но не е болка за умиране. М/у другото шумът се засилва когато макарата и въдицата съответно са наведени надолу, и се натоварва с воблер, с по голямо съпротивление например "шад"
永遠に紡績
калоян митев
Мнения: 272
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 18:09
Местоположение: Севлиево

Мнение от калоян митев »

Точно това щях да кажа,че проблема е в смаската и ако се кара така този шум ще е постоянен и ще има луфтове.Слагайте подходящата смаска редовно с промивка и няма да го има,може и с тефлоново покритие.Изтървели се тази операция шума ще е неизбежен,независимо дали е при шимано или дайва.Смазката е от съществено значение-по редичко-например -шевно масло за лагерите и по гъсто-например-аз слагам от това за чешмите-за главното предаване,водата бяга от нея и си служи само за смазване.Иска редовна подръжка за да не ви пречи макарата и шумовете от нея при риболова,както и редовното чистене на влакното с разни мазила за да нямате пак проблеми,ама това вече е за маняци.
Живота е толкова кратък,че няма смисъл да се страда за каквото и да е .
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Не вярвам да е от смазката, но все пак Румбата е обурудват с най-добрата такава, така че може да се възползва :wink:
Аватар
getsbi
Мнения: 290
Регистриран на: Чет Фев 04, 2010 11:34
Местоположение: Плевен
дал Браво: 47 пъти
получил Браво: 49 пъти

Мнение от getsbi »

Това почукване е от така наречените допустими луфтове вътре в Ес образния улей.Ако е изработено от качествени материали, няма никакъв проблем с дълготрайността.Имам промишлени машини с подобно задвижване.700 оборота в минута, осем часа на ден, вече над десет години.Това, което играе улей там е от някакъв вид пластмаса.Никакъв проблем досега.Производителят препоръчва смазване на всеки шест месеца.Аналогично, ако го прехвърлим при макарите от качествени материали, би трябвало да е дълговечно. :)
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

Общото в мненията на всички е, че чуват цъкането само в долна и горна мъртва точка.
За да не се заклинват щифтовете в каналите на системата за възвратно-постъпателно движение на шпулата, наистина са необходими технологични луфтове.
При системата с кривошипно колело и S-образен канал на плъзгача щифтът с цилиндрична форма при въртенето си избутва плъзгача, въздействайки на едната или другата стена на канала. Точно в мъртвата точка щифтът сменя стените на канала, на които въздейства. При наличие на технологичен луфт това става чрез лек удар и в резултат се чува цъкане.
Аналогично при системата с безконечник в мъртва точка става смяна на страните на плоския V-образен щифт, върху когото въздействат стените на винтовите канали, избутвайки го заедно с каретата и оста в едната, а после в другата посока.
Защо едни чуват това цъкане само при хоризонтална ос на макарата без натоварване, а други само при наклонена ос и натоварване, нямам представа.
hanks
Мнения: 51
Регистриран на: Чет Юли 30, 2009 17:57

Re: Въпрос към техничарите

Мнение от hanks »

Да не отварям нова тема,имам един ексейдж но има луфт на шпулата,като въртя на празен ход няма проблем,но като прибирам ваглер и се осеща едно претрисане (вибриране)някой имал ли е подобен проблем и как го е оправил?
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”