търси се макара за риболов на сом

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Onakav
Мнения: 21
Регистриран на: Пет Окт 29, 2010 13:27
Местоположение: София

търси се макара за риболов на сом

Мнение от Onakav »

Здравейте колеги,
Моля за аргументирани съвети и мнения относно спинингова макара за риболов на кльонк. Имам само две претенции към нея:
- да е здрава;
- възможно най-проста като конструктивно изпълнение. Байтрънери, двойни,тройни и т.н. аванси, моля, да не се предлагат.
Бюджет: да речем, че за момента не съм си поставил лимит. Същият може да се ограничи в хода на постъпване на конкретни предложения.
Изключително запазени предложения втора употреба – също се приемат.

За момента съм хвърлил око върху Tica Cybernetic 100 GG.
Ръката Му отдава всекиму дължимото!
Мартин Райнов
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Авг 13, 2014 21:42
получил Браво: 10 пъти

Re: търси се макара за риболов на сом

Мнение от Мартин Райнов »

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 31&t=67741" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=lJdCkQOAlUw" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.fishing-market.com/shop/bla ... 0%BE%D0%B2" onclick="window.open(this.href);return false;

Mакарата се произвежда от Quantum и реално е Quantum Energy Cabo PT.
veso1968
Мнения: 224
Регистриран на: Съб Ное 29, 2008 16:52
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: търси се макара за риболов на сом

Мнение от veso1968 »

http://olx.bg/ad/ribolovna-makara-daiwa ... cced5694d3" onclick="window.open(this.href);return false; :tup: Това е твойта макара!
jdbc
Мнения: 611
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 15:31
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: търси се макара за риболов на сом

Мнение от jdbc »

В съседния форум продават една стара класика - Shimano Twin Power 5000PG
https://www.nariba.com/obiavi/obiava/Sh ... 0PG-a19855" onclick="window.open(this.href);return false;
*** Мухарката си е направо "атомно оръжие" срещу спининга ***

*** In God We Trust. All others must submit X.509 certificate. ***
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: търси се макара за риболов на сом

Мнение от axel »

Нито една от всичките......зависи дали пръчката е на стойка или се държи в ръка.......Туйна е много здрава макара,но не може да събере достатъчно голям метраж дебел конец в този размер.
На клипа добре се вижда липсата на мощ в такъма на швабата...и това е сом спящ зимен сън....
аз лично използвам макара Фин Нор Летал 100 и съм убеден,че за цената си просто няма конкуренция-много здрава метална,проста ,дуракоустойчива и разполгаща с мега драг изключително полезен при борба с големи риби.
риболовът е само хоби!
jdbc
Мнения: 611
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 15:31
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: търси се макара за риболов на сом

Мнение от jdbc »

axel написа:Туйна е много здрава макара,но не може да събере достатъчно голям метраж дебел конец в този размер.
Брех с какво ловите сомове бре хора ? :lol:
PE4-180m , което е към 50-60lb, не е ли достатъчно ?
*** Мухарката си е направо "атомно оръжие" срещу спининга ***

*** In God We Trust. All others must submit X.509 certificate. ***
Алка
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2011 13:47
Риболов: дУховен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: търси се макара за риболов на сом

Мнение от Алка »

туина си е туин добре направен е ,но с този пластмасов капак къде ляга лагер и оста няма как да е много здрава макара,има и други пластик части-здрава -да,но виж за сертейт хипер къстам по съм съгласен или за стелата.
за такива нужди добре си се насочил около 100 лева-ловиш и като сдаде багажа сменяш.ако искаш да си манекен като мене има много подходящи макари,включително и туин и тика ...наистина определящо е конеца в случая и на подходящите места задължително метал,сом е все пак ,а не пъстърви или кефалюги.
сега видях-преди време бях си взел тика абис-предполагам че са идентични с кибернитика-за 139 лева бяха бройка с лека остъпка -сега като им видях цената - :roll: ами добре е като за риби,но не вярвам за рибари да е .
ARTHM560UL+21LuviasAirity1000s\EXC 730ML+Exist3000
RB55MS+21Luvias2000s
EXC600ULX+21Luvias2500s\ES76MLXF+Stella4000XG
RB 62 MS+Stella c2500sxg\ES70MH+CertateHK2500R
LEP 69L+Exist2506
LEP70LX+21Luvias2500sqxd\LES76MF2+CertateHK3012H
SR BW70L+Stella4000S\LXS70ML+StellaC3000S
EXC630LM+Stella c2500shg
Мартин Райнов
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Авг 13, 2014 21:42
получил Браво: 10 пъти

Re: търси се макара за риболов на сом

Мнение от Мартин Райнов »

80 процента от частите на Блек Кет-а се влагат във Фин Нор 80-ката или обратно. Нека подходим малко по-сериозно и не заблуждаваме колегата с ,, Мойто е най-хубаво,, измислици като Мега драг и други подобни рекламни трикове! Имал съм и двете макари и мога да заявя, че разлика няма почти никаква с малки изключения и с малко предимство на цената , металния ротор и долната опора на оста на шпулата при Летал-а. Фин-Нора има заявен по-голям драг при еквивалентни размери,но карантията едва ли би поела такъв товар. Относно тягата мога смело да заявя, че един Слемър от 460 нагоре, ще навие гореописаните макари през водачитв на пръта и няма да ги усети. Това го пиша след доста експерименти за повдигане на тежести само с макара през първи водач на една и съща пръчка и там Слемъра размаза доста по-скъпи макари. Въпреки това Пен-а не ми е фаворит, защото има доста непрецизен аванс. Прецизността на аванса е най-важния показател за риболов на клъонк(твърди въдици и липса на разтегливост на влакното, които да гасят резките пориви на рибата), след това е големината на драга(според мен повече от 6-7 кила не са нужни, а в болшинството от времето и случаите се работи с 2-4 кг. За топлоотдаване няма особени изисквания, защото сома не е туна или марлин.
Относно Тиките: Кибернетика е подходяща, но притеснително тежка и габаритна. Абис-а не става поради конструктивна слабост и чупене при изтърване или удар. Таурус и Талисман в подходящи размери ще свършат работа, а Сцептер-а няма опорен лагер на пинъона, което за силова макара не е желателно. Долфина бива, но някакси не ми допада шаранджийския вид :).
ПС:Горенаписаното е лично мое мнение и не ангажирам никой, но може да послужи като малка насока в намирането на подходящия такъм, което за мен е цяла наука.
ПС2:Без даже да съм я докосвал, бих заложил на Дайва БГ.
Поздрави!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: търси се макара за риболов на сом

Мнение от axel »

80 процента от частите на Блек Кет-а се влагат във Фин Нор 80-ката или обратно. Нека подходим малко по-сериозно и не заблуждаваме колегата с ,, Мойто е най-хубаво,, измислици като Мега драг
Колега,би ли посочил откъде могат да се проверят голословните ти твърдения????????
Би заложил на макара,която дори не си държал в ръцете си????........аз пък бих заложил на макара с която съм вадил големи риби безпроблемно......що се отнася до Пеновете,почти всички модели имат слабо затваряне на бигела,което си е критична точка повече......за драга няма смисъл да коментираме,виж коментарите за макарите на Алън Хоук......човека е държал и изпитвал доста повече макари от нас.
риболовът е само хоби!
Мартин Райнов
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Авг 13, 2014 21:42
получил Браво: 10 пъти

Re: търси се макара за риболов на сом

Мнение от Мартин Райнов »

Аксел, написах че съм имал и двете макари. Не искам да ангажирам никой с мнението си и се извинявам ако съм засегнал някой!
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”