Макарите - поглед отвътре

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от Мунчо »

E що да е против правилата на форума - ние имаме нужда от подобни неща, а не от някакви чекии. А за хейтърите - бубa...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от te4osoma »

Мунчо написа:А за хейтърите - буби...
и лайна... :D :D и по възожност много 8)
Мунчо написа:- ние имаме нужда от подобни неща, а не от някакви чекии.
Абсолютно точно колега Мунчо :wink:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Дайва Фантом..Едно оптимално тролинг решение..
Общ изглед..
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Прилично голяма шпула със сериозен капацитет...

Открива се механизма,на макарата...Характерен за повечето Дайви
Изображение

Оста,короната,пиньона,и паразтката са видимо изцапани с почерняла смазка..Което значи,че последната е със занижено качество...Някъде това се определя като критерии за не здрав механизъм...Не съм,на това мнение обаче..
Изображение

Между пиньона,и паразитката се вижда втулка която следва да бъде заменена с лагер..Незабавно..
Изображение

Готово...
Изображение

Паразитното колело не е лагеровано но пък е снабдено с втулка което увеличава ресурса,на макарата...
Изображение

Изображение

Долният лагер,на пиньона е впечатляващ...В следствие,на това луфта,на ротора е сведен до минимум..
Изображение

Всичко е измито,и почистено..Частите са готови за монтаж...
Изображение

Короната не е с впечатляващи размери но е доста прилична,и осигурява много добра тяга,на макарата...Диаметър..29,7..широчина,и височина,на венеца..3.3/3,5мм..
Солидно изработен пиньон лагеруван,на две места...8мм..
Изображение

В процес,на сглобка...
Изображение

Мнение...
Като цяло макарата не е подходяща за спининг..Основната причина е завишеното,и тегло/460гр../За тролинг обаче е едно чудесно предложение..Макара със сериозна по-размери шпула,и приличен драг...Много прилична тяга която не затруднява макарата при изтеглянето,на по-големите воблери,и ресурс по отношение,на детайлите..
Най-важното...цената...За тези пари рядко се намира макара от подобен клас,и с подобни качества...
Поздрави..
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от mikibg »

artaks написа:Мнение...
Като цяло макарата не е подходяща за спининг..Основната причина е завишеното,и тегло/460гр../За тролинг обаче е едно чудесно предложение..Макара със сериозна по-размери шпула,и приличен драг...Много прилична тяга която не затруднява макарата при изтеглянето,на по-големите воблери,и ресурс по отношение,на детайлите..
Най-важното...цената...За тези пари рядко се намира макара от подобен клас,и с подобни качества...
Поздрави..
Hе е точно така , при по-сериозна експлоатация много бързо се ''разхлопва''. Проверено :D

Поздрав
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

За тролинг ли имаш в предвид...???Там няма с какво толкоз да се изтормози..И така да е..."лечението" и не е проблем..Принципно макарите се разхлопват от примамките при риболов от ръка..При тролинга много трудно..Поне аз не съм виждал такава..
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от mikibg »

Да при тролинг може и повече да издържи но за т.н. лайт и шоре джигинг с примамки до към 60г се разхлопа ужасно за 3 месеца ползване при мен .Принципно за тази цена не може да се очаква повече :lol:

Поздрав
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

mikibg написа:Да при тролинг може и повече да издържи но за т.н. лайт и шоре джигинг с примамки до към 60г се разхлопа ужасно за 3 месеца ползване при мен .Принципно за тази цена не може да се очаква повече :lol:

Поздрав
За целта има други модели...Остави цената..Короната,не позволява джигинка..Все пак не е Салтига или Стелла..Както казваш,и цената е друга...В контекста,на разговора..погледни Ултегра ПГ или Биомастер ПГ...6000...Ако не те притеснява теглото мисля,че за макари от подобен ценови клас са едни от най-подходящите за целта..
В случая визирам "Фантом" като макара за тролинг кудето няма да има проблем..Убеден съм..
Поздрави...
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

mikibg написа:Да при тролинг може и повече да издържи но за т.н. лайт и шоре джигинг с примамки до към 60г се разхлопа ужасно за 3 месеца ползване при мен .Принципно за тази цена не може да се очаква повече :lol:

Поздрав
Втулката беше ли заменена с лагер...?Тя е от една много рехава пластмаса която като се износи нарушава съосието,и от там механизма какъвто,и да е заминава много бързо..Друго което се сещам е дали си сменил греста...Тази заводската въобще не ми хареса...Двете неща могат да доведат до проблема за който казваш...
Поздрави..
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от pux »

artaks написа:Втулката беше ли заменена с лагер...?Тя е от една много рехава пластмаса която като се износи нарушава съосието,и от там механизма какъвто,и да е заминава много бързо...
При мен не се износи втулката, а вала на короната!!! Преди това само бях чел за този ефект и недоумявах, как пластмасата "изяжда" метала! Е, видях го на практика ... и горе-долу навреме го замених с лагер :).

Поздрави
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

pux написа:
artaks написа:Втулката беше ли заменена с лагер...?Тя е от една много рехава пластмаса която като се износи нарушава съосието,и от там механизма какъвто,и да е заминава много бързо...
При мен не се износи втулката, а вала на короната!!! Преди това само бях чел за този ефект и недоумявах, как пластмасата "изяжда" метала! Е, видях го на практика ... и горе-долу навреме го замених с лагер :).

Поздрави
Това за същия модел ли Васе...???..От кога си фен,на макари с подобни мащаби..??? :D :D :D
Като се позамисля...възможно е...Принципно..При някои макари вала,на короната не е от еднакъв материал от който е самата корона..При положение,че контактува от двете страни с лагери..не е проблем..Няма поти никакво триене..При втулката колкото,и да не е..го има постоянно..Дори,и при редовно омасляване там..Въпреки това пак ми е малко странно..
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от pux »

artaks написа:Това за същия модел ли Васе...???..От кога си фен,на макари с подобни мащаби..??? :D :D :D ...
Модела е Freams J - Freams J, Phantom, Seagate, Catalina принципно са едно и също - различават се само по боята на корпуса :). Тази макара ми остана от времето, когато се увличах да ходя на Дрина за младица. Още я пазя - може пак да влезе в употреба някой ден. Работила е с достатъчно големи примамки - воблери, джигове(пешове) и ратлини(силиконци) от 30-40 гр. на изключително мощно течение (в Бг няма такава река!, дори и Дунав) - драматично разхлопване няма, даже бих казал, че въобще не хлопа :D ... но е смазвана най-редовно :wink:. Дори и ролката на бигела не шуми, нещо рядко срещано при Дайва :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:.

Поздрави
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от mikibg »

artaks написа:
mikibg написа:Да при тролинг може и повече да издържи но за т.н. лайт и шоре джигинг с примамки до към 60г се разхлопа ужасно за 3 месеца ползване при мен .Принципно за тази цена не може да се очаква повече :lol:

Поздрав
Втулката беше ли заменена с лагер...?Тя е от една много рехава пластмаса която като се износи нарушава съосието,и от там механизма какъвто,и да е заминава много бързо..Друго което се сещам е дали си сменил греста...Тази заводската въобще не ми хареса...Двете неща могат да доведат до проблема за който казваш...
Поздрави..

Нищо не съм заменял или смазвал , макарата беше нова . След три месеца я продадох на колега на който не му пукаше за луфтовете и до колкото знам не е отваряна още но и си работи засега :D
Поздрав
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Явно е било въпрос,на конкретна бройка...Допускам,че е била със заводски дефект вероятно,и то не като механизъм,я по-скоро лагер..Загубила е съосие след което разбиването е въпрос,на време...Възможно е,и втулката да е "отишла" много бързо в следствие,на нещо..Последиците са същите...
Така мисля...
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от quietriot »

Румба отваря ли ти се Стиз, че стана на 3 г без да е пипан , май му е време отделно мисля че и Стелата и е време за премазване аз я мазах но преди 2 г като я взех.
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

pux написа:
artaks написа:Това за същия модел ли Васе...???..От кога си фен,на макари с подобни мащаби..??? :D :D :D ...
Модела е Freams J - Freams J, Phantom, Seagate, Catalina принципно са едно и също - различават се само по боята на корпуса :). Тази макара ми остана от времето, когато се увличах да ходя на Дрина за младица. Още я пазя - може пак да влезе в употреба някой ден. Работила е с достатъчно големи примамки - воблери, джигове(пешове) и ратлини(силиконци) от 30-40 гр. на изключително мощно течение (в Бг няма такава река!, дори и Дунав) - драматично разхлопване няма, даже бих казал, че въобще не хлопа :D ... но е смазвана най-редовно :wink:. Дори и ролката на бигела не шуми, нещо рядко срещано при Дайва :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:.

Поздрави
Имат разлика..Не ги слагай под един знаменател..Почти еднакви са само със Seagate и то само във вариантите...LIGHT 3500H/3500PE 4000LIGH..При останалите има съществена разлика..При Seagate 4000/4000H..4500/4500H..Пиньона контактува с отвор/отливка/от корпуса в който има втулка..При Фантом е плаващ..Имаш също,и две паразитни колела едно върху друго като едното се явява нещо като буфер за намаляване,на триенето,и шума..Лагеровани са..При Каталината втулката,на пиньона вече е лагер..Мащаба,и материала,на короната са различни...Все пак я водят малко по-евтиния вариант,на Салтига...Това е поне което съм гледал...Друг е въпроса колко е качествен материала но поне се рекламира,че е такъв..
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”