Маг ойл-а през призмата на времето...

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Monov »

Ето и какво казват хората по чуждите форуми:
"I am a daiwa fan. But I also repair and service reels and have found shimano spin reels to be generally smoother with less issues, parts are easier to obtain as shimano has excellent service and daiwa very poor. Daiwa insist on adding magseal to everything which is just a gimmick as it doesn't last , many a reel has a brown stain around the clutch under the rotor and the fluid gone.
i stick with my daiwa ryoga's for baitcasting but have gone to shimano for spinners and have no desire to go back. The best of the certates are the original pre 2010 models without magseal. I have friends that still have them and they still punch above their weight."
До някъде това повтаря и казаното от колеги, че mag seal-a не е устойчив във времето.
Цялата тема може да прочетете тук - http://forums.tackletour.com/viewtopic.php?f=47&t=66694
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Мунчо »

milen_ilchev написа:Драги Мунчо,
Няма нищо дълговечно или неоспоримо, а най-вече магическо! ...
Никой не е казал, че има нещо магическо в цялата работа - въпроса е, че се натрапва без алтернатива авангардизъм, чиято практическа стойност е спорна, въпреки че съм съгласен, че в някакъв времеви интервал от него би могло да се очаква елементарна файда при определени условия. След което, риболовецът е подведен, възлагайки надежди на нещо, което вече го няма, или не е там, където се очаква, но при всяко положение подмяната и обслужването му е проблематични по целия свят. Въпреки, че ето какво казва Алексей Шанин в своя блог по въпроса, но с важното уточнение, че има безспорен келепир от това - "Эта система снимает с рыболовов серьезную проблему – поиск мастера по техническому обслуживанию. Катушки, оснащенные защитой внутреннего механизма MAG SEALED, являются необслуживаемыми и, соответственно, их периодического обслуживания проводить не требуется.". Ако се осланяме на тези думи и "чудодейното" масло, сме си купили капсулирана сапунерка с прекомерна претенция, съмнителни достойнства и комплицирана поддръжка. Което според мен е и най-дразнещото в цялата работа - като искаш "Дайва", ще понасяш авангардните им издевателства...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от d.d »

Мунчо написа: Никой не е казал, че има нещо магическо в цялата работа - въпроса е, че се натрапва без алтернатива авангардизъм, чиято практическа стойност е спорна, въпреки че съм съгласен, че в някакъв времеви интервал от него би могло да се очаква елементарна файда при определени условия.
Нещо като "да, да ама не". Или обратно.
Мунчо написа: След което, риболовецът е подведен, възлагайки надежди на нещо, което вече го няма, или не е там, където се очаква, но при всяко положение подмяната и обслужването му е проблематични по целия свят.
И конспирацията не закъсня! Подведени риболовци, безпочвени надежди, липсващи очаквания и липса на супер-дупер, хай-тек, извънземни япончета дето само те могат да сервизират чудото неземно.
Мунчо написа: Въпреки, че ето какво казва Алексей Шанин в своя блог по въпроса, но с важното уточнение, че има безспорен келепир от това - "Эта система снимает с рыболовов серьезную проблему – поиск мастера по техническому обслуживанию. Катушки, оснащенные защитой внутреннего механизма MAG SEALED, являются необслуживаемыми и, соответственно, их периодического обслуживания проводить не требуется.".
И Шанин е в далавера. И да, руският ми сигурно не е добър иниче вероятно щях да успея за прозра дълбоката мисъл заложена някъде.
Мунчо написа: Ако се осланяме на тези думи и "чудодейното" масло, сме си купили капсулирана сапунерка с прекомерна претенция, съмнителни достойнства и комплицирана поддръжка.
Ами не се осланяме. Имаме глави да преценяваме и да взимаме решения. И не, претенцията е просто и ясно обяснена в безброй клипове и публикации. Просто там където обикновено няма нищо сега има нещо и се очаква да е по-добре. А относно поддръжката, неколкократно бяха изключени от коментарите, и колеги които се справят.
Мунчо написа:Което според мен е и най-дразнещото в цялата работа - като искаш "Дайва", ще понасяш авангардните им издевателства...
Аз пък не се дразня.Когато не искам такива мазаници си купувам от старите модели.
Щях да напиша повече, ама се усетих, че съм пропуснал да си пия хапчетата. Препоръчвам, на всеки да си съблюдава часа, че писаното остава.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Мунчо »

1. Да, именно - докато го има и не е бил увреден от външни въздействия този филм, или пък в лабораторни условия за по-дълъг период, той вероятно работи в някаква степен(оставяйки настрани обстоятелството, че ако "Дайва" не правеха толкова грозни отворени ротори, не би било нужно чак в такава степен да се престарават с гледжосването).
2. Няма конспирации, констипации и безпочвени надежди - просто всичко отива на тотална ширпотреба. Съществуват безброй статии и разисквания по чуждестранните форуми относно сервизирането и естеството на флуида, доколко може да бъде открит автентичен такъв(пак според претенцията на "Дайва", защото не ставал какъв да е, техния бил от НАСА и нам какви харизми) и къде. Уж бил американски, обаче самите американци във форумите им много сериозно чепкат въпроса какъв е точно. Който е любопитен - да се осветли. Ето само една тема по въпроса, мога да пусна още няколко, за да не съм голословен.
http://alantani.com/index.php?PHPSESSID ... c=11517.60
Факт е, че се предлагат няколко вида, никой от които обаче не е брандиран като оригинален "Дайва".
Относно сервизирането в България - оставям го без коментар. Лично аз узрях за мисълта, че действително сякаш е най-добре да си ползвам макарите безметежно, докато работят, а после да си купувам нови. В това отношение Паваката Иванов беше много прав..
3. Именно - и Шанин е на далавера, като се има предвид, че е рекламно лице от първа величина на марката. Всеки може да види възторжените клакьорьорски статии в блога му на страницата на официалния вносител, пък и трябва да имаме предвид, че се занимавал с магазинерски бизнес в родния си град - по необяснима причина предлага есинствено продуктите на същата ексклузивна руска фирма. Човека си има и форум, там пише същото. Очевидно, докато не му платят повече от "Шимано", няма да пусне хвалебствена статия за несъмнените достойнства на микромодула"...
4. Действително, претенцията е обяснена в безброй клипове и публикации - по необясними причини обаче повечето откровено рекламни и едностранчиви. И в още повече клипове и публикации мислещи люде чепкат детайлно тези съмнителни нововъведения без особен възторг. Както уместно бе вмъкнато, хората си имат глави и мислят с тях.
5. Къде има стари модели, обаче нови в наличие и разнообразие, за да си купуваме и ние? Общо взето предлагането им е спорадично, често дори случайно - повечето японски магазини не се ангажират с доставка на стари такива. Аз съм откровено плюшкиновски настроен и никога няма да откажа да си прибера още нещо, което си струва, в чекмеджето.
6. Хапчетата са много важни - действително, човек трябва да се отнася към тях с внимание и да ги пие навреме.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от d.d »

Ще опитам да акцентирам само върху техническата част. Шанин не го познавам и не бих го коментирал.
Мунчо написа: 2. Няма конспирации, констипации и безпочвени надежди - просто всичко отива на тотална ширпотреба. Съществуват безброй статии и разисквания по чуждестранните форуми относно сервизирането и естеството на флуида, доколко може да бъде открит автентичен такъв(пак според претенцията на "Дайва", защото не ставал какъв да е, техния бил от НАСА и нам какви харизми) и къде. Уж бил американски, обаче самите американци във форумите им много сериозно чепкат въпроса какъв е точно. Който е любопитен - да се осветли. Ето само една тема по въпроса, мога да пусна още няколко, за да не съм голословен.
http://alantani.com/index.php?PHPSESSID ... c=11517.60
Според мен точно в статиите и тяхното четене се крие част от проблема. Не че подценявам капацитета на американските форумни герои/боже опази/, но и те..... малко чукча мязат. Та може би би било по-добре да не им се вярва много. Точно форумчето което цитираш има над 99% плява по темата. Забележи, че масово си говорят за масло за лагери и за затворени макари. Грамотни са милите. Като първокласници. И да, Дайва споменават някъде НАСА. И то съвсем на място, тъй като е факт, че това е тяхна разработка за..... гориво. И то по-точно за неговия трансфер. Това със задържането на други флуиди около нано феро частици е страничен ефект. Спомни си виаграта.
Мунчо написа:Факт е, че се предлагат няколко вида, никой от които обаче не е брандиран като оригинален "Дайва".
Това и аз не мога да го разбера. Ма ще се поразтърся. Просто за сега си връткам старите модификации и докато не се сринат ще избягвам да купувам нови. Намазани.
Мунчо написа:Относно сервизирането в България - оставям го без коментар. Лично аз узрях за мисълта, че действително сякаш е най-добре да си ползвам макарите безметежно, докато работят, а после да си купувам нови. В това отношение Паваката Иванов беше много прав..

Личния ми опит с ползването на услугите на един от колегите, сервизиращи макари, е много положителен. След разглобяване констатира леко изместване на контактното петно към външния край на зъбите. След неговата интервенция се заиграх. Отворих макарето, измих го от греста и си го разгледах под лупа. Ами прав беше. Част от зъбите със спрей боичка и част с индиго. Сглобяване на сухо и развъртане. Шок и ужас! Беше подбрал правилните шайби и коригирал контактната зона. Опитай това да го обясниш на американците. Технически запознатите колеги ще ме разберат. Иначе примера с господин Павел Иванов не го разбрах. Нов съм във форума, и вероятно ме бъзикаш, защото четох за някакъв колега с подобно име дето коментирал промяна на обороти ли беше, въртящ момент ли беше, с промяна на дължината на дръжката. Не съм сигурен обаче кое е вярното ама едното е. :wink:
Мунчо написа:4. Действително, претенцията е обяснена в безброй клипове и публикации - по необясними причини обаче повечето откровено рекламни и едностранчиви. И в още повече клипове и публикации мислещи люде чепкат детайлно тези съмнителни нововъведения без особен възторг. Както уместно бе вмъкнато, хората си имат глави и мислят с тях.
Уместно вмъкнато и не сигурно потребявано. Мисленето де. Щото ако беше така то нямаше да има нужда от реклами. PDF-че с ТТ данни и готово.
Та в заключение личното ми мнение е, че имаме един възел през който е възможно проникване на вода при нормални условия. Маг ойла чрез който постигаме уплътняването, което естествено може да се постигне и по други начини, е един елегантен и евтин метод. Освен това позволява и големи радиални и аксиални отклонения. Но пък нашенеца нищо освен лоена набивка/като на стария ми Мерцедес коляновия вал/ не го кефи и те така... Натрапниците от Дайва със сигурност отделиха по малко време за създаването му отколкото форумните герой за обсъждането му.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Мунчо »

d.d написа:... Точно форумчето което цитираш има над 99% плява по темата. Забележи, че масово си говорят за масло за лагери и за затворени макари. Грамотни са милите. Като първокласници. И да, Дайва споменават някъде НАСА. И то съвсем на място, тъй като е факт, че това е тяхна разработка за..... гориво. И то по-точно за неговия трансфер. Това със задържането на други флуиди около нано феро частици е страничен ефект. Спомни си виаграта. ...
Именно - в посочената тема действително 90 % от написаното е плява. Както и в другите такива, които съм чел по въпроса - всичко се размива и преимнава в схоластика. Никъде не се приема еднополярно и почти веднага се раждат нормални практически въпроси и съмнения и се завива в дълбокомислени размишления. В интерес на истината, японски форуми не съм чел, но си мисля категорично, че ако трябва да четем с трансалтор - по добре да не четем. :D Не коментираме българските седянки, защото те общо взето не са особен критерий за нещо. В крайна сметка обаче, поне според мен, това обстоятелство много добре илюстрира и практическата стойност на нововъедението. Очевидно е много далеч приемането му като безусловно полезно нововъведение. Иначе не оспорвам красивата теоретична гениалност - по същество детайл от флуид, тотално изолиращ механична система от външни въздействия. И като всяка съвършена идея - реализирана с огранченията на материалното...
А ние нека си анализираме - все пак сме дарени с възможност да разсъждаваме, нека се възползваме от нея - пък дори да е неправилно. Не знам дали би било по-добре да приемаме нещата като някаква даденост и да се отнасяме с безкритично към тях. Пък и едни мислещи хора винаги има какво положително да почерпят от мнението на другата страна.
Лошото е, че ако примерно човек иска действително качествена, фина макара с ниско тегло и приемливо влакнонареждане, да кажем за микроджиг, е оставен без алтернативи - трябва да избира между магнитното масло на "Дайва" и микромодула на "Шимано", за който нещата стоят по същия начин...


п.с. Що се отнася до виаграта, с напредването на възрастта действително ще трябва да си спомним за нея, ако не намерим кротко упование в риболова. :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от smog »

Аз не мога да разбера драмата с Mag seal-a. Ако толкова не ти харесва, сваляш ротор и махаш ферофлуида, със и без него, сертейта си е сертейт.
Така или иначе старите модели от там пускат вода.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от Д-р Флекс »

Шимано имат и макари без "микромодул", прекрасно подходящи за микроджиг, Мунчо. Боби Ломски, например, лови с такава. Отделно, какво толкова те отблъсква в микромодула, откровено не разбирам ...
tmdb
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:31
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от tmdb »

Д-р Флекс написа:Шимано имат и макари без "микромодул", прекрасно подходящи за микроджиг, Мунчо. Боби Ломски, например, лови с такава. Отделно, какво толкова те отблъсква в микромодула, откровено не разбирам ...
Проблемът с микромодула е в главите на доста хора, но и мен ме учудва факта, че опитен риболовец, какъвто Мунчо очевидно е, се е сугестирал, че наистина има някакъв проблем.

Колеги, не забравяйте, че един от хората, плюещи по микромодула, също така твърди, че с по-дълга дръжка се вдигат и оборотите на макарата...

Това е отговорът на Алан Хоук на мое запитване какво мисли за микромодула:

The micro module is a setup that makes gears quieter. Not really a high priority in real life fishing.

I'm afraid I can't recommend any other place to service mag-sealed reels except Daiwa's official centres. I can't know what that guy does or what fluid he uses so I can't count on that.

Tight lines and be safe :)

Alan

Виждате какво мисли и за сервизирането на Маг Сийл...

Микромодулът си е направо супер, нищо, че ефект от него реално няма, в сравнение с Маг Сийл-а.

P.S.

Vanquish 2016 отваря пробойни в пространствено-времевия континиум, най-мазно въртящата макара някога.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1961
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от yuri todorov »

tmdb написа: P.S.

Vanquish 2016 отваря пробойни в пространствено-времевия континиум, най-мазно въртящата макара някога.
:D

И какво точно значи това.....!?!.....,,най-мазно въртящата макара,,...
Качество ли е...Важно ли е....Колко важно....И за кого.....Дали ще е така и догодина?...Ако не е....Ко прайм? :?

Единственото и важно нещо, което според мен определя колко добра е една макара е, Дали я забелязвам по време на риболов или не и обръщам никакво внимание!

:)


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


tmdb
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:31
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от tmdb »

yuri todorov написа:
tmdb написа: P.S.

Vanquish 2016 отваря пробойни в пространствено-времевия континиум, най-мазно въртящата макара някога.
:D

И какво точно значи това.....!?!.....,,най-мазно въртящата макара,,...
Качество ли е...Важно ли е....Колко важно....И за кого.....Дали ще е така и догодина?...Ако не е....Ко прайм? :?

Единственото и важно нещо, което според мен определя колко добра е една макара е, Дали я забелязвам по време на риболов или не и обръщам никакво внимание!

:)
За след една година, разбира се, не мога да твърдя нищо.

А и какво означава една година- някои хора ще направят за 1 година 50 риболова, други 100, други 200.

Това, което имам предвид е, че усещането при завъртане на дръжката е несравнимо с нито една друга макара от високия клас и на Шимано, и на Дайва.

Имам Сертейт 2013 3012H с допълнително сложени 2 лагера на дръжката, който върти уникално леко, даже понякога започвам да се чудя дали ми е там примамката.

На сухо- Ванкуиша е по-добър.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1961
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от yuri todorov »

ОК! Всеки с аргументите си!

Само дето, 200 риболоФа за година време, с една макара....Мисля че е дисциплина достойна за Гинес буук...и доста нереално за наши дни, за мен и не само, защото трябва да ловя само с една от многото.
Едно време беше по-възможно, щото имах само една макара... :lol:

Ей сега точно, въртях, на сухо, една нова МагСийлд-ова.
WP_20170113_004.jpg
WP_20170113_004.jpg (109.54 KiB) Преглеждано 3041 пъти

Ами не съм впечатлен неземно и не ми прималяв....от мазнотата....И слава богу, щото не е за мен!
Ама тва е може би, щото имам макари предимно от преди 10-15 и даже, над 40 ... :oops: ..години.
Абе живи и здрави да сме, и кой колкото може!

ПП Лека вечер и Честито на печелившите!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


czd
Мнения: 603
Регистриран на: Сря Апр 07, 2010 15:55
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от czd »

То магнитното масло по принцип няма общо с това колко мазно ще върти макарата, функцията му е съвсем различна и проста, все пак на който не му харесва може от март месец да поръча новия Стийз, който няма да е с магнитно масло.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1472 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от b_lomsky »

Даже не знаех, че стария Стийз е с магнитно, а имам и доста го ползвам :)
tmdb
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:31
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Маг ойл-а през призмата на времето...

Мнение от tmdb »

czd написа:То магнитното масло по принцип няма общо с това колко мазно ще върти макарата, функцията му е съвсем различна и проста, все пак на който не му харесва може от март месец да поръча новия Стийз, който няма да е с магнитно масло.
Референцията ми към "мазното въртене" беше оффтопик, не казвам, че има общо с Маг Ойл.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”