Морски риболов в Гърция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от za4o75 »

Данни за такъма(малко са на лютски,ама се разбира)

Καλάμι: ATC - custom rod
Μηχανισμός: Daiwa caldia 4000
Πετονιά - νήμα: daiwa tournament 8 braid 0.20mm 40lbs
Παράμαλλο: Sufix invisiline 0.52mm 30lb
Κόμπος μεταξύ παράμαλλου μάνας : Tony Pena
Τρόπος σύνδεσης τεχνητού : Παραμάνα Dragon Super Lock
Κόμπος μεταξύ παράμαλλου παραμάνας : palomar
Τεχνητό : halco twisty 70gr
Τύπος ανάκτησης : Γρήγορη, σταθερή
Θήραμα - Βάρος : Λίτσα - 13,900Kg 118 см.
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от javor_st »

za4o75 написа:Яворе,това че се скъсал възела не показва колко е здрав!
Това е абсолютно вярно ! Силата на възела, за който говоря е точно в здравината му. Фори го е написал максимално точно и ясно :
резултата е наистина впечатляващ - получава се тънък и фин възел, при който брейда запазва максимум здравина.
Много хора имат притеснения обаче, че като така се плете възела без да се прегъва никъде ФЦ-то ще вземе да се изплъзне и затова направих този тест да покажа, че това не е така. Пробата за здравината на възела е елементарна и всеки може да я направи за себе си ако желае, а после ако иска и да сподели резултатите. Взимате парче флурокарбон и 2 парчета от един и същи брейд. Връзвате от едната страна единия възел от другата страна другия - опъвате и гледате кой ще се скъса. Хубаво е плетеняка да е нов, защото иначе може някое от парчетата да е протрито или компрометирано по някакъв начин. Този тест също съм го правил и не съм попадал на възел който да бие този. От друга страна като му се свикне се прави много бързо, нищо че на пръв поглед изглежда тегав.
minimum STRESS
maximum BLESS
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от za4o75 »

Ok!Ще го пробвам,ама ако има фалове следващата поръчка джигове ще я плащаш ти :mrgreen: !
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от javor_st »

Мамка му !!! ...... спирам да пиша :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
minimum STRESS
maximum BLESS
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от mikibg »

Защо толкова си усложнявате живота с тези възли :) Има направени специални вързвачки с които много лесно и бързо става изключително здрав възел , който няма проблем да минава и леко през водачите.Предлагат се в 2 рамера - за по сериозен риболов с дебели влакна мисля , че беше за над PE2 и за лек до номер 2.Има ги и в нашите магазини ,например виждал съм на стонфо за около 40лв.Има и по красиви:

http://www.ebay.com/itm/1-x-New-Basszon ... 1c3c1776c8" onclick="window.open(this.href);return false;

Поздрав
jamie
Търговец
Мнения: 79
Регистриран на: Пон Дек 10, 2012 9:11
Риболов: на река
получил Браво: 4 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от jamie »

така е miki е абсолютно прав.Наш приятел работи с това чудо с такава скорост,че чак ми става неудобно да го гледам....А той ходи и бори риби с едни килограми.....Между другото много голям процент от азиатските джигинг риболовци ползват такава плетачка и възлите им вдъхват сериозен респект.Но...всеки е заложил на "неговия " си възел и .....така.Важното е да имаме резултати от този изключително атрактивен риболов.
Мисля,че е време да обърнем внимание и на разиграването на джига- скорост,периоди стъпки....и.т.н.т
rumen_patrikov
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 20:28
Риболов: Troling , spining , Риболов от каяк, мач риболов
получил Браво: 2 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от rumen_patrikov »

Каква дължина на лидера е оптимална за по добър кастинг
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от shkarcheto »

Има и вързжачка на щвейцареца Пети Жан, за мен няма по-добра като качество, на пазара в момента. Поздрави
Христо
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Апр 25, 2008 12:17
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от Христо »

Тулки и ютилки за възли да искате :)
и цена са му измислили хората :)...
http://www.ebay.com/itm/EZ-Knotter-Heav ... 416e8c4bcd

Поздрави,
Ицо
...о плодове!
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от fori »

Ммммдааа... рано или късно се стига до бобините. Прекрасни джаджи, които са твърде лесни за забравяне, затриване и тотално унищожение от разсеяни хора като мен :lol:
@Зачо, аз съм си направил тестовете и съм се убедил в това, на никой не се опитвам да наложа мнението си. А и какъвто и да направиш възел, захапе ли някоя лакома скаличка филкера или асиста трудно ще поспориш с нея :)
@Ники Джазмена, нещата не са баш така или по-точно не винаги са така. Брейда много силно се амортизира при триенето във водачите при самото замятане. Поне на това ме навява факта че след половин ден риболов късанията са по-скоро педя над възела.
@Румен - на така зададеният въпрос, отговора е никаква. Лидера прави линията по-здрава и предпазва от разни нежелани повреди причинени от близкоминаващи зъбки, камъни, перки и всякакви такива абразивни елементи. При замятане бих казал че по-скоро пречи. Оптималната дължина на лидера е максималната дължина на която можеш да пуснеш примамката от върха на въдицата, без лидера да минава през водачите. Хамалският кастинг с възел брейд-моно минаващ през водачите води до доста интересни и най-вече скъпички резултати. Явор може да каже малко повече по въпроса.
@Джейми, при минаването на един определен диаметър на влакното рязко се стеснява избора от налични възли. Което ме подсеща за въпроса как връзват тези хора примамката за лидера?
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
jamie
Търговец
Мнения: 79
Регистриран на: Пон Дек 10, 2012 9:11
Риболов: на река
получил Браво: 4 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от jamie »

хайде малко за окото - една от последното и три септемврийски
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
участват - YAMAGA,DAIWA LUVIAS,VARIVAS и IMA GUN
bobiander
Мнения: 71
Регистриран на: Нед Юни 13, 2010 22:52
Риболов: муха и спининг
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от bobiander »

Браво колега, хубави снимки , но това монтажче с карабинката, лично съм виждал как се отварят, не мои, защото аз за джиг не използвам карабинки. Просто при малко по-борбена риба ще се отворят, знаеш че напъна да извадиш хубава риба от 30-40-50 метра е сериозен. Иначе поздрави за приличните риби.

Да воденето на джиговете е добра тема , но може би човъркането около правилния монтаж не е зле да се доизясни. Мен лично ми е интересна темата за възлите и с интерес я следя. И аз на увеличаване на дебелината на влакното и ФКто се замислям за използване на други възели и нещата отиват на FG за едния и може би AG chain за възела при монтажа на лагерния виблер преди пилкера.
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от mitioto »

za4o75 написа:Данни за такъма(малко са на лютски,ама се разбира)

Καλάμι: ATC - custom rod...

Страхотни въдици, за които малко хора по наще ширини са чували! Бравус!
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от javor_st »

Колеги, без да се засягате, ама май изобщо не следите за какво става дума. На никой ли не му направи впечатление, че възела, който се втъзва с тези бобини, изи нотери и т.н. е практически същият, който съм показал да се връзва на ръка ? Какво прави великата връзвачка ??? Повече от очевидно е - спомага за по плътното натягане на намотките около ФЦ лидера и позволява по-лесно да се наплетат много намотки - 10-20 - 100, завършващата част на възела обаче е една и съща. За какво е важно да са натегнати намотките ? - За да не приплъзнат при натоварване - нищо друго ! Слабата точка (там където се къса ) на възел с 10 и с 200000 намотки е една и съща - завършващата част- (която както вече казах е една и съща при ръно и "машинно" плетен възел). Именно затова правих всички тези глупости по-горе с мазането на възела със зехтин и прочее, за да покажа, че и на ръка могат да се напрвят достатъчно плътни намотки, които да не приплъзват. Наплетете възел с бобина и го скъсайте да видим къде ще гръмне. От сега мога да ви кажа - на същото място, на което се е скъсал възела, който вързах на ръка и показах на снимките. От връзвачка виждам единствено смисъл ако ще връзваме 150 либри ПЕ към 200 лб лидер, защото при такива натоварвания верятността за пиплъзване преди късане става много голяма.

ПС: Недейте да се доверявате сляпо на каквато и да е информация, особенно за неща, който толкова лесно може да проверите сами ! Повръзвайте малко, покъсайте (изхабете 20 метра плетка) и си направете изводите сами за себе си. За мен този възел няма как да стане по-здрав ако ще и с бензинова връзвачка да го връзваме.

Поздрави !
minimum STRESS
maximum BLESS
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”