Daiwa Iprimi LT 2000 S-P

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
KGramatikov
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Апр 05, 2017 15:43
Риболов: Мач риболов
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 1131 пъти

Daiwa Iprimi LT 2000 S-P

Мнение от KGramatikov »

Здравейте,

На вашето внимание искам да представя един проект, свързан с една макара на DAIWA:
Daiwa Iprimi LT 2000 S-P

Тази макара пристигна при мен нова, с искане за подмяна на втулките с лагери и предварително обслужване.

Макарата е взета за микро-джиг и е добър вариант за целта.
Концепцията на Daiwa за новите им макари LT е да са максимално олекотени за класа си.
Около тази концепция са изградени всичките им модели, като реално разликите не са много.
Концепцията им за механизма е изключително проста и добре работеща.
Пиньонът е подпрян на два лагера от двете стани на зъбите, което е супер за подобен тип механизми.
Короната е прецизна отливка от ЦАМ, като на цялата им гама в средно-ниския сегмент. Валът е от неръждаема стомана и на него завиваме ръкохватката.
Както всички съвременни макари на марката, си имат всичко необходимо в основния механизъм, като разликата в класовете вече се изнася към периферията. В случая са ни оставили втулки в ръкохватката и в ролката на бигела.
Този модел идва без MAGSEALED технологията им. Всичко е единично с моделите, които го имат, но липсват елементите, които ни дават тази технология. Това добре ли е, зле ли е? Зависи какво търсите. Има модел във високия клас, на който ще кача скоро ревю и там също са избрали въпросната технология да липсва и именно заради това собственикът ѝ я е закупил.
В този модел миенето, както и потапянето ще се са фатални за стоп лагера! Защо? Защото корпусът е подготвен за MAGSEALED, което означава, че е максимално затворен (като чаша). Когато влезе вода при него, няма откъде да се оттече и процесите започват. Виждал съм го неведнъж, както и други колеги са го споделяли при обслужване на макари с така проектирани корпуси. Така че внимавайте с водите, за да няма после ама тя е……
Ръкохватката е много красиво проектирана. Удобна е. Материалът е твърд, не се разлага и не лепне, като на повечето макари, което за мен е супер странно, как са ги пуснали на пазара с този материал. Когато имате детайли с отвори и дизайнерски форми, се случват и други процеси във времето, които ги откриваме впоследствие. През отворите винаги влиза вода и мръсотии. Слагането на лагери в ръкохватката е силно препоръчително, защото втулките копаят канал в алуминиевата ос и не е добре. Но когато ги заменяте с лагери, особено в този случай, си търсете неръждаеми лагери, за да нямате проблеми във времето!
В ролката възелът е модифициран също с неръждаем лагер и необходимите неръждаеми шайби, за да работи коректно.

Всичко в разглобено, изчистено от старата смазка (която за мен си е супер и в достатъчно количество), обезмаслено и проверено. Смазана е със съответните продукти за конкретните възли. След предварителното обслужване аз лично не хващам абсолютно никаква промяна в работата ѝ, освен че малко олекна ходът, но трудно се забелязва реално.

За мен лично макарата е добре направена! Няма нищо претрупано. Максимално опростен механизъм, който е достатъчно надежден.
След малкия „тунинг“ е напълно готова да носи търсенето удовлетворение в риболова и удоволствието от боравенето с нея.

Надявам се да е било полезно.

Поздрави и наслука!
...
1 (1).jpg
1 (1).jpg (78.43 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (2).jpg
1 (2).jpg (71.66 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (3).jpg
1 (3).jpg (71.48 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (4).jpg
1 (4).jpg (70.6 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (5).jpg
1 (5).jpg (73.12 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (6).jpg
1 (6).jpg (70.28 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (7).jpg
1 (7).jpg (63.66 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (8).jpg
1 (8).jpg (73.1 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (9).jpg
1 (9).jpg (73.17 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (10).jpg
1 (10).jpg (46.01 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (11).jpg
1 (11).jpg (59.93 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (12).jpg
1 (12).jpg (47.05 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (13).jpg
1 (13).jpg (59.62 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (14).jpg
1 (14).jpg (59.66 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (15).jpg
1 (15).jpg (81.3 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (16).jpg
1 (16).jpg (68.27 KiB) Преглеждано 1497 пъти
1 (17).jpg
1 (17).jpg (57.03 KiB) Преглеждано 1497 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”