Daiwa Exist 15

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
ndn
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Фев 01, 2013 10:59
Местоположение: Варна
получил Браво: 11 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от ndn »

plamenivanov написа:Значи по твоите думи няма смисъл от новия екзист???
Така смятам, защото макарата е много близка с новия Luvias а струва повече от 2 пъти повече.
Ето по точно какви са разликите между Exist и Luvias 2508:
-цена 77,000JPY срещу 32,400JPY
-тего 195гр срещу 200гр
-лагери 12 срещу 8, като Exist-a е с mag-sealed лагери на короната
-има разлика в ротора, предполагам че при exist е няколко грама по лек
-аванс, тяло, ос, корона, пинйон, oscilation gear, antireverse... - всичко това е еднакво
Д Пенев
Мнения: 853
Регистриран на: Съб Май 03, 2008 18:39
получил Браво: 1 път

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от Д Пенев »

plamenivanov написа:Значи по твоите думи няма смисъл от новия екзист???
Според мен има смисъл и то голям за емоционалната страна, а от чисто практичната не особено :D !
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от dancho66 »

Здравейте!
Да възкресим малко темата?
Интересува ме купи ли си някой макара от тази генерация? Какъв размер и какви са му впечатленията? Сега цената е вече доста по хуманна, а и намерих нужния ми размер и смятам да си направя един подарък. За съжаление не съм имал никакъв физически контакт с този модел за това моля за помощ! Ще се радвам на всяко мнение от настоящи или бивши собственици.
Благодаря предварително.
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от 1608 »

Здравей
Имам FC LT 2500S-C и LT 4000-C
Exist 2018 е най- доброто изпълнение на Daiwa за майкари до сега... не ,че предните бяха лоши, но този Exist бие всички макари включително и Shimano Stela 2018 ако се двоумиш какво да си вземеш!
Но това си е мое мнение :tup:
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
nafplio
Мнения: 675
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 22:26
Риболов: spinning , fly fishing
Местоположение: Бургас
дал Браво: 109 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от nafplio »

Колега ,как е като 'големина' четерихилядника . Би ли могъл да го съпоставиш с някой размер от старата генерация
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от MapuaH »

1608 написа: Сря Ное 27, 2019 13:42 Здравей
Имам FC LT 2500S-C и LT 4000-C
Exist 2018 е най- доброто изпълнение на Daiwa за майкари до сега... не ,че предните бяха лоши, но този Exist бие всички макари включително и Shimano Stela 2018 ако се двоумиш какво да си вземеш!
Но това си е мое мнение :tup:
Привет!

Ще ми е много интересно да споделиш мнение, дали си използвал Стела 18, в кои размери и кое не ти хареса конкретно, сравнено с новия Екзист.

Поздрави
М.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от Daniel Defoe »

---

:mrgreen:
...
пандора.PNG
пандора.PNG (449 KiB) Преглеждано 2125 пъти
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от dancho66 »

1608 написа: Сря Ное 27, 2019 13:42 Здравей
Имам FC LT 2500S-C и LT 4000-C
Exist 2018 е най- доброто изпълнение на Daiwa за майкари до сега... не ,че предните бяха лоши, но този Exist бие всички макари включително и Shimano Stela 2018 ако се двоумиш какво да си вземеш!
Но това си е мое мнение :tup:
Напълно съм съгласен с теб! Моят кум е заклет шиманист, но като завъртя новия Ексист остана впечатлен и веднага поръча един 4000 за риболов в Гърция. Аз също бих купил без да се замислям ако шпулата му бе останала R4, но за съжаление и от Дайва се опедерастиха. За мен резервните шпули са нещо много важно(имам 7 за 3 макари) а тези новите са на не хуманна цена :( За това съм се спрял на този модел. От Германия мога да го взема за 499 евра.
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от 1608 »

nafplio написа: Сря Ное 27, 2019 17:07 Колега ,как е като 'големина' четерихилядника . Би ли могъл да го съпоставиш с някой размер от старата генерация
Според мен клони към 3012 ,но е по- лека :tup:
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от 1608 »

MapuaH написа: Сря Ное 27, 2019 17:13
1608 написа: Сря Ное 27, 2019 13:42 Здравей
Имам FC LT 2500S-C и LT 4000-C
Exist 2018 е най- доброто изпълнение на Daiwa за майкари до сега... не ,че предните бяха лоши, но този Exist бие всички макари включително и Shimano Stela 2018 ако се двоумиш какво да си вземеш!
Но това си е мое мнение :tup:
Привет!

Ще ми е много интересно да споделиш мнение, дали си използвал Стела 18, в кои размери и кое не ти хареса конкретно, сравнено с новия Екзист.

Поздрави
М.
Здравей

Не ме разбирай погрешно... Shimano Stela 18 е много хубава макара, за първи път Shimano да избягат от дървОделството и да направят наистина красива макара!
Не притежавам Stela 18 ,но като съм ги въртял и двете последователно с Exist 18 ... Вярно Stela е по - безшумна, но на Exist инерцията е по- слаба което при риболов не мори... Също така на Exist старта е по- бърз ,но не за сметка на инерция! Освен това механизма на Exist е много по- опростен от колкото този на Stela, което на мен ми допада ,да не говорим ,че Exist е по- лек и още други неща като ги съпоставим двете макари. Единствено цената която е по- висока на Exist , но сигурно има защо :tup:


Поздрави!
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от Мунчо »

Интересното и при двете макари е, че хода се усеща някак по-плътен, отколкото при старите варианти, не толкова инерционен, както казва колегата. На новия "Екзист" е много по мазен, бих казал - контактен, което без съмнение се дължи на кардинално новата концепция на механизма, при която имаме изчистване от "паразитни" елементи и увеличаване габаритите на основните детайли(ако не се лъжа, според "Дайва" - с 25%). Абе с други думи - аз го усещам по-скоро като стар "Сертейт", не толкова лек, но изключително плавен. :lol: Привлече ме изцяло и тотално новата концепция, диаметрално различна от всичко до момента и по тази причина се сдобих с нея, като направих компромис за магнитния вазелин, но така или иначе с тази макара съм ловил само в два риболова от началото на миналата година. Просто самия дизайн някак не ме докосна, като я видях реално, а педерастията с преоразмеряването на шпулите откровено дразни.
Новата "Стела" обаче, въпреки че упорито ме разубеждаваха за нея заради микромодули и прочие, е по-завършената и хармонична макара - човек го разбира само като я погледне. Плавността на външните линии кореспондира с коприненогладкия ход, в който не се усеща каквато и да е инертност или слабост. Макарата върви много леко, но се усеща мощ в нея - взех си я специално за конвенционалния есенно-зимен джиг. Отлично се комбинира с въдици около 80-те грама като "Силверадо" и "СуперФинеза", които са със сходни физически габарити(финзата е малко по-дълга, но и по-тежка).


п.с. Използвам случая да призная, че много дълго време бях изявен фен на "Дайва", но в светлината на някои новости "обърнах резбата"...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от dancho66 »

Къде го чукаш, къде се пука!
Попитах за мнение, а получих възможно най- изчерпателната информация за двата върхови модела в макаростроенето. Благодаря на всички, но все още се надявам, че някой си е купил и модела от 15-та година.
Поздрави
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от 1608 »

Данчо , лош Exist според мен няма, а има само надграждане ,като започнеш от 2005г... та дори и нейните предшественици!

https://www.daiwa.com/jp/fishing/item/s ... ation.html

Избора си е твой !

П.п.Този Exist не съм го имал ,защото по -него време имах доста макари на Daiwa. Като започнеш от: 3бр. Exist ,2бр. M. Branzino и всякакви други модели на Daiwa... докато един ден не разбереш ,че нямаш нужда от това ,а просто ставаш колекционер !
Имам приятели които имат Exist 15 и непрекъснато ползват...ще те свържа с тях на лични за да придобиеш информация от първо лице :tup:
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от MapuaH »

dancho66 написа: Чет Ное 28, 2019 17:01 Къде го чукаш, къде се пука!
Попитах за мнение, а получих възможно най- изчерпателната информация за двата върхови модела в макаростроенето. Благодаря на всички, но все още се надявам, че някой си е купил и модела от 15-та година.
Поздрави
Имах Екзист 12 размер 2506 и 2510, също така Екзист 15 размер 2506 и 2500. Останах крайно разочарован. В началото бяха прекрасни макари. Няколко месеца по-късно започнаха да потропват при водене на примамки. Дали е случайно или не, факт е. Никога не съм ги натоварвал с масивни примамки. Всичко беше в рамките на УЛ, Л и МЛ..... Това беше основната причина, за да не се доверя на последния Екзист 18.

Поздрави!
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Daiwa Exist 15

Мнение от dancho66 »

Благодаря! Макар, че точно такъв отговор изобщо не съм очаквал. Ексист не съм имал никога. За мен Сертей ме устройва напълно, но от отдавна желая да притежавам размер 2500R а само при този модел го намирам в наличност.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”