France 2: за риба в долината на Лоара

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Добрутро! "Стана 5-ти януари вече а оня заплес още не е открил сезона" , ще каже някой , който не ме познава... няма такова нещо. 8)

Още на 2-ри със Себ и един него приятел , рано сутринта ( в 10:30 местно време) се бяхме разбрали да се срещнем на езерото с платиките. Пристигам аз с известно закъснение :oops: , и ги заварвам двамцата вече седнали , захранили , и втренчили поглед във връхчетата...мамини сладки! :lol:
Разпъвам , храната ми е от миналия (и по-миналия) път , духа насрещен вятър , разпъвам 64 метра , една пръчка с дежурния монтаж , другата със шок-лидер от плетеняк .Що така ли ?

Значи , аз от едни две години ползвам като подвижен монтаж основно можтажа , който показа Дарън Кокс в един клип (после го видях и в клип за речен риболов с Алън Скоттърн) , и в който кошницата се плъзга по пресукано влакно , което елиминира риска от късане при замятане , и освен това възелчето успешно засича рибата.

Изображение

И при това , при късане , рибата си заминава по живо по здраво (здрасти , ФИПС! 8) ). И всичко тва работи прекрасно , рибата се засича , голям кеф. Да , ама... работи , когато рибата дръпва стръвта с малко мерак , деа! Енергично , с малко спортен дух! :twisted: И кво става , когато тя е сънена , умряла от студ , и се движи на забавен кадър? Ми от известно време у мен се е зародило подозрението, че тя стига до възела , усеща го , и плюе стръвта. :roll:
Което допълнително се опростява от малките , "зимни" куки...


И така , докато аз разпъвам , Себ има първа индикация , след малко засича , и рибата му отнася повода. Добре , рибата ще кълве днес...Патрик , авера на Себ , засега няма кълване. Аз храня в продължение на поне 20 минути , ако не и половин час , преди да видя първата индикация. Риболовът се очертава сложен... Първата риба , която хващам е едра червеноперка , и десетина минути по-късно - първата платика. Себ и Патрик имат някакви индикации без резултат , Пaтрик освен тва вади втори път сдъвкан червей без да е видял кълването.

"Кво си монтирам?" , подвиквам на Себ
"18"

Добре , и аз съм с кука 18 номер , не знам що не му кълве..."А повода?"

"Е да де !"

:shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: - нашия човек , на 2-ри януари , за хитрите зимни платики , си монтирал повод 0.18 и кука ДЕСЕТИ номер !!! :mrgreen:

Трябваше да извадя още една платика , докато му стане ясно че преиграва. Себ минава на кука 14 , и повод 0.14 - явно религията не му позволява по-тънко от това , Патрик мрънка че вади сдъвкана стърв без да е видял кълване.."с ква кука си ?"

"18 ! "
Единия прекалено груб , другия прекалено фин..."и кво чакаш да я смениш с по-голяма ?"

След малко И Патрик и Себ хващат по риба , и тва налага да се отвори бутилка червено вино 8) ...и сега въпросът беше аз що не хващам кой знае кво? ...в храната се ръсва щедра доза вълшебнно прахче :wink: , доувлажнява се малко цялата смес , и след пет минути риболовът почва със страшна сила :shock: - двете ми платики стават три , стават четири , стават...след шестата тотално загубих сметката - Себ не вярва на очите си - " а бе , ти кво сипа в храната??? "

8) :lol: - чист фишмийл , ти кво си мислиш? :twisted: Давам му от рибната храна , (Патрик не щя ), и на края вадим живарника , в който и двамата бяха пускали техните риби , щото не бяха разпънали живарници . Наложи се да се вади 40-литровата кофа , и резултатът като за сезона беше задоволителен:

Изображение

Изображение

Забележка: след вкарването на фишмийла първия резултат беше , че зачестиха индикациите за риба на петното, обаче имаше повече фитки , отколкото хванати риби. Тук влезе в действие плетения шок. Първия резултат от тая работа , тва беше значителното и очевидно подобряване на кастинга срещу вятъра. ( Опитът да се метне след това с монофилния шок лидер попказа нагледно разликата между двата) Кълването също се подобри(МНОГО!) , и смятам че крайния ми резултат нямаше да бъде същия с монофилния шок. Да , вярно е че с повод 0.12 и кука 18-ти номер , ваденето на рибите с плетен шок и от 64 метра , е силно преживяване... и да , имах едно късане. Обаче имам намерение да продължа с експериментите в тая посока.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Нали никой не е решил , че до пети януари , и в отпуск , съм отишъл за риба само един път? :wink: 8)

Сериозния риболов всъщност беше оставен за вчера , щото имах аз едни експеримент за провеждане , и едни теории за проверяване на един известен канал....

Изображение

Слънце бе! Имаме СЛЪН-ЦЕ!!! :lol: И за съжаление , откривам че пак са отворили портите , и че нивото е ниско , и че е започнало лекичко да се покачва - ще видим докъде ще cтигне докато инсталирам работното място , и приготвя храните. А именно:

Изображение

едната храна ще бъде за платика , и ще бъде овлажнена със "супа" от коноп:

Изображение

(Залях го с вряла вода и го оставих да кисне една нощ)

Другата храна е ситна , тъмна , разкошна храна за баби + coprah melasse, с добавка на и малко печен коноп , който ще добавям по малко сух във вече готовата храна.

Имам фуил , пинки , и малко бял червей. Има и малко торен за стръв , но не за рязане.

Изображение

Идеята е да се съпоставят двете храни , отмервам 49 метра ( нивото продължава да се покачва) , два фидера с един и същи , подвижен монтаж (този с възелчето) , и отделно , на същата дистанция , имам един фидер с патерностер , че и там имам едни идеи за проверяване , и единн фидер с плетен шок лидер , за евентуални много плахи кълванета. Докато оправя всичко , нивото стига почти горната си граница - остават сигурно 20-30 см , и аз почвам риболова.

Първото кълване е на линията с леката храна за баби , фитка , презамятам , кълве ми пак , и усещам много едра риба , без съмнение платика от тукашния едър калибър , която се откачва на пет метра от брега (ситни куки...)
Сменям куката , хващам дребeн скимър , последван от втори , на което храната за платики отговаря със среден скимър - около 250 грама. Усещам как се очертава интересен риболов . Хващам втори дребен скимър , последван от среден , на храната за баби , както и първата едра платика на другата линия. Изглежда че днес и двете храни работят , остава да се види с напредването на деня коя от тях каква риба ще задържи...Хващам едра платика на леката храна , и около единн час след старта имам 4 риби с едната храна , и 3 с другата...в тоя момент става нещо странно... върхът на фидера почва да се сгъва повече от нормалното , като вятър няма , поглеждам надолу , и с ужас установявам , как живарника ми е почнал да се изпъва паралелно на брега...и как клони , листа и разни други плаващи обекти , се понасят надолу със застрашителна скорост! :shock: Сега ли намериха пак да отворят шлюзовете бе? :evil: :lol:
"Сега как процедираш , " пита Лоран , който е дошъл да "обиколи нивата" - "минаваш по-наблизо ли?"

Аз само го поглеждам под око , отварям калъфа и вадя приготвения за всеки случай сериозен фидер. :twisted: 8)
Бърз оглед на кутията с кошниците , и откривам че имам ЕДНА кошница от 80 грама...мятам , и върхът се сгъва зловещо , и след това кошницата почва да пълзи...аха...
Мятам повторно , държа фидера далеч назад , дкато кошницата удари дъното , поставям го върху стойката , вирнат нагоре...хмммм? Уж държи... :roll:

Изображение

Тва , между другото , е връх от четири унции!

Изображение

И така , сега само едната храна върши работа , тази за платика , почвам да добавям бял червей - нямам никаква едра фракция , и сега имаме тотално непредвиден , речен риболов. Рибата кълве енергично (почна да кълве след като се сетих да мина на торен червей , на нищо друго не щеше) , минах на по-големи куки (до ОСМИ номер!!!) , и след като ми скъса повод 0.14 , минах на 0.16. (големия майтап е че в края на риболова хванах платика , която имаше в устата си две куки - едната беше скъсаната преди това осмица )

По едно вадя кошницата , и установявам че се е скъсала:

Изображение


почвам да ровя в кутията , опитвам с 80-грамов дистънс , който се влачи по течението като сламка , опитвам с кошница от 60 грама , с дълъг корем по течението - не държи , и тука са сещам за ролката изолирбанТ.... 8)

Изображение

:lol: :lol:

....а не бе! С така ремонтираната на бързо кошница успях да си довърша риболова - без да мога за съжаление да си проведа експериментите. Макар че някои изводи за предстоящото състезание все пак направих.

Изображение

Изображение

...не , бе - за на свободен риболов , и самичък , съм мнооо добър! 8)
Само на състезаниея се правя на идиот... :lol: :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Здрасти. Малко спокоен , релаксиран , любителски риболов... :)

Събота.

Време е да се опита рекичката , където последния ми опит се увенча с капо , поради зверско течение. Сега нивото се е стабилизирало , времето се задържа меко дълго време , и аз събрах смелост и оптимизъм. Е как да не е оптимист човек?

Изображение

Прекрасният пейзаж освен слънчев , беше и доста хладен - имаме падане на температурата с почти десет градуса за два дни. Аз се сгуших в ниското ( че духаше един тънък ветрец...)...

Изображение

...оцених течението като за 70-80 грама , средата на реката е на 20 метра , и сега беше момента да се опитат кошниците от новата реколта:

Изображение
Изображение

Мятам 4-5 кошници , бодвам два бели червея и един вердевас на кука 12-ти номер (срам , срам... :lol: ) , кошницата пада на дъното , следва енергично кълване , и вадя едра баба. Има риба! :twisted:
След бабата следва скимър , към 150 грама , и след него - близо три пъти по-едър. Аха! Скълцах консерва царевица , почвам да режа и по един торен през кошница , и минавам на торен. Тоя път , с голяма кука :wink:
Рaботата продължи във весел дух около един час , след което риболовът тотално умря. Без предупреждение , ей-така - до сегa кълвше , сега не щеше. :roll:
Експериментите с по-едри , по-леки , затвoрени , отворени , и какви ли не кошници , не дадоха резултат , тая работа продължи половин час , и после рибата се върна.( Без да съм сигурен че тва стана в резултат на някакви действия от моя страна.)
Хванах още някоя риба - по-скоро дребна , обаче сега имаше вече проблем за решаване : на петното имаше много повече риба , отколкото хващах. Фитки , индикации , и нула резултат... разкарвам ченгела , минавам на кука 16-ти номер , три пинки , и правя серия от 3-4 скимъра , от тези , дето са кажи-речи платики...и оттам се почва същата история - индикации , уж кълванета , ама стръвта не е пипната , удължаване и скъсяване на повода не дават резултат , обаче преди да си тръгна (време беше) , просто трябваше да опитам още един номер: вадя повод с кука 18-ка. Aма ситна! Ама тънка! Ама несериозна! :mrgreen:
Две пинки , също ситни , мятам , тва нещо пада на дъното , и следва решително кълване...Хюстън!!! Имаме проблем , Хюстън! :shock: - Щото тва не е скимър , дето секи момент ще стане платика - тва е истинска платика , бодната на ситната кука , на повода 0.12 , с кошницата от 80 грама на линията , с плетеняк и с якия фидер...бавно и внимателно се докарва рибата до кепа , и сега вече може да се събира багажа ...

Изображение

...най-едрата риба , с най-малката кука...

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

"И беше вечер , и беше утро : ден втори "
8)

"Утро" , разбира се , беше силно казано. Щото пак печеше слънце , и духаше ветрец , ама в 11 часа сутринта термометъра показваше 5° , и тва ако така продължава вярно ще заприлича на зима. (Колко показваше в 8 ли? - е аз откъде да знам... :mrgreen: )

Накъде? След ловенето на 20 метра ми се щеше да разкърша юнашка снага :twisted: :lol: , и да пома'ам малко...езерото с червеноперките , към обяд съм вече разпънал , идеята е освен друго да се провери една храница на известната фирма Мондиал (Biomix Breme brune), а също да се задълбочи изучаването на ловенето с плетен шок.
Храната е ситно смляна - най-ситно смляната храна , която въобще съм виждал някога , доста лепкава , с кафяв цвят и слaб , но приятен мирис. Почва се храненето : понеже вятърът беше малко в гръб и малко отстрани , избраната дистанция беше от 80 метра. Понеже вятърът беше в гръб , дистанцията се стигаше без проблем. Понеже вятърът духаше и отстрани , точността беше...относителна. :wink:
Минават 20-30 минути. абсолютно никакъв признак на живот. Хммм...тва спадане на температурите в тая плитка вода , а бе имах съмнения аз , ама...Минава един час...стори ми се , че видях едно трепване , от евентуално закачане на риба във влакното. И един път извадих един червей , който като че ли беше лекичко смачкан в края...ама без да съм сигурен. Минава час и половина , и аз почвам да се чудя дали да събирам вече , ил да поседя още малко...или да намаля дистанцията с едни 30 метра? Решавам да е още половин час , и за да ми е чиста съвестта , забърквам една шепа - ама като за десет мятания! , рибна храна.

Скъпи деца! Понякога се случва да се спори на тема храни и аромати. И дали може само храната действително да промени нещата , при пълно безрибие....четете внимателно... :wink:

Мятам първата кошница с рибната храна.Кошница с минимален обем , да съдържа две чаени лъжици захранка. Минават две минути , и отчитам тласък по върха , очевидно закачане на рибата в плетеняка. Риба? Тя пък откъде се взе... :roll:
Второ мятане: съвсем отчетливо кълване , и...

Изображение

:D

Два часа висене с една храна (която не мисля че е лоша!). Две мятания с друга... :)
Презамятам:

Изображение

Пак:
Изображение

(Бях извадил живарника да съхне , и вече не щях да го мокря. А и не очаквах някакъв риболов - оставаше час и половина време , все пак...)

Стигам цифрата 4 платики , и сега нещата се променят. Рибата не напуска петното - обаче сега не кълве. Индикациите по върха не спират явно се върти там...минавам на кука 16-ти номер с три пинки (до този момент хитът беше торния червей) - пета платика. И пак почват индикации без кълване...Минавам на 18-ти номер , тънка и лека - зверски удар , и рибата се откачва... да видим: хеви фидер 4.20 с тест 120 грама. Плетеняк , и с плетен шок-лидер. Е...не може хептен нищо да не скъса или да не се откачи! Пак същата кука (а не бе!) :

Изображение

В действителност , на снимката изглежда по-голяма , не знам как ставa тоя номер. Сигурно трябваше да я снимам до монета от един цент за сравнение , да речем )

Сега индикациите се разреждат , не кълве грам , почва да става студено , обаче аз искам да знам до къде може да се насили ситуацията с варварския ми монтаж...от класьора се вади повод 0.10 (без майтап!) , презамятам , и даже не успявам да сложа фидера на стойката! - веднага кълве , и сега повеждам бавно и внимателно седмата платика (за два часа и половина реален риболов!) към кепа...Е тва беше ситуация , в която с тънък повод и малка кука - и рибна храна! , от самото начало , риболовът приключваше с 25 кила риба...

Изображение

(Забележка: рибата не проявяваше особена съпротива , явно охлаждането я беше зашеметило. В ситуацията от преди две седмици тоя номер с повода 0.10 и плетения шок нямаше да мине по никакъв начин )
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Тая седмица съм малко отпускар - та завчера пак цъфнах на езерото. След цяла седмица урагани , дъждове и ...покачване на температурите до 17° :o ... работата поутихна , показа се слънце , и беше време да се опита пак.
Ветровито , но поносимо , 60 метра , рибна храна , почвам в 12 часа , времето..нито за чай , нито за бира. Taка че забърсах в магазина една стопляща бира ( 10° алкохол , майна :shock: ) , и ги почнах - ама веднага! 8)
С поривите на вятъра петното ми не само бeше едни 15 метра на дължина - от време на време издуваше огромен корем , така че сигурно губех и бая метри като дистанция , обаче независимо от петно с площ 150 кв. м , рибата си кълвеше. По едно време спря да кълве , без да напуска петното , и даже направих опити с метод (даже хванах една с метода) , обаче реалното решение на въпроса баше да се скъси повода така , че куката да остане на 35-40 см от кошницата. Уловът за около пет часа риболов с бая експерименти , изглеждаше така:

Изображение

...добре че колегата шаранджия ме щракна преди да вдигна две платики , че как се разпълзя рибата за една секунда - не е истина! :lol: :lol:

Изображение

в края на деня вятърът спря ( да не повярваш) - време беше да се прекрати риболовът и да се поупражнявам малко в мятане с новия фидер. Стигнах до 98 метра , седнал , и реших че за момента ми стига толкова

Изображение

..пускам рибите , които още не се бяха "пуснали" сами , прибирам такъмите в колата , тръгвам да прибирам живарника , и установявам че е останала още една платика , около килце - на тва езеро такава платика човек може и да не я забележи , деа :mrgreen: ...айде и тя обратно , на другия ден ни чакаше реката.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Така - вчера мe чакаше реката. Понеже имах ангажимент в 15 часа , трябваше да ставам по тъмно и ето ме на реката в 9:30... :evil: :lol:
В 10 вече бях започнал ...

..половин час по-кънсо: няма кьорава риба. :roll: Не кълве изобщо , няма пипване , така че само ми остава да се наслаждавам на пейзажа:

Изображение

Пролет , майна! Пеят едни птички , на места са цъфнали първите овошки , една от вчерашните плaтики имаже вече пъпки по носа.. :o
Красота!

Изображение


...ама не кълве! Минали са едни 40 минути , и аз решавам че очевиднно течението е прекалено силно , и ще се наложи да изчакам реката да падне малко. Те сега е момента да опитам директния телескоп - и докато го опитвам , следва първото кълване на фидера! В резултат на което , аз:

- засичам с фидера и оплитам сондата на директния в плетеняка :D
-вдигам телескопа високо за да стигна до сондата , и закачам влакното в клона на дървото над мен :lol:
-късам линията... :mrgreen:

Aааарргггххх!!! Презамятам фидера , и пак ми кълве...яснооо! часът е около 11 , остават ми два часа и половина риболов , разкарвам директния , презамятам и вадя ситен скимър , последван от доста по-едър. Следва поне десет минути пауза , още една риба , още пауза...рибите са нарядко , и са единични бройки (то и храната ми беше пълна скръб като за такова течение де..)
Става 12:30 , и решавам да изкарам живарника да съхне. Съдържанието му беше скромно:

Изображение

Докато снимам рибата , пак кълве! - да добавим една риба към снимката:

Изображение

Пускам рибата , и в следващите 20 минути забърсвам още две платики от едрия калибър , след което зашивам доста по-борбена риба. Поводът е 0.16 , развивам малко аванса , и го преборвам:

Изображение

Тук трябва да се дойде пак , ама малко по-подготвен!
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Cougar »

outsider написа: Чет Фев 06, 2020 19:32 Тук трябва да се дойде пак , ама малко по-подготвен!
Как по-подготвен? С 0.16 за сом си е направо идеално. :D
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Cougar написа: Пет Фев 07, 2020 4:35
outsider написа: Чет Фев 06, 2020 19:32 Тук трябва да се дойде пак , ама малко по-подготвен!
Как по-подготвен? С 0.16 за сом си е направо идеално. :D
:lol: :lol: - повода е ясен - имах предвид едра фракция , малко торен за кълцане , читава храна и повечко бял червей. И днес даже станах в девет , с най-сериозни намерения 8) , обаче се е напушило да вали (пак!) , и духа един студен вятър - не е за разправяне. Така че ще оставя работата за утре , дано се оправи малко
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

outsider написа: Пет Фев 07, 2020 12:12 Тук трябва да се дойде пак , ама малко по-подготвен!
Тръгне ли човек да се самоцитира , нещата не отиват на добре :roll: ... и все пак... :wink:

Същата река. Цяла сутрин се кани да вали , даже превалява леко. Седя в къщи и гледам през прозореца... на път съм да пре.ба деня точно както пре.бах вчерашния - щото се канеше да вали , и така и не заваля.. тегля една майна на времето , товаря пръчките в колата , и потеглям - докато разпъна панаира , и приготвя всичко , минава дванайсе и половина , самият риболов почва практически в 13 часа...

Тоя път имам черна , лепкава , инертна , извадена от фризера храна. Кълцана царевица , бял червей , който е тръгнал да става на кастер , пресен бял червей , торен , пинки - СЕГА съм подготвен! 8)

Пет кошници , шестата вече е с повод и кука , три бели червея , първо енергично кълване , и в живарника влиза средна бабушка. Реката е паднала с 30 сантиметра , даже не съм сигурен че действително има нужда от 80 грама кошница. Кълване , втора баба - тоя път , доста по-едра. Оттам рибата се събира на петното , и сега почва търсенето на правилния подход , щото кълве много , а хващам малко.. въртя стръв - бели -торни-вердевас (а не бе! ) ,имам една първа едра платика (едра като за тази река , около кило) , увеличавам и намалям куки , виждам че ще се наложи да удължа повода..баби , фитки - фитките са повече от бабите. Добавям царевица и бял/кастер , и по едно време си казвам , what the fuck - ? Бодвам два кастера на куката , следва енергично кълване , което не успявам да реализирам , но което успява да ме заинтригува. Три кастера , презамятам , следва мощно кълване и зашивам яка платика. Я деа... туакшната риба кастер не е виждала никога...презамятам - платика. И пак! И пак! :o Тотално съм ошашавен , честно.. Нa следващото мятане бодвам нещо което няма как да е платика - успявам да откача влакнотоо от клипса , развивам аванса , рибата , която е много едра , се понася надолу по течението , и се опитва да се забие в брега , който е целия пълен с паднали дървета и клони - опитвам да форсирам малкo , и рибата се откачва...Нямам представа кво беше , предполагам шаран , продължавам риболова обаче сега вече не ще да яде кастер - само леки почуквания по върха , с някоя и друга баба.. Минавам на грозд от вердевас - едра платика!Хващам една-две , и пак престава да кълве...удължавам повода , въртя всякаква стръв и сега свършва храната. Спокойно! 8) -aз може да съм цъфнал на реката по обяд , ама съм намокрил храна в десет часа , "за всеки случай" , която се надявам да е вече поела вода както трябва...нъцки , братО - храната си работи повече отколкото трябва , и сега ме нападат баби , ама със страшна сила - и като се почнаха еди фитки , едно чудо...уголемих куката до осмица , опитвах с много едра стpъв , въртях стръв нищо не биеше вердеваса (кастера ми беше вече свършил) , после свърши и вердеваса. Хванах някоя платика на бял червей , и тази храна взе да попривършва , то вече и времето беше напреднало де.. дали да не опитаме още нещо преди да приключим?

Изображение

Тва изчадие адово , коетo може да се ползва както като чиста метод хранилка , така и в показания вариант , го напълних със смес от бял червей и оставащата храна , закачих повод 12 сантиметра , и заметнах..фитка! Ама едно енергично кълване , отнася фидера. Хъм! Минавам на 40 см , и зашивам едра платика. И още една! - две-три фитки , още една платика...Що правя толкова много фитки? Удължавам пак повода до близо метър , и със смес от платики и фитки , на които не успях да намеря решение , приключих риболова , когато облаците тръгнаха да се разсейват , и почти се показа слънце...

Изображение

Изваждането на живарника граничеше с тежък физически труд , и тука с главата на кепа нямаше да стане...40 литровата кофа не се оказа фотогенична :lol: ....

Изображение

...така че реших да отделя зърното от плявата. На колко състезания щях да съм доволен аз и само на "плявата"! :oops:

Изображение
Изображение

Обаче все па бих предпочел "зърното" , нали ме разбирате... :wink:

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Кажете ми дали виждате снимката?

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Imaginary
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Сеп 06, 2018 22:55
Риболов: Feeder, Spinning
дал Браво: 99 пъти
Обратна връзка:

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Imaginary »

outsider написа: Нед Мар 22, 2020 14:06 Кажете ми дали виждате снимката?

Изображение
Да. И завиждамИ :)
-----------------------

"Късмета обича подготвените" - търговско-рибарска лакърдия
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Imaginary написа: Нед Мар 22, 2020 14:12 Да. И завиждамИ :)
Хмммм.. не си бях представял че в сегашната ситуация някой може да ми завиди...седми ден не съм излизал от къщи , риболовът е забранен , и тая работа ще продължи минимум до края на април :cry: ...нещо имах аз едно наум , че тая рибна и мека зима ще ни излезе през носа , ама чак такова нещо не можех и да си представя... :shock:

Така-така...имаше някакви "несериозни" излети , тренировки разни , които не сметнах за достойни да се пише за тях. В края на краищата , състезателният сезон тропаше на вратата , и се надявах да има къде по-интерсни теми за репортаж. Както се оказва , май ще намеря време да ви разкажа и за несериозните излети... :wink:

Значи , действието се развива в началото на март , или в последния уикенд на февруари. Не много студен , но силно ветровит ден , в който ние с Нико и с негов авер на име Дамян , решаваме да посетим езерото с червеноперките. Избираме бряг , къдетo , без да сме хептен на завет , не сме и баш тотално изложени на поривите на вятъра , и тука всеки тръгва да лови "по свой образ и подобие" - Нико на около 40 метра , Дамян на метод фидер (?) на около 35 , а аз извадих сериозна артилерия и независимо от вятъра клипсовах на 60. След десетина минути ме напада дребосък - рядко явление на това езеро , и сега се "забавлявам" да ловя баби от 30-40 грама в силния вятър , който става все по-силен , и става все по-студено. Бабите нападат и Нико , баем на куки и монтажи , Дамян се е сгушил като врабче , и няма пипване. Около час след старта , аз зашивам нечовешка платика - със сигурност над две кила , и ми е ясно , че ако се настоява , и се търпи , рибата ще се събере - обаче "отбора" губи мотивация с всяка изминала секунда...Дaмян въобще не е екипиран и подготвен за ловене на дистанция в такива условия , Нико търпи , но се висжда че не е много ентусиазиран , и тука аз им предлагам да скокнем до реката на завет. Нико приема идеята с въодушевление , Дамян заявява че е умрял от студ , и че се прибира на топло :roll: ...нищо не става от младото поколение , казваше дядо ми , Бог да го прости. (Вярно , че той имаше предвид моето поколение , ма тва са подробности :mrgreen: )

И така , още е едва обяд , имаме двайсе минути до реката , храната ни е готова , разпъваме за броени минути , и почваме риболова. Понеже Hико е надолу по течението , се опитвам да му намекна да мята под ъгъл от 45° , така че разстоянието между петната ни да се увеличи възможно най-много , обаче той явно на разбра намека :? ...в началото имаме кълавнета , баби , скимъри , такива работи...После моето петно започва да пресъхва , докато Нико , който има моята храна , която му идва отгоре , плюс неговата собствена , почва да вади платики , ама една след друга.

Аз се опитах да вкарам Литу и разни странни ароматизатори , които купих наскоро , с което не успиах да му дръпна платиките , но затова пък заших най-неочакван шаран , и доста се позабавлявах да го вкарам в кепа с плетеняк и без гъм в монтажа. Резултатите за около 4 часа риболов :

Изображение

Изображение

...ма ква мутра съм направил на снимката... :oops: :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Cъcтезателният сезон беше на една ръка разстояние , и ние с бай Нико не можехме да си позволим да бъдем изненадани - налагаше се да се проведе съвместна тренировка на водоема , денят е събота , 7-ми март , пече слънце , духа умерен ветрец , пеят птички , и се задава пролет. Кьораво облаче не помрачава ведрия ни хоризонт... :mrgreen:

Не съм си правил труда да снимам нещо , щото важният репортаж предстоеше...разпъваме , ще ловим наблизо - аз на 32 метра , Нико на 28 Очакваше се активна , гладна риба , обаче ударихме на камък , щото рибата се оказа рядка и ситна , а ситуацията - адски сложна... турнира е "open" , така че при липса на бонуси щеките щяха да ни попилеят...
Нико лови с някаквa стандартна храница , а аз съм дошъл с намерениe да експериментирам сериозно...първата ми храна е Browning Champion's Choice М7 , леко "разредена" с печена троха , понеже иначе лепи като туткал. Ритъма ми на риболов е двойно по-слаб от този на Нико , който влиза в ритъм (на моменти) с дребни платички , бабушки и епизодични едри уклеи (сигурен признак за прекалено суха храна и прекалено дълъг повод) Затова пък аз имам един скимър от поне 600 грама...Играя с дължините на повода , при дълъг повод рибата го нагълтва много дълбоко , и се налага да го режа , обаче при къс повод не кълве. Опитвам и с пелет фидер и къс повод (без всякакъв резултат.)

Тука аз сменям храната :


Изображение



А не бе! -ако ще търсим бонуси , да им предложим нещо по-така! 8) :twisted:
Рибната храница оказа светкавичен и безапелационен ефект : рибата напусна петното ми , и двайсе минути не видях пипване! :lol: :lol:
Тука аз удължих дистанцията с два метра , и върнах на първата храна - след някое време рибата се върна , при което аз вкарах второто тайно оръжие - чистата глина. Не мога да кажа че тва даде някакъв радикален тезултат , макар че заших още един от едрите скимъри - около половинка , плюс един -два от 200 грама. Връщане към храницата М7 , показа че рязка разлика между ловене с глина или с храна нямаше. Колкото и да звучи странно , и макар и водата да беше мътна , торния червей не работеше изобщо , и всичко беше хванато на пинки и бял червей...
Сега оставаше да сравним резултатите - Нико има минимум двойно повече риба от мен , (като бройки) , и тегли 1.360
Обаче моята сериозна храна , плюс добавянето на кълцана царевица , беше дало като резултат значително повече бонуси , и резултатът ми беше 3.030 8)

Обсъждане на ситуацията , анлиз на грешките , обмисляне на стратегията - ние бяхме готови за старта.... :) :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Неделя вечер, осми март , Нико ми звъни да ми каже новините. Провели са втора тренировка с Фабрис , в друг сектор , в условията на силен вятър , нямат едра риба. И още : това състезание ще се проведе , след което временно се преустановява състезателния сезон , вероятно за две седмици...баси , толкова паника за едно "грипче"! :evil:
:wink:
Добре де , две седмици ще ги преживеем няк'си..поръчвам си стръв за турнира , вердевас , тва-онова , и почвам да приготвям пръчки , макари , монтажи , да вързвам куки...

Събота вечер. Приготвил съм гъста , сладка , лепкава храна , с ТТX , така че на сутринта тя да бъде възможно най-инертна. Дребната риба си я ловете вие! :twisted: Докато свещенодействам над храната , звъни Фабрис: състезанието е отменено! :evil: Честно казано , не останах чак толкова изненадан - за изминалата седмица тая работа все по-малко приличаше на обикновен грип , и новините бяха все по-обезпокояващи :? ... добре де ... И сега? - имах едно доста сериозно количество храна за едра риба , обаче имах чисто нов фидер , невиждал вода , за сефтосване. И тоя фидер беше лайт , и трябваше да се сефтоса на баби и ситни платички. 8) Сутринта ставам , добавям в храната малко храна за баби от фризера , и ето ни на язовира:

Изображение

Дистанция 18 метра , дълбоко е поне 4-5 , почвам хранeнe в силен ритъм с голяма кошница , и рибата сe събира на секундата. Фидерът е разкошен , полупараболичен , всеки тласък на рибите , които са осново дребни , се чуства в китката , ловя с директен плетеняк без шок , и нямам откачена риба.

Изображение

Изображение

Постепенно , рибата става все по-дребна , фитките стават все по-многобройни , никакво баене на повода и размера на куките не решава въпроса , и се налага да се анализират нещата: храната беше позсъхнала , и по време на потъването надолу , кошницата оставяше след себе си вертикален стълб от частици , който вдигаше нагоре дребосъка , и той ми късаше нервите. Сипвам щедро вода в храната , ама даже малко се престарах! - сега тва е някаква каша/супа , която не знам дали ще стигне до дъното...както се оказа , стигаше. И сега кво се получава? Няма повече частици. Ситуацията се промени буквално в рамките на две минути -рибата стана малко по-едра , обаче кълванетата сега бяха решителни , безотказни , и рибата се засичаше от раз. После , започнаха да излизат и малко по-едри риби. И аз си седях на слънце , радвах се на живота , и обмислях предстоящия сезон - състезания скоро явно нямаше да има , обаче пък какъв сезон на свободен риболов ни чакаше - не е истина... :D

Изображение

Изображение

.. а до забраняването на риболова оставаха три дни ..
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”