Въпрос акула

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
harry
Мнения: 193
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 14:26
Местоположение: Варна

Re: Още по въпроса за акулата

Мнение от harry »

Гого написа:...Имате ли идеи как мога да хвърля над 100 метра без оловото да е прекалено голямо?....
За такива далечни кастове трябва да попиташ DOCTORA :D :lol: :wink: Само че той наскоро си тръгна за добрата стара Англия и не знам кога ще влезе във форума :D

Peace \/
пях с Depeche
Гого
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Май 31, 2005 22:04

Мнение от Гого »

Като се замисля, идеята на Пенн е доста трудно приложима. В момента обмислям компромисен вариант :D :
топка за тенис хем ще държи стръвта да не потъва, хем тежи и може да се хвърли надалеч. Само ме притеснява, че заради вълните няма да мога да поддържам влакното опънато. Може и да пробвам с олово накрая и топката закачена подвижна заедно с повода (и той да се движи с нея). Или пък топката накрая и подвижно олово...
Колеги, давайте идеи, а съм гола вода в монтажите, но с ваша помощ ще направим революция в плажния риболов:)
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Хвърчило. :wink:


Е това е основното/главна линия 1000 метра 30 кила/при система без откачане,а с откачане се ползва подобна,а може и същата щипка както при КАННОН и при удар/сериозен/се откача,но пак имаш слаб корем докато го обереш.При тоя начин на откачане ти трябват 2 пръчки-едната да държи хвърчилото,а другата се сещате за какво е.Да не забравите пласмасовата бутилка която поддържа нивото на потъване на стръвта.
Темата е дълга,но тук е показано основното.Да го знаех това по рано за да съм им накъсал задниците на паламуда в Китен ама на,по добре късно от колкото никога.


http://www.fishing.net.nz/editorial/ind ... rialID=264


http://theminute.com/governorfishing2003.htm

Това си е живо хвърчило,което изнася стръвта/в повечето случаи жива/дълбоко във водоема.За основното на хвърчилото се ползва макара от рода на ПЕНН 113H която събира около 500-600 метра 15 килограмово влакно.Това както и да го смятам при подходящ вятър ми дава възможност да ловя в средата на язовир Искър без да ползвам лодка.Напипаш ли западен вятър и подходящ бряг на морето можеш да сложиш сафрид или някакво рибе и да ловиш на 400-500 метра навътре в морето.За река няма да стане или поне не съм видял или чел някой да го е ползвал това за речен риболов.Ако ползваш една кука на линията не е нищо незаконно и никoй не може да те барне,шанса да хванеш ГОЛЯМА риба е съвсем приемлив,а и никак не е скъпо да си намериш стара голяма макара и здрава пръчка и едно децко хвърчило.Другото са опити и слyка.

Това сам го описвал в един друг форум и сега само го копнах от там.
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Ще ти трябва да се накупиш някои неща и да забравиш за малките макари и тънки влакна.В акулския риболов няма тънкости и шмекерии,но такъма задължително трябва да е на ниво.Както казваш,че постоянно духа от почти правилната посока може и да се получи.В началото може да ти се вижда невъзможно и да ми теглиш една майна за идеята,но ще му намериш цаката бъди сигурен.Ползвай цяла риба,сцяпена на две,повод поне 3 метра метален/струни от пияно са върха/ и яка кука и не се бои от размера на такъма.С вълните ще ти е малко зор в началото,но ако го уцелиш как да държиш хвърчилото във въздуха няма да имаш проблем с изнасянето на стръвта на 400+ метра.Пръчките задължително вързани-пръчка за хвърчило можеш да ползваш и от счупена стра такава,като дължината и е около 80 см до метър.Тя служи само за да си държиш макарата на нея и при удар далаверата се откача и ловиш з пръчка поне 30-80 паунда,по възможност с ролкови водачи.Макарата за хвърчилото поне 4,а за ловене 6+.Ще ти трябва и гаф или по нашенски канджа.


--------------------------------------------------------------------------------

http://www.alltackle.com/gaffs.htm

http://store.tackletogo.com/afflyingaf5h.html

Е тая втората кука се монтира на дръжка около 2-3 метра в зависимост от лодката с която ловиш,а и рибата която ще вадиш.За халката се закрепя здраво въже или в някои случаи поне 2 метра проволка/става от струна на пияно/чийто свободен край е с клуп на които има бърз карабинер.Закрепването на куката се прави най-често със свинска опашка издържаща килата които преценяваш че са достатъчни за да се забие здраво и дълбоко в рибата.Накрая на дръжката трябва да има малка халка която да послужи за прекарване на опашката през нея,а и куката си има такава,а в някои случаи се ползва директно халката за въжето,но има опасност да се претрие или едното или другото.Дръжката е добре да е здрава,но същевременно е препоръчително да плува.Ползва се банбук най-често или друг лек,еластичен и здрав материял.Става и от леки дуралиминиеви тръби.Въжето с дължина около 5-8 метра трябва да е със свободен край и цялата му дължина да е сложена на зиг-заг по дължината на дръжката.Аз използвам малки лактици за да го държа на мястото му-един за самото въже в средата и 2 в началото и края на дръжката.При вадене на малка риба си служи като нормална кука,но стигне ли се до голяма тежест си проличават предимствата.Не те интересува дали рибара е борбена или не-забиваш яко в главата или в хрилете и дърпаш.Ако е преценена правилно здравината на свинската опашка куката се забива дълбоко и след това опашката се къса от тежеста на рибата.Ако е вързан края на въжето за носа или кармата на лодката ти остава само да стоиш и придърпваш леко въжето и чакаш да умре или да се умори и вадиш.Ако ти плува дръжката може ако е много зор да се хвърля направо във водата или ако е нормална ситуация си я прибираш.Остава само кука забита в рибата,вързана с въже за лодката.Куката е добре да има поне 200 градуса завитост или по просто да е с форма на орлов нокът,с доктатачно голяма контра,непозволяваща на РИБЕТО да се измъкне живо.Дръжките на тия куки по горе са кухи,но имат тапа на края си и много хора предпочитат да ги натъпчат с коркови тапи за да плуват ако нещо се оплете при напечена ситуация.Добре е да има малка топка на края на дръжката,а и самата дръжка де е с анкерпласт за да не се парзаля когато е мокра.За сигурност се полсва парче маркуч,които се нанизва на върха и,който е добре да е с червен цвят и по тоя начин нямаш нерви при транспорта и.Най добрите куки от тоя род са с цена около 150-180 $ на пазара в САЩ.
И това го копнах,да не се чудиш защо е малко несвързано.Ще работи и за твоя случай.

Акулата не умира лесно,хапе даже и главата и да е отрязана от тялото,опашката и е способна да счупи човешки крак.Някои се съживятав и след часове-много са подли гадинките.Някои от тях се опитват да умъртвят плячката си със здрави удари на опашката даже и да е умрела риба пак така я атакуват.Попаднеш ли на този модел ще падне зор-80% от този вид се закачат не за устата,а за опашката и пада голяма борба.В повечето случаи я вадиш умряла или по точно удушена.Като имаш в предвид,че средния им размер е около 150 килограма си прецени какъв екшан те чака при опашнозакачена.Ползвай голяма кика,голяма стръв и дебел повод-поне това което се закачи ще си заслужава мъките и няма да ти се налага да убиваш бебета акълчета.В твоя случай и да искаш няма как да спасиш акулата,но поне пържоли ще има.

Днес хванах 2 бройки по 50 килограма и сега ям пържено акулско,но сам и страшно изморен,та затова сам копвал мои стари постове от един друг форум.

Като хванеш нещо чамаме снимки,но и внимавай да не се сецнеш. :wink: :D
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

http://www.newenglandsharks.com/shark.htm

http://www.nesportsman.com/articles/article78.shtml

http://www.outerbanksfishing.com/pictures/shm.htm

http://bluemako.customer.netspace.net.au/index.html

Напипах малко странички с добра информация за почти всичко,но е zа здругия край на света.Това да не те плаши,всичко е почти еднакво при акулския риболов,а и като се пребереш в БГ,може и за сом да отидеш.

На Испански не ми се рови в момента,но ако не го разбираш езика,ще хвана жената да ти намери нещо за акулския риболов на Испански.
Go BIG or Go Home!
BGanio
Мнения: 78
Регистриран на: Сря Мар 16, 2005 16:06
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от BGanio »

Абе чувал съм по нашенските гьолове да използват радиоуправляеми лодки за доставка на линията на необходимата далечина - нямам идея какъв е обхвата на тия играчки, товароносимоста нито каква е точно системата за откачане от лодчицата но вероятно който го вълнува може да си намери необходимата информащия или да импровизира :-)

Е малко ще е по скъпо от хвърчилото, но си независим от метрологичната обстановка
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

При наличие на акули наоколо не ти трябва да рискуваш с нищо такова-всичко което се движи във водата е застрашено от изяждане,удар с опашка или скок върху него.Вълните са другата пречка за ползването на лодчица,а и солта на водата не е за пренебрегване.При риболова преди 2 дни акулите почнаха да скачат на по 60 метра от лодката 50 минути след като пуснахме кофата с кръвта и рибешка кайма.Бяхме уловили една,а това значи,че вече са в района.4 минути след скока хванахме и втората акула-стръвта беше половин скумрия на балон.Не рискуваж да загубиш лодчица при акулски риболов,а и доколкото сам чувал из форума нямат достатъчно обхват за разлика от хвърчилото при подходящ вятър.Чувал сам,че и там както и тук имате постоянни ветрове от една и съща посока всеки ден.Смалкo късмет и повече опити няма да имаш проблем да изнесеш стръвта на доста по-голямо разстояние от това което ти трябва.Ако рибата е в района ще клъвне до 5 минути,но може да ти се наложи да чакаш с часове докато надуши кръвта.Добре е ако можеш да си направиш замразена рибешка кайма във формата на топки и да я изстрелваш с голяма прашка в района в които ти е стръвта.Съветвам те да не си сам при акулския риболов и другия да е наясно какво НЕ трябва да прави.Внимавай с говедата-повечето се въртят като крокодили като им забиеш куката в главата,други се свиват на две и яко бият с опашка,но всички имат жадния навик като захапят нещо да не го пускат.НАСЛУКА.
Go BIG or Go Home!
Гого
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Май 31, 2005 22:04

Мнение от Гого »

ПЕНН, много съм ти задължен, ще се вслушам в съветите и ще докладвам после.

Как я готвиш акулата? Аз по какви ли не начини съм пробвал и никога не ми е харесала. Освен супата от перки.

БГаньо, какви ли не работи измислят, след някоя друга година и радиоуправляеми атомни подводници с харпуни сигурно ще пуснат:D Предполагам си съгласен, че с прекалено хай-тек такъми малко се губи тръпката :) А и с такова чудо ако ме види бреговата охрана ще ме помислят за диверсант и ще ме арестуват:D
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Аз да те питам първо-ти като я хванеш акулата,режеш ли и гръбнака точно зад главата или не?Трябва да се реже по 2 причини-това я обездвижва частично,а и това е най доброто място да се източи кръвта,което е задължително при тъни и акули.Още докато е жива/ВНИМАВАЙ ПРИ МАНЕВРИРАНЕТО КЪМ ЖИВА АКУЛА/и отрязваш половината глава точно зад хрилете,после е добре да се изчисти от червата,перките и главата,да се сцели на 2 и да се сложи в хладилен куфар с лед.Пържена,печена,маринована.........е доста вкусно,а парколите са доста големи.Трешер акулите са най-вкусни,макото е доста добро за скара,синята трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да и се отреже главата за да става за ядене.Другите видове избягвам да ги качвам на лодката,а и изброените са едни от най-големите бойци в световния океан и е голям кеф ловенето им.Не е рядкост да видиш скокове от по 3-4 метра на 200+ килограмова акула.Поразгледай това което са ти пуснал в предните постове-там има описание на подходящи такъми,столове,начини за ловене.........КЪСМЕТ и чакаме снимки.
Go BIG or Go Home!
Гого
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Май 31, 2005 22:04

Мнение от Гого »

Ами аз голяма акула не съм хващал. На малката й режа главата с мачете зад дупките на хрилете. Но после е ужас да се разфасова тялото. Направи ми впечатление, че анатомически са много различни от останалите риби - гръбнака и карантията са доста странни, а месото е някак по-плътно и здраво. Филетата много трудно се отделят, да не говоря за кожата.

Като хванеш тон, източи му кръвта и после суров със соев сос, както го кльопа братския японски народ:) Още на яхтата:)
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Купи си ной за филета 6 инча,режеш главата,опашката,чистиш вътрешностите и я цепиш на две и махаш гръбнака.После решеш през месото и като стигнеш до кожата въртиш ножа на 90 градуса и отрясваш пържолата от кожата.Можеш и да се опиташ да я дереш,но ще ти трябва дъска за рязане и силиконова ръкавица.После в найлонови пликове и във фризера.

Тъната се яде и сурова,но аз не рискувам защото ако попадна на някоя риба с бактерия може доста да пострадам,а и повечето време ги ловим на часове,да не кажа и дни навътре в океана.Имаме си скара на лодката и директно се мятат там,само вино и салата да има и кефа е пълен.

Добри ножове са Рапала,Викторинокс,фореспар,но не си взимай нещо скъпо,а и ходиш ли за големички,може да ти потрябва и 8 инча.Внимавай с пръстите,че аз в момента приличам на газен с трактор в ръцете след онияденшния риболов.Внимаваш да не е жива и я мяташ,но имай в предвид,че 50 килограмово мако го вадихме 3 човека 10 минути.по 4 пъти се наложи всеки един от нас да вади гафа и да го дозабива защото се въртеше гадно и се изпонакъса тялото,но това ще го усетиш като ти дойде до главата.
Go BIG or Go Home!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Стига с тея паламудски скари бе, наплюнчих си монитора от вас :lol: :lol: :lol:
Ние тук нагъваме туна от консерви.
Та да се върнем на първоначалната тема.
Гого, единственния практичен начин да замяташ на далече от брега е скъп - Мултипликаторна макара и готин прът за нея като Зипекс например. Или европейските по-меки и дълги 5-6 метра пръти (шиманото имат най-хубавия от по-ефтините).
Научаваш замятане с метода "Махало"(тук се ходи на курсове за това) и почваш да святкаш 60 до 200 грама олова на 150-180 метра без напъване.
Майсторите мятат 60 грама над 300 метра по състезанията.
Но както казах, това удоволствие струва доста скъпо. Тук в Англия пръта и макарата са към 400-500 лири.
Ама както е казал българският технолог-инженер - "С пръдня боя не става" :lol: :lol: :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Гого
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Май 31, 2005 22:04

Мнение от Гого »

Благодаря за съветите!

Засега не мога да си купувам въдици и макари. Скоро ще пътувам до САЩ и там ще си понякупя това - онова.

Но пък неочаквано се сдобих с нов телескоп: подариха ми един старичък, но много запазен (поне на външен вид) DAIWA 3.3 м., 6 секции, casting weight 150 - 300 gr (това предполагам е тежестта на оловото?!). Върхът му е доста твърд, сигурно ще свърши работа за далечното мятане.

Имам спинингова макара OCUMA GENIC GE 60. Метална е, много здрава, събира 200 м. 0,40, на което обикновено ловя в морето. Страшно съм доволен от нея, а пък на мултипликаторите нещо не мога да им свикна. Да се надяваме, че ще ще ми свърши работа.

Харесах си монтажа от фиг. 2 тук:
http://www.fishing-mania.com/shared/inner.php?id=40
(Страхотен материал!!! Евала, Майсторе!!!)

Поводите ми са стоманени и са си с "дупчица" накрая, така че лесно ще се закачи и движи по основно влакно. Чудя се как да го огранича горе и дали въобще да го правя. Няма откъде да си купя стопери, и честно казано не знам какво представляват. Сачма олово не изкам да слагам, защото ще се загуби ефекта на поплавъка, а е важно сомчетата, за които ви говорих в предните постове, да не ми барат стръвта.
Притеснява ме и друго - ако рибата е повечко килца, няма ли да е много голямо напрежението върху основното влакно на мястото където ще се съберат "дупчицата" на повода и вирбела при ваденето на рибата? Имам чувството, че ще има ефект на ножица.
Иначе монтажът от фиг. 3 изглежда супер здрав, но ще ми трябва прекалено дълъг повод. Пък и с 200-грамово олово преди повода - я усетя като кълве, я не:)
За пореден път се извинявам за невежеството си и моля за малко "акъл" по темата:D
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Ако е повечко килца ще усетиш кога кълве като почне да ти пуши макарата,даже и 1 кило олово да си сложил.От това не се притеснявай-клъвне ли много рядко ще се откачи,даже и без да засичаш.Акулата /или поне тия тук/ първо дъвчат стръвта и после я нагълтват цяла/нещо като крокодилите/.В повечето случаи куката е дълбоко в корема и и се налага да режеш повода.Не съм запознат много с мястото на ловене и акулите които се вадят там,но ще имаш проблем със стръвта и дължината на повода.Ако ловиш от брега,а твоя случай е такъв,влакното стои много полегато спрямо дъното и стръвта ти ще лежи на него.Няма как да ползваш жива стръв в тая жега или поне аз така си мисля,а и дължината на повода трябва да е поне 150-200 см и незнам в тоя случай как ще задържиш раците или там каквито гадости има по дъното да не ти пипат стръвта.
За големите рибоци над 20 килограма няма защо да се притесняваш-почти нямаш шанс да ги измъкнеш на брега с описаните такъми,а и ако има камъни или корали по дъното шанса ти е съвсем малък.
Тукашните акули,а и тия там май не са шега работа.Доста от видовете развиват голяма скорост и са много издръжливи говеда.Акулата мако БЕГА с около 50 километра в час и ако тежи 50-60 килца/средно размерче/ е все едно да спреш прасенце с забита отверка в задника.Ето някои от последните снимки на акълчетата които извади един от клиентите преди дни.Аз го играя първа резерва там,но и се включвам в екшъна всеки път.Бяхме 3 човека и ни отне 6 минути да я качим на лодката.

http://www.rewardcharters.com/images/pic21.jpg

По-голямата е бебок под 50 килца,но му беше за пръв път и реши да си я запази.Това го вадихме с 80 либри влакно и двускоростна макара с пръчка 180см с ролкови водачи.Отне му 20 минути да го докара до лодката,а там ни счупи едната кука-прегриза и бамбуковата дръжка.Не се вижда много ясно,но акулата е с разпран гръб от куките с които се опитвахме да я извадим.

В твоя случай можеш да ползваш повод на основното влакно и на него да нанижеш вирбела с поводчето и куката за да не прерязва влакното.
Незнам кой какъв акъл ще ти даде и май е най-добре да експериментираш сам и после да кажеш резултата.Ако снаеш какви акули се вадят там,колко е дълбочината,каква стръв ще ползваш и какво е дъното ще е добре да знаем за да даваме правилни идеи,но си имаш проблем и то сериозен с тия акули дето си се навил да ги дърпаш.Аз в началото се смеех,но при първата ми близка среща се озъбух,а при втората,2 часа след това,останах с зяпнала уста.Акюлчето беше към 60 килца и ми даде право на една грешка и то в продължение на 8 секунди.

Ма не искам да те мисля направо,но е добра идея да напипаш някои рибар от стария модел,които си няма какво да прави и да го поразпиташ кое и как се прави.

Късмет ти желая и пускай снимки като хванеш нещо.Аз zаминавам за 2 дни на риболов и като се върна ще пусна някое МАТРЯЛЧЕ,успешно или не.
Go BIG or Go Home!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 302 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Гого, макар и високо-професионални, монтажите на Майстора са за сладководен риболов на бяла риба и щука.
За акули в морето се изискват специализирани монтажи. Рабрах че нямаш достъп до специалните "джаджи" които се използват за направата на по-професионалните монтажи, затова реших да ти покажа един прост но ефективен монтаж за акула за далечно замятане от брега. Считам че няма да имаш проблем да го направиш:

Изображение

Ето как се прави Dropper Loop възела:

http://www.marinews.com/fishing/Knots%2 ... oploop.htm
Металния ти повод се свързва по метода "примка в примка" с примката на главната линия или още по-добре с вирбел между тях.

Ако схващаш принципа ще разбереш че далечното замятане се постига благодарение на това че повода е успореден на главната линия по време на замятането, а не се ветрее. Той е успореден защото куката със стръвта е захваната на телената кукичка с шлауха. Тази кукичка си я направи от дебела, стоманена, неръждаваема тел. Шлаухата - от жица.

С новият ти телескоп и с този монтаж, с олово 100-150 грама и метода на замятане "от земя", може да се замята над 100 метра.
Ако не го знаеш този метод кажи , ще ти го обясня.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”