Как да е най правилно да навия влакното на .....

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
miron
Мнения: 474
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 22:52
Местоположение: Sofia,Скравена,Sunny Beach

Как да е най правилно да навия влакното на .....

Мнение от miron »

Как е най правилно да навия влакното на новата си макаричка?
Не ми е за първи път ,но винаги съм се питал трябва ли да е много опънато или да пусна ролката на земята и да навивам като циганин 30грамова кротушка? Приемам съвети всякакви.ААААА Макаричката която си купих е SONAX 35(цена 54лв.,но на жената казах че е 22лв.) ако някой е работил с такава моля за мнение .
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

аз пускам ролката на земята и като навивам леко придържам влакното с парцалче за да е леко опънато... ако имам асистент, той държи ролката на молив или клечка и леко я придържа пак за да е леко опънато...
последното влакно /Суфикс беше май/ ролката не беше пробита, та брат ми се поизмъчи и накрая пак минах на вариант А :twisted:

куриозът беше, че ролка от 500м 0.28 се побра на шпула с надпис 0.30 - 170м... Можете да си представите тия 500м колко са били 500... :?
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

навиване

Мнение от esox hunter »

Има и вариант: Пълниш кофа или леген с вода пускаш вътре ролката с кордата и навиваш, но аз лично предпочитам единия от методите на Тедо...на някой връчваш тръбичка с ролката на нея от едната страна на ролката, която е оребрена слагаш някоя друга стара ролка с гладката страна, а от другата парцалче и казваш на този или тази :wink: , която държи, колко "спирачка" да дава на "диска" и си навиваш.
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Освен това да допълня че има влакна /DAM/ при които ролката се държи от едната страна а не се върти по оста и това е написано на самата ролка.
Отделно ако се развива по оста има значение от къде излиза влакното за да не се усуква.
При 90% от вланата нишката трябва да излиза от горна страна.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

iogo написа: ...ако се развива по оста има значение от къде излиза влакното за да не се усуква...
това са бели кахъри... аз трябва да си навия въжето на котвата някак та да не се усуква... :oops: още от магазина ми го продадоха насукано :evil:
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

По принцип някой от реномираните производители на макари беше описал как да се навие кордата, респективно начина и на държане за да не се получи усукване на кордата. Значи хубаво е ролката да е с вертикално положение спрямо земята. Или държиш с два пръста от страни и притискаш леко, не много силно за да не се мачка кордата когато се навива на шпулата. Това важи с пълна сила за макарите с малки шпули. Ако стискаш силно, то тогава кордата се мачка и после като метнеш по надалеч виждаш, колко кофти изглежда кордата. Та това е от мен, така правя аз, след като го прочетох някъде - някога - в нещо!!! :roll:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

какво значение дали ще се усука малко при навиването, като след това като метнеш 10 пъти с въртяща блесна и става на масури, независимо колко вирбела си сложил :shock:
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

За спининга е така и е неизбежно, но когато стана на въпрос за мач и боло, нещата не са точно така. Ма знам ли ги, има резон в това което казват хората. Отдавна съм се отказал да откривам топлата вода. Това са го направили по умни или по практични хора от нас. Знаеш ли, че има хора които работят 5 дни в седмицата като тестват такъмите на дадена фирма и им се плаща супер престижно за това нещо. Събота и неделя, пичовете си почиват, не ходят за риба. :shock: Та такъв човек е видял много неща и може да му се вярва за това. Така, че аз им вярвам за това и навивам ролката както те казват. Иначе съм я навивал както ми дойде!!! Ма, то не пречи всеки да си навива, както на него му дойде, нал тъй! :wink:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

така си е!
пък представи си хванеш някоя платичка и тя направи 3 кръгчета :shock: край! ново влакно! :lol: :wink:
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Сичко всъщност е адски просто,слушайте внимателно и глейте умно:

1) Необходими уреди и материали:

а) Пръчка-един брой-за предпочитане долно коляно на мач или фидер.Директни телескопи не стават за целта-нема къде да се закрепи макарата :lol:

б)Макара-един брой

в) Шпула с ново влакно-един брой

г) Жена-един брой - тук работа върши произволно избрана такава-съпруга,гадже и т.н. не е необходимо да придиряме чак толко


2)Последователност на действията:
- Монтираме макарата на пръчката
- Прокарваме влакното през водачите
-Завързваме го за шпулата с НАЙ-ХИТРИЯ възел къде знаем
- Надаваме либовен вик:Мило,яла тука за малко че ми требваш за нещо
- Преглъщаме огорчението да видим посърналия и поглед като разбере че тая работа не е оная работа
-Тя хваща шпулата така че горната страна да сочи към нея,съответно към нас влакното да се развива откъм долната страна
-Хващаме влакното с пръстетата на десната ръчица за получаване на необходимото напрежение-оттам стегнато навиване
-Въртиме с левата ръка дръжката на макарата

Тва е в общи линии.не е неква космическа наука
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

сериозно?
аз мислех, че трябва още един /3-ти/ човек да върти ръчката :oops:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Coarseman написа:г) Жена-един брой - тук работа върши произволно избрана такава-съпруга,гадже и т.н. не е необходимо да придиряме чак толко- Преглъщаме огорчението да видим посърналия и поглед като разбере че тая работа не е оная работа
Аре са буна и аз у разбирачите - понеже на мен не ми се разминава само с посърнал поглед, измислих по-безопасен метод - просто пъхам двата края в сгъвките зад колената и навивам в тази леко фекална поза. Предупреждавам - правил съм го и с химикалка, но си е екстремно изживяване - по-добре някой от предложените от Корса уреди.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Gele76

Мнение от Gele76 »

райчо китов написа:Използвайте - вкускрев :wink:
Колега, бихте ли обяснили на непросветените простосмъртни какво означава това :shock:
Аватар
райчо китов
Мнения: 1273
Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 18:57
Обратна връзка:

Мнение от райчо китов »

Gele76 написа:
райчо китов написа:Използвайте - вкускрев :wink:
Колега, бихте ли обяснили на непросветените простосмъртни какво означава това :shock:
В- всеки
К - както
У - умее
С - само
К - крайния
Р - резултат
Е - е
В - важен
:wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”