Почистване и смазване на макари

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Почистване и смазване на макари

Мнение от te4osoma »

Мдаа зимата идва , а със това и сезонното обслужване на оръжията :D Интересно ще е колеги да споделите кой с какво и как .... :wink: Споделете и за добри майстори щот не всеки можи сам :mrgreen: :mrgreen: Живи и здрави :!:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
jdbc
Мнения: 611
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 15:31
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от jdbc »

Намислил съм почистване и смазване, засега чета по сайтовете кой как и с какво.
Взел съм тефлонова грес(имам Super Lube и Abu Garcia), също и масълце(Abu Garcia).
Засега чуденките ми са как точно да почистя старата смазка, по-точно с какви разтворители.
Също имам някви колебания относно смазването на шайбите на аванса.
Предполагам, че няма да успея да отворя лагерите за да ги почистя, доста фина работа е, веднъж опитах и не ми се отдаде. Ако някой мисли да пробва - линка от tackletour.com е точно за това.
Мога да пусна някои от линковете които съм чел, само не взимайте всичко за чиста монета ;)
http://www.scsurffishing.com/articles/r ... enance.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fishingkaki.com/forum/viewtopic.php?t=131208" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.tackletour.com/articlebearings201pg2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.japantackle.com/Topics/Maint ... _reels.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ribku-lovim.ru/obsluzhivanie-kat ... edona.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://fion.ru/note/764.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://fion.ru/obzor/377/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://fion.ru/obzor/385/" onclick="window.open(this.href);return false;
*** Мухарката си е направо "атомно оръжие" срещу спининга ***

*** In God We Trust. All others must submit X.509 certificate. ***
Javor
Мнения: 237
Регистриран на: Чет Окт 06, 2005 20:50
получил Браво: 1 път

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Javor »

За обезмаслител това върши чудесна работа както за макари така и за велосипеди:
http://www.dimibike.com/velosipedi-kolo ... cotec2.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Задължително после проверяваи на дъното на кутийката с обезмаслителя за шайбички и дреболии
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от quietriot »

Значи обяснявам аз как го правя .
1.намирате маса и постилате една кърпа и вадите схемата на макарата ако ще разглабяте. кърпата е ако испунете нещо да омекоти и да остане там където пада а да не се търкулне под масата примерно също попива излишните течности.
2. разглобявате като махате шпулата, после ротора и и после една капачка на тялото на макарата , почвате да виждате цялата карантия. ако ви е страх че забравите кое къде рисувате си схема и си подреждате чарковете по нея.
3. Идва ред на миенето на старата грес , аз го правя с "meglio" италиански обезмаслител, по добър не съм срещал лесния начин е е пълните корпуса на макарата за да не вадите чаркове навън и с стара четка за зъби разтърквате хубаво за да падне старата смазка, така пропмивате няколко пъти и после отмивате мелиото като изплаквате с овда внимателно.
4.ако искате и лагерчетата, аз ги вадя и ги слагам в бурканче от нещо си което има един пръст меглио и разтръсквам хубаво да падне старото после оставям 10 мин да се разтворят гадостите после иплаквате с водичка пак в бурканчето.
5.Това са лагерите на ролката на бигела и тези на дръжката на зъбното колело, също и този под шпулата.
6.идва ред на смазването, аз ползвам смазка на шимано която е грес и масло на отделни спрейове, но мажа всичко с грестта, маслото не съм го ползвал одавна щото не знам къде да го туря , всико е за гресиране, омазвате обилно лагерчетата, червяка и другите оголени чаркове , но не препълвате със смазка после развъртате хубаво за да се уверите че има навсякъде смазка и затваряте по обратния ред.

Това е сложно няма, като най простата от всики макари за смазване е стелата. :wink:

това е мелио :Изображение

а това смазките Изображение

картинки за мултита http://www.shimano.com/publish/content/ ... pages).pdf

за спинигови макаркиhttp://www.scsurffishing.com/articles/r ... enance.htm
jdbc
Мнения: 611
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 15:31
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от jdbc »

Така, ще караме подред ...
За обезмаслителя - не, че не знам с какво, но има различни варианти ... по-скоро не съм си избрал точно кой да е. Първото дето ми хрумна беше именно "Meglio".
... тва за кърпата е добра идея, аз засега ползвам голям картон, ма май наистина по-малко ще се търкалят дреболиите, ако е кърпа.

Ся за лагерите - процедурата е ясна, само дето не мога да преборя капсуловката - sestrata беше показал как, ама лагера на ролката (3x6x2.5 - СОЛ2500) ми дойде твърде ситен са моите способности :roll:
Инак ако докопам лагери без капсуловки, или па ако успеем да ги свалим ще се чистим и мажем обилно ;)

За маслото - и аз не се сещам къде се смазва с него. Май беше ролковия лагер на анти-реверса. До колкото знам, ако се мацне с грес там обратния ход си заминава. Моля накой който знае да сподели.

ЕДИТ: абе що не можем да редактираме стари мнения ... ей тва е 2-та част на първия от линковете който съм постнал
http://www.scsurffishing.com/articles/r ... nance2.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Последно промяна от jdbc на Чет Окт 20, 2011 14:19, променено общо 1 път.
*** Мухарката си е направо "атомно оръжие" срещу спининга ***

*** In God We Trust. All others must submit X.509 certificate. ***
Pol™
Мнения: 615
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 9:24
Риболов: шаранжийски - МИНИМУМ
Местоположение: шоплука
Обратна връзка:

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Pol™ »

Разглобявам макарата колкото може да се разглоби, като ако не съм си запазил схемата от кутията, ги нареждам по реда на разглобяването. Обезмасляването го правя в Газ за осветление или кориселин, като разглобените части ги слагам директно в газта(кориселина), пък големите части на макарата ги минавам с конци напоени в кориселина (газта). След добро подсушаване ги мажа и сглобявам.
Използвам литиева грес за 2-3 кинта - става и с молибденова - и двете са тънки и не се разтичат.
За мажене на някои части се използва и машинно масло - най-вече врътката на дръжката и ролката на бигела - независимо дали е с лагер или не. Последното е добре да се прави поне веднъж и по средата на сезона.
Всичко друго, но не и лицемер.
Може да ме настроите, но не и да свирите на мен!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от quietriot »

Pol™ написа:Разглобявам макарата колкото може да се разглоби, като ако не съм си запазил схемата от кутията, ги нареждам по реда на разглобяването. Обезмасляването го правя в Газ за осветление или кориселин, като разглобените части ги слагам директно в газта(кориселина), пък големите части на макарата ги минавам с конци напоени в кориселина (газта). След добро подсушаване ги мажа и сглобявам.
Използвам литиева грес за 2-3 кинта - става и с молибденова - и двете са тънки и не се разтичат.
За мажене на някои части се използва и машинно масло - най-вече врътката на дръжката и ролката на бигела - независимо дали е с лагер или не. Последното е добре да се прави поне веднъж и по средата на сезона.
Дотук виждам една огромна грешка, която е кореселина, ако има нещо пластмасово по макарата то се омазало на секундата.
Иначе газта не е проблем освен че мирише гадно.
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от takezo »

До тук грешките са ...427...и не мое да не се изокам и азе...

- капсоловани лагери не се разглабят и чистят, точно за това са и капсоловани, да НЕ попадат в тях частици които да ги замърсяват, особенно когато са във вариант ZZ, или иначе казано с метална капачка

- обезмаслава се не с меглио, а с чистител за ... има го по авточасти, 8 кинта 400 мл. чисти до метал...лагерите НИКОГА не се топят във вода, освен ако не са АРБ, ма ние нема как да знаем какви са...

- алтренативния обезмаслител е нещо летливо(което се изпарява) което не е, газ за осветление, нафта, кореселин и и прочие дивотии в стил : " това имам в гаража - това ползвам" ...

- супер-свръх-ултра-мега специалните смазки за макарите са : обикновенна литиева грес, с еди си какъв надпис на флакона (кутията, тубата), водоустойчива, работна температура около от -40°С до + 120°С ... средна цена около 3-4 лв. за 400 грама...

- еднопосочния лагер, основно само масло ( ако има нужда в което се съмнявам) всяква друга интервенция с нек'ви "супер специални" греси, може да доведат до блокиране на "пружините" които изблъскват иглите при обратния ход...тези лагерета не се намират лесно и цените им стигат колкото стойността на половината макара...

- пластмасови части ако има нужда се мажат със силиконова грес или силиконов спрей за табло ( много хубаво след това лепи пясък и прах) :idea:

- ако не ви се занимава с всичко това, питате Павел Иванов с к'во маже ...
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от quietriot »

takezo написа:До тук грешките са ...427...и не мое да не се изокам и азе...

...
адски ме забавляваш :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Д-р Флекс »

Абе, Ванка, що разтури купона.... Аз отсабале, като прочетох още за промивките с вода, съм турил темата на особен отчет, надявах се поне до края на седмицата да имам четиво за забавление! :wink: :D

ПП разбира се, отварянето на капсуловани лагери, гаСта и коресилина не падат по-долу от промивката :D
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от quietriot »

Андро аз след отмиването на обезмаслителя с вода нямам сменен лагер или преебан на макара щото, после се сушат веднага и се смазват, та не мога са сетя , кво ще има направи водата.
А ги мия за да съм сигурен че се разкарала сместа от меглио и смазка която се получава.
и така вече няколко години. :mrgreen:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от quietriot »

И в същност следвайте манюала на Такезо и ................ :mrgreen:
Кво ли ви отварям :mrgreen:
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Д-р Флекс »

quietriot написа:Андро аз след отмиването на обезмаслителя с вода нямам сменен лагер или преебан на макара щото, после се сушат веднага и се смазват, та не мога са сетя , кво ще има направи водата.
А ги мия за да съм сигурен че се разкарала сместа от меглио и смазка която се получава.
и така вече няколко години. :mrgreen:

Сигурно...не споря...сигурно идеално ги подсушаваш... ама по-скоро е тъй, щото са ти CRBB или A-RB лагерите :D
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от topsoft »

takezo написа:
- обезмаслава се не с меглио, а с чистител за ... има го по авточасти, 8 кинта 400 мл.
За какво?
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от takezo »

topsoft написа:За какво?
В случая правилната думичка е : " за спирачки ", 3.50 с ДДС , 400 мл.

Достатъчен е да обезмасли поне 10 макари...ама не пише шимано, шегичка ! :wink:
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”