Ретро новогодишен подарък

Да видим какво има тук: влакна, куки, блесни, силиконче, тежести ... ,а и от пиле мляко :)
Аватар
getsbi
Мнения: 290
Регистриран на: Чет Фев 04, 2010 11:34
Местоположение: Плевен
дал Браво: 47 пъти
получил Браво: 49 пъти

Ретро новогодишен подарък

Мнение от getsbi »

Гледам, че има колеги, които с хвалят със своите придобивки по коледа и нова година.Да се похваля и аз със моя новогодишен подарък. :D

Изображение

Голяма изненада.Върнаха ме много години назад.Жилката, като пише е чисто нова.На око е 0.25.Тогава само на основната опаковка пишеше размера, ама и кой толкова гледаше размера.Купуваш, каквото има и бягаш да ловиш.
Към по-младите.Това беше, кажи речи, единственото влакно в ловно-рибарските магазини, дълъг период от време.Става въпрос за началото на седемдесетте години.Имах една въдица, а в чантичката имах две плувки, две олова за дъно и 5 руски въртящи блесни в кутийка за 1лв. и 20 ст.Не можеше да си купя само една, че са комплект, та се наложи да събирам пари. :D :D :D
Ех, спомени.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от Marco Polo »

:lol: E такива теми обичам да виждам! ;) :D
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от Д-р Флекс »

:D

Никога не съм имал случая да ловя с това влакно...
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от Ivan VP »

Е това е подарък! Такова ми купиха и на мен от ловното на Графа. :D Лека му пръст на дядо. После, един сиган ми го взе от гьола на Дружба щот бях лековерен, като европейски хермелин. Но след две години същия злосторник влезе под една пейка без да иска. :D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от Мунчо »

Прогресвидамида е сила! Обезателно да го свариш най-напред! :D


п.с. Предполагам, че по-скоро е 0.26 по каталожни данни - класически, универсален диаметър за онова време.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от stancom »

Мунчо написа: Обезателно да го свариш най-напред! :D
Що бе Ице :roll: Знаеш ли колко лесно се ползва за спининг ? Хвърляш и гледаш, то само си става на пружинка и си прибира примамката :D
Пак добре, че от време на време докарваха и такова, че разплетох сума ти гъбички за миене, от мрежестите :lol:
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от joro_olyмпус »

Ще си позволя да не се съглася. Това го имаше навсякъде, аз съм 59 набор. Е имаше и моменти да варим и разплитаме домакинска тел, но като цяло не беше ич такова нямане каквото се налага по форумите. Чат-пат се намираше и костенурка, освен чешките и гедерманските влакна "Месина" и "Джилера". Да не отварям дума за опашките на Графа в София и "японските куки". Ловяхме и с руски - не лоши. Първата си макара Мичел купих за 12 лв. от магазина до банята във В.Търново без ред и опашки + български бамбуков лепен спининг. Още си спомням каква радост беше.
Тва плевенското влакно вършеше работа, ама винаги е стояло назад у кутийката. Да не говорим, че го продаваха фабрично - яко пресукано....
Тогава си спомням, че поводът ми беше 0,18, а основното на стъклопластният спининг 0,25. Ама вреше от риба на Янтра например.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от LVitchev »

Не знам за София,но в Пловдив пускаха в ловно рибарския магазин по няколко макари и няма да ви казвам какви опашки имаше.Макарите десет или двадесет,но половината се заделяха за величия и познати а другите за колкото стигнат.Баща ми /Бог да го прости/,вкарваше макари,руски телескопи и бамбукови пръчки от съюза,вървяха като топъл хляб.Голям бизнес беше ха ха :lol: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
баш майстора
Мнения: 5824
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1775 пъти

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от баш майстора »

по него време майка ми работеше в тва СД "МП и БУ" :lol:
имах пълен комплект от тези (страшна гъзария) :wink:
getsbi написа:Тогава само на основната опаковка пишеше размера
различаваха се и по цвят
повечето бяха някакви кафеникави само 0,35 беше зелено
с повод 0,20 се правеше една кофа таранки размер шамарче и нагоре за има-няма 2 часа :D

п.п. една кофа (цинкова) от тоя размер са около 150 бройки :lol:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от Мунчо »

При нас в Габрово не помня подобен дефицит на това сакрално влакно. Дори в зората на 80-те години, без проблем човек можеше да купи ролка 0.26, като за баш пуристите се предлагаше даже и 0.20. :lol: Аз лично по онова време бях месар и не се осмелявах подобни волности. :lol: Цвета му вярно беше много приятно загатнато кафеникав. Голямо предимство на дебелите варианти за дезодорант беше, че след като човек примерно метне примерно 30 метра 0.35, след закачане изкарва 50 м 0.28. :lol: :lol: :lol:
Опашки се образуваха за свръхдефиццитното гедеерско влакно "Сиглон", то пък беше с квадратно сечение и освен, че бе твърдо като стоманена стружка, режеше не по-зле от нея. :lol:
Дядо ми беше председател на БЛРС-то в окръга по онова време и разполагаше с блага от сорта на "Златна костенурка"(с прекрасен цвят на старо злато), но успявах да се вредя само за по 3-4 метра за руския стъклопластов чип, с две привръзвания на който изкарвах по една лятна ваканция. Да не забравя да допълня, че след три месеца непрестанно манипулиране с този ексклузивен продукт на съветския родбилдинг, заприличвах на Мистър Олимпия... :lol: :lol: :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от Д-р Флекс »

"Златна костенурка...
Ква е тая златна костенурка бе Мунчо, да не смесваш култовото влакно Tortue с не по-малко култовите куки "орлов нокът" на Lion D'Or (златния лъв, demecque)?

Най-търсеното влакно в София (след тортюто, естествено) беше чешкия Силон (не Сиглон). Имахме привилегията в София да го купуваме без опашка от магазина на БЛРС на Гр.Игнатиев, а тортюто беше само под шубера, деба... и досега имам топли спомени за спининговото 0.22...
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от Мунчо »

E ква, ква - точно "Златна костенурка"! :lol: Така му се казваше в прованса(предполагам заради специфичния цвят) и толкова - на едни зелени ролки с червено-оранжева точка в средата и релефни букви. После ги префасонираха и вече не изглеждаха така страхотно колорално. А "Силон"-а беше на ролки с цвят различен, в зависимост от диаметъра на влакното(ако може да се използва подобно понятие за нещо с квадратно сечение).
Куките "Лион Д'ор" ги знам прекрасно - в плоски картонени кутийки, увити вътре в оризова хартия. И при тях цвета на капачето бе в зависимост от серията.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от Д-р Флекс »

едни зелени ролки с червено-оранжева точка в средата и релефни букви.
Точно. И на шпулата на Силона имаше релефна щуча глава (нали не бъркам?). Ех, и тревата беше по-зелена тогава, и бордюрите не бяха така високи ... :D
Д Пенев
Мнения: 853
Регистриран на: Съб Май 03, 2008 18:39
получил Браво: 1 път

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от Д Пенев »

Па у "Кореком", к`ви телескопи и макари Дайва, бонбонки "Тик-Так" :wink: и йош убавинии имашеее............

Къде дълечната 1982 година вече комсомолец бех акустирал у столицата и в магазина на БЛРС на Граф Игнатиев, що време :roll: се пулих пред едни шимана, ма те едни "мазни" и убави......
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Ретро новогодишен подарък

Мнение от Мунчо »

Д-р Флекс написа:... И на шпулата на Силона имаше релефна щуча глава (нали не бъркам?). Ех, и тревата беше по-зелена тогава, и бордюрите не бяха така високи ... :D
Баш, шуката беше зинала срещу надписа, изписан сякаш с корда. :lol:
...И циците на съученизките ми бяха по-твърди и стегнати... и... :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Кутия за риболовни принадлежности”