Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Да видим какво има тук: влакна, куки, блесни, силиконче, тежести ... ,а и от пиле мляко :)
Публикувай отговор
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Д-р Флекс »

Накратко, че да не дублираме чудесната тема на Красе Крумофф за поводите от ФК:


Яворе, да се монтира лидер с по-високи параметри от тези на основната линия за мен е нонсенс, но, както сам отбеляза, всеки има право на своя избор...

Павле, вчера ме упрекна, че задълбавам в детайла, а после сам правиш тъй, дейба
:D Описаният от теб сценарий, при който ФК е супермегахипер видимо за разлика от плетеняк е супермегахипер частен случай, при това, отново силно дискусионен :D Иначе, напълно съм съгласен, че повече възли по една линия намаляват общата здравина (въпреки че, и тук ще се намерят колеги да те убеждават, че има магически възли които повишават, а не намаляват здравината на линията), обаче, а. налагат се компромиси с едно за сметка на друго, когато искаме да ни кълве, и б. говорим все пак за сладководен риболов у нас, а не за някакъв екстремен по Дискъвъри.

Поздрави на всички, и приятен ден, аз отивам на разходка на Витоша...
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Мунчо »

Според мен, използването на "лидер с по-високи параметри от тези на основната линия" е оправдано и има смисъл, ако ловим с тънък брейд и въртящи блесни, или с дребни силикони.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павел Иванов »

Д-р Флекс написа:...б. говорим все пак за сладководен риболов у нас, а не за някакъв екстремен по Дискъвъри...
Тъй де . Демек в случаят флуоро повода се явява тотално излишен освен в случаите когато се лови на джиг :D

Аз пък цял ден ще съм около компа щото вчера имах късмет да се счупи една стълба , върху която жизнерадостно се бях накатерил и след заплитане на крака най-горе , разбиване с глава на един ръб мазилка докато изпитвах веселите закачки на земното притегляне по време на полет , ся съм със спукано ребро , зашеметяващо сполучлива визуално цицина , разтегнати сухожилия , няколко синини и охлузвания , та ще си се преметам цел ден от едната кълка на другата , у нас , на топло :D
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от javor_st »

Бях написал доста неща, но им набих дел-а ... no sense ,както каза колегата.Плетеняка директно към карабината и смело напред!
Ако Лео сметне за нужно може да поиска от мод-а да изтрие спама - т.е. моите постове тези свързани с тях.
Успех с намирането на брейда, който държи на възел и не се компрометира от търкане по камъни и оплетени 3-ки (предполагам ще е някой магически варивас)
minimum STRESS
maximum BLESS
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от b_lomsky »

От 5-6г.ползвам ИГК и Варивас, като в края на календарната година го обръщам т.е всяко влакно две години и съм доволен , без да мога да кажа, кое от двете е по-добро. Ще пробвам и Госен. Не съм имал случай риба да скъса.

От четене по форума миналата година започнах да слагам ФС повод, да си повишавам улова :D и освен, че си повиших чуствителността на нервната система, друга файда нямаше. По-добро от безвъзлов монтаж с плетено влакно няма. Говоря за сравнително интензивен дунавски спининг.

Файдата е турска полза :D .
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павел Иванов »

javor_st написа:...както каза колегата.Плетеняка директно към карабината и смело напред!...
Към вирбела на който е прикачена карабинка . Няма смисъл да пренебрегваме най-доказалата се универсална примамка - въртящата се блесна :wink:
Отделно убиването на чувствителността към дребни примамки със собствена игра с флуоро повод изобщо не е за подценяване , но доста хора го правят и си свиркат . Примерно слагаме на Премиер МЛ цяла линия с брейд 1 / 1.2 и усещаме перфектно самостоятелната игра на Риджи 35 и до някъде на Джакал Айриа Мен . Обаче слагаме пред тази линия флуоро повод и усещаме ... ами усещаме , че нищо не усещаме :lol: :lol: :lol:
Тва как стрелянето на посоки , че Варивас давал флуоро към брейда а то монофил . Не целият свят са фенове на руската школа :wink:

b_lomsky написа:...Файдата е турска полза :D .
Напълно подкрепям :D
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от javor_st »

Павел Иванов написа: Примерно слагаме на Премиер МЛ цяла линия с брейд 1 / 1.2 и усещаме перфектно самостоятелната игра на Риджи 35 и до някъде на Джакал Айриа Мен
:shock: :shock: :shock: ... какви ПЕ 1.2 и воблери по 2 грама .. за какво си говорим изобщо ???
Пояснявам нещата, които съм писал визират коренно различен риболов !!!!
Идеята е, че ако искате да построите линия с ПЕ #1, с която да можете 10 часа да замятате примамки по 10-30 гр. на пределна дистанция и в един момент на 11-тия час примерно ви се усмихне щастието и ви нацели някоя "ракета" да имате все още необходимата здравина на линията, за да може да се борите, а не да има "АААА м*а ******* д***аа***а скъсА ми " ,трябва човек да се постарае една идея повече от това да върже конеца за вирбела и да маа. При такава експлоатация всеки детайл е решаващ.
Риболов с подобни натоварвания практикуват доста хора както по река Дунав така и по морето. Не мисля, че темата за влакната е насочена в частност към лайт и ултралайт риболова.
Leo написа: Смятам за нужно да поясня,че не става въпрос само за японски влакна или пък само за четирижилни!Идеята ми е да се коментират всякакви плетени влакна,без оглед на това от коя страна произхождат,технологията използвана при производството им,дали са три-четили-пет или осем жилни,за морски риболов,сладководен и т.н.
Поздрави и наслука !
minimum STRESS
maximum BLESS
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от smog »

Павка, може ли да изтъкнеш поне една причнина какво налага, да се ползва ПЕ1.2 за кефали и пъстърви, при положение, че с такова влакно се вадят морски риби по 3-4, че повече килограма?
Кое налага това свръхпрезапасяване?
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павел Иванов »

javor_st написа:... Не мисля, че темата за влакната е насочена в частност към лайт и ултралайт риболова. ...
Точно по тази причина коментирах варианта с МЛ гега от относително нисък ценови клас :D Друг е въпроса , че ако не ползваме за джиг упоменатото РЕ , след еди колко си часа ще имаме същата здравина както ако го ползваме с флуро лидер , че и по-голяма . Виж ако ползваме шок лидер от монофил , определено здравината на РЕ линията ще се запази по-дълго по простата причина , че я предпазваме от натоварване до някаква степен , за разлика от с флуорото . При джиг лично аз предпочитам да ползвам цяла линия от флуоро , вместо да се затормозявам излишно с възли разни и съм доволен . То верно , че доста макари не понасят цяла линия от флуоро , ама какво да се прави :wink: Та до тук с "ракетата" и "АААА м*а ******* д***аа***а скъсА ми " , поне от моя гледна точка .

Ами Мите най-общо казано - въртящи се блесни , най-универсалната примамка от край време . Не виждам смисъл от тънка линия и дебел повод с които да се постигне абсолютно същият ефект както с по-дебела линия , без какъвто и да било повод , пък било и "свръхпрезапасяване" . Още повече , че линии с този диаметър не пречат нито при риболова на клен , нито на пъстърва , а и няколкото метра по-дълъг кастинг с по-тънка линия при съответните реки е силно безсмислен като база :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от smog »

Павка, флурокарбоно е почти толкова разтеглив, колкото е мофила, на шок лидера при тези условия, първата му функция е абразивоустойчовст, така че д ФК смятам е по-добре. А пък и кастинга на 2 грамави примамки при всякакви условия, па било и на 10-15 метра е доста по удачен с по тънко влакно, ако не за дистанция, за точност ;).
При условие, че се ползват остновно въртящи блесни смятам, че по-удачен избор е монофила.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павел Иванов »

Всеки с предпочитанията си :wink: Да слагам дебел монофил ако искам в даден момент да ползвам Комет 4 след като току що съм ловил със Смит Камион , ми се струва излишно , това си се постига перфектно с 1.2 брейд като точността си зависи основно от задвъдичното , последствие от баланса на такъма и чак тогава от дебелината на линията . Лично за мен е много по-ненатоварващо ако ида на непознато място да си нося една "универсална" гега в строй МЛ с фаст акция , Премиер на 7 фута или Ито Крафт EXC 730ML , примерно , с някой Сертейт 2500 , пак примерно и четири различни шпули за различни линии в торбето . Тъй достигам до заветният душевен мир и не се тормозя с разни възли и поводи правещи линията само "по-саката" .


пп - иначе това "почти" при флуоро и моно сравнение , особено като иде реч за един и същ диаметър е доста разтегливо понятие .
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Leo »

javor_st написа: Ако Лео сметне за нужно може да поиска от мод-а да изтрие спама
Не смятам,защото не виждам спам.Всичко си е по темата а и,освен това нямам никакви претенции и права върху нея.

По отношение на брейдовете и флуорокарбона,при мен нещата са прости.Не мога тотално да отрека флуорото,нито пък да го обява за панацея.
За мен линия с директно връзване на брейда към вирбела или карабинката не е погрешен монтаж.Няма и как да е :wink: Щом в голямата част от излетите ми,основните предимства на флуорото,не ми дават нищо,не виждам смисъл да си усложнявам линията и живота.
От друга страна,макар и рядко,попадам в условия когато с метър,два флуорокарбон мога да си реша проблемите.А пък е глупаво да има елементарно решение,а да не се възползвам от него.
Например,всеки може да направи монтаж с кастмастер и един,два или три стримера пред него, с оплетка и с флуоро.В единия случай береш ядове,а в другия случай береш риби :)
Изображение
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
vrabec
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Сеп 18, 2010 13:16

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от vrabec »

Varivas Super Trout Advance Double Cross PE

Самото име „double cross” ви подсказва, че влакното се състои от двойно оплетени нишки. Това е РЕ-влакно, което изненадва със своята здравина, чувствителност и тънкост. До минимум е сведен рискът при употребата му из каменисти водни обекти или при сурови метеорологични обстоятелства.

*В сравнение с останалите РЕ-влакна, има случаи, в които диаметърът на това е малко по-голям.

Цвят: Светло зелен + Зелен (150см светло зелена база + 50см зелена маркировка)

*Включва 1 м влакно Trout Shock Leader.

:fish8: :fish8: :fish8:
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павел Иванов »

Колега vrabec , не ми стана ясно какво искаш да кажеш с този си цитат ? Предполагам , че искаш да наблегнеш на "пъстървовият шок лидер" , който е от монофил , мислейки го по незнайни причини за флуокарбон :roll: Е не е , вервай ми :wink: Ако държиш да се увериш , може да пуснеш едно запитване тук - https://www.varivas.co.jp/Contact/eninput/" onclick="window.open(this.href);return false; , хората са контактни , говорят английски , почивният им ден е понеделник и като нищо сутринта ще имаш подробен отговор :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
vrabec
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Сеп 18, 2010 13:16

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от vrabec »

VARIVAS Trout Shock Leader FLUORO/30m

някои хора палят от четвърт :!: Мислех че става дума за това :tup:
Публикувай отговор

Обратно към “Кутия за риболовни принадлежности”