Макара Дайва Екселер 3000H модел 2014-2015 г.

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Django
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Май 29, 2015 14:58
Риболов: Match, Fider, spining

Макара Дайва Екселер 3000H модел 2014-2015 г.

Мнение от Django »

Драги колеги по хоби, дайте ми инфо, съвет, мнение за Daiwa Ekseler 3000H произведена през 2014 с новия AIR ROTOR. Колко надеждна е и става ли за мач риболов освен за среден спининг.Въобще за какво става, да знам, за да не я товаря излишно, че да ми служи повечко време. Още като нова си има един характерен шум и тракане, но предполагам, че това е поради конструкцията на макарата. Гледах клип със Стивън Ригерс, който работи с новата Тийм Дайва ТД-Р 3012А със същия ротор и като навива бързо се чува същия "интересен" шум. Но човека хич и не му пука -върти здраво и дърпа здраво шарани по 3-4 кг.
Благодаря ви за предварително!
pgb
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 18:19
Местоположение: plovdiv

Re: Макара Дайва Екселер 3000H модел 2014-2015 г.

Мнение от pgb »

Колега,закупих си въпросната макара преди седмица но още не съм е пробвал на вода.Аз е взех да е ползвам за мач и фидер, наистина има шум при вьртене на празен ход, но като навивах влакното като има и малко усилие потропването спира.За един оборот на дръжката обира 95см влакно ,макс драг 6кг. за мач е добра а за фидера ще пробвам
Django
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Май 29, 2015 14:58
Риболов: Match, Fider, spining

Re: Макара Дайва Екселер 3000H модел 2014-2015 г.

Мнение от Django »

pgb написа:Колега,закупих си въпросната макара преди седмица но още не съм е пробвал на вода.Аз е взех да е ползвам за мач и фидер, наистина има шум при вьртене на празен ход, но като навивах влакното като има и малко усилие потропването спира.За един оборот на дръжката обира 95см влакно ,макс драг 6кг. за мач е добра а за фидера ще пробвам
Благодаря колега! https://www.youtube.com/watch?v=9dMKpsfDcLo" onclick="window.open(this.href);return false; - това е един клип на Стив Рингър, който лови с макара Team Daiwa TD-R 3012 A, зачуй се в средата на клипа 6:28 мин., как тропа макара на Даива за 430 БГ лева. Но на човека не му пука и си лови и то какви шарани. Чувал съм, че поначало макарите на Дайва си "тропат" на празен ход но натоварени са добре. Аз съм монтьiор на машини и механизми и според мен по скоро тропа механизмът , който движи шпулата напред -назад, поради начина по който е конструирана макарата. Нормално е и да има хлабини, за да може когато макарата се натовари да не блокира. Наслука!
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макара Дайва Екселер 3000H модел 2014-2015 г.

Мнение от artaks »

Django написа:Драги колеги по хоби, дайте ми инфо, съвет, мнение за Daiwa Ekseler 3000H произведена през 2014 с новия AIR ROTOR. Колко надеждна е и става ли за мач риболов освен за среден спининг.Въобще за какво става, да знам, за да не я товаря излишно, че да ми служи повечко време. Още като нова си има един характерен шум и тракане, но предполагам, че това е поради конструкцията на макарата. Гледах клип със Стивън Ригерс, който работи с новата Тийм Дайва ТД-Р 3012А със същия ротор и като навива бързо се чува същия "интересен" шум. Но човека хич и не му пука -върти здраво и дърпа здраво шарани по 3-4 кг.
Благодаря ви за предварително!
Потропването е ясно.Има го,и при най-всокия клас.В повечето пъти е "лечимо" но не във всички за съжаление...Я за всеки случаи поразмърдай кноба по хоризонтала,и виж дали няма някакво почукване,и от там.После свали шпулата,и пак виж дали има разлика..Ако пак е същото направи следното.Обърни макарата един път с дръжката нагоре,и я завърти бързо,и пусни по инерция.Повтаряш операцията но с дръжката надолу...
Пиши какво са показали пробите....
Django
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Май 29, 2015 14:58
Риболов: Match, Fider, spining

Re: Макара Дайва Екселер 3000H модел 2014-2015 г.

Мнение от Django »

artaks написа:
Django написа:Драги колеги по хоби, дайте ми инфо, съвет, мнение за Daiwa Ekseler 3000H произведена през 2014 с новия AIR ROTOR. Колко надеждна е и става ли за мач риболов освен за среден спининг.Въобще за какво става, да знам, за да не я товаря излишно, че да ми служи повечко време. Още като нова си има един характерен шум и тракане, но предполагам, че това е поради конструкцията на макарата. Гледах клип със Стивън Ригерс, който работи с новата Тийм Дайва ТД-Р 3012А със същия ротор и като навива бързо се чува същия "интересен" шум. Но човека хич и не му пука -върти здраво и дърпа здраво шарани по 3-4 кг.
Благодаря ви за предварително!
Потропването е ясно.Има го,и при най-всокия клас.В повечето пъти е "лечимо" но не във всички за съжаление...Я за всеки случаи поразмърдай кноба по хоризонтала,и виж дали няма някакво почукване,и от там.После свали шпулата,и пак виж дали има разлика..Ако пак е същото направи следното.Обърни макарата един път с дръжката нагоре,и я завърти бързо,и пусни по инерция.Повтаряш операцията но с дръжката надолу...
Пиши какво са показали пробите....
Колега, послушах съвета ви и направих онова, което ми писахте, няма други шумове освен нормалния при работа на зъбни колела от този тип. Почукването е по-скоро, когато въртя бързо с ръка дръжката на макарата. Като я разклатя има луфт лек по оста и по паралела, което за този тип макари ми се струва нормално. Е ако съм маниак на шумовете, наистина не е приятен, макар макарата да струва 200 лева. В сравнение с Тубертини Заубера е малко по"тракаща", но механизмът на Тубертиното е друг. Но както казах и на друг колега Стив Рингър в някои от клиповете работи с TEM DAIWA TD-R 3012A, която е по-висок клас макара и тя си има този "тракащ" шум. https://www.youtube.com/watch?v=9dMKpsfDcLo" onclick="window.open(this.href);return false;
Също го има и когато работи с новия Balistis. Не знам може би това си е технологичен луфт причиняващ този шум. Все пак когато макарата се натоварва при улов на риба трябва да има луфт иначе може макарата да блокира или счупи детайли в корпуса.
Митко Кирилов
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 11:42
Местоположение: Варна
получил Браво: 3 пъти

Re: Макара Дайва Екселер 3000H модел 2014-2015 г.

Мнение от Митко Кирилов »

Колега,
Вече 7 година ползвам с почти ежедневни излети на бомбарда Дайва Екселер 2500!
Правена в Китай за американския пазар, откъдето беше закупена.Нямал съм никакви проблеми /нито с навиване, нито шумове и нежелани луфтове!/.Единствено, поради морската вода, почти всеки сезон сменям лагера на ролката на бигела.Монофил или плетено влакно- без проблеми.След толкова години бях решил да си купя същия модел,но поради "захитряването" на дилъра /сега ги предлагат без резервна алуминиева шпула?/, се ориентирах към друга макара с резервна такава.
Ползвам и Дайва Регал /по-нисък клас е от Екселера, но също върши работа/, а също така и легендарната /от 1986 г./ Дайва БГ 60 за дънен тежък риболов.
Дайвата си е Дайва!
Нещата не са такива, каквито изглеждат!
Django
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Май 29, 2015 14:58
Риболов: Match, Fider, spining

Re: Макара Дайва Екселер 3000H модел 2014-2015 г.

Мнение от Django »

Митко Кирилов написа:Колега,
Вече 7 година ползвам с почти ежедневни излети на бомбарда Дайва Екселер 2500!
Правена в Китай за американския пазар, откъдето беше закупена.Нямал съм никакви проблеми /нито с навиване, нито шумове и нежелани луфтове!/.Единствено, поради морската вода, почти всеки сезон сменям лагера на ролката на бигела.Монофил или плетено влакно- без проблеми.След толкова години бях решил да си купя същия модел,но поради "захитряването" на дилъра /сега ги предлагат без резервна алуминиева шпула?/, се ориентирах към друга макара с резервна такава.
Ползвам и Дайва Регал /по-нисък клас е от Екселера, но също върши работа/, а също така и легендарната /от 1986 г./ Дайва БГ 60 за дънен тежък риболов.
Дайвата си е Дайва!
Благодаря ти за насърчението колега! Моята Дайва Екселер3000H е с новия Air Rotor, 4+1 лагера, няма съчмен лагер на ролката на бигела а двойно лагеруващи втулки от месинг и тефлон. Бях и съм възхитен не само от лекото въртене на празен ход но дори и когато се закачи шаран (засега 1 кг) не се усеща товара, но и от красотата на изработката. Аз я ползвам за мач риболов. Шумовете не ме притесняват, защото съм наясно, че всеки зъбчат механизъм си има своя "технологичен" шум, който за всеки модел макара взависимост от нейната конструкция си го има. Надявам се да ме изкара повече време имайки предвид, че не съм нов риболовец и знам как да товаря макарата. В стравнение преди 9 години си взех Колмик 5+1 лагера, който съм използвал и за сладководен и морски риболов и все още е жив и здрав, единственото,което съм направил е да му сменя греста. Тъй, че аз като теб мисля -Дайвата си е Дайва!
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”