DIGITAKA

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
fisherman1321
Мнения: 223
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 22:45
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

DIGITAKA

Мнение от fisherman1321 »

Привет колеги! Някой скоро да е поръчвал от Япония нещо? Интересувам се дали отпаднаха митата за внос на такъми от Япония, понеже от началото на февруари се подписа споразумение между ЕС и Япония за отпадане на по-голямата част от вносните мита...
риболовът е това, което ми зарежда батериите!
svetlio80tm
Мнения: 242
Регистриран на: Пон Сеп 17, 2007 13:07
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от svetlio80tm »

Митата отпаднаха, но не те са ти проблема. ДДС- то остана :lol:
Митото е около 3 %, ДДС- то 20 %. Тоест почти нищо не спестяваме :shock:
Rex Hunt_2
Мнения: 42
Регистриран на: Пет Окт 02, 2015 15:32
Риболов: spining
дал Браво: 335 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от Rex Hunt_2 »

Здравей, колега. На 30 01. получих известие, че имам пратка от Япония. Попълних Декларация и ми казаха, че ще ми се обадят, като станат готови с документите. След 10-на дни (което си беше във Февруари) ми се обадиха да отида да си получа пратката. Платих 3,7% мито, 20% ДДС и 14,00лв митнечески такси. Така, че...... мен не ме хвана това намаление.... :lol: Но както казва колегата по-горе "не е това най-важното".
Поздрави
nikolas3
Мнения: 226
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 18:09
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от nikolas3 »

Без доказателство за произход/ че е японски / продукта няма как да ползва заветната преференция.
И търговеца трябва върху фактурата да изпише един задължителен текст, с който твърди, че стоката е японска.
Т.е. ако стоката е от Малайзия, Китай, Виетнам- все производители на риболовни такъми, то няма как продавача да си вкара таралеж като напише , че са японски. И тук ако ти отворят пратката и си я декларирал японско Шимано, па то Малайзийско- ще ти се види нанагорно.

На който му се чете:
https://customs.bg/wps/wcm/connect/cust ... ERES&CVID=


И после това:
От 01.02.2019 г. влиза в сила Споразумението между Европейския съюз и Япония за икономическо партньорство (публ. в бр. L 330 от 27.12.2018 г. на Официален вестник на Европейския съюз).
Съгласно чл. 3.16 от Глава 3 „Правила за произход и процедури, свързани с произхода“ към Споразумението, преференциалният произход на продуктите от ЕС и Япония при внос съответно в Япония или в ЕС се доказва чрез:
- изготвено от износителя изявление за произход, с което той удостоверява, че продуктът е с произход; или
- информираност на вносителя, че продуктът е с произход.

Съгласно чл. 3.17 от Глава 3 изявление за произход може да бъде изготвено от износител на даден продукт въз основа на информация, доказваща, че продуктът е с произход, включително информация, че използваните в производството на продукта материали са с произход. Изявлението за произход се изготвя, като се използва една от езиковите версии на текста в приложение 3-Г към Глава 3, върху фактура или върху друг търговски документ, който съдържа достатъчно подробно описание на продукта с произход, за да може същият да бъде идентифициран.
Съгласно чл. 3.18 от Глава 3 информираността на вносителя, че даден продукт е с произход от страната износител и отговаря на предвидените за това изисквания се доказва, като се представят доказателствени документи, които вече са на разположение на вносителя. Искането за преференциално третиране на основание на информираността на вносителя не включва изявление от износителя или производителя, нито каквото и да е изискване към износителя или производителя за предоставяне на информация впоследствие.
Износителите от България за Япония, желаейки да се възползват от предвидените тарифни преференции по Споразумението между Европейския съюз и Япония чрез съставяне на изявление за произход следва да бъдат регистрирани в системата на ЕС за регистрираните износители (системата REX), като попълват заявление в съответствие с приложение 22-06А към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2447 и го подават в Централното митническо управление на Агенция ,,Митници“. Заявлението може да бъде подадено на хартия или по електронната поща на адрес: origin@customs.bg
Американски форум: Питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум: Питаш нещо и теб те питат.
Български форум: Питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
fireman1
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Фев 01, 2019 17:59
Риболов: Спининг, Тролинг
Обратна връзка:

Re: DIGITAKA

Мнение от fireman1 »

Точно така е. ДДС-то остава.
Противопожарна Техника КАТ https://www.kat-eood.com
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от petur »

То отпадане на ДДС не се е коментирало никога.
Значи...да си плащаме тези 3-4%....
Аватар
Preacher
Мнения: 839
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 0:36
Риболов: спининг
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от Preacher »

Има ли вариант продавачът да напише, че е подарък и да не се плати ДДС? Защото си мисля, че някои така поръчват и не плащат никакво ДДС, а само транспортните.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от quietriot »

Preacher написа:Има ли вариант продавачът да напише, че е подарък и да не се плати ДДС? Защото си мисля, че някои така поръчват и не плащат никакво ДДС, а само транспортните.
В някоя селска поща мпже и да минава, в София одавна се отвориха и спират наред .
Аватар
Preacher
Мнения: 839
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 0:36
Риболов: спининг
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от Preacher »

Разбирам, тоест тези колеги които са ми поръчвали рибарски такъми от Япония са плащали поне ДДС.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от koko7784 »

Ако някой го е плащал то това ще си ти :wink:
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от petur »

За пръчки е трудно,даже от Алито ми спряха една.
От магазин-подарък ще е трудно.
Като съм коментирал с колеги ,придобили такъми чрез познати дето внасят,в цената са им и пътните и ДДС.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от quietriot »

Preacher написа:Разбирам, тоест тези колеги които са ми поръчвали рибарски такъми от Япония са плащали поне ДДС.
Съмнявам се ако не са ти искали пари над цената в елетронния магазин откъдето са ти купували стоката :D по вероятно са молили продавача да го пише като подарък или със стойност под облагаемиемия минимум, но това ставаше едно време , сега нещата доста се затегнаха и митничарите станаха стриктни и спират наред и искат разпечатка от плащанията от пай пал или кредитна карта и тн.
Аватар
Preacher
Мнения: 839
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 0:36
Риболов: спининг
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от Preacher »

Разбирам. Коланът се е затегнал значи. :)
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от quietriot »

Preacher написа:Разбирам. Коланът се е затегнал значи. :)
Доста , става , но през малки провинциални пощи , където блеят и ги мързи да се занимават , в големите градове мандалото хлопна.
ndn
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Фев 01, 2013 10:59
Местоположение: Варна
получил Браво: 11 пъти

Re: DIGITAKA

Мнение от ndn »

Дали една пратка ще отиде на митница се решава при пристигането и в София.
Няма значение после на къде в България отива.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”