Как да предотвратим усукване на влакното?

Да видим какво има тук: влакна, куки, блесни, силиконче, тежести ... ,а и от пиле мляко :)
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Как да предотвратим усукване на влакното?

Мнение от kalinux »

Как на развием влакното от макарата, без да се получи усукване? Питам и за двата вида макари - едните, които са симетрични и другите на които едната страна е кръгла, а друга многостен.

Ако вече сме усукали влакното на шпулата имали начин да се оправи?

Благодаря!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

За да се елиминира усукването, влакното се навива на макарата така, както се развива от ролката, т.е. ако погледнато от твоята позиция, макарата навива влакно обратно на часовниковата стрелка, то и ролката трябва да се ориентира по същия начин.
Ролките, на които едната страна е многостен, нарочно са направени така - когато се навива влакното, гладката страна "гледа" напред.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

На ДАМ например е така:)
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Майсторе, ако бъркам ме поправи.

За симетричните макари: слагам клечка в макарата и я ориентирам успоредно на пръчката, така че влакното да излиза от макарата от горния край. Ще се получи въртене на бигела и макарата е една посока.

За несиметричните: не слагам клечка а изхлузвам влакното през гладката страна.

Правилно ли съм разбрал? :?
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

според мен ако някой ти държи макарата с корадата да се развива а да не е на място става най добре!
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

kalinux написа:Майсторе, ако бъркам ме поправи.

За симетричните макари: слагам клечка в макарата и я ориентирам успоредно на пръчката, така че влакното да излиза от макарата от горния край. Ще се получи въртене на бигела и макарата е една посока.

За несиметричните: не слагам клечка а изхлузвам влакното през гладката страна.

Правилно ли съм разбрал? :?
Калине, не знам и аз дали те разбрах. :D
Ако ориентираш клечката успоредно на пръчката, то влакното няма как "да излиза от макарата от горния край", понеже реално такъв няма. :) Ако ориентираш ролката успоредно на пръчката, то вече ми е ясно на кое казваш горен край, обаче тогава мисля, че ще има усукване...
Всъщност, какъв е проблемът, всеки път /независимо дали са симетрични страните на ролката или не/ да навиваш влакното, спазвайки това, което споменах в предния си пост - както се навива, така да се развива?! :D

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

Саки иска да каже че ако макарата навива наляво>ролката и тя трябва да се развива наляво,това е ако си хванал пръта в ръце и ролката е на мястото на първия водач така ли е саки?
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

Майстор Саки много добре го е казал, просто го перефразирам: шпулата и ролката са неподвижни и бигелът реди влакно върху шпулата в същата посока, в която то се изхлузва през ръба на ролката, ако се изхлузва в обратна посока, ролката се завърта така,че влакното да се изхлузва през ръба на другата й страна.
При навиване влакно на мултипликатор то се развива чрез въртене на ролката, като ролката и шпулата се въртят в една посока.
Прекалено усукано влакно е добре да се замени с ново. Все пак може да се развие на някоя поляна и да се навие отново или да се заметне във водата с привързана с PVA конец екологично чиста и без стойност тежест\камъче\ или да се ползва Spin Doctor - специално профилирана тежест без вирбел, която при обиране на линията се върти в посока, обратна на усукването на влакното.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Нещо сложно ми се струват обясненията. :shock: Както и да се завърти шпулата пак ще има усукване-минимално,но ще има.Ето защо аз мисля,че предложението на Алеко,от темата "как да измеря 100м влакно от 200м ролка,би свършило и тук работа-стадион Васил Левски му е майката. :D .Развиваш всичката корда и започваш да навиваш.Аз мисля тоя метод да го изпробвам на брега на р.Дунав.След експеримента ще дам инфо за ефикасността :D
Само незнам дали пък така няма да се образува "брада".Ще го изпробвам.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

След много мислене, май разбрах. Това с клечката изобщо отпада. И в двата случая макарата не се върти, а влакното се изхлузва през единия й ръб, така че посоката на размотаване на влакното да съвпада с посоката на въртене на бигела. :?
Публикувай отговор

Обратно към “Кутия за риболовни принадлежности”