Спининг макара за река Дунав

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Спининг макара за река Дунав

Мнение от Милен Динков »

Здравейте, искам да ви помоля за вашето мнение или наблюдение по отношение на спининг макара за река Дунав.
Сега използвам Тика Ариес 3500 - перфектно навиване на влакното, но зъбите започнаха вече осезаемо да се усещат (в края на третата година на експлоатация се намирам, при непрекъснато използване с леки и тежки, със силно съпротивление в течение примамки (спинери 30 грама, тежки главиняри пак по 30-35 грама и тежки блесни).
Не се съобразявам какви примамки ползвам и колко товарят макарата, а и не искам да се ограничавам само воблери с малко лопатки.
Получих много професионално обяснение от Данчо Карабуров по отношение на използваната от него макара, а и от останалите около него колеги, за което му благодаря. Обаче се опасявам, че бюджетът ми много трудно би достигнал границата за макара от предложената от него марка. :cry: :cry:

Поради тази причина искам да ви попитам за макара до 200 лева, от която сте доволни и имате преки наблюдения.
За сега съм се спрял на:

- условие макарата да не е по-бърза от 5,2:1
- Рьоби Заубер -
- Рьоби Аплаус (четох интересни мнения на Румен (артакса) за тази макара
- Или отново да си взема Тика Ариес 3500, тъй като макарата ми е добре позната и знам, че със сигурност издържа поне 3 години :D
- без мултипликатор поне на този етап - има много, които биха издържали дълго време на такъв риболов, но не ми се иска все още

Както казах - не искам да се ограничавам в употребата на определени примамки. Използвам всякакви, с всякакво тегло, игра и съпротивление. А и май предпочитам на всеки 2-3 години, живот и здраве да е, да си вземам чисто нова макара, от колкото да използвам една скъпа от 500+ лева, над която да треперя и да се ограничавам в примамките, и полсе да се чудя как да я продам за да взема нова.


Благодаря ви предварително! Мисля, че темата, ако се развие, би помогнала и на други колеги в техния избор. :tup:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от quietriot »

Вземи си отново Тика ако има дори 4000 , цената е под 100лв и си сивркай , дори си вземи две и забрави за 5 година за макара.

http://www.fishermanbg.com/aries-gr

даже гледам че Сашо е вкарал и 4500 , забравяш за притесненията е ще тежи малко повече, но пък е още по корава.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от Pike »

+1 за Tica Aries

Нямам такава, но до последно като се занимавах с Fishing Mania Shop, тази макара беше много на почит. Хем здрава, хем на добра цена. Имах клиенти, които си вземаха или имаха по 2-3 такива и бяха много доволни.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от quietriot »

имам 3 и ги ползвам за фидер и дъно.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от Милен Динков »

Много ви благодаря!
Опасявах се, че точно такъв съвет ще получа. Тиката, която ползвам в момента, е видяла много въртене и много тормоз в бясно течение с примамки, които правят мега съпротивление. Това за три години - поне по 120-130 риболова годишно, по 2-6 часа дневно и дни, в които съм правил по 2-3 замятания в минута със Салмо Трил. Е всеки може да пресметне за какъв див спинингов риболов става дума. И все още си работи, но зъбите почнаха да се усещат повече и това създава лек дискомфорт при риболов. Усещам, че ще е пак Тика, но ще поизчакам още малко за мнения и на други колеги.

Благодаря ви още един път! :tup:
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от empar »

Ти общо взето сам си дал трите най-подходящи решения в този ценови клас. За тези пари, аз бих избрал Риоби Аплаус, което с малко игрЪ от страна на Румен става чудесна макара. Единственото, което не ми стана ясно е защо бягаш от макари с високо предавателно число?
Аз не съм много по расперите, понеже в топлите месеци нямам много възможност за ходене по Дунава(при последния такъв шанс си счупих крака, преди дори да стигна до водата :cry: ), но когато съм на реката си използвам морската макара, която е 6:1, 99см за оборот - Shimano Stradic 4000FJ и няма абсолютно никакъв дискомфорт от към тяга, дори и с някой морски вайб примамки, които в комбинация с твърда въдица и сериозното течение създават усещането за работа с Хилти. Предполагам, че това те плаши или бъркам нещо? За дунавски джиг, което имам възможност да практикувам по често в студените месеци не е много подходящо, но за расперите лично аз не виждам пречка.

пп.Не знам дали е много меродавен примерът, които давам. :roll:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от Monov »

От колега, с кого разговарях лично, разбрах, че Тика Сплендор в размер 3500 се справя много добре с тежки примамки. Съпоствено със Заубера, въпросният колега казва, че конкретната Тика дърпа много повече, а разликата в теглото е около 15-20 гр, като Тиката е малко по-тежка. Така, че моето мнение е, ако трябва да избираш между двете, да вземеш Сплендор, а дали ще искара повече от Ариес, не мога да кажа.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от Милен Динков »

empar написа:Единственото, което не ми стана ясно е защо бягаш от макари с високо предавателно число?
Ползвал съм такава макара - 6,2:1. Много ме мъчеше, когато ползвах примамки в силно течение и то с минимално съпротивление - става дума за Салмо Трил. :( :( Напрягах се при въртене - все едно да караш на ръчна и да се чудиш защо колата не върви. Мускулите по ръцете ми се напомпваха, не ми трябваше да ходя на фитнес. :lol: Смешно е, но си беше така. :( :( Не знам дали има разлика при различните марки и модели макари, но тази, която ползвах, не беше нисък клас. Когато почнах отново да си ползвам старата макара, Тиката, все едно бях с друга макара - тяга и мощ в течението. Та оттук си направих извод, че по-бърза макара от 5,2:1 не ми трябва, ако искам да ползвам всякакви примамки и да не си поставям ограничения. :oops: :oops:
Сигурно при мултипликаторите преводното число не оказва толкова голямо влияние, но не съм ползвал и не мога да кажа.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от Мунчо »

Този "Реликс" малко е непознат като марка и качества...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от quietriot »

Сплендора е само по красив и по скъп!
Ариеса си е куче кашалот!
Единственото по хубаво е че сплендора идва с две алуминиеви шпули, а ариеса едната е графитна.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от Pike »

Последно миналата година размер 3500 беше с основна и резервна алуминива шпула и цената му леко се качи нагоре съответно.

Тази година не съм ги следил, може би все още за този размер и двете шпули са алуминиеви, а може и другите размери вече да са с алуминиеви. Може да се провери при вноситлите, каква е актуалната комплектация.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от Милен Динков »

Този Ариес, който ползвам в момента, е с две метални шпули и е вземан от магазина на Манията - мисля беше 2014 февруари-март. Не знам защо пишат по сайтовете, че е с резервна пластмасова шпула. :oops:
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от Pike »

2014 година? Ще да е била някоя специална серия.

Почти на 100% съм сигурен, че от 2015 г. се появи варианта с резервна алуминиева шпула и то само за един размер, но може и да бъркам.

Утре ще звънна на вносителите и ще ги питам какви са актуалните комплектации и откога има метална резервна шпула, че и на мен ми стана интересно.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Спининг макара за река Дунав

Мнение от quietriot »

Милен Динков написа:Този Ариес, който ползвам в момента, е с две метални шпули и е вземан от магазина на Манията - мисля беше 2014 февруари-март. Не знам защо пишат по сайтовете, че е с резервна пластмасова шпула. :oops:
Ами защото тайа се продаваше с една брла и една,черна шпула, ма Сашо може да е олабил жилата.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”