Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Да видим какво има тук: влакна, куки, блесни, силиконче, тежести ... ,а и от пиле мляко :)
Публикувай отговор
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от javor_st »

Павлин Калайджиев написа:................ аз също използвам Паломар и двоен Олбрайт. Сега като се замисля, колко воблера съм изтрелял заради закачен Олбрайт на върховия водач... :oops: , но това са рисковете при използването на повод от ФК. ............
Леко си се разминал колега. С този способ може да се отстреля и някой водач, както и да се строши връх, ако човек е с малко по-сериозна като грамаж примамка. Някога бях писал в морската тема за възлите м/у ФК и ПЕ. Най-отговорно смея да заявя, че олбрейда не е възел, а тотална недомислица. Това, че човек може да го вкара във водачите и "зъбчето" от прегънатия ФК да му изиграе лоша шега изобщо не е от най-големите му минуси. Възела скапва плетката жестоко при по-интензивен риболов и не един и път ми се е случвало както си мятам с една и съща примамка в продължение на няколко часа изведнъж на поредното мятане тя да отлети безвъзвратно към хоризонта, а колко риби ми е струвал тоя миризлив възел няма да коментирам.
Съветът ми е да се научите да връзвате този възел :
Изобщо не е сложен и след като се научи човек да го връзва рутинно отнема толкова време колкото и да се върже олбрейда. Ще останете страшно учудени колко много влакна всъщност "държат на възел". Относно връзването на плетеното влакно директно към карабината или вирбела без лидер ...... предвид устойчивостта на плетените влакна на протриване е просто несериозно. (освен ако не говорим за риболов на костури по 10см разбира се ). Напълно ми е ясно, че много хора практикуват този вариант (с директното връзване към карабината) и са хванали и извадили хиляди риби, но това не го прави и грам по-малко грешен.

ПС: нито един от изброените проблеми с олбрейда не съм го имал с възела от клипчето (ПР ... ФГ как му е точно името и на кой точно е модификация не е важно в конкретния случай) при положение че съм използвал едни и същи ПЕ и ФК влакна като дебелини и марки.
Поздрави !
minimum STRESS
maximum BLESS
nikolas3
Мнения: 226
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 18:09
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от nikolas3 »

Абсолютно подкрепям с 2 ръце FG възела! Наистина разбрах колко държат на късане плетеняците.
Баси кефа - да ти се къса на Паломара към вирбела/карабинката/ или да изправям куки..
Олбрайт-никога.
Относно влакната.
Пауър Про-недоволен/и менте и оригинал/
Суфикс-4 жилен -шумен и сравнително здрав.Непрепоръчан.
8 нишковия е друга бира. Но и той не си отговаря на диаметър/що ли го пиша въобще?/
YGK е нещо истинско G-soul е здраво ихубаво с малко износване. Jigman И WX8 са върха.
За мен.
Говоря за спининг на много солена вода с примамки до 60 гр.
Американски форум: Питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум: Питаш нещо и теб те питат.
Български форум: Питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Д-р Флекс »

Аз не съм съгласен с онова, което пишете за възела Олбрайт, колеги.

Това е първият възел, който научих за свързване на плетено с флуорокарбон, преди 5 години, когато почнах да ползвам флуо за повод. Риболовът ми е предимно два вида: медиумхеви и хеви спининг за щуки, вкл. яко джъркове до 50 грама, с плетено до 30 либри и флуо 0,35-0,40 мм, и, другата крайност - ултралайт за пъстърви и кленчета, където ползвам плетено 4-8 либри и флуо 0,198. Риби и такъми съм показал достатъчно в този форум. Няма да крия, имам "отстрели" на примамки един-два пъти годишно при джърковете, но това винаги е следствие на износване на места на основното влакно, а не от възела. При ултралайта късам също от закачки, но, забележете: винаги на възела на карабинката, никога на Олбрайта! А това дето Олбрайта чупел и кършел, ако бъде прекаран през водачите, изобщо няма да го коментирам, да не обидя неволно някого...

Олбрайта е лесен, и много надежден - просто трябва да се прави търпеливо и прецизно. Верно, има и други, вероятно по-добри възли, както показания от колегата javor-st, и смятам да ги усвоя и тях, но ви съветвам: не пренебрегвайте Олбрайта, особено, когато се налага да превръзвате в течение до под мишниците :D
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павел Иванов »

Аз пък не съм съгласен , че има някакъв смисъл да се ползва повод от флуоро при различен от джиг риболов , за сладководен спининг споменавам , ама това си е мое мнение . Друг е въпроса , че в много случаи флуорото прави линията много по-видима отколкото без него , това вече не е само мое мнение :mrgreen:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Д-р Флекс »

Павел Иванов написа:Аз пък не съм съгласен , че има някакъв смисъл да се ползва повод от флуоро при различен от джиг риболов , за сладководен спининг споменавам , ама това си е мое мнение . Друг е въпроса , че в много случаи флуорото прави линията много по-видима отколкото без него , това вече не е само мое мнение :mrgreen:

Тук пък изобщо с нищо от написаното не съм съгласен! :lol:
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павел Иванов »

Както би казал един голям ерудит от Западен парк - дреме ми :lol: :lol: :lol:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Д-р Флекс »

Павел Иванов написа:Както би казал един голям ерудит от Западен парк - дреме ми :lol: :lol: :lol:


Ето това е системен подход, както би казал един друг ерудит, от друга част на София... :D
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павел Иванов »

:lol: :lol: :lol:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павел Иванов »

Айде докато Андре блаженно нуна да внеса малко мой виждания по въпроса , та утре като влезе във форума да го изненадам :D
Тъй , какви недостатъци лично аз намирам при флуоро повод и спининг . Най-дразнещият ме е силното скопяване на дребни примамки със собствена игра относно "чуваемост" . Друго , голямата му отразителна способност при плитка вода и слънчево време . Тогава от "невидимо" , става дразнещо видимо особено за рибното население , на съответна дълбочина естествено нещата не стоят така . Нуждата от нарушаване целостта на линията , било и с много качествен възел , при нарушаване с не толкова качествен имаме кофти кастинг и преразход на примамки както се установи в прежни мнения . Нуждата от връзване на самите възли , е това май трябваше да го поставя на първо мяст :roll: Наистина флуорото си има предимства , по-трудно се протрива при джиг , прави по-невидима линията при съответни дълбочини , спомага при туич и джерк , но това не е нещо което би ме накарало да ползвам постоянно повод от флуоро , еле па комбиниран с брейд . То ако беше толкоз належаща такава комбинация , някои производители щяха да подаряват няколко метра флуоро към брейда си , ама не съм чул някой да го прави .
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1095
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павлин Калайджиев »

Varivas high grade PE
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Leo »

Павлин Калайджиев написа:Varivas high grade PE
:D
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от javor_st »

Д-р Флекс написа:.........При ултралайта късам също от закачки, но, забележете: винаги на възела на карабинката, никога на Олбрайта! А това дето Олбрайта чупел и кършел, ако бъде прекаран през водачите, изобщо няма да го коментирам, да не обидя неволно някого...
Според мен точно този момент си заслужава да бъде коментиран и никой няма да се обиди .... поне не и аз, но затова след малко. От диаметрите и теста като либри, които си посочил става очевидно, че използваш плетено влакно с по-голям запас от здравина от лидера, което само по себе си не е коректно като монтаж, въпреки че всеки има право да си избира как да сглоби линията си. Идеята ми е, че при така построена линия няма нищо чудно, че възела при карабината (било то паломар, сан диего или какъвто и да е друг) се къса по-лесно от олбрейда. Ако вземем парче лидер с тест по-висок от този на плетеното влакно и от 2-те му страни вържем олбрейд и ФГ, тогава можем да говорим реално за здравина на съответните възли. Относно вкарването на възела във водачите на пръчката - възела, който показах не просто не прави проблеми ако е зад водачите - това му е най-големия бонус, който реално увеличава издържливостта на линията в пъти ....в много пъти! Дължината на лидера се преценя да е такава, че да можем комфортно да замятаме като възела се намира м/у 2-ри и 3-ти водач на въдицата. Имам предвид, че възелът е минал през върховия водач и е м/у 2-ри и 3-ти !!! Ако възелът слезе по-надолу и не сме с водачи тип RG, то той "изплющява" и убива инерцията на примамката. Какво печелим от цялата схема ? Еми много просто - най-голямото натоварване при замятане се случва в последните 10-15 см на влакното преди първия водач. Когато възелът се намира точно там, защото възел като олбреида не може да се вкара във водачите по обясними причини следва, че претоварваме най-уязвимото звено от линията си, а именно това на възела или на плетеното влакно малко след него. Когато това натоварване се поема от по-здравия и устойчив ФК лидер автоматично качваме експлоатационната издържливост на линията в пъти!

ПС: Извинявам се на автора, че подхлъзнах малко темата в посока възли, но все пак като говорим за влакна не мисля, че възлите са съвсем оффтопик.
minimum STRESS
maximum BLESS
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от javor_st »

Павел Иванов написа:.............. То ако беше толкоз належаща такава комбинация , някои производители щяха да подаряват няколко метра флуоро към брейда си , ама не съм чул някой да го прави .

Купи си варивас ! :wink:
minimum STRESS
maximum BLESS
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетени влакна - въпроси,мнения,отзиви и коментари

Мнение от Павел Иванов »

Мили приятели . Ако случайно се бяхте поинтересували , щяхте да знаете , че Варивас не подаряват флуоро към брейдовете си , а монофил :idea: Демек идеята им е да се ползва като шок лидер на плетеното . Това само ако се бяхте поинтересували де :wink: Иначе Варивас е линията към която може да се каже , че имам афинитет :D
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Публикувай отговор

Обратно към “Кутия за риболовни принадлежности”