Макарите - поглед отвътре

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
alien6
Мнения: 191
Регистриран на: Пон Апр 05, 2010 20:39
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от alien6 »

Наскоро дадох на Румен за смазване еднa макара Shimano Exage,която използвам интензивно вече повече от 6 години.Беше се поразхлопала малко и при натоварване се появяваха някои шумове.Още като я взех,усетих разликата.Направих наколко риболова и видях как се държи в реални условия.Мога да кажа,че е като нова.Добра работа.
King for a day,fool for a lifetime
batvanko1
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Яну 04, 2013 20:52
дал Браво: 6 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от batvanko1 »

Здравейте. Присъединявам се и аз към всички изказали похвали към труда и работата на Румен. Човека е маниак и педант в добрия смисъл. Прояви такова отношение и внимание към макарите които, му дадох, все едно са негови. БЛАГОДАРСКО, макар и с малко закъснение.

Румене, да те попитам какво мислиш за новия модел на Shimano Stella 2014г. ?
http://www.youtube.com/watch?v=ajM6DZbBgbo" onclick="window.open(this.href);return false;
Удачни ли са всички тези промени ? Няма ли тези повече, но по-малки зъбчета да се износят по-бързо ?
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

batvanko1 написа:Здравейте. Присъединявам се и аз към всички изказали похвали към труда и работата на Румен. Човека е маниак и педант в добрия смисъл. Прояви такова отношение и внимание към макарите които, му дадох, все едно са негови. БЛАГОДАРСКО, макар и с малко закъснение.

Румене, да те попитам какво мислиш за новия модел на Shimano Stella 2014г. ?
http://www.youtube.com/watch?v=ajM6DZbBgbo" onclick="window.open(this.href);return false;
Удачни ли са всички тези промени ? Няма ли тези повече, но по-малки зъбчета да се износят по-бързо ?
:lol: :lol: :lol: ...Знам ли....Трябва да я погледна...Така от показаното ревю изглежда супер ма....?????
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от Itso »

От колко време го врънкам Румен да ми прегледа мултито, а той все ми отказва, че не ги разбирал, нямал инструменти... :D
Добре, че се нави накрая, че както я смазах и още по-добре сглобих последния път ... :lol:
А сега е нещо между хеликоптер и изтребител :P
Оправи ми и едно кардиналче и мога само да му благодаря съвсем искрено.
И да го почерпя, разбира се :D
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от m65 »

toshiro написа:Този детайл не е ли с два винта и залепен фабрично? Все пак е Стела това, а не Заубер, че да си го отварям за "добро утро".
Абсолютно неуместно сравнение. Ползвам Zauber-и от около 8-9 години, и в това което пиша съм напълно сигурен. Ще спомена само един Zauber, размер 1000, които е на 6 години, и тази зима му правих профилактика за пръв път. Вътре си беше отлично смазан и след профилактиката разликата която намирам, към по-добро, е минимална. Никъде нищо износено. Ролката на бигела не можах да я разглобя, но не съм и се напъвал, ако мога така да се изразя, много понеже си се врътка като нова. Zauber-а го ползвам само за блесна и воблери, с монофил, около 80 пъти в година, като минималният ми излет е от около 2 часа, а средно около 5 часа. Единственият проблем с този Zauber е това, че на четвъртата година от експлоатацията му отказа пружинката на дръжката. Това го отдавам на доста честото мокрене на макарата, и евентуално е ръждясала и се е счупила. Това са само предположения, понеже не съм я отварял. Закупих си стругувана дръжка и нямам грижи от това естество.
За другите Zauber-и няма да споменавам, понеже са по-нови.
Ползвам и Stamina, Ecusima, Excia и Slam, като лоша дума за тях не мога да кажа. Съотношението цена-качество, на споменатите модели, е отлично. Който твърди обратното или е попаднал на некачествена бройка, или си говори просто така.
Иначе и аз съм фен на Shimano, особено на скъпите модели, и поради тази причина няма да ги коментирам. Но ще направя сравнение на новият модел Shimano Exage 1000 FD с Ryobi Zauber 1000, тъй като са в един ценови клас. Shimano-то го закупих заради ниското тегло и сравнително големият размер на короната. При риболов на блесна Mepps Aglia номер 0 и 1 в бързей с дълбочина около метър и скорост на течението около 3 км/ч се усеща натоварване в дръжката. При Ryobi Zauber 1000 с блесна Mepps Aglia номер 3 в бързей с по-силно течение разликата при въртене на дръжката "на сухо" и в споменатият бързей е минимална. И това при положение че Zauber-а е с 6 години по-възрастен и с десетки хиляди километра по-напред. На Shimano-то му поставих допълнителен лагер, на мястото на пластмасовата втулка, на пиньона, смазах където трябва понеже както почти всяко ново Shimano почти липсваше смазка, и те така. Единственият плюс на Shimano-то относно Zauber-а е по-ниското тегло и евентуално три годишната гаранция.
Всичко написано по-горе е мое лично мнение, като не ангажирам никого с него, но както писах и в началото съм напълно убеден в това което пиша.
toshiro
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Юни 06, 2012 15:24
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от toshiro »

Колега, на Заубера дръжката е 55-60мм и нормално да е по тягов.
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от m65 »

toshiro написа:Колега, на Заубера дръжката е 55-60мм и нормално да е по тягов.
Не мисля, че това е от значение в този случай. При Shimano Technium и Shimano Stradic, става въпрос отново за размер 1000, такова натоварване в дръжката не се забелязва. А самите им дръжки са идентични по размер. Но това са макари от доста по-висок ценови клас. Затова и споменах, че не искам да сравнявам макари от различен ценови клас, просто не е коректно.
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от svetoslav7704 »

Имам заубера и ексейджа ,но в размер 4000 и смятам, че и двете макари си имат недостатъци.Ексейджа е с много лек ход при липса на товар,който го няма при нито едно ryobi,но луфтовете са му малко големи особено този на шпулата при разхлабен аванс ,направо се тресе при вадене на по сериозен воблер.Дори мислех да му сложа допълнителен лагер в задната част на шпулата,но мисля че проблема е от към капачката на аванса.Заубера пък не ми харесва като качество на изработка,частите не са така прецизно изработени,освен това ротора му е доста тънък на мястото където се стяга към оста и при товар поддава.Също тялото и короната са доста малки за размер 4000.Иначе откъм луфтове няма почти никакви освен този на шпулата откъм безконечника,който е нормален.Относно натоварването при дръжката при товар всичко е до предавателно число,диаметър на ротора и рамо на дръжката.Или имаш мощ или скорост, загубите в предавката са незначителни.Общо взето в този ценови клас това е положението. :D
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Аватар
Владимир
Мнения: 10385
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от Владимир »

Пичове,имам един Биомастер в размер 1000 ,макарата не усеща 3ка аглия в течението на планинска река.,не се усеща натоварване.Всичко е в частите вътре в макарата и дръжката.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от m65 »

svetoslav7704 написа:Имам заубера и ексейджа ,но в размер 4000 и смятам, че и двете макари си имат недостатъци.Ексейджа е с много лек ход при липса на товар,който го няма при нито едно ryobi,но луфтовете са му малко големи особено този на шпулата при разхлабен аванс ,направо се тресе при вадене на по сериозен воблер.Дори мислех да му сложа допълнителен лагер в задната част на шпулата,но мисля че проблема е от към капачката на аванса.Заубера пък не ми харесва като качество на изработка,частите не са така прецизно изработени,освен това ротора му е доста тънък на мястото където се стяга към оста и при товар поддава.Също тялото и короната са доста малки за размер 4000.Иначе откъм луфтове няма почти никакви освен този на шпулата откъм безконечника,който е нормален.Относно натоварването при дръжката при товар всичко е до предавателно число,диаметър на ротора и рамо на дръжката.Или имаш мощ или скорост, загубите в предавката са незначителни.Общо взето в този ценови клас това е положението. :D
Естествено, че имат недостатъци. По принцип няма нищо идеално. Относно луфтовете на шпулата при Exage-а, аз такова нещо не съм забелязвал, но по-голяма примамка от три грама не съм ползвал. Аз си купувам макарите за да ги ползвам по предназначение, и това че дадена макара има перфектен ход " на сухо" за мен е без значение. От по-големите Zauber-и ползвам размер 3000 за тежък спиниг (основно за щука) и нямам наблюдения за поддаване на въпросното място. Да прецизността на изработката на частите не е като при Exage-а, само че за мен е важно цялостното усещане при работа, и дълготрайността на живот на един продукт, без да ми създава проблеми през това време. Никога не съм ползвал Shimano по-вече от три години, независимо от това колко е струвало, за това не мога да кажа със сигурност дали ще изкара или не колкото един Zauber. Единствено мога га гарантирам, че старите макари на D.A.M са изкарвали по-дълго, за сега поне. Имам един TRX 520 който си работи, все още, както трябва.
И да, в този ценови клас е това, и за мен то е Zauber, с основен недостатък теглото, което от своя страна директно го елиминира от ултра лекият спинингов риболов, което пък е предпоставка да се търсят алтернативи като Shimano Exage 1000FD примерно, която пък от своя страна е добро предложение за този вид риболов. :D
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от svetoslav7704 »

Аз пък досега съм ползвал само шимана и проблем не са ми създавали.Заубера го имам от скоро и не мога да му се доверя докато не стане поне на един сезон.Между другото моя ексейдж е 4000fc модела преди твоя ,а заубера ми е 4000cf с карбоновата дръжка,предполагам че ще има разлики.А може ли да ми кажеш размера на лагера на пиньона, който си монтирал на мястото на пласмасовата втулка.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от nestor »

svetoslav7704 написа:Аз пък досега съм ползвал само шимана и проблем не са ми създавали.Заубера го имам от скоро и не мога да му се доверя докато не стане поне на един сезон.Между другото моя ексейдж е 4000fc модела преди твоя ,а заубера ми е 4000cf с карбоновата дръжка,предполагам че ще има разлики.А може ли да ми кажеш размера на лагера на пиньона, който си монтирал на мястото на пласмасовата втулка.
То на твоя Заубер си го има тоя лагер, не ти трябва :tup:
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от m65 »

nestor написа:
svetoslav7704 написа:Аз пък досега съм ползвал само шимана и проблем не са ми създавали.Заубера го имам от скоро и не мога да му се доверя докато не стане поне на един сезон.Между другото моя ексейдж е 4000fc модела преди твоя ,а заубера ми е 4000cf с карбоновата дръжка,предполагам че ще има разлики.А може ли да ми кажеш размера на лагера на пиньона, който си монтирал на мястото на пласмасовата втулка.
То на твоя Заубер си го има тоя лагер, не ти трябва :tup:
Колегата явно пита за Shimano-то. На следният адрес: http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=21&t=87813 има тема точно за този лагер. Темата която писах там е сравнително нова, качил съм и снимки на вътрешността на макаричката.
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Във връзка с темата от другия форум за заменяне ,на втулката с лагер...Ето го лагера...
http://www.ebay.com/itm/Team-Durango-TD ... 43ca51f0c8" onclick="window.open(this.href);return false;
Това се прави също,и на по-ранните модели,на Ултегра за размери 4000/5000/6000...
Втулката е същата като показаната от снимката,и е редно да бъде заменена със същия по размери лагер..В случая този лагер 5x8x2,5 е абсолютно безмислен.Още повече зловреден за механизма,и съосието като цяло..В пъти е по-добре втулка отколкото хлопащ лагер.Все едно го няма.
Що се касае до системата X-SHIP Добавянето,на едно лагерче нищо не значи..Така наречения опорен лагер съществува,и се прилага,на доста модели,на Шимано от края,на 90...те и началото,на новия век до 2004г когато го махат окончателно.Изключая Ултегра 6000ПГ която се произвежда и,на по-късен етап.Мисля,че имаше още една но не си спомням коя беше.Инак типични представители,на моделите с въпросния лагер са почти всички Туини от 98 до 03...F,HF,PG,HG.в Стелла във варианта SW 01 както и по-ранните модели без 2500/4000S FW от 2001
toshiro
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Юни 06, 2012 15:24
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от toshiro »

Няма да хлопа малкия лагер. Този на 3мм няма да влезе.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”