Shimano Vanford 2500

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
KGramatikov
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Апр 05, 2017 15:43
Риболов: Мач риболов
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 1131 пъти

Shimano Vanford 2500

Мнение от KGramatikov »

Здравейте,

На вашето внимание искам да представя един проект, свързан с една макара на SHIMANO.

Shimano Vanford 2500

Тази макара няма да я представям подробно и да обяснявам каква е, що, на коя била наследник и т.н. Защо? Ами защото много колеги вече я представиха, а и в света на безграничната информация вече се знае, че е сполучлив модел.

Макарата е в средния ценови сегмент (винаги е най-продаваемият) и има възможност за доста модификации, за да си я направим по наш вкус. За хората, които ще кажат защо ще си купуват нова макара и ще я правят, ами просто подминете това и си ползвайте каквото ви е на сърце. Но ако искате добра макара, която при правилна употреба ще ви служи вярно в излетите, то това е такъв модел. И понеже е в средния сегмент, винаги има накъде да се доработи с цел тунинг, уникалност и личен кеф, което в случая е най-важното, защото това е хоби и прекрасен спорт. Вече модифицирах една бройка, по „безумен“ начин, но това беше с изцяло друга цел. Пак казвам икономическата обосновка и коментарите, че Стела няма да стане, са безсмислени, защото това се прави за личен душевен гъдел.

Та за въпросната бройка, собственикът ѝ ме попита с искра в очите „можеш ли да я направиш уникална?? За мен си е уникална сама по себе си, но като видя въпросната искрица и се пречупвам. И сега какво ще се прави, за да е добре балансирано решение и да не се залита в крайности, а да е максимално опростено и в същото време уникално?
В повечето случаи се добавят три лагера (по възможност неръждаеми). Два на безкрайния винт ("червяка“) и един под шпулата, и дотам със стандартното изпълнение. Аз исках да е още една крачка напред. И каква да е тя? Ами лагер в гайката на ротора. За целта бе избран неръждаем лагер с PVC сепаратор - по-тихи са и държат на малко по-нестандартно натоварване (Дайва масово ги използват) - и тефлонова вложка в него. Може, разбира се, да се направи и с такъв от Стела, но цената, предвид че се поръчва отвън и някои допълнителни разходи при пристигането в страната ни, вече няма да е търсеното балансирано решение.. А и лагерът от Стелата е със запресована бронзова втулка в него и като сдаде във времето се заменя с нов, а тук просто сменяме един лагер. Естествено в съвременния свят всичко се подменя с ново за определена цена, но не винаги е необходимо. След добавянето на 4 неръждаеми лагера и пас шайбата, за да работи задният лагер на „червяка“ коректно, а не като свободно движеща се метална втулка, макарата се получи уникално работещо решение, което беше и търсеният резултат. Наистина пожелавам на собственика ѝ да се наслаждава на излетите, прекарани с нея в търсенето на хищници по дивите участъци на реките ни и много положителни емоции с нея.

И защо да изберем Шимано пред някоя друга марка?? Ами за мен е много просто. Както каза един колега: „Това е като ВАГ-групата“, има части и не са скъпи. Колкото и да са здрави, всичко се случва по една или друга причина. И какво правим, ако се случи нещо? Поръчваме си части или някой колега го прави за нас и пак сме на линия. Много харесвам и другия водещ бранд, но имат специфична политика за някои части (не можете да си ги намерите свободно) и процедурата за минаване през официалния им сервиз в Германия. и евентуално от там за Япония, е малко дълга и….. Надявам се въпросният мениджър, взел това решение, да се пенсионира скоро и, дори и по-скъпи, частите им да са достъпни и налични. Все пак това е бизнес, в който продажбите са важното перо. Една такава крачка може косвено да увеличи въпросните продажби, защото много колеги ги отбягват, именно поради тази причина. А и вторичният пазар също страда от тази тяхна политика, но….

Надявам се да е било интересно и полезно.


Поздрави и наслука!
...
1 (1).jpg
1 (1).jpg (72.34 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (2).jpg
1 (2).jpg (67.4 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (3).jpg
1 (3).jpg (72.24 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (4).jpg
1 (4).jpg (73.63 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (5).jpg
1 (5).jpg (75.96 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (6).jpg
1 (6).jpg (134.82 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (7).jpg
1 (7).jpg (78.19 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (8).jpg
1 (8).jpg (49.16 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (9).jpg
1 (9).jpg (50.69 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (10).jpg
1 (10).jpg (85.82 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (11).jpg
1 (11).jpg (69.51 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (12).jpg
1 (12).jpg (59.02 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (13).jpg
1 (13).jpg (61.77 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (14).jpg
1 (14).jpg (79.9 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (15).jpg
1 (15).jpg (73.01 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (16).jpg
1 (16).jpg (69.25 KiB) Преглеждано 2674 пъти
1 (17).jpg
1 (17).jpg (48.57 KiB) Преглеждано 2674 пъти
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Shimano Vanford 2500

Мнение от zee »

Само да попитам: Винаги ли е удачно да се заменят втулки с лагери? Имах следния случай _ една макара р новия модел лагера е сменен с втулка. Аз го смених с лагер и все пак реших да питам директно фирмата за смяната от тях. Техният одговор беше че това се наложило защото какъвто и лагер да се сложи там не може да се предпази от солената вода и заминава бързо. Макарата ел.макара Танаком 1000 а часта е №89 от схемата.
Изображение е не знам как качвате снимките....
Танаком 1000.JPG
Танаком 1000.JPG (139.07 KiB) Преглеждано 2622 пъти
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
KGramatikov
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Апр 05, 2017 15:43
Риболов: Мач риболов
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 1131 пъти

Re: Shimano Vanford 2500

Мнение от KGramatikov »

За мултипликатори, не мога да отговоря.
Солената вода не прощава на нищо, но пък високия клас макари са с лагери навсякъде и колкото изкарат.
Всичко в повечето случаи се явява подръжка след излет, а не да се оставя със солта да си работи по частите.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Shimano Vanford 2500

Мнение от zee »

Да, така е особенно когато нищо не спира достъпа до лагерите на солената вода. Ползвам спинингови макари на VS i ZB които са водоплътни /вътре се налива масло а не грес/където въпроса е решен с изолиращи гумени пръстени навсякъде и няма достъп на вода.
11.JPG
11.JPG (62.06 KiB) Преглеждано 2602 пъти
...
12.JPG
12.JPG (63.12 KiB) Преглеждано 2602 пъти
13.JPG
13.JPG (53.29 KiB) Преглеждано 2602 пъти
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Shimano Vanford 2500

Мнение от Асти »

Може ли да обясниш смисъла от поставяне на лагер под шпулата, при положение, че тя опира в подложните шайбите и не ми е ясно какво върти този лагер?
KGramatikov
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Апр 05, 2017 15:43
Риболов: Мач риболов
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 1131 пъти

Re: Shimano Vanford 2500

Мнение от KGramatikov »

Здравей,

Подложните шайби в случая ти регулират нивото на шпулата и от там реденето на влакното(ноже да се правят корекции)

Лагера е под този възел и шпулата ляга на него.

Разгледай схемите на TP; Sephia и другите в по-високия клас.

Ако няма смисъл от него и само изкуствено се качва бройката в макарата, значи инжинерите от Шимано са го сгрешили като концепция, а аз само мултиплицирам грешката.

Не мога да преценя...

Според мен си работи коректно като лагер, при развиване на аванс, но меже и да бъркам.

Разгледай схемите и ако имаш реална бройка можеш да свалиш оста и да се монтира шпулата и да се провери, ако има съмнение, за смисъла му.

Пак казвам, не мога да преценя, просто копирам възела от върховите модели.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Shimano Vanford 2500

Мнение от zee »

Прав е колегата - без да съм майстор като него /единствено поддържам мойте макари, а те не са малко/сега погледнах две които са ми под ръка - не един а по два лагера са им сложили - на малката на оста а на черната вътре в барабана а са макари от $1000 ценови клас. точно за развиване на аванса когато напрежението е най голямо.
...
20210327_224450.jpg
20210327_224450.jpg (152.27 KiB) Преглеждано 2404 пъти
20210327_224910.jpg
20210327_224910.jpg (153.52 KiB) Преглеждано 2404 пъти
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Shimano Vanford 2500

Мнение от rap66 »

При системата с лагер+втулка на Шимано, има и една шайба над лагера. Тя разделя вътрешната гривна на лагера от гуменото уплътнение, което е над тях. На пръв поглед може и без нея, но необяснимия затруднен ход понякога се дължи точно на нейната липса. А тук не я виждам.
KGramatikov
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Апр 05, 2017 15:43
Риболов: Мач риболов
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 1131 пъти

Re: Shimano Vanford 2500

Мнение от KGramatikov »

Здравей,
Приложи снимка или схема с оградени елементи.
Не става много ясно от написаното.
Досега необясним и затруднен ход не съм срещал, при правилно изпълнен възел. Макарите са при мен и се въртят без усилие.
Поздрави,
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”