Боя за плувки ?

Да видим какво има тук: влакна, куки, блесни, силиконче, тежести ... ,а и от пиле мляко :)
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Боя за плувки ?

Мнение от kalinux »

Колеги, дайте информация откъде мога да си купя качествена боя за плувки - както за тялото, така и за антенката.

Благодаря предварително.
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Ако имаш път към София, мини през Bonjour на пл. "Славейков". На 2. етаж са детските играчки. Там се продават едни сглобяеми модели на самолети и кораби на фирма Revell. Към тях има и специални боички за оцветяване във всякакви цветове. Би трябвало да вършат работа.

А може и в Кюстендил да има такъв дюкян.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Благодяря Алеко. А имаш ли представа дали са водоустойчиви?
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Ами щом са за вапцане на корабчета, би трябвало задължително да са водоустойчиви. :wink:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Да, водоустойчиви са. Като малък имах цяла армада от ветроходи, които вапцах са тази боичка, и не се измиваше. Могат да се използват и за оцветяване на оловни войници.
Аватар
Чичо Веско
Вносител
Мнения: 1302
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 14:39
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 8 пъти
Обратна връзка:

Re: Боя за плувки ?

Мнение от Чичо Веско »

kalinux написа:Колеги, дайте информация откъде мога да си купя качествена боя за плувки - както за тялото, така и за антенката.

Благодаря предварително.
http://www.colmic-bg.com/?page=accessories&cat=17
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
keho
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 11:36
Местоположение: Габрово

Мнение от keho »

Здравейте колеги, малко късно се включвам, но ще ме извините
Та за боичките може и такива флуоресцентни като онези в каталога, но може и да питаш в магазините за бои и лакове, значи за тялото е хубаво да е матова боята, има черна мат алкидна и авто базисни, можеш да си поръчаш боя мат друг цвят по твой вкус и желание, нали ти трябват все пак 20-30 грама, ти си избираш вариант.
Също в такъв магазин търсиш рефлексни, свелоотразителни или фосфорни бои, в някой магазини бъркат в други ги продават на спрей, на практика и спрей можеш да ползваш, но мизерията която ще заформиш ще е голяма.
Все пак в Кюстендил не може да няма поне един, двама дето се занимават и правят плувки, също едва ли имате повече от 5-6 магазина за бои, така че обикаляш ги и питаш имат ли съответните бои, нали знаеш с питане до.............. се стига :lol:
За флуоресцентните, фелексните и още там знайни и незнайни бои е хубаво основата да е светла или бяла или най-много с цвета на боята върху която ше боядисвате, защото те са лазурни бои и нямат толкова плътна покривност.
Дано да съм бил полезен на някого.

Поздрави и наслука
Аватар
Markony
Мнения: 2008
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 32 пъти

Мнение от Markony »

Колегата Кехо ми насочи вниманието към тази тема (мислех да ви пиша отдавна ама :oops: ). Значи има магазинче за художнически и др. такива работи до резиденцията на турския посланик на Цариградско шосе (между резиденцията и виенската сладкарница)
тругвате нагоре към ул. "Шипка" от ляво. На витрината има разни реклами за боички за текстил стъкло мисля, че ще свиршат работа тези за стъкло!
Поздарви и НАСЛУКА
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Тъкмо разгледах сайта с боичките,но там нямаше такава каквато аз имам.Във Велико Търново имаме магазин`Балзер`(то в почти всеки град има поне един такъв magazin.Та аз от там си купих моята боя.Взех фосфорна,за нощен риболов,но не съм много доволен от нея щото нали знаете с каква яркос свети една фосфорна мартеница.Иначе за боядисване на воблери и блесни е несравнима(светещи силиконови рибета има от много време)
На `Балзер`има освен фосфорната още електриково-зелена и сигнално-червена боя за плувки,който наистина се набиват добре на очи.Специално зелената не е за изпускане,цената също-5 лв разфасовка като шишенце от лак за нокти.Но все пак това си е боя за антени.Ина4е самото тяло според мен е най-добре да се напръска 2 пъти със спрей-металик за кола.Много му е добър емайла!!!
Надявам се и аз да съм бил полезен
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Благодаря колеги за различната информация.

За антенките мисля че лесно се намират подходящи бои. Може да са от рибарски магазин, за коли и др. Проблемът е за тялото. Както виждате повечето плувки на пазара от 1 до 2 лв боята им се пука още неизползвани. По тая логика най-добре е корабна боя :!: Втория проблем с боите е тежестта на самата боя, което за малките грамажи е съществено. Затова най-подходящи са тези на водна основа - леки и веднъж като изсъхнат вече не ги пука водата.

Почвайки тази тема, исках съвет за видовете бои, които се предлагат на пазара, кои са леки, кои са водоустойчиви. Алеко даде някакво разумно предложение. За съжаление още не съм ги проверил тези бои, но щом са за балза и за вода предназначени, сигурно ще са подходящи и за плувки.

Наскоро дочук и за някакви текстилни бои. Нещо повече за тях?

Също така ми направи впечатление като преправях една плувка на Sensas, под самата боя имаше някакво лаково покритие, което беше много твърдо и явно действа като грунд за по-горните слоеве. Нещо такова не може ли да се направи?
keho
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 11:36
Местоположение: Габрово

Мнение от keho »

Първо искам да те питам Кalinux, от къде тоз мерак от теб да си правиш или реставрираш толкова сериозно повредени плувки?
На пазара вече има от пиле мляко, вярно има имного боклуци, но с малко късмет се намират и добри плувки.
Но явно и ти си от хората кито искат да си пипнат/доизкусорят/ нещата и трудно се разделят със старите и изпитани вещи :lol:
Сега за текстилните бои да ти кажа, преди 5-6 години си бях копувал такива от София от един магазин на име "Миско" не ти казвам къде се намира защото за около 6 години докато живях там си смени поне 3-4 пъти мястото, та сега не го знам къде е. Боите са на "Marabu" и бяха за коприна.
Може би ако намериш този магазин или подобен ще имаш някакъв успех. Все пак зависи какво ти е тялото на плувката, тоест от какъв материал е направено и според материала да избираш боята, с повече пигмент и голяма покриност с малко количество или повече лак за запечатване и съответно по-дебел слой боя.
Сега за "фосфорните" бои, от тях не очаквайте да светят като ампулите, те все пак са флуоресцентни бои, които спомагат за по-добро възприатие или с дриги думи казано, да се забелязват. Точно за това и цветовете им са толкова активни /искрящи/, жълто, зелено, оранж, червено и синьо.

Поздрави и наслука
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

keho написа:Първо искам да те питам Кalinux, от къде тоз мерак от теб да си правиш или реставрираш толкова сериозно повредени плувки?
Привет колега. Радвам се, че взимаш участие по темата.

Защо си правя плувки? Поради няколко причини. Оставям настрана цената на марковите плувки. Проблемът е, че въпреки голямото разнобразие от модели, голяма част от тях са некадърно направени. Това се отнася и за марковите. Имал съл случаи на нарушен баланс на плувката - къс кил и тежка антена, резултатът е често превъртане на плувката (модел на Trabucco). Друг пример е много тънко тяло под антената и веднага се пукат. Металната халка почти винаги трябва да залепва. Хубаво тяло, но или антената лошо се вижда или кила къс и не стои стабилно. Тези които са кадърно направени вече не ги виждам по магазините (няколко модела на Trabucco и Sensas). Вторият проблем е в боите - важи и за марковите и особено за всички български. Третият проблем е, че ми трябва голям диапазон от грамажи - от 0.2 гр до 7-8 гр. А най-леките и най-тежките плувки много трудно се намират.

Разбира се има какво да се намери хубаво, но предпочитам вместо да експериментирам с плувки от 1-2лв, докато намеря истинската, да си направя собствени модели. Основен проблем си остава обаче боята.

За материал използвам балза или лопен.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

kalinux абсолютно съм съгласен с тебе, много брак по магазините, иначе на вид са супер, но като я сложиш след 5 мин. или халкичката се измъква или се чупи ако е тънко стеблото или антенката се измъква или нямат баланс или се напукват... Това се отнася и аз марковите също. Най съм доволен от colmic i sensas. По рано си правех плувки и наистина бяха добри, но боята винаги си е била проблем. Я ме светни какъв е тоя материал лопен, че не ми е познат и откъде може да се намери, аз само балза съм ползвал.
Fish friendly
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Лопена и един бурен, дето живее по сухите места, край пътища, реките. Расте като клечка до 1-1.5 метра и има жълти цветчета. Есен като изсъхне се вади сърцевината. Много е лека и по-лесна за обработка от балзата, но е малко по-тежка от нея. Пази я от вода, много бързо поема и не става за нищо. Но е доста здрава за плувки. Виж в енциклопедията точно как изглежда.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

kalinux написа:Лопена и един бурен, дето живее по сухите места, край пътища, реките. Расте като клечка до 1-1.5 метра и има жълти цветчета. Есен като изсъхне се вади сърцевината. Много е лека и по-лесна за обработка от балзата, но е малко по-тежка от нея. Пази я от вода, много бързо поема и не става за нищо. Но е доста здрава за плувки. Виж в енциклопедията точно как изглежда.
Калине, при лопена най-важното е да го грундираш добре, по възможност няколко пъти с нарастваща концентрация, като оставяш добре да изсъхне - след това нямаш грижи с пиенето на вода. Аз обикновено си го събирах през есента покрай шосето Кюстендил - София, обелвах го и го оставях да изсъхне хубаво до пролетта. Ама вече време няма, а може би и ме размързя :oops:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Кутия за риболовни принадлежности”